Şirket geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile tüm cihazlara gelecek IOS 10 güncellemesi ile “Sağlık” uygulaması üzerinden tüm kullanıcıları organ bağışçısı olmaları konusunda teşvik etmek için süreci kolaylaştırıcı bir sistem ekleyecek. Böylelikle organ bağışlamak için sağlık kayıtlarınızın da tutulduğu ilgili uygulamaya organ bağışçısı olarak kayıt yaptırabileceksiniz.

Medical ID özelliği ile tüm sağlık kayıtlarınızı da el altında tutan uygulama sadece temel sağlık bilgilerinizin kopyalarını tutmakla kalmayacak aynı zamanda organ, göz ve doku bağışı yapmanız için kayıt olmanızı da sağlayacak.

Sistem şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde Donate Life America organizasyonu tarafından yürütülen National Donate Life Registry üzerinden Iphone ve Ipad’lerde yer alan Sağlık uygulaması üzerinden kayıt almaya başlayacak. Ancak organ bağışı sürecinin bu denli kolaylaşması sistemin sadece ABD değil, organ bağış merkezleri ile yürütülebilecek kolay bir organizasyon çalışması sonrası rahatlıkla tüm dünyaya da yürütülebileceğini gösteriyor.

2014 yılında gelen IOS 8 güncellemesi ile tanıştığımız Sağlık uygulaması sağlık bilgilerimizi ve günlük aktivitelerimizi kayıt altında tutması açısından oldukça faydalı. Eklenen bu yeni özellik ile de sadece kayıt butonuna basarak kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra durumunuzu uygulamada “ bağışçı” olarak değiştirdiğiniz de acil durumlarda telefonunuz kitli haldeyken bile sağlık görevlilerine temel sağlık bilgilerinizle beraber bağışçı bilgilerinizi de gösteriyor.

Hepimizin bildiği üzere organ talebi bağış sayısının çok çok üzerinde ve bekleme listelerinde uzun zamandır organ bekleyen hastaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu durum hem dünya hem de ülkemizde aynı ve oldukça önem taşıyor. Bir bağışçının en az 8 hayatı kurtarabildiğini belirten US Donate Life başkanı David Fleming’e kulak veren Apple, organ bağışı hususundaki işlemleri kolaylaştırarak organ bağışını teşvik etmeyi amaçlıyor. Umarım en kısa sürede bu özellik global olarak kullanılabilir bir hale gelir.

Türkiye’de şuan 206.599 organ bağışçısı bulunuyor ve organ bağışı ile ilgili kayıt işlemleri E-nabız sistemi üzerinden yapılabiliyor.

Türkiye’de organ bağışı hakkında daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın