Korumalı: Fiş toplamaktan dijital cüzdana

Bu içerik parola ile korunmaktadır. Görmek için lütfen aşağı parolanızı girin:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Yemeksepeti ile Türkiye’ye Gelen Ofis Trendi: Uyku Odaları

Yemeksepeti, geçtiğimiz ay yayımladığı blog yazısında yeni ofisi “Yemeksepeti Park“tan bahsetmişti. Çalışanlar için eğlenceli ve rahat olması düşünülerek tasarlanan ve Türkiye standartlarının çok çok üzerinde olan ofiste, dikkatleri çeken detaylardan birisi de uyku odalarıydı. Blog yazısında belirtildiğine göre, Yemeksepeti Park’ta her katta bir adet olmak üzere toplamda 8 adet uyku odası bulunuyor. Şirket CEO’su Nevzat Aydın ise ofisteki uyku odalarıyla ilgili olarak şunları söylüyor:

“Power nap olarak da bilinen gün içerisindeki kısa uyku molalarının daha fazla sabır, daha az stres, daha iyi reaksiyon süresi, daha fazla öğrenme kapasitesi ve daha fazla verimlilik sağladığı artık biliniyor. Çalışanlarımızın bu uyku molaları sayesinde performanslarının arttığını ve daha verimli çalıştıklarını çok net gözlemliyoruz.”

Peki, nereden çıktı bu uyku odası fikri? Bu zamana kadar uyku ve iş verimliliği arasındaki ilişkiye yönelik olarak yapılan birçok araştırma bulunuyor. Örneğin, ABD’de bulunan Ulusal Uyku Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre, ABD’deki çalışanların yarısından fazlası sağlıklı ve yeterli bir uyku çekemiyor ve bu durum, günlük aktivitelerini ve iş verimliliklerini olumsuz bir şekilde etkiliyor.

Avrupa Uyku Araştırması Topluluğu tarafından Eylül 2011’de yayımlanan Uyku Araştırması Dergisi’nde yer verilen ve Ulusal Uyku Vakfı’nın 2008 yılında ABD’de gerçekleştirdiği bir araştırmadan elde edilen bulgulara göre, çalışanların yaşadığı bu uyku bozukluğunun ABD’deki şirketlere yıllık maliyeti tam 63 milyar dolar!

İşte bu gibi araştırmaları dikkate alan ve iş verimliliğini artırmak isteyen bazı büyük şirketlerin ofislerinde uzun bir süredir uyku odaları yer alıyor. Bu şirketlerin başında ise Google, Uber, Nike ve Cisco gibi ABD merkezli şirketler geliyor. Bu gibi şirketler, çalışanlarının enerji toplayabilmeleri ve daha sonrasında işlerine daha iyi odaklanabilmeleri için mesai saatlerinde içerisinde şekerleme yapmalarına izin veriyor. Gün ortasında yapılan şekerlemeler, çalışanların konsantrasyonlarını yeniden kazanmalarına ve verimliliklerini artırmalarına yardımcı oluyor.

Birçok büyük şirketin ofislerinde uyku odalarına yer vermesi ve çalışanların uyku molası vermelerine olanak sağlamasının, hem çalışanlar hem de şirketler açısından büyük fayda sağladığı araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçek. Bu uygulama bizim ülkemizde ne kadar hakkıyla uygulanır bilinmez ama Yemeksepeti’nin çalışanların rahatı düşünülerek tasarlanan ofisinde böyle bir imkana yer vermesi son derece güzel bir hareket olarak yorumlanabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sanal Coin Biriktirerek Yeni Spor Ayakkabınızı Alabileceğiniz Fitness Bilekliği: Aura

Giyilebilir teknolojinin bu denli gelişimi önümüze fitness bileklikleri anlamında da birçok seçenek sunuyor. Ancak Aura fitness bilekliği, bu türün bilinen faydalarının yanında size spor yapmak için yepyeni bir neden sunuyor: Daha önceden belirlediğiniz her amaca ulaşarak topladığınız sanal coinleri yeni bir spor ayakkabısı almak için harcamak mesela..

Her Pazartesi başlanan diyet ya da kaydolup iki defa gidildikten sonra bırakılan spor salonlarından ziyade bu bileklik ile önceden belirlediğiniz nasıl bir hedef varsa (koşuya çıkmak, spora gitmek gibi) bu hedefleri gerçekleştirdiğinizde gerçek bir ödül kazanıyorsunuz. Tıpkı küçükken annelerimizin ödevlerimi yapmamız karşılığında verdiği küçük hediyeler gibi.

Kilo vermek, kas yapmak ya da günlük yürüme hedefinize ulaşmak. Tüm bu amaçları gerçekleştirdiğinizde Aura Coinleri kazanıyorsunuz. Kazandığınız bu coinler ile gerçek eşyalar ya da hizmetler alabiliyorsunuz. Mesela sadece üç ay hedeflerinizden şaşmazsanız yeni bir spor ayakkabı almaya yetecek kadar coin biriktirebiliyorsunuz.

Aura coin işbirliğine sadece spor markalarını değil, onlarla beraber sigorta şirketleri ve spor salonlarını da dahil etmek için çalışıyor. Ve kazanılan tüm ödüllerin global ölçekte geçerli olması için de elinden geleni yapıyor. Yani böylelikle global bir ağı ve ödül sistemi olan bir fitness bilekliği ile tanışmış oluyoruz ki bu şuana kadar herhangi bir fitness bilekliğinin önerdiğinden çok daha fazlası.

Aura aynı zamanda sıradan bir bilekliğin adım saymasından daha karmaşık olarak biodirencinizi, yağ ve kas oranınız ve su seviyenizi de geliştirme aşamasında olmasına rağmen %95 tutarlılıkla ölçüyor.

Halihazırda Kickstarter’da mali hedeflerine ulaşmak için destek bekleyen Aura, Apple Health, Google Fit ve diğer uygulamalarla ortak çalışmak için geliştirme aşamasında.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link