Bilimkurgu Filmlerinden Fırlayan Bir Bisiklet:  Cyclotron

Tron Efsanesi filminde lityum ile çalışan efsane bisikleti hatırladınız mı?  The Cyclotron kendisine ‘geleceğin bisikleti’ adını veren Tron filminden fırlamış gibi görünen bir bisiklet. Tasarımı ile şıklığı ve farkını ortaya koyan Cyclotron’un cazibesi sadece tasarımından oluşmuyor elbette. Gelişmiş bir teknoloji kullanan Cyclotron kitle fonlama web sitesi Kickstarter’da tüm fütüristlerden destek bekliyor.

İsmi ve tasarımını Tron filminden alan Cyclotron bisikletin 200 yıllık evriminin son harikasının kendi tasarımı olduğunu savunuyor.

01cce32a5311a04b2fd9e938d998af43_original

Bu efsane bisikletin özellikleri arasında göbeksiz tekerlek teknolojisi kullanan ilk satışa sunulmuş bisiklet olması da yer alıyor. Bununla beraber gerçek zamanlı sürüş verilerini akıllı telefon uygulaması ile toplayan Cyclotron tekerleklerinde soğuk içecekleri taşıyabileceğiniz bir aparata da sahip.

Tüm ekipmanları başarılı bir şekilde bütünleştirilmiş bu akıllı bisiklette tüm kablolar dış gövdede birleştirilmiş. Yani görünürlerde ne fren ne vites ne de aydınlatma için bir kablo bulunuyor. Tüm bunlarda Cyclotron’u sade ve şık görünümüne kavuşturuyor. Tüm bunlara ek olarak bir çocuk koltuğu ve eklenebilir koltuğu ile iki kişinin de ulaşımını sağlıyor.

35ac55be985ddf12edc5a9c01839caed_original

Karbon fiber komposit malzemeden üretilen bisiklet, gövdenin katı, dayanıklı ve aynı zamanda hafif olmasını sağlamış. Bununla beraber bisiklette hava direncini azaltmak adına aerodinamik kanat şeklinde boru profilleri kullanılarak, sürücü hızlı gittiğinde güvenliğini sağlaması için kelimenin tam anlamıyla ‘havayı bıçak gibi kesmesi’nin sağlanması istenmiş.

Normal bir bisiklette olmayan bir aydınlatma sistemi kullanan bu yeni nesil bisiklet, yolculuğunuz sırasında aydınlatmanın yetersiz olduğu durumlarda da ekstra ışık halkları ile etrafınızı görmenizi sağlıyor.

cyclotron_bike_2

Bununla beraber kırmızı lazer led ışıkları ise bisiklet yolunu tam ayarında belirliyor. Işıklandırma sistemi ise li-on batarya sayesinde sekiz saat dayanabiliyor.

Dünyanın çok yönlü ilk akıllı bisikleti olma misyonu ile hareket eden Cyclo tron uzun süreli bir çalışmanın ürünü. Açık kaynak akıllı bisiklet projesi olma özelliği de taşıyan proje katkıda bulunmak isteyen herkese açık.

Tüm özellikleri ile Cyclotron adeta gelecekten gelmiş gibi görünüyor değil mi?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Çin’de İnsansız, Sadece Yapay Zeka ile Çalışan Polis Merkezi Kuruldu

Yapay zeka ile ilgili her geçen gün yaşanan gelişmelere bir yenisi Çin’den ekleniyor.

Büyük şehirlerinden birisi olan Wuhan’a yapay zeka destekli bir polis merkezi açarak yapay zeka ile devlet etkileşimini en üst seviyede yaşayan ülke oldu.

7/24 tüm halka açık olması planlanan yapay zeka destekli polis merkezinin, gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve simülatörler yardımı ile araç kayıt, sürücü ehliyeti gibi genelde uzun süren işlemleri kolaylaştırması planlanıyor.

İnsanları kendi yüzlerini kimlik olarak kullanabileceği bir sistem geliştirilen polis merkezinde hiç bir insan çalışmadığı ve yapılan hizmete özel cihazlar geliştirildiği için normalde uzun ve sıkıcı süren işlemlerin daha az hata ile daha kısa sürece yapılması bekleniyor.

Unmanned AI Police Station to Open in Wuhan

Hizmetleri kullanmak isteyen vatandaşların yapay zeka destekli polis merkezine gittiklerinde herhangi bir uygulama indirmeleri ya da bir sisteme kayıt olmaları da gerekmeyecek. Görüntü tanıma sistemi ile gereken tüm bilgilere ulaşılabilecek. Yani Wuhan halkı böylelikle hafta sonu ya da günün istediği saatinde belgelere ihtiyaç duymadan kayıtlarını yenileyebiliyor olacak.

Tabii böylesine hayatı kolaylaştıran bir sisteme geçilmesi de ülkenin diğer şehirleri tarafından kendi şehirlerine de böyle bir polis merkezi kurulması yönünde taleplere neden olacak gibi görünüyor.

Bir açıdan bakıldığında da robotların insanların işlerini elinden alması açısından da değerlendirilebilecek bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz, ülkemizde de böyle bir hizmet olsa severek kullanır mıydınız?

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday