Eğer başarılarınızla öne çıkıyorsanız – nerede olursa olsun- ön yargılarla, gerçeği yansıtmayan söylemlerle ya da zayıf noktalarınızın üstüne gelinmesi ile de savaşmak zorundasınız. Elbette hiç kolay değil. Düşünün tarih boyunca kaç sporcu aslında ‘siyahi’ olmasından dolayı zor dönemler geçirmiştir?

İnsanlık tarihi kadar eski ön yargılar insanlığın sonuna kadar da devam edecek. Sizin için belirlenen etiketlerle, insanların zihinleriyle savaşıp, sadece kazanmaya odaklanmanızla ilgili harika bir çalışmadan bahsedeceğiz bugün. BMW Mini’nin Olimpiyat temalı ‘Defy Labels’ (etiketlerle savaşın) kampanyasından.

Mini ‘Defy Labels’ sloganı ile Rio Olimpiyatlarında kendi alanlarında performanslarını sergileyecek olan sekiz ABD’li sporcu ile çalışmış. 30 saniyelik oldukça etkili videoda sekiz sporcu kendilerinin ‘etiket’lerinden bahsediyor. Video  ‘kimse sizi tanımlayamaz bunu yapacak olan tek kişi sizsiniz’ diyen Serena Williams ile başlıyor. Ve onun etiketi ‘fakir’ iken, Rugby’ci Carlin Isles’in etiketi ‘evlatlık’ olması, yüzme dalında yarışacak olan Cullen Jones ‘siyahi’, Latin boksör Carlos Balderas ‘göçmen’, voleybolda Jake Gibb ‘kanser’ halterde Morghan King ‘boyunun kısa olması’ eskrimde Ibtihaj Muhammad ise ‘Müslüman bir kadın’ olması ile etiketleniyor.  Hepsinin ortak etiketi ise hem olimpiyat ile ses benzerliği yaratarak oluşturulan ‘Oliympian’ (muhteşem) etiketi.

Markanın böyle bir reklam filmi yapmasının nedeni ise ‘Mini’nin zihniyetinde olan, tasarım ve bireyselliği farklı olarak takdir eden, bununla beraber sporda farklılıklara, özgünlüğü destekleyen kendi destekçilerini yakalayabilmek’ olarak açıklandı.

Özellikle dört yılda bir olması ile Rio Olimpiyatları, Mini’nin kendi hedef kitlesine ulaşabilmesi adına oldukça iyi bir platform.

30 saniyelik video ile beraber her sporcunun önyargı ve etiketler hakkında fikirleri ve kendi hikayelerini paylaştığı özel videolarda kampanya kapsamında izleyicilerle buluşturuluyor.

Serena Williams:

Ibtihaj Muhammad:

Gençliğinden bu yana ‘farklı’ olmakla bir problemi olmadığını ancak okuldaki çocukların onu ağlattığını anlatan Rugby oyuncusu Carlin Isles :

Bu linkten BMW Mini web sitesine ve reklam filminde yer alan bu sekiz sporcunun konu hakkında neler hissettiklerine dair ek bilgi ve videolara ulaşabilirsiniz.

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın