“Boeing” Uçak Gürültüsünden Elektrik Üretecek

Gürültüden nefret ederiz, özellikle birçok insanın bir araya geldiği zaman üretmekten kaçınmadığı şeylerden biri olan gürültü ya iyi bir şey için kullanılsaydı? O zaman gürültüye bakış açımız değişir miydi? Belki biraz. Böyle düşünenler için ünlü uçak ekipmanlı üreticisi Boeing’in uçakların pistte çıkardığı gürültüyü elektrik üretimi için kullanacaklarına dair bir patent başvuruşu yaptığı haberini verebiliriz.

Metronun ya da alışveriş merkezlerinin içerisine doğru yürürken bizi sinirlendiren ve gergin hissetmemize neden olan ilk şey, insanların aceleci tavırlarla ve hızlı adımlarla yürürken, metronun duraktan ayrılırken çıkardığı, ya da yüksek sesli müzik yüzünden çıkan o ses olsa gerek. Düşünsenize kişilerde stres seviyesini üstelere çıkaran gürültü yenilebilir enerji kaynağı oluyor.

Aslında bu fikir çok yeni bir fikir olarak değerlendirilemeyebilir. Araştırmacılar aslında bir süredir gürültünün elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağlayacak yolları inceliyorlardı ancak enerji yoğunluğunun düşük olması nedeniyle, enerjinin tümünün yakalanması için bir yol bulunamamıştı.

Uçak pistlerindeki gürültüden elektrik üretme fikri ise Chin H Toh’a ait. Toh uçak pistlerindeki gürültüyü bir araya toplamanın bir yolunu bularak elektrik üretmeyi fikrini hayata geçirdi. Peki gürültü nasıl toplanıyor?  Uçak pistlerinin kenarlarına akustik elektrik üreten bir sistemin entegre edilmesi sayesinde.

Dünya’nın her yerinde havaalanlarının olması ve her an birçok uçağın uçak pistlerine inmesi ile ortaya çıkan gürültünün elektriğe dönüştürülmesi fikrine patent verilmesi kadar mantıklı bir hareket olamazdı zaten.

Boeing’in Akustik Elektrik Üretme Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Boeing’in Akustik elektrik üretme sistemi 4 kısımdan meydana geliyor: akustik dalga toplayıcıları, akustik dönüştürücü, türbin ve jeneratör.

th  th

Akustik dalga toplayıcısı, pistte uçakların çıkardıkları sesleri toplayarak akustik dalga haline getiriyor ve bu dalgaları akustik dönüştürücüye yönlendiriyor. Akustik dönüştürücü ise hava akımı tarafından üretilen bu dalgaları alıp hava akımının çıkışının üretilebilmesi için titreşimli davul kullanılıyor.  Davul gelen ses dalgaları tarafından uyarıldığı zaman aşağıya ve yukarıya hareket ederek titreşimleri ise havayı çekmek için bir hava pompası görevi görürken, daha sonra da hava akımının çıkışını oluşturmak için havayı aşağıya itiyor.

Çıkan bu hava akımı ise daha sonrasında türbin odalarına iletilerek türbin millerini döndürmeye başlıyor. Türbin milleri ise elektrik üretilmesi için jeneratör ile çıktıyı birleştirme görebil görüyor.

Sistem tarafından üretilecek olan elektriğin havaalanının tüm ihtiyacını karşılayacak düzeyde olmayacağı aşikar, fakat elektrikten yüklü bir miktarda tasarruf edileceği de inkar edilemez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Teknolojik gelişmelerde yaşanan bu gelişmeler umarım gelecekte teknoloji tarafından sağlanacak  “yeşil hava alanı söylentilerini haksız çıkarmaz. En azından gürültüden elektrik üretilebilmesi bu konuda sevindirici bir adım gibi görünüyor.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday