Çözüm: Değişimin Kendisi!

20 yıl öncesine kadar her şey çok daha sadeydi. Çeşit gittikçe arttı, arttı ve daha da arttı. Ta ki her şey birbirinin aynı olana, karmaşıklaşmaya başlayana kadar.

Ve şuan karşımızda duran karmaşanın getirdiği bazı sonuçlar var;

  1. Aynılaşmak
  2. Yüksek rekabet
  3. Nitelikli işsizlik
  4. “0” Karlılık

Peki çözüm nedir?

İnovasyon ve sürdürülebilir verimliliktir.

İnovasyon en basit haliyle; “Herkesin yaptığı iş ile ilgili, ben bu işi daha nasıl farklı yapabilirim” diye düşünmesidir. Bu düşünmeyi bir egzersiz olarak yapacağınızı varsayarsak; her gün 15 dakika bu egzersize ayırırsanız, bir müddet sona kaçınılmaz olarak her şeye daha yenilikçi bakmaya başlayacak ve çemberin dışına çıkmış olacaksınız.

Peki inovasyon neden bu kadar önemli?

Mesela bazı sebepleri inceleyelim;

1.İnternetin bütün piyasaları şeffaf hale getirmiş olması

2.Rekabetin aşırı artmış olması

3.Tüketicide ki yüksek değişim beklentisi

4.Ürün ömründe azalmalar olması

5.Tüketicilerin çok bilinçli olması

6.Hizmet ve üründe yüksek kalite beklentisi

7.Tüketicilerin marka sadakatinin hızlı değişime uğruyor olması

innovation-in-agile

İnovasyon için bir süreç söz konusudur. Her inovatif fikir bu süreci takip eder ve sonra ürüne dönüşür veya dönüşmez.

İnovasyon süreci 5 adımdan oluşur. Bunlara bir göz atalım;

1.Sorun   2.Fikir   3.AR-GE   4.Çözüm   5.Katma Değer

1.Adım: Sorunu tespit ettiğimiz aşamadır. Şirketin aynılaşmaya başladığı ve rekabet edememeye başladığı noktaların tespit edilip bu alanlara dönük inovasyon sürecinin başlatılmasıdır.

2.Adım: Belirlenen noktaya yönelik inovatif fikir geliştirme aşamasıdır. Bu aşamada dünyadan benzer veya aykırı örnekler alınarak bol miktarda inovatif fikir üretilmelidir.

3.Adım: Ortaya çıkan fikirlerin fizibilitasyonla elenerek; içerisinden hayata geçirilecek fikirlerin ayrıştırıldığı kısımdır.

4.Adım: Bu etapta ise artık güçlü fikirlerin ürün ve/veya hizmete dönüşeceği kısımdır. Üretim süreci de diyebileceğimiz bu adım, piyasaya sürülmeden önce üzerinde her türlü hazırlıkların yapıldığı aşamadır.

5.Adım: Son kısımda ise artık ürün ve/veya hizmet piyasaya girmiştir. Bu aşamadan sonra ürün piyasada ve rekabetin içerisindedir.

İnovasyon çok bilinmesine rağmen AR-GE ile birbirine çok karıştırılan iki kavramdır.

AR-GE parayı bilgiye dönüştürme sürecinin adı iken, inovasyon; bilgiyi paraya dönüştürme sürecidir.

AR-GE’de fikir geliştirme söz konusu iken, inovasyonda ise; bu fikrin pazara dönüşme ve müşterinin satın almasını sağlamak vardır.

 

Bu yazı konuk yazarımız Beyza Keskin tarafından kaleme alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Çin’de İnsansız, Sadece Yapay Zeka ile Çalışan Polis Merkezi Kuruldu

Yapay zeka ile ilgili her geçen gün yaşanan gelişmelere bir yenisi Çin’den ekleniyor.

Büyük şehirlerinden birisi olan Wuhan’a yapay zeka destekli bir polis merkezi açarak yapay zeka ile devlet etkileşimini en üst seviyede yaşayan ülke oldu.

7/24 tüm halka açık olması planlanan yapay zeka destekli polis merkezinin, gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve simülatörler yardımı ile araç kayıt, sürücü ehliyeti gibi genelde uzun süren işlemleri kolaylaştırması planlanıyor.

İnsanları kendi yüzlerini kimlik olarak kullanabileceği bir sistem geliştirilen polis merkezinde hiç bir insan çalışmadığı ve yapılan hizmete özel cihazlar geliştirildiği için normalde uzun ve sıkıcı süren işlemlerin daha az hata ile daha kısa sürece yapılması bekleniyor.

Unmanned AI Police Station to Open in Wuhan

Hizmetleri kullanmak isteyen vatandaşların yapay zeka destekli polis merkezine gittiklerinde herhangi bir uygulama indirmeleri ya da bir sisteme kayıt olmaları da gerekmeyecek. Görüntü tanıma sistemi ile gereken tüm bilgilere ulaşılabilecek. Yani Wuhan halkı böylelikle hafta sonu ya da günün istediği saatinde belgelere ihtiyaç duymadan kayıtlarını yenileyebiliyor olacak.

Tabii böylesine hayatı kolaylaştıran bir sisteme geçilmesi de ülkenin diğer şehirleri tarafından kendi şehirlerine de böyle bir polis merkezi kurulması yönünde taleplere neden olacak gibi görünüyor.

Bir açıdan bakıldığında da robotların insanların işlerini elinden alması açısından da değerlendirilebilecek bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz, ülkemizde de böyle bir hizmet olsa severek kullanır mıydınız?

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday