Bilimkurgu Filmlerinden Fırlayan Bir Bisiklet:  Cyclotron

Tron Efsanesi filminde lityum ile çalışan efsane bisikleti hatırladınız mı?  The Cyclotron kendisine ‘geleceğin bisikleti’ adını veren Tron filminden fırlamış gibi görünen bir bisiklet. Tasarımı ile şıklığı ve farkını ortaya koyan Cyclotron’un cazibesi sadece tasarımından oluşmuyor elbette. Gelişmiş bir teknoloji kullanan Cyclotron kitle fonlama web sitesi Kickstarter’da tüm fütüristlerden destek bekliyor.

İsmi ve tasarımını Tron filminden alan Cyclotron bisikletin 200 yıllık evriminin son harikasının kendi tasarımı olduğunu savunuyor.

01cce32a5311a04b2fd9e938d998af43_original

Bu efsane bisikletin özellikleri arasında göbeksiz tekerlek teknolojisi kullanan ilk satışa sunulmuş bisiklet olması da yer alıyor. Bununla beraber gerçek zamanlı sürüş verilerini akıllı telefon uygulaması ile toplayan Cyclotron tekerleklerinde soğuk içecekleri taşıyabileceğiniz bir aparata da sahip.

Tüm ekipmanları başarılı bir şekilde bütünleştirilmiş bu akıllı bisiklette tüm kablolar dış gövdede birleştirilmiş. Yani görünürlerde ne fren ne vites ne de aydınlatma için bir kablo bulunuyor. Tüm bunlarda Cyclotron’u sade ve şık görünümüne kavuşturuyor. Tüm bunlara ek olarak bir çocuk koltuğu ve eklenebilir koltuğu ile iki kişinin de ulaşımını sağlıyor.

35ac55be985ddf12edc5a9c01839caed_original

Karbon fiber komposit malzemeden üretilen bisiklet, gövdenin katı, dayanıklı ve aynı zamanda hafif olmasını sağlamış. Bununla beraber bisiklette hava direncini azaltmak adına aerodinamik kanat şeklinde boru profilleri kullanılarak, sürücü hızlı gittiğinde güvenliğini sağlaması için kelimenin tam anlamıyla ‘havayı bıçak gibi kesmesi’nin sağlanması istenmiş.

Normal bir bisiklette olmayan bir aydınlatma sistemi kullanan bu yeni nesil bisiklet, yolculuğunuz sırasında aydınlatmanın yetersiz olduğu durumlarda da ekstra ışık halkları ile etrafınızı görmenizi sağlıyor.

cyclotron_bike_2

Bununla beraber kırmızı lazer led ışıkları ise bisiklet yolunu tam ayarında belirliyor. Işıklandırma sistemi ise li-on batarya sayesinde sekiz saat dayanabiliyor.

Dünyanın çok yönlü ilk akıllı bisikleti olma misyonu ile hareket eden Cyclo tron uzun süreli bir çalışmanın ürünü. Açık kaynak akıllı bisiklet projesi olma özelliği de taşıyan proje katkıda bulunmak isteyen herkese açık.

Tüm özellikleri ile Cyclotron adeta gelecekten gelmiş gibi görünüyor değil mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Hesap Gelince Kim Ne Kadar Ödeyecek Derdine Son Veren Basit Sistem

Arkadaşlarla bir mekana gittiğinizde yiyip içerken her şey güzeldir ancak hesap geldiğinde mutlaka işler bir karışır. Hele bir de gidilen yer alkollü bir ortamsa sarhoş olmadığını düşünen birisi mutlaka gelen hesabı önüne alıp telefonunu çıkarıp hesap yapmaya çalışır. Sen şu kadar ödeyeceksin, sen bu kadar derken “Falanca kişi giderken kendininkini ödemişti ama ona da bakıyor musunuz?” diye çıkışanlar olur, sonuç olarak hesap ödemek günün en zahmetli işi olur çıkar.

Fakat Teşvikiye’de bir yer bu duruma güzel bir çözüm bulmuş. Healin isminde bir cafede hesabı ortaklaşa ödemenizi kolaylaştırmak için hesap direk kişi sayısına bölünmüş olarak geliyor. Hesabın kişi sayısına bölünmüş haline bakarak saniyeler içinde ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Uygulamayı görenler genel olarak beğenseler de duruma esprili bir şekilde yaklaşanlar da var:

Bu uygulama elbette daha da geliştirilebilir. Herkesin yediği içtiği aynı olmadığı için hesap baştan itibaren kişi bazlı tutulabilir. Sonuçta 2018 yılındayız ve menüsünü tablet ile veren yerler var. Yakın bir zamanda nakit kullanımının bile biteceği söylenirken hesap ödemenin de kolaylaşması lazımdı tabi.. Yine de hesap ödemeyi kolaylaştırmak adına güzel bir adım olmuş. Ne dersiniz, siz de sevdiniz mi?

Görselin kaynağı:https://twitter.com/AltugYucel

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tüketici Duygularını Anlayabilen Cihaz Geliştirildi

Pazarlamanın en önemli unsurlarından biri tüketici davranışlarıdır. Tüketici davranışlarını etkileyen en önemli etkenlerin başında ise duygular gelir. Buradan hareketle tüketicilerin duygularını kolay bir şekilde anlayabilmek, tüketici davranışlarının da büyük ölçüde anlaşılmasını sağlar. Ancak insan duygularını tam anlamıyla ölçmek, subjektif olmasından ötürü çok kolay bir iş değil. Buna rağmen, bu alanda yapılan çalışmalar sonuç verdi ve pratik bir cihaz geliştirildi.

PSFK’nın yaptığı habere göre, bir MIT (Massachusetts Institute of Technology) girişimi olan mPath, bir süredir geliştirdikleri emotyping (“duygusal yazım” ya da “duygu yazımı” olarak çevrilebilir) cihazı aracılığıyla insanların tepkilerini ve hayal kırıklığı, can sıkıntısı ve stres gibi duygularını gelişmiş bir şekilde grafik haline getirmek için çalışıyor.

Şirket, duygularını düzgün bir biçimde ifade etmede sorun yaşadıkları için özellikle çocukların duygularını ölçebilmek amacıyla MOXO isimli sensörünü kullanıyor. Bu sensör, insanların bilinçaltını ve duygusal reaksiyonlarını ölçme imkanı tanıyor ve odak grup araştırmalarındakinden daha fazla doğruluk sağlıyor.

Bunların yanı sıra MOXO isimli bu sensör, pazarlamanın ötesinde de bir kullanıma sahip. Bu cihaz sayesinde insan psikolojisi konusunda birtakım çıkarımlar da yapılabiliyor. Internet of Business isimli internet sitesinin paylaştığı habere göre, mPath şirketi yaptığı araştırmalar sonucunda çocuk psikolojisi hakkında önemli bir bulgu etti. mPath’in elde ettiği sonuca göre, tatlıyı bir ödül olarak vermenin aksine, önceden tatlı verildiği takdirde çocuklar okumaya daha fazla katılım gösteriyorlar.

mPath isimli girişimin geliştirdiği bu teknoloji, daha şimdiden birçok önemli şirketin ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Şirketin internet sitesindeki iş birliği yapılan şirketler bölümüne göz attığımızda; Google, The LEGO Group, Hasbro ve Best Buy gibi önemli şirketler göze çarpıyor. Bu teknolojinin şirketlere nöropazarlama konusunda çok büyük fayda sağladığına hiç şüphe yok. Bununla birlikte ilerleyen zamanlarda, çok daha fazla sayıda tüketici davranışlarını anlamaya yönelik bu tarz çalışmalar görebileceğimizi şimdiden söyleyebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link