Çözüm: Değişimin Kendisi!

20 yıl öncesine kadar her şey çok daha sadeydi. Çeşit gittikçe arttı, arttı ve daha da arttı. Ta ki her şey birbirinin aynı olana, karmaşıklaşmaya başlayana kadar.

Ve şuan karşımızda duran karmaşanın getirdiği bazı sonuçlar var;

  1. Aynılaşmak
  2. Yüksek rekabet
  3. Nitelikli işsizlik
  4. “0” Karlılık

Peki çözüm nedir?

İnovasyon ve sürdürülebilir verimliliktir.

İnovasyon en basit haliyle; “Herkesin yaptığı iş ile ilgili, ben bu işi daha nasıl farklı yapabilirim” diye düşünmesidir. Bu düşünmeyi bir egzersiz olarak yapacağınızı varsayarsak; her gün 15 dakika bu egzersize ayırırsanız, bir müddet sona kaçınılmaz olarak her şeye daha yenilikçi bakmaya başlayacak ve çemberin dışına çıkmış olacaksınız.

Peki inovasyon neden bu kadar önemli?

Mesela bazı sebepleri inceleyelim;

1.İnternetin bütün piyasaları şeffaf hale getirmiş olması

2.Rekabetin aşırı artmış olması

3.Tüketicide ki yüksek değişim beklentisi

4.Ürün ömründe azalmalar olması

5.Tüketicilerin çok bilinçli olması

6.Hizmet ve üründe yüksek kalite beklentisi

7.Tüketicilerin marka sadakatinin hızlı değişime uğruyor olması

innovation-in-agile

İnovasyon için bir süreç söz konusudur. Her inovatif fikir bu süreci takip eder ve sonra ürüne dönüşür veya dönüşmez.

İnovasyon süreci 5 adımdan oluşur. Bunlara bir göz atalım;

1.Sorun   2.Fikir   3.AR-GE   4.Çözüm   5.Katma Değer

1.Adım: Sorunu tespit ettiğimiz aşamadır. Şirketin aynılaşmaya başladığı ve rekabet edememeye başladığı noktaların tespit edilip bu alanlara dönük inovasyon sürecinin başlatılmasıdır.

2.Adım: Belirlenen noktaya yönelik inovatif fikir geliştirme aşamasıdır. Bu aşamada dünyadan benzer veya aykırı örnekler alınarak bol miktarda inovatif fikir üretilmelidir.

3.Adım: Ortaya çıkan fikirlerin fizibilitasyonla elenerek; içerisinden hayata geçirilecek fikirlerin ayrıştırıldığı kısımdır.

4.Adım: Bu etapta ise artık güçlü fikirlerin ürün ve/veya hizmete dönüşeceği kısımdır. Üretim süreci de diyebileceğimiz bu adım, piyasaya sürülmeden önce üzerinde her türlü hazırlıkların yapıldığı aşamadır.

5.Adım: Son kısımda ise artık ürün ve/veya hizmet piyasaya girmiştir. Bu aşamadan sonra ürün piyasada ve rekabetin içerisindedir.

İnovasyon çok bilinmesine rağmen AR-GE ile birbirine çok karıştırılan iki kavramdır.

AR-GE parayı bilgiye dönüştürme sürecinin adı iken, inovasyon; bilgiyi paraya dönüştürme sürecidir.

AR-GE’de fikir geliştirme söz konusu iken, inovasyonda ise; bu fikrin pazara dönüşme ve müşterinin satın almasını sağlamak vardır.

 

Bu yazı konuk yazarımız Beyza Keskin tarafından kaleme alınmıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Hesap Gelince Kim Ne Kadar Ödeyecek Derdine Son Veren Basit Sistem

Arkadaşlarla bir mekana gittiğinizde yiyip içerken her şey güzeldir ancak hesap geldiğinde mutlaka işler bir karışır. Hele bir de gidilen yer alkollü bir ortamsa sarhoş olmadığını düşünen birisi mutlaka gelen hesabı önüne alıp telefonunu çıkarıp hesap yapmaya çalışır. Sen şu kadar ödeyeceksin, sen bu kadar derken “Falanca kişi giderken kendininkini ödemişti ama ona da bakıyor musunuz?” diye çıkışanlar olur, sonuç olarak hesap ödemek günün en zahmetli işi olur çıkar.

Fakat Teşvikiye’de bir yer bu duruma güzel bir çözüm bulmuş. Healin isminde bir cafede hesabı ortaklaşa ödemenizi kolaylaştırmak için hesap direk kişi sayısına bölünmüş olarak geliyor. Hesabın kişi sayısına bölünmüş haline bakarak saniyeler içinde ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Uygulamayı görenler genel olarak beğenseler de duruma esprili bir şekilde yaklaşanlar da var:

Bu uygulama elbette daha da geliştirilebilir. Herkesin yediği içtiği aynı olmadığı için hesap baştan itibaren kişi bazlı tutulabilir. Sonuçta 2018 yılındayız ve menüsünü tablet ile veren yerler var. Yakın bir zamanda nakit kullanımının bile biteceği söylenirken hesap ödemenin de kolaylaşması lazımdı tabi.. Yine de hesap ödemeyi kolaylaştırmak adına güzel bir adım olmuş. Ne dersiniz, siz de sevdiniz mi?

Görselin kaynağı:https://twitter.com/AltugYucel

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tüketici Duygularını Anlayabilen Cihaz Geliştirildi

Pazarlamanın en önemli unsurlarından biri tüketici davranışlarıdır. Tüketici davranışlarını etkileyen en önemli etkenlerin başında ise duygular gelir. Buradan hareketle tüketicilerin duygularını kolay bir şekilde anlayabilmek, tüketici davranışlarının da büyük ölçüde anlaşılmasını sağlar. Ancak insan duygularını tam anlamıyla ölçmek, subjektif olmasından ötürü çok kolay bir iş değil. Buna rağmen, bu alanda yapılan çalışmalar sonuç verdi ve pratik bir cihaz geliştirildi.

PSFK’nın yaptığı habere göre, bir MIT (Massachusetts Institute of Technology) girişimi olan mPath, bir süredir geliştirdikleri emotyping (“duygusal yazım” ya da “duygu yazımı” olarak çevrilebilir) cihazı aracılığıyla insanların tepkilerini ve hayal kırıklığı, can sıkıntısı ve stres gibi duygularını gelişmiş bir şekilde grafik haline getirmek için çalışıyor.

Şirket, duygularını düzgün bir biçimde ifade etmede sorun yaşadıkları için özellikle çocukların duygularını ölçebilmek amacıyla MOXO isimli sensörünü kullanıyor. Bu sensör, insanların bilinçaltını ve duygusal reaksiyonlarını ölçme imkanı tanıyor ve odak grup araştırmalarındakinden daha fazla doğruluk sağlıyor.

Bunların yanı sıra MOXO isimli bu sensör, pazarlamanın ötesinde de bir kullanıma sahip. Bu cihaz sayesinde insan psikolojisi konusunda birtakım çıkarımlar da yapılabiliyor. Internet of Business isimli internet sitesinin paylaştığı habere göre, mPath şirketi yaptığı araştırmalar sonucunda çocuk psikolojisi hakkında önemli bir bulgu etti. mPath’in elde ettiği sonuca göre, tatlıyı bir ödül olarak vermenin aksine, önceden tatlı verildiği takdirde çocuklar okumaya daha fazla katılım gösteriyorlar.

mPath isimli girişimin geliştirdiği bu teknoloji, daha şimdiden birçok önemli şirketin ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Şirketin internet sitesindeki iş birliği yapılan şirketler bölümüne göz attığımızda; Google, The LEGO Group, Hasbro ve Best Buy gibi önemli şirketler göze çarpıyor. Bu teknolojinin şirketlere nöropazarlama konusunda çok büyük fayda sağladığına hiç şüphe yok. Bununla birlikte ilerleyen zamanlarda, çok daha fazla sayıda tüketici davranışlarını anlamaya yönelik bu tarz çalışmalar görebileceğimizi şimdiden söyleyebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link