“Boeing” Uçak Gürültüsünden Elektrik Üretecek 0

Gürültüden nefret ederiz, özellikle birçok insanın bir araya geldiği zaman üretmekten kaçınmadığı şeylerden biri olan gürültü ya iyi bir şey için kullanılsaydı? O zaman gürültüye bakış açımız değişir miydi? Belki biraz. Böyle düşünenler için ünlü uçak ekipmanlı üreticisi Boeing’in uçakların pistte çıkardığı gürültüyü elektrik üretimi için kullanacaklarına dair bir patent başvuruşu yaptığı haberini verebiliriz.

Metronun ya da alışveriş merkezlerinin içerisine doğru yürürken bizi sinirlendiren ve gergin hissetmemize neden olan ilk şey, insanların aceleci tavırlarla ve hızlı adımlarla yürürken, metronun duraktan ayrılırken çıkardığı, ya da yüksek sesli müzik yüzünden çıkan o ses olsa gerek. Düşünsenize kişilerde stres seviyesini üstelere çıkaran gürültü yenilebilir enerji kaynağı oluyor.

Aslında bu fikir çok yeni bir fikir olarak değerlendirilemeyebilir. Araştırmacılar aslında bir süredir gürültünün elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağlayacak yolları inceliyorlardı ancak enerji yoğunluğunun düşük olması nedeniyle, enerjinin tümünün yakalanması için bir yol bulunamamıştı.

Uçak pistlerindeki gürültüden elektrik üretme fikri ise Chin H Toh’a ait. Toh uçak pistlerindeki gürültüyü bir araya toplamanın bir yolunu bularak elektrik üretmeyi fikrini hayata geçirdi. Peki gürültü nasıl toplanıyor?  Uçak pistlerinin kenarlarına akustik elektrik üreten bir sistemin entegre edilmesi sayesinde.

Dünya’nın her yerinde havaalanlarının olması ve her an birçok uçağın uçak pistlerine inmesi ile ortaya çıkan gürültünün elektriğe dönüştürülmesi fikrine patent verilmesi kadar mantıklı bir hareket olamazdı zaten.

Boeing’in Akustik Elektrik Üretme Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Boeing’in Akustik elektrik üretme sistemi 4 kısımdan meydana geliyor: akustik dalga toplayıcıları, akustik dönüştürücü, türbin ve jeneratör.

th  th

Akustik dalga toplayıcısı, pistte uçakların çıkardıkları sesleri toplayarak akustik dalga haline getiriyor ve bu dalgaları akustik dönüştürücüye yönlendiriyor. Akustik dönüştürücü ise hava akımı tarafından üretilen bu dalgaları alıp hava akımının çıkışının üretilebilmesi için titreşimli davul kullanılıyor.  Davul gelen ses dalgaları tarafından uyarıldığı zaman aşağıya ve yukarıya hareket ederek titreşimleri ise havayı çekmek için bir hava pompası görevi görürken, daha sonra da hava akımının çıkışını oluşturmak için havayı aşağıya itiyor.

Çıkan bu hava akımı ise daha sonrasında türbin odalarına iletilerek türbin millerini döndürmeye başlıyor. Türbin milleri ise elektrik üretilmesi için jeneratör ile çıktıyı birleştirme görebil görüyor.

Sistem tarafından üretilecek olan elektriğin havaalanının tüm ihtiyacını karşılayacak düzeyde olmayacağı aşikar, fakat elektrikten yüklü bir miktarda tasarruf edileceği de inkar edilemez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Teknolojik gelişmelerde yaşanan bu gelişmeler umarım gelecekte teknoloji tarafından sağlanacak  “yeşil hava alanı söylentilerini haksız çıkarmaz. En azından gürültüden elektrik üretilebilmesi bu konuda sevindirici bir adım gibi görünüyor.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Fotoğrafınızın Yer Aldığı Valiz Kılıfları ile Valiz Karışıklığına Son! 0

Birçok valiz, birbirine benzer ve bu yüzden çoğu zaman onları birbirinden ayırt etmek güç olabiliyor. Hatta birçok filmde ya da dizide “valizlerin birbirine karıştırılması” durumunun başlangıç noktasını oluşturduğu hikâyeler ele alınmıştır. Şöyle ki; filmdeki/dizideki iki karakterin de bavulları tamamen aynı görünüme sahiptir. Hava alanında ya da yolda bir şekilde bavullar karışır ve iki karakter de aslında kendine ait olmayan bavulu alır ve yoluna devam eder. Karakterler, bavulların kendilerine ait olmadığını farkettiklerinde ise artık çok geçtir ve bunun akabinde olaylar gelişir.

Bavulların birbirine karışması durumu, eminim gerçek hayatta da birçok kişinin başına gelmiştir ve gerçek hayatta bu durumun genellikle romantik komedi filmlerindeki gibi güzel olaylara vesile olmayacağını söyleyebiliriz. Böylesi karışıklıkların önüne geçmek içinse Firebox isimli firmanın ilginç bir çözümü var: Yüz fotoğrafınızın yer aldığı valiz kılıfları!

Head Case isimli bu kılıflardan satın almak isteyen kullanıcılar, kendi yüzlerinin yer aldığı yüksek kaliteli bir fotoğrafı Firebox’ın internet sitesine yüklüyorlar. Tabii kullanıcılar, istedikleri takdirde bir aile üyesinin ya da bir arkadaşlarının fotoğrafını da yükleyebiliyorlar. Daha sonra ise bu fotoğraf, polyester ve spandeks karışımı, esnek bir malzemeden üretilen kılıfın üzerine basılıyor. Firebox’ın internet sitesi üzerinden satılan bu ilginç valiz kılıflarının fiyatları, boyutlarına göre 26 dolar ile 39 dolar arasında değişiyor.

Siz, kendi fotoğrafınızın yer aldığı bir valiz kılıfı kullanmaya ne kadar razısınız bilemeyiz, ama bu ürünlerin valizleri kişiselleştirmenin ilginç ve eğlenceli bir şekli olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

Beste Yapabilen Yapay Zeka; Amper 0

Gelişen teknoloji ile birlikte bizi hayretler içerisinde bırakan bir olay daha geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Yaratıcı alanlarda yavaş yavaş ortaya çıkan yapay zeka kullanımı beste yapabilen yetenekli yapay zeka Amper’i sonunda karşımıza çıkardı. Evet yapay zeka sanatçılar için şarkı sözlerini besteleyebilecek! Hatırlayacak olursak marifetleri saymakla bitmeyen yapay zeka teknolojisinin reklamcılıkta da başarı oranlarını artırdığını önceki yazılarımızda belirtmiştik. Artık insanoğlu olarak teknoloji ve yaratıcılığı makinelerle birleştirerek yükümüzü hafifletir hale geldik.

Gelelim bu teknoloji harikasından yararlanan sanatçımız Trayn Southern’e. Youtube kanalında 450 bin takipçisi bulunan ve 500 milyondan fazla görüntüleme sayısına sahip olan Trayn, aslında müzik, eğlence ve film dünyasına da yabancı değil. Daha önce Dünya İstilası: Los Angeles Savaşı filminde oynamıştı. Amper’in bestesinin ardından onu dünya çapında tanınan ünlü bir yapay zeka haline getirdi.

Southern ve yapay zeka ile ortak çıkarılan ilk singleda Amper, saniyede kaç vuruş olacağını (bpm), ritmi, şarkının ruh halini ve müzik tarzını seçti. Southern kendi vokal melodilerini ve şarkı sözlerini yazdı, Amper ise bu sözleri müzikle birleştirerek single’ı ortaya çıkardı. Müzisyen bir yapay zeka olan Amper, eksiksiz bir müzik albümü oluşturan ilk yapay zeka ünvanına sahip oldu ve 21 Ağustos’ta satışa sunulacak olan bu albüme ‘I Am Al‘ adı verildi.

Sektörde profesyonel olan isimler ve teknoloji uzmanları tarafından geliştirilen Amper, başta mağazalarda ya da asansörlerde çalınabilecek müzikler bestelemek için geliştirilmişti. Böylece insanlara şarkı bestelemesi için para ödemeye gerek kalmadan, yapay zekanın ürettiği müzikleri çalınabilecekti. Üstelik ‘Break Free’ örneğinde görüldüğü gibi günümüz pop şarkılarına aşırı derecede benzediği de aşikar.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link