Hırsızlığı İmkansız Hale Getiren Akıllı Bisiklet: VanMoof 0

Bisiklet sahibi olmanın verdiği muhteşem his her zaman çalınma endişesi ile beraber gelmiştir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak tam da bu soruna çözüm olabilecek yeni bir bisiklet geliştirildi. VanMoof tarafından tasarlanan bu akıllı bisiklet, özel güvenlik sistemi ile tam bir hırsız-savar!

VanMoof tarafından dizayn edilen akıllı bisikletlerin normal bisikletten farkı, bu bisikletlerin akıllı güvenlik özelliklerine sahip olması.

Türkiye’de çok yaygın olarak kullanılmasa da, bisikleti günlük ulaşım aracı olarak tercih eden kişiler için bu akıllı bisiklet sadece sunduğu üstün güvenlik özellikleri ile değil şık ve düz bir yapıya sahip olması ile de alan tasarrufu sağlıyor.

smart_straight_gps

Bisiklet hırsızlığını engelleme özelliği hem eşsiz hem de tam kullanıcıların kalbini fethedecek cinsten.Bisikletin bu “hırsızlığı önleme” özelliği ise aslında bisiklette bulunan GSM ile takip mekanizması tarafından sağlanmakta. Yani GSM takibi ile bisikletin yeri bulunabiliyor. Eğer bisiklet çalınır ise, bu GSM takip sistemi kullanılarak bisikletin yerinin bulunmasının yanında bir de VanMoff tarafından “bisiklet kurtarma ekibi” alarma geçiriliyor.  İşte bu eşi benzeri görülmemiş bisiklet hırsızlığını önleme süreci sayesinde çalınan bisikletler 2 hafta içerisinde sahiplerine teslim ediliyor.

Bu akıllı bisikletin özellikleri sadece hırsızlığı önlemesi ile bitmiyor elbette. Bütün bunlara ek olarak bisikletin güvenlik özelliklerinde şifresiz kilitleme sistemi bulunuyor. Böylelikle bisiklet sahiplerinin akıllı telefonlarına indirdikleri bir uygulama sayesinde bisiklet kontrol edilebiliyor.  Bisiklet sahiplerini bu akıllı kilitleme uygulaması sayesinde telefonlarına ya da bisikletlerine dokunduklarında bisikletin kilidini açabiliyorlar.  Hatta bisikletlerdeki bu uygulama sayesinde kullanıcılara kişiselleştirilmiş hava raporları da sunuluyor ve böylelikle kullanıcılar birden bastırma olasılığı olan “yağmur korkusundan”  da kurtulabiliyor.

smart_straight_app

VanMoof bisikletlerinde ki bu hırsızlığı önlemek için kullandıkları takip sistemine o kadar güveniyor ki, eğer bir hırsız bu takip sistemi ve diğer güvenlik aşamalarından geçerse, Van Moof tarafından çalınan bisikletin aynısı ya da benzeri, bisiklet sahibine 2 hafta içerisinde sağlanıyor.

Görünen o ki işe giderken her gün bisiklet kullanan insanlar artık bisikletlerinin çalınıp çalınmadığı konusunda endişelenmeyecekler. Çünkü VanMoof, insanların bisikletlerinin çalınması konusundaki streslerini yok etmek için kullanıcılarına bu benzersiz bisiklet ile beraber benzersiz bir garanti seçeneği de sunuyor.

Ne dersiniz, siz bu bisikleti sevdiniz mi?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Fotoğrafınızın Yer Aldığı Valiz Kılıfları ile Valiz Karışıklığına Son! 0

Birçok valiz, birbirine benzer ve bu yüzden çoğu zaman onları birbirinden ayırt etmek güç olabiliyor. Hatta birçok filmde ya da dizide “valizlerin birbirine karıştırılması” durumunun başlangıç noktasını oluşturduğu hikâyeler ele alınmıştır. Şöyle ki; filmdeki/dizideki iki karakterin de bavulları tamamen aynı görünüme sahiptir. Hava alanında ya da yolda bir şekilde bavullar karışır ve iki karakter de aslında kendine ait olmayan bavulu alır ve yoluna devam eder. Karakterler, bavulların kendilerine ait olmadığını farkettiklerinde ise artık çok geçtir ve bunun akabinde olaylar gelişir.

Bavulların birbirine karışması durumu, eminim gerçek hayatta da birçok kişinin başına gelmiştir ve gerçek hayatta bu durumun genellikle romantik komedi filmlerindeki gibi güzel olaylara vesile olmayacağını söyleyebiliriz. Böylesi karışıklıkların önüne geçmek içinse Firebox isimli firmanın ilginç bir çözümü var: Yüz fotoğrafınızın yer aldığı valiz kılıfları!

Head Case isimli bu kılıflardan satın almak isteyen kullanıcılar, kendi yüzlerinin yer aldığı yüksek kaliteli bir fotoğrafı Firebox’ın internet sitesine yüklüyorlar. Tabii kullanıcılar, istedikleri takdirde bir aile üyesinin ya da bir arkadaşlarının fotoğrafını da yükleyebiliyorlar. Daha sonra ise bu fotoğraf, polyester ve spandeks karışımı, esnek bir malzemeden üretilen kılıfın üzerine basılıyor. Firebox’ın internet sitesi üzerinden satılan bu ilginç valiz kılıflarının fiyatları, boyutlarına göre 26 dolar ile 39 dolar arasında değişiyor.

Siz, kendi fotoğrafınızın yer aldığı bir valiz kılıfı kullanmaya ne kadar razısınız bilemeyiz, ama bu ürünlerin valizleri kişiselleştirmenin ilginç ve eğlenceli bir şekli olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

Beste Yapabilen Yapay Zeka; Amper 0

Gelişen teknoloji ile birlikte bizi hayretler içerisinde bırakan bir olay daha geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Yaratıcı alanlarda yavaş yavaş ortaya çıkan yapay zeka kullanımı beste yapabilen yetenekli yapay zeka Amper’i sonunda karşımıza çıkardı. Evet yapay zeka sanatçılar için şarkı sözlerini besteleyebilecek! Hatırlayacak olursak marifetleri saymakla bitmeyen yapay zeka teknolojisinin reklamcılıkta da başarı oranlarını artırdığını önceki yazılarımızda belirtmiştik. Artık insanoğlu olarak teknoloji ve yaratıcılığı makinelerle birleştirerek yükümüzü hafifletir hale geldik.

Gelelim bu teknoloji harikasından yararlanan sanatçımız Trayn Southern’e. Youtube kanalında 450 bin takipçisi bulunan ve 500 milyondan fazla görüntüleme sayısına sahip olan Trayn, aslında müzik, eğlence ve film dünyasına da yabancı değil. Daha önce Dünya İstilası: Los Angeles Savaşı filminde oynamıştı. Amper’in bestesinin ardından onu dünya çapında tanınan ünlü bir yapay zeka haline getirdi.

Southern ve yapay zeka ile ortak çıkarılan ilk singleda Amper, saniyede kaç vuruş olacağını (bpm), ritmi, şarkının ruh halini ve müzik tarzını seçti. Southern kendi vokal melodilerini ve şarkı sözlerini yazdı, Amper ise bu sözleri müzikle birleştirerek single’ı ortaya çıkardı. Müzisyen bir yapay zeka olan Amper, eksiksiz bir müzik albümü oluşturan ilk yapay zeka ünvanına sahip oldu ve 21 Ağustos’ta satışa sunulacak olan bu albüme ‘I Am Al‘ adı verildi.

Sektörde profesyonel olan isimler ve teknoloji uzmanları tarafından geliştirilen Amper, başta mağazalarda ya da asansörlerde çalınabilecek müzikler bestelemek için geliştirilmişti. Böylece insanlara şarkı bestelemesi için para ödemeye gerek kalmadan, yapay zekanın ürettiği müzikleri çalınabilecekti. Üstelik ‘Break Free’ örneğinde görüldüğü gibi günümüz pop şarkılarına aşırı derecede benzediği de aşikar.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link