Tron Efsanesi filminde lityum ile çalışan efsane bisikleti hatırladınız mı?  The Cyclotron kendisine ‘geleceğin bisikleti’ adını veren Tron filminden fırlamış gibi görünen bir bisiklet. Tasarımı ile şıklığı ve farkını ortaya koyan Cyclotron’un cazibesi sadece tasarımından oluşmuyor elbette. Gelişmiş bir teknoloji kullanan Cyclotron kitle fonlama web sitesi Kickstarter’da tüm fütüristlerden destek bekliyor.

İsmi ve tasarımını Tron filminden alan Cyclotron bisikletin 200 yıllık evriminin son harikasının kendi tasarımı olduğunu savunuyor.

01cce32a5311a04b2fd9e938d998af43_original

Bu efsane bisikletin özellikleri arasında göbeksiz tekerlek teknolojisi kullanan ilk satışa sunulmuş bisiklet olması da yer alıyor. Bununla beraber gerçek zamanlı sürüş verilerini akıllı telefon uygulaması ile toplayan Cyclotron tekerleklerinde soğuk içecekleri taşıyabileceğiniz bir aparata da sahip.

Tüm ekipmanları başarılı bir şekilde bütünleştirilmiş bu akıllı bisiklette tüm kablolar dış gövdede birleştirilmiş. Yani görünürlerde ne fren ne vites ne de aydınlatma için bir kablo bulunuyor. Tüm bunlarda Cyclotron’u sade ve şık görünümüne kavuşturuyor. Tüm bunlara ek olarak bir çocuk koltuğu ve eklenebilir koltuğu ile iki kişinin de ulaşımını sağlıyor.

35ac55be985ddf12edc5a9c01839caed_original

Karbon fiber komposit malzemeden üretilen bisiklet, gövdenin katı, dayanıklı ve aynı zamanda hafif olmasını sağlamış. Bununla beraber bisiklette hava direncini azaltmak adına aerodinamik kanat şeklinde boru profilleri kullanılarak, sürücü hızlı gittiğinde güvenliğini sağlaması için kelimenin tam anlamıyla ‘havayı bıçak gibi kesmesi’nin sağlanması istenmiş.

Normal bir bisiklette olmayan bir aydınlatma sistemi kullanan bu yeni nesil bisiklet, yolculuğunuz sırasında aydınlatmanın yetersiz olduğu durumlarda da ekstra ışık halkları ile etrafınızı görmenizi sağlıyor.

cyclotron_bike_2

Bununla beraber kırmızı lazer led ışıkları ise bisiklet yolunu tam ayarında belirliyor. Işıklandırma sistemi ise li-on batarya sayesinde sekiz saat dayanabiliyor.

Dünyanın çok yönlü ilk akıllı bisikleti olma misyonu ile hareket eden Cyclo tron uzun süreli bir çalışmanın ürünü. Açık kaynak akıllı bisiklet projesi olma özelliği de taşıyan proje katkıda bulunmak isteyen herkese açık.

Tüm özellikleri ile Cyclotron adeta gelecekten gelmiş gibi görünüyor değil mi?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın