Çevre Kirliliği Oluşturmayan Yenilebilir Gıda Ambalajı Üretiliyor

“Şu anda dünyanın en büyük sorunu nedir?” diye sorsam herkesin çok farklı cevaplar verme ihtimali oldukça yüksek. Ancak şuna eminim ki, bu cevaplardan biri “çevre kirliliği” olur. Çevre kirliliğinin en büyük nedenlerinden biri plastik atıklar. Ve plastik atıkların büyük bir kısmını ürün ambalajları oluşturuyor. Marketten satın aldığımız neredeyse her ürün bir ambalaja sahip. Ve bu ambalajlar, dünyanın ekosistemine büyük zarar veriyor.

Ambalaj atıklarının da katkıda bulunduğu çevre kirliliği, her geçen daha kötü bir hal alırken hemen hemen her soruna bir çözüm bulmaya çalışan bilim de bu konuda da boş durmuş değil. Futurism’in yaptığı habere göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim insanları, süt proteininden yapılmış yenilebilir ambalaj malzemesi üretti. Sadece gıda ürünlerinin ambalajlarında kullanılması planlanan bu malzeme, devrim niteliğinde bir buluş ve gıda paketleme endüstrisi için önemli dönüm noktası olma özelliği taşıyor.

Paylaşılan bilgilere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir kişi, her yıl ortalama olarak 84 kilograma yakın plastiği çöpe atıyor. Ve bütün ülke hesaba katıldığında, her yıl yaklaşık olarak 27 milyon ton plastik atığın oluştuğu ifade ediliyor. Sadece tek bir ülkenin oluşturduğu plastik atık miktarının 27 milyon ton olduğunu göz önünde bulundurursak çevre kirliliği açısından mevcut durumun vahametini anlatmak için başka bir bilgi paylaşmaya pek gerek yok diye düşünüyorum.

Bu plastik atıkların büyük kısmı, doğada çözünemediği için yıllar boyunca katı atık toplama alanlarında kalacak ve bir kısmı ise doğaya karışarak hayvanlar için bir tehdit unsuru oluşturacak ve çevreye zarar verecek. Bilim insanlarının kazein, yani süt proteini kullanarak ürettiği bu malzeme ise tamamen yenilebilir ve bu yüzden çevre için herhangi bir tehdit unsuru oluşturmuyor.

Yenilebilir ambalajlar, halihazırda bazı gıda üreticileri tarafından kullanılıyor. Ancak piyasada mevcut olan yenilebilir ambalajların çoğu nişastadan yapılıyor ve nişasta, gıdaları taze tutma konusunda pek iyi bir malzeme değil. Bilim insanlarının ürettiği süt proteini temelli yeni malzeme ise oksijeni gıdadan uzak tutma konusunda plastiğe göre 500 kat daha iyi. Bu da hiç atık üretilmeden gıdaların daha uzun süre taze kalabileceği anlamına geliyor.

Bu malzemenin ne zaman kullanılmaya başlanabileceği de akılları kurcalayan önemli bir soru olarak öne çıkıyor. Araştırmacılar, bu malzemenin 2019 yılından itibaren kullanıma sunulabileceğine inanıyor.

Daha önce sizlerle plastik şişlere alternatif olarak doğada kendi kendisini yok edebilen su şişesi tasarımını da paylaşmıştık. Doğa dostu okuyucularımız linkimize buradan ulaşabilir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Ödemelerin “Kişisel Veriler” ile Yapıldığı Shiru Cafe


Japonya’daki bir kafe sadece öğrencilere ve akademisyenlere hizmet veriyor. Ancak kafenin asıl şaşırtan özelliği bu değil. Kafede öğretim üyeleri ödeme işlemlerini normal ücretler karşılığında para ile yaparken, öğrenciler ödeme işlemlerini kişisel bilgileriyle yapıyor. Yani aslında ödemelerini “kişisel veri” karşılığında yapıyorlar. Cafenin sponsorları arasında ise Microsoft, Nissan ve Suzuki gibi büyük isimler yer alıyor. 

Çağımızın altınının veriler olduğundan hep bahsediyorduk. Verilerin paradan daha önemli hale geldiğini somut bir şekilde kanıtlayan bu kafede öğrenciler kahve almak için isim, telefon numarası ve e-posta adresleri gibi kişisel bilgilerini kafe sahibi şirkete sunuyor. Öğrenciler aynı zamanda doğum günleri, profesyonel ilgi alanları gibi verileri de sunarak dijital reklamların doğru kitleye ulaşmaları için ödeme yapan kurumsal sponsorlara kendilerini açıyorlar.

Öğrenciler için bu bilgileri vermek kesinlikle riskli görünmüyor ve bu uygulamayı kimse çevirmiyor. Siz ne düşünüyorsunuz, böyle bir kafe ülkemizde olsaydı kişisel verilerinizi kahve karşılığında verir miydiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Uber’den E-Fatura Hamlesi

Teknolojisiyle şehiriçi ulaşımı dünya çapında kolaylaştıran Uber, Türkiye’de yeni faturalandırma sistemini sunuyor.

Dünyanın her yerinde şehirlere ekonomik katma değer ve teknoloji sağlayarak yarattığı iş fırsatlarıyla ülke ekonomisine katkıda bulunan ve akıllı şehir standartlarını yakalayarak yolculara güvenilir ulaşım hizmeti sağlamak üzere çalışmalarını sürdüren Uber, bu yoldaki adımlardan biri olarak, tüm mevcut UberXL sürücü ortaklarıyla birlikte e-Fatura sistemine geçtiğini duyurdu.  

Yerel paydaşlarla işbirliği çerçevesinde, bu geçişle birlikte yolcular UberXL seyahatleri için, yolculuğu gerçekleştiren taşımacılık şirketi tarafından düzenlenen e-Faturaya Uber profillerine giriş yaparak kolayca erişebiliyorlar. Aynı zamanda, iş ortakları da sağlanan hizmet bedeline ilişkin e-Faturayı Uber’den alabiliyor.

UberXL yolculuklarının e-Faturasına erişmek isteyen yolcular, riders.uber.com adresinden hesaplarına giriş yaparak vergi profillerini doldurup ilgili yolculuğu seçerek e-Faturalarını isteyebilir ve sisteme kayıtlı e-posta adresleri üzerinden e-Faturalarını temin edebilirler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?