Amazon kısa süre önce ev asistanı Echo ile pazara oldukça hızlı bir giriş yaptı. Fakat beklediği etkiyi elde edememek, yaygın kullanım kazanamamak gibi alanlarda eleştiriler aldığı biliniyordu.

Hatırlatmalar, bilgi istemek, soru sormak, not bırakmak gibi birçok iş için efektif bir araç olan Echo daha önceki asistanların aksine robotik cevaplar kadar diyaloglarda da başarılı. Oldukça etkileyici bir yapay zeka altyapısı olan sistemin birçok konuda yardımcı olabileceğini de söyleyebiliriz.

Sanal asistan Alexa‘nın oldukça etkin hizmet verdiği Echo için Amazon da tanıtım kampanyalarında bu basit ama etkili hizmetlere odaklandı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Amazon Echo tanıtımın odağında yalın bir ev asistanını ve sunduğu hizmetlerden birkaçını görmek mümkün.

Amazon yayınladığı yeni tanıtım kampanyasında kişilerin günlük hayatta karşılaştığı küçük sorunları bu harika yardımcıyla çözmesini konu edinmiş. Mesela çocuğunun yaptığı sokak resmi için yağmur yağıp yağmayacağını soran bir anneyi, bir bitkinin zehirli olup olmadığını soran birini, kızının zor bir anında en sevdiği şarkıyı çalmasını Alexa’dan isteyen bir babayı.

Hizmetin ve ürünün hayatın tam ortasında oldukça etkin bir kullanım alanı olduğunu göstermeye çalışan kampanyanın işe yarayıp yaramayacağını zaman gösterecek. Fakat vermek istediği mesajı net ve etkili verdiğini söylemek mümkün. Ayrıca kampanyayla birlikte Echo’ya eklenen yeni birkaç özelliğin duyurulduğunu söyleyebiliriz.

“Sadece Sor” sloganıyla öne çıkan reklam kampanyasının Amazon’un bu alanda yaptığı en önemli 2. çalışma olduğunu söylemek de mümkün. Super Bowl konseptli ilk kampanyalardan daha yalın olan kampanya ne getirecek göreceğiz.

 

Paylaş
Dijital İletişim, Pazarlama, Girişimcilik Tutkunu, Enformasyon Sistemleri Profesyoneli. Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı

Bir Cevap Yazın