BMW’den Trafiğe Yapay Zeka Destekli Çözüm

Trafik bildiğiniz gibi dünyanın her yerinde en büyük problemlerden biri. İnsanların günlük hayatlarını oldukça etkiliyor ve çok büyük bir zaman kaybına sebep oluyor. Bu konuda her geçen gün yeni bir fikir öne sürülüyor ancak henüz tam anlamıyla bir çözüm bulunabilmiş değil ne yazık ki.

BMW ve Tongji Üniversitesi trafiği çözmek adına ortak bir çalışma gerçekleştirdiler ve e-bisikletli ve motosikletli binicilere kendi yollarını oluşturan bir Vision E3 Way kavramı geliştirdiler. Bu yol sayesinde e-bisikletin yolculuğu çok daha zevkli ve kolay hale getirmesi amaçlanıyor. İki tekerlekli taşıtların dört tekerlekli taşıtlarla aynı yolda gitmesini tehlikeli ve verimsiz bulan BMW sadece iki tekerlekli araçların kullanımı için tasarlanan ve genellikle normal yolların üst kısmına yerleştirilecek özel yollar inşa etmek istiyor.

İki tekerlekli ve dört tekerlekli araçların yollarını ayırmaktan ziyade asıl inovatif çözüm otomatik hız sınırı ve yapay zeka tarafından yönetilen trafik yönetimi. Yollardaki hız sınırını saatte 25 km’ye indirerek kazaların da önlenebileceği düşünülüyor. Hız sınırını tasarlanan yapay zeka kontrol edebilecek. Yollarda ise sadece elektrikli araç trafiğine yer verilecek. Yeni oluşturulan yolda ulaşım rahat gerçekleşeceği gibi dört tekerlekli araba yolunun da trafiğini azaltması hedefleniyor.

İnşa edilecek bu elektronik yolların üstlerinin kapalı olması ve yağmur suyuyla çalışan bir soğutma sisteminin olması planlanıyor. Üstelik bu araçlar  kiralanarak da kullanılabilecekler.

BMW her şeyi düşünmüş ancak yine de böyle bir sistemin günümüz şehirlerine entegre edilmesi oldukça zor gözüküyor. Sistemin Çin’de işe yarayacağı söyleniyor ancak henüz herhangi bir yerde uygulamaya başlanmadı.

Sistem uygulanmaya başlansa bile metrobüs çalışmalarını henüz atlattığımız, metro çalışmalarını hala atlatamadığımız Türkiye’de ne zaman uygulanabilir bilemiyoruz. Siz ne düşünüyorsunuz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Steve Jobs’tan Başarının 10 Altın Kuralı

O, yaptığı inovasyonlarla günümüz dünyasının şekillenmesinde önemli rol oynayan insanlardan biri. “Dijital Devrimin Babası” olarak nitelendirilen, kariyerine en dipten başlayıp zirveye çıkmayı becerebilen Steve Jobs, 2010 yılında 8 milyar dolarlık bir servete sahipti. Evet, halen zamanın en esinleyici figürlerinden biri olan Steve Jobs’un yolculuğu boyunca aklından çıkarmadığı 10 altın kuralı sizinle paylaşıyoruz.

1 – Kısıtlı Bir Hayat Yaşamayın

“ Sahip olduğunuz zaman kısıtlı, bu yüzden zamanınızı başka birinin hayatını yaşayarak harcamayın. Başkalarının düşüncesine göre hareket etme aymazlığına düşmeyin. Başkalarının fikirlerinin gürültüsü iç sesinizi bastırmasın. Ve en önemlisi de kalbinizi ve sezgilerinizi takip edecek cesarete sahip olun; onlar her zaman gerçekte ne yapmak istediğinizi bilirler. Geriye kalan her şey ikincildir.” Steve Jobs

2- Tutku Sahibi Olun

“Neyi sevdiğiniz bulmalısınız. Harika bir iş çıkarmanın tek yolu yaptığınız şeyi sevmenizden geçer. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Bulduğunuzda haberiniz olacak.”

Eğer bir işe başlarken tutkulu değilseniz, asla sonunu getiremezsiniz. Her işin öfkelendiren zorlu tarafları vardır; hayaliniz olan işlerin bile. Ancak tutku sahibi olmak tüm bu zorlukların üstesinden gelebilmenizi sağlar. 

3 – Hayatı Kendiniz İçin Tasarlayın

Biliyorum bu bir klişe ama doğru, siz kendi geminizin kaptanısınız; dümene bir başkasının geçmesine izin vermeyin. Hayatı kendiniz için tasarlayın, bunu yapmak için ikinci bir şansınız olmayacak, bu yüzden ya şimdi yapın ya da ilerde pişman olun.

4 – Dandik Ürün Satmayın

Yalnızca yüksek kalitede ürünler satın. Buna itiraz edenler olabilir ancak Apple ürünleri her zaman en yüksek kalitede olmuştur ve hala da en üstteler. Apple’ın bu sayede, her zaman satın almaya istekli sadık müşterileri var.

5 – Harika Bir Takım Kurun

Çevrenizdeki insanlar geleceğinizi şekillendirecek kişilerdir. Eğer çevrenizi, sizinle aynı vizyonu paylaşan zeki ve pozitif insanlardan oluşturursanız önünüzde parlak bir gelecek uzanıyor demektir. Şunu unutmayın ki en çok birlikte zaman geçirdiğiniz 5 kişinin ortalamasısınız, akıllıca seçimler yapın.

6 – Para İçin Yapmayın

Sevdiğiniz bir işi seçin, böylece hayatınız boyunca bir gün bile çalışmak zorunda olmayacaksınız.  Steve Jobs, 25 yaşındayken 100 milyon dolarlık bir servete sahipti çünkü para için değil dünyayı değiştirmek için çabalayan bir yenilikçiydi.

7 – Ürünlerinizle Gurur Duyun

Aileniz ve arkadaşlarınıza gururla gösterebileceğiniz ürünler üretin. Eğer ürününüz kaliteliyse, para kazanırsınız. İnsanların kullanmaktan keyif alacağı, kaliteli ürünler üretin.

8 – Ürünlerinizi Müşteriyi Merkeze Alarak Oluşturun

Müşteriler her zaman yaptığı işte ciddi ve daha iyisini yapabilecek kavrayışa sahip olmaya çabalayan bireylere güvenme eğilimindedir. Zamanınızı ayırın ve müşterileriniz, çalıştıkları sektörler ve karşılaştıkları zorluklar hakkında bilgi sahibi olun.

9 – Pazarlama Dediğiniz Şey Değerlerle İlgilidir

Hiç neden Adidas ve Puma’dan daha iyi olduklarını açıklayan bir Nike reklamı gördünüz mü?  Hayır, görmediniz çünkü onlar Michael Jordan gibi büyük sporcuları ön plana çıkartmak suretiyle kimliklerini güçlendirirler. Şirketinizin müşterilerin gözündeki imajından emin olun.

10 – Doymayın, Budala Olun

Asla tatmin olmayın, kendinizi her zaman daha fazlası için zorlayın. İnsanların imkansız dedikleri şeyleri başarmayı deneyin.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Çelik Satan Pazarlamacılardan Kuantum Pazarlamaya

Kuantum Pazarlama Nedir?

Kapı kapı dolaşıp çelik tencere satışı yapmaya çalışarak pazarlama yapılan o günlerden, sürekli bir veri akışının olduğu, her gün yeni bir kelime öğrendiğimiz ve pazarlamanın dijital dünyada kendini yeniden var ettiği bugünlerde hayatımıza yeni bir kavram daha giriyor: ‘’Kuantum Pazarlama”.

Kuantum pazarlama aslında şu ana kadar kullanılan pazarlama veri analizlerinde, dijitalleşmede, yapay zekayla yaratılan ürünlerde, pazar araştırmasında kullanılan teknolojik yöntemlere kadar hepsini oluşturan ve tüm bu teknolojinin altında yatan kilit noktadır. Kuantum en temelde tüm karmaşık sistemlerin sınıflandırıldığı ve özetlendiği ve her tür madde davranışını açıklamaya çalışan bir fizik dalıdır.

Kuantum ve Pazarlama Nasıl Birleşti?

Bugün hızla dijital ortama kayan pazarlamayla birlikte ortaya çıkan koca bir verinin analizinin sınıflandırılması, özetlenmesi, bilgi akışının yönetilmeye çalışılmasıyla birlikte kuantum ve pazarlama birleşerek kuantum pazarlamayı ortaya çıkarmıştır.

Pazarlamacıların Bu Alanda Başarılı Olması İçin Ne Gerekiyor?

IDM’nin beceri ve kişisel gelişim hakkında yaptığı son araştırmasına göre; pazarlamacıların %49’unun artan veriler ve verimlilik hakkında kariyerlerini ilerletmek için  gerekli olduğuna inandıkları kilit becerilere sahip olmadığı ortaya çıkmıştır.

Mobil pazarlama, kampanyaları optimize etme, pazarlama otomasyonu ve entegrasyonu, arama pazarlaması, müşterilerin verilerini analiz etme, sunum/genel konuşma, pazarlama finansmanı, veri analizi ve raporlama bu alanda en önemli becerilerden bir kaçıdır.

Peki Kuantum Teknolojisiyle Pazara İlk Giren Ürün Ne Olacak?

Son yıllarda kuantum bilişim alanında büyük bir ilerlemelerin olmasıyla birlikte, IBM Quantum Experience erişimi kullanıcılara sunularak işletmelerin ve kuruluşların teknolojinin potansiyelini anlamaları sağlandı. Üniversiteler için bu, kuantum bilişim ve ilgili konularda eğitim programlarının artırılması, öğrenciler için de gelecek vadeden yeni kariyer yollarının farkına varmaları anlamına geliyor. Bulutla etkinleştirilen kuantum bilişim platformu IBM Quantum Experience, kullanıcıların IBM’in kuantum işlemcisinde deneyler yapmasını ve algoritmalar çalıştırmasını, ayrı ayrı kuantum parçalarıyla (qubit; kübit) çalışmasını, kuantum bilişimle nelerin mümkün olabileceğiyle ilgili eğitici malzemeler ve simülasyonları keşfetmesini sağlayacak.Beş süper iletken özellikli kübitten oluşan kuantum işlemci, New York’taki IBM T.J. Watson Research Center’da bulunuyor. Beş parçadan oluşan bu işlemci, daha büyük kuantum sistemlerine ölçeklenebilen, IBM’in kuantum mimarisindeki en son gelişmeyi temsil ediyor. Ayrıca, evrensel kuantum bilgisayar oluşturmaya yönelik atılacak adımların da ilki olma özelliğini taşıyor.

Kuantum Bilgisayarların Klasik Bilgisayarlardan Farkı Ne Olacak?

Evrensel kuantum bilgisayar, herhangi bir bilişim işlemini gerçekleştirmek üzere programlanabilir bir bilgisayar olma özelliğinin yanı sıra bilim ve iş amaçlı birçok önemli uygulama için klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı olacak. Kuantum bilgisayarla ilgilenen bilim insanları ve teorisyenlerin oluşturduğu topluluk, bu güçten yararlanmaya çalışıyor. Optimizasyon ve kimya alanındaki uygulamalar kuantum alanındaki hızlı gelişimin ilk görüldüğü alanlar olarak ön plana çıkıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link