Çin’de İnsansız, Sadece Yapay Zeka ile Çalışan Polis Merkezi Kuruldu

Yapay zeka ile ilgili her geçen gün yaşanan gelişmelere bir yenisi Çin’den ekleniyor.

Büyük şehirlerinden birisi olan Wuhan’a yapay zeka destekli bir polis merkezi açarak yapay zeka ile devlet etkileşimini en üst seviyede yaşayan ülke oldu.

7/24 tüm halka açık olması planlanan yapay zeka destekli polis merkezinin, gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve simülatörler yardımı ile araç kayıt, sürücü ehliyeti gibi genelde uzun süren işlemleri kolaylaştırması planlanıyor.

İnsanları kendi yüzlerini kimlik olarak kullanabileceği bir sistem geliştirilen polis merkezinde hiç bir insan çalışmadığı ve yapılan hizmete özel cihazlar geliştirildiği için normalde uzun ve sıkıcı süren işlemlerin daha az hata ile daha kısa sürece yapılması bekleniyor.

Unmanned AI Police Station to Open in Wuhan

Hizmetleri kullanmak isteyen vatandaşların yapay zeka destekli polis merkezine gittiklerinde herhangi bir uygulama indirmeleri ya da bir sisteme kayıt olmaları da gerekmeyecek. Görüntü tanıma sistemi ile gereken tüm bilgilere ulaşılabilecek. Yani Wuhan halkı böylelikle hafta sonu ya da günün istediği saatinde belgelere ihtiyaç duymadan kayıtlarını yenileyebiliyor olacak.

Tabii böylesine hayatı kolaylaştıran bir sisteme geçilmesi de ülkenin diğer şehirleri tarafından kendi şehirlerine de böyle bir polis merkezi kurulması yönünde taleplere neden olacak gibi görünüyor.

Bir açıdan bakıldığında da robotların insanların işlerini elinden alması açısından da değerlendirilebilecek bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz, ülkemizde de böyle bir hizmet olsa severek kullanır mıydınız?

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zekayı Perakende Sektöründe Kullanmak İçin 5 Yol

Online alışverişin, perakende sektöründe büyük bir etki yarattığından ve değişime neden olduğundan daha önce sizlere birçok kez bahsettik. Ancak perakende sektöründeki bu durum, yakın gelecekte değişecek. Perakende sektöründe, online ve offline alışveriş deneyiminin bir bütün haline geldiği bir gelecek bizleri bekliyor.

Perakende sektöründeki bu değişimde, birçok yeni teknoloji rol alacakken bu teknolojilerin başını yapay zeka çekiyor. PSFK, Microsoft iş birliğiyle ortaya çıkarttığı “Yapay Zeka Perakende Oyun Kitabı” (AI Retail Playbook) isimli raporunda, yapay zekanın perakende sektöründeki çeşitli uygulamalarından bahsediyor. Şimdi bu uygulamalara hep birlikte göz atalım.

⦁ Her Müşteri İçin Vitrini Kişiselleştirin

Yapay zeka ile güçlendirilmiş perakende dükkanları; müşterilerin profillerini, sadakat hesaplarını ya da ödülleri ve promosyonları yansıtmak için biyometrik tanımlama aracılığıyla alışveriş yapanları tanıyabilir ve mağaza içi ürün gösterimleri, fiyatlandırma ve hizmeti buna göre uyarlayabilirler.

⦁ Alışveriş Yapan Kişinin İhtiyaçlarına ve Tercihlerine Göre Keşfe Öncülük Edin

Otomatikleştirilmiş yardımcılar; alışveriş yapan kişilerin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve uygunluklarına göre ürünler önererek seçimi daraltmaya yardımcı olabilirler.

⦁ Duygusal Tepkileri Yakalayın ve Buna Göre Davranın

Yapay zeka arayüzleri; yüzsel, işitsel ve biyometrik ipuçlarını tanımlayarak ve yorumlayarak alışveriş yapan kişilerin anlık duygularını, tepkilerini ve zihniyetlerini tanımlayabilir ve de bunlara göre uygun ürünler, tavsiyeler ve destek temin edebilirler.

⦁ Gerçek Zamanlı Bilgiye Dayalı Dinamik Tüketici Desteğini Genişletin

Gelişmiş CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) ve pazarlama sistemleri, detaylı bir müşteri profili meydana getirmek ve proaktif ve kişiselleştirilmiş bir outbound pazarlama sağlamak amacıyla bu bilgiden istifade etmek için tekrar eden etkileşimler aracılığıyla tüketicilerin davranışlarını ve tercihlerini öğrenebilirler.

⦁ Ar-Ge ile Müşteri Geri Bildirimlerine Yanıt Verin

Derin öğrenme algoritmaları, piyasada karşılanmamış ihtiyaçları karşılayan ya da müşteri tercihlerine daha iyi cevap veren jenerasyon ürünleri ve servis tasarımlarını desteklemek için veri satın almanın yanı sıra, müşteri geri bildirimlerini ve düşüncelerini toplayabilir ve yorumlayabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ajandanıza Aldığınız Notu Anında Telefonunuza Aktaran Akıllı Kalem: Moleksine Pen+ Ellipse

Beynimizde uzun zamandır nasıl yapsam diye düşündüğümüz şeyin nihayet cevabını bulduğumuzda kağıda ve kaleme sarılarak önce yazar çizer, sonra onu dijitale aktarabiliriz. Peki birileri aradaki o yorucu süreci azaltabileceği söylese ne derdiniz?

Ne derler bilirsiniz, söz uçar yazı kalır. Bu nedenle sanırım not defterlerini bırakamadık. Bırakmamalıyız da belki.  Ama artık kulaklıkları çıkarıp etrafı dinlemeye başladığınızda aklınıza gelen fikirleri not etmek için peçetelere ihtiyacınız yok.  Neredeyse iki yüz yıldır notlarımızı almamız için yanımızda olan Moleskine, yeni kalemi ile çizimlerinizi anında dijitale aktarmanızı sağlıyor.

‘Pen+ Ellipse’ isimli bu kalem offline yaptığınız tüm çizimleri iOS, Android ve Windows cihazlara aktarabiliyor. Markanın 2016 yılında çıkardığı, akıllı kağıt ve kalem seti “Smart Writing Set” sadece cihazınız açık ve yakınlardayken çizimleri aktarabiliyordu. Ancak ‘Pen+ Ellipse’ sizi cihazınızın yanınızda olması zorunluluğundan kurtarıyor.

Kalabalık ya da meşgul olduğunuz durumlarda, metroda ya da dışardayken oldukça kullanışlı olabilecek bu kalemin fiyatı ise $180.

Ancak sadece kalemi almakla bitmiyor, uzun yılladır kişilere analog-dijital yazma alışkanlığı edindirmeye çalışan marka, bu kalemle yazabileceğiniz kağıdı da sınırlıyor. Yani kalemi satın aldıktan sonra Moleskine Smart Writing Set serisinden Ncode akıllı kağıt özelliğine sahip ajanda kullanabiliyorsunuz ki onun da fiyatı $30. Şimdiden gelecekte dijital not alma sisteminin biraz pahalı olabileceğini öngörebiliyoruz.

Şimdiden websitesinde stokları tükenen bu akıllı kalem, Moleskine Notes uygulaması ile beraber tüm iOS ve Android cihazlarda sorunsuz çalışıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link