Hırsızlığı İmkansız Hale Getiren Akıllı Bisiklet: VanMoof

Bisiklet sahibi olmanın verdiği muhteşem his her zaman çalınma endişesi ile beraber gelmiştir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak tam da bu soruna çözüm olabilecek yeni bir bisiklet geliştirildi. VanMoof tarafından tasarlanan bu akıllı bisiklet, özel güvenlik sistemi ile tam bir hırsız-savar!

VanMoof tarafından dizayn edilen akıllı bisikletlerin normal bisikletten farkı, bu bisikletlerin akıllı güvenlik özelliklerine sahip olması.

Türkiye’de çok yaygın olarak kullanılmasa da, bisikleti günlük ulaşım aracı olarak tercih eden kişiler için bu akıllı bisiklet sadece sunduğu üstün güvenlik özellikleri ile değil şık ve düz bir yapıya sahip olması ile de alan tasarrufu sağlıyor.

smart_straight_gps

Bisiklet hırsızlığını engelleme özelliği hem eşsiz hem de tam kullanıcıların kalbini fethedecek cinsten.Bisikletin bu “hırsızlığı önleme” özelliği ise aslında bisiklette bulunan GSM ile takip mekanizması tarafından sağlanmakta. Yani GSM takibi ile bisikletin yeri bulunabiliyor. Eğer bisiklet çalınır ise, bu GSM takip sistemi kullanılarak bisikletin yerinin bulunmasının yanında bir de VanMoff tarafından “bisiklet kurtarma ekibi” alarma geçiriliyor.  İşte bu eşi benzeri görülmemiş bisiklet hırsızlığını önleme süreci sayesinde çalınan bisikletler 2 hafta içerisinde sahiplerine teslim ediliyor.

Bu akıllı bisikletin özellikleri sadece hırsızlığı önlemesi ile bitmiyor elbette. Bütün bunlara ek olarak bisikletin güvenlik özelliklerinde şifresiz kilitleme sistemi bulunuyor. Böylelikle bisiklet sahiplerinin akıllı telefonlarına indirdikleri bir uygulama sayesinde bisiklet kontrol edilebiliyor.  Bisiklet sahiplerini bu akıllı kilitleme uygulaması sayesinde telefonlarına ya da bisikletlerine dokunduklarında bisikletin kilidini açabiliyorlar.  Hatta bisikletlerdeki bu uygulama sayesinde kullanıcılara kişiselleştirilmiş hava raporları da sunuluyor ve böylelikle kullanıcılar birden bastırma olasılığı olan “yağmur korkusundan”  da kurtulabiliyor.

smart_straight_app

VanMoof bisikletlerinde ki bu hırsızlığı önlemek için kullandıkları takip sistemine o kadar güveniyor ki, eğer bir hırsız bu takip sistemi ve diğer güvenlik aşamalarından geçerse, Van Moof tarafından çalınan bisikletin aynısı ya da benzeri, bisiklet sahibine 2 hafta içerisinde sağlanıyor.

Görünen o ki işe giderken her gün bisiklet kullanan insanlar artık bisikletlerinin çalınıp çalınmadığı konusunda endişelenmeyecekler. Çünkü VanMoof, insanların bisikletlerinin çalınması konusundaki streslerini yok etmek için kullanıcılarına bu benzersiz bisiklet ile beraber benzersiz bir garanti seçeneği de sunuyor.

Ne dersiniz, siz bu bisikleti sevdiniz mi?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday