Çevre Kirliliği Oluşturmayan Yenilebilir Gıda Ambalajı Üretiliyor

“Şu anda dünyanın en büyük sorunu nedir?” diye sorsam herkesin çok farklı cevaplar verme ihtimali oldukça yüksek. Ancak şuna eminim ki, bu cevaplardan biri “çevre kirliliği” olur. Çevre kirliliğinin en büyük nedenlerinden biri plastik atıklar. Ve plastik atıkların büyük bir kısmını ürün ambalajları oluşturuyor. Marketten satın aldığımız neredeyse her ürün bir ambalaja sahip. Ve bu ambalajlar, dünyanın ekosistemine büyük zarar veriyor.

Ambalaj atıklarının da katkıda bulunduğu çevre kirliliği, her geçen daha kötü bir hal alırken hemen hemen her soruna bir çözüm bulmaya çalışan bilim de bu konuda da boş durmuş değil. Futurism’in yaptığı habere göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim insanları, süt proteininden yapılmış yenilebilir ambalaj malzemesi üretti. Sadece gıda ürünlerinin ambalajlarında kullanılması planlanan bu malzeme, devrim niteliğinde bir buluş ve gıda paketleme endüstrisi için önemli dönüm noktası olma özelliği taşıyor.

Paylaşılan bilgilere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir kişi, her yıl ortalama olarak 84 kilograma yakın plastiği çöpe atıyor. Ve bütün ülke hesaba katıldığında, her yıl yaklaşık olarak 27 milyon ton plastik atığın oluştuğu ifade ediliyor. Sadece tek bir ülkenin oluşturduğu plastik atık miktarının 27 milyon ton olduğunu göz önünde bulundurursak çevre kirliliği açısından mevcut durumun vahametini anlatmak için başka bir bilgi paylaşmaya pek gerek yok diye düşünüyorum.

Bu plastik atıkların büyük kısmı, doğada çözünemediği için yıllar boyunca katı atık toplama alanlarında kalacak ve bir kısmı ise doğaya karışarak hayvanlar için bir tehdit unsuru oluşturacak ve çevreye zarar verecek. Bilim insanlarının kazein, yani süt proteini kullanarak ürettiği bu malzeme ise tamamen yenilebilir ve bu yüzden çevre için herhangi bir tehdit unsuru oluşturmuyor.

Yenilebilir ambalajlar, halihazırda bazı gıda üreticileri tarafından kullanılıyor. Ancak piyasada mevcut olan yenilebilir ambalajların çoğu nişastadan yapılıyor ve nişasta, gıdaları taze tutma konusunda pek iyi bir malzeme değil. Bilim insanlarının ürettiği süt proteini temelli yeni malzeme ise oksijeni gıdadan uzak tutma konusunda plastiğe göre 500 kat daha iyi. Bu da hiç atık üretilmeden gıdaların daha uzun süre taze kalabileceği anlamına geliyor.

Bu malzemenin ne zaman kullanılmaya başlanabileceği de akılları kurcalayan önemli bir soru olarak öne çıkıyor. Araştırmacılar, bu malzemenin 2019 yılından itibaren kullanıma sunulabileceğine inanıyor.

Daha önce sizlerle plastik şişlere alternatif olarak doğada kendi kendisini yok edebilen su şişesi tasarımını da paylaşmıştık. Doğa dostu okuyucularımız linkimize buradan ulaşabilir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Yiyeceğinizi Küflü Gibi Göstererek Çalınmasını Önleyen Öğle Yemeği Poşeti

Bir ürünün yaratıcı olmasının yanı sıra, bir ihtiyacı karşılaması, başka bir deyişle kullanışlı olması da bir hayli önemlidir. Bir ihtiyaca yönelik olarak tasarlanan yaratıcı ürünlerle sık sık karşılaşıyoruz ve o ürünlerden biri de “hırsızlığı önleyici öğle yemeği poşetleri” adı verilen bir ürün.

Business Insider’ın yaptığı habere göre, “the.” isimli tasarım şirketi tarafından tasarlanan hırsızlığı önleyici öğle yemeği poşetlerinin üzerinde küfe benzeyen yeşil renkli lekeler bulunuyor ve bu ürün, sahip olduğu bu özellik sayesinde sandviçinizin ya da atıştırmalık yiyeceğinizin çalınmasını önlemek için onu küflü gibi gösteriyor. Bununla birlikte küflü bir görünüme sahip olan bu özel naylon poşetler, yavaş bir şekilde buhar da üretiyor.

Bu bir hayli ilginç ve yaratıcı olan ürünün satışa sunulduğu Perpetual Kid isimli internet sitesinde, bu ürün ile ilgili olarak şu yorumu paylaşmış:

“Bugüne kadar yapılmış en zekice ürün. Binamızda, topluluk buzdolaplarından diğer insanların yemeklerini çaldığı için “The Hamburgler” (burgler, İngilizce’de hırsız anlamına geliyor) olarak adlandırılan bir adam var. Bunları kullandığımdan beri, öğle yemeğim kesinlikle güvende kaldı.”

Hırsızlığı önleyici öğle yemeği poşetleri ilgili yapılan yorumlar genel olarak olumlu olmakla birlikte, bazı kişiler de buzdolabında bu poşetin içinde yer alan yiyeceğin, başka bir kişi tarafından bozuk sanılarak çöpe atılma ihtimalinin bulunduğuna ve bunun, ürünün tek olumsuz yönü olduğuna dikkat çekmişler.

Son olarak hırsızlığı önleyici öğle yemeği poşetlerinin 25’li paketler halinde satıldığını ve bir pakedin satış fiyatının 4 dolar olduğunu da belirtelim. Kullanıcı yorumlarına bakılırsa, iş yerinde ya da okulda meçhul bir şekilde kaybolan yiyeceklere bir son veren bu ürün oldukça kullanışlı görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba ve Ford Ortaklığıyla Hizmete Açılan Araç Satış Otomatı

Geçtiğimiz sene Autobahn Motors isimli bir şirket, Singapur’da otomatik satış makinesi tarzında 15 katlı bir otomobil galerisi açmıştı. Benzer tarzda bir araç satış otomatı, geçtiğimiz günlerde Çin’de Alibaba ve Ford iş birliğiyle hizmete sunuldu. The Verge’ün yaptığı habere göre, geçtiğimiz yıl yeni teknolojik fırsatlar üzerinde birlikte çalışma konusunda anlaşma yapan iki şirket, bu doğrultuda Çin’in Guangzhou şehrinde bu araç satış otomatını kullanıma sundu.

Potansiyel müşterilerin kolay bir şekilde Ford marka otomobillerle test sürüşü yapabilmelerine olanak sağlayan bu otomatik satış makinesi, Alibaba’nın Tmall isimli uygulaması aracılığıyla hizmet veriyor. Kullanıcılar, bu mobil uygulama aracılığıyla ilgilendikleri otomobil modelini seçiyor, dijital olarak bir miktar teminat ücreti yatırıyor, aracı alış zamanını planlıyor ve son olarak test sürüşü için aracı teslim almaya gittiklerinde araç satış otomatının kendilerini tanıyabilmesi için bir selfie çekiyorlar.

Bunların yanı sıra bu test sürüşü imkanı, kredi notu 700 ya da üzerinde olan kişilere ücretsiz olarak sunuluyor. Alibaba’nın e-posta aracılığıyla The Verge’e bildirdiğine göre, kredi notu bu sınırın altında olan kişiler ise test sürüşü yapabilmek için belirli bir miktar ücret ödemek zorunda kalıyorlar.

Kullanıcılar, otomatik araç satış makinesinin yanına geldiklerinde kimliklerini doğruluyorlar ve sonrasında kullanıcının istediği otomobil çok katlı yapıdan aşağı indiriliyor. Alibaba, otomattan aracı teslim alma işleminin 10 dakikadan fazla sürmediğini ifade ediyor. İşin güzel yanı, kullanıcılar, aracı tam üç gün boyunca test edebiliyorlar.

Autoblog’un geçtiğimiz yılın sonunda bu konuyla ilgili olarak paylaştığı habere göre, e-ticaret devi Alibaba, aracın ücretinin %10’una tekabül eden bir ödeme ve kendisine bağlı şirketlerin sunduğu finansman hizmetleri aracılığıyla anında araç satın almaya imkan tanıyan kiosk’ları Çin çeşitli yerlerinde kullanıma sunmayı planlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link








Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link