Alibaba Çin’de Otomatlardan Lüks Araba Satmaya Hazırlanıyor

Alibaba her geçen gün alışveriş deneyimini bir üst noktaya çıkartıyor. Müşterilerinin daha kolay alışveriş yapabilmeleri için akıllı teknolojileri en efektif şekilde kullanan Alibaba şimdi de akıllı telefonlara bağlı otomatlarla müşterilerinin sadece birkaç dakika içinde lüks bir araca sahip olmalarını sağlayabilecek.

Otomatın olduğu bölgeye gelen müşteriler akıllı telefonlarından aracı tüm detaylarıyla inceleyebilecek ve bu incelemeden sonra satın alma tuşuna basarak aracı otomattan aşağı indirebilecekler.

Otomatın ödeme biçimi hakkındaki detaylar ise şu şekilde. Alibaba’nın kredi puanlama sistemi Susam kredisinden gerekli puana sahip olan müşteriler yüzde 10’luk bir ön ödemeyle aracı o an alabilecek ve geri kalan ücreti Alipay üzerinden aylık şekilde taksitlendirerek ödemelerine devam edecekler.

Alibaba’nın Tmall e-ticaret platformumdaki otomotiv bölümünün Genel Müdürü Yu Wei yaptığı açıklamada, online otomobil alışverişi döneminin çoktan geldiğini ve artık otomobil almanın bir kola almak kadar kolay olacağını söyledi.

Alibaba geçtiğimiz günlerde de açtığı bir kafede müşterilerine kasa sırası beklemeden akıllı telefonlarıyla ödeme yapma imkânı sunmuştu. Bu kafenin detaylarına da buradan ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü Mezunu. Reklam Yazarlığı kariyerinden sonra, Pazarlamasyon'da içerik editörlüğü.

Bir Cevap Yazın

Rötarlı Uçuşların Yarattığı Eziyete Son Veren Hizmet: Havalimanı Oteli

Özellikle uzun mesafelerde uçakla seyahat etmek, diğer seyahat türlerine göre seyahat süresinin çok daha kısa olması nedeniyle yolculara büyük bir kolaylık sağlıyor. Ancak bu büyük avantajına rağmen, uçak seyahatlerinin önemli bir dezavantajı da var: Rötarlı uçuşlar. Uçuşlarda yaşanan gecikmeler bazen o kadar uzuyor ki, uçakla seyahat etmek tam bir eziyete dönüşüyor. Özellikle ülkemizde birçok insanın bu konudan muzdarip olduğu bir gerçek.

Japonya’da bulunan bir otel zinciri, bir süredir bu soruna bir çözüm getirmek amacıyla çok güzel bir hizmet veriyor. 2009 yılında faaliyetlerine başlayan Nine Hours, konuklarının ihtiyaçlarına göre 1 ila 9 saat arasında bir süre boyunca kalacak yer temin eden bir otel zinciri. Ancak Nine Hours, konuklarına dinlenmeleri için oda yerine küçük kapsüller temin ediyor.

Business Insider’ın yaptığı habere göre, Japonya’nın çeşitli bölgelerinde ve şehirlerinde şubeleri bulunan Nine Hours’un bir şubesi de Narita Uluslararası Havalimanı’nın içerisinde yer alıyor. Bu sayede uçuşlarında rötar yaşanan yolcular, bu süre zarfında havalimanın içerisinde çaresiz bir şekilde uçuşlarını beklemek yerine bir kapsül kiralayarak birkaç saat boyunca dinlenebiliyorlar.

Bunların yanı sıra her bir Nine Hours oteli, oldukça sade bir tasarıma sahip. Oteldeki resepsiyon masası, duvarlar, yerler ve kilitli dolapların hepsi beyaz renkte. Ayrıca havalimanındaki yabancı uyruklu yolcular düşünülerek otelde yönlendirme amacıyla herhangi bir yazıya verilmemiş. Bunun yerine yerde bulunan yönlendirme işaretleri, konukların istedikleri yere ulaşmalarına yardımcı oluyor. Otelde bulunan kapsüller, konukların hareket edebilecekleri ve oturabilecek kadar geniş. Ayrıca kitap okumak isteyen konuklar için kapsülün içerisinde ışıklandırma da bulunuyor.

Konuklar, 44 dolar karşılığında bir kapsül ve pijamanın yanı sıra, banyo ve bekleme salonuna da erişim hakkı elde ediyorlar. Üstelik isteyen konuklara sadece 7 dolar karşılığında duş alma imkanı da sunuluyor. Bu kapsüller saat başı ücret karşılığında da kiralanabiliyorlar. Bu durumda ilk saat 9 dolar olarak ücretlendiriyor ve daha sonraki her bir saat içinse 3 dolar ücret alınıyor. Ayrıca ekstra ücret karşılığında bu konaklamaya yemek de dahil edilebiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kıyafetleri Satın Almadan Önce Kiralama İmkanı Sunan Servis

Hiç gardırobunuzda kaç tane giymediğiniz kıyafet olduğunu saydınız mı? Birçoğumuz, bir hevesle aldığımız bazı kıyafetleri birkaç defa giydikten sonra bir daha yüzlerine bile bakmıyoruz. PSFK’in yaptığı habere göre ise yeni oluşturulan bir platform, bu soruna bir çözüm getirmeyi amaçlıyor.

Online kıyafet aboneliği hizmeti veren Gwynnie Bee isimli şirketin CEO’su olan moda girişimcisi Christine Hunsicker tarafından meydana getirilen CaaStle ismindeki bu platform, aylık sabit bir ücret karşılığında moda markalarının kıyafet koleksiyonlarının bir kısmının kiralanmasına imkan tanıyor.

Bu sistem, tüketicilerin beğendikleri kıyafetleri satın almadan önce bir süre denemelerine ve bu süre zarfında kıyafeti satın alıp almama konusunda daha isabetli bir karar verebilmelerine olanak sağlıyor. Hizmet, birkaç aydır beta testi sürecindeydi ve Ann Taylor ve NY&Co gibi markalar, bu beta sürecine dahillerdi. Şimdi ise şirket, tam anlamıyla faaliyete geçmeye hazır durumda.

Aslında bu servis, birçok sektörde etkisi görülen paylaşım ekonomisinin moda sektöründeki bir yansıması olarak adlandırılabilir. Bir başka deyişle, CaaStle’ın bu hizmet ile giyim sektöründe yaratmayı amaçladığı etki, Uber’in otomotiv ve ulaşım sektöründe ya da Airbnb’nin konaklama sektöründe yarattığı etkiden çok da farklı olmayacak. Bununla birlikte moda markaları ise bu hizmet sayesinde müşterilerine şimdiye kadar sunmadıkları kadar farklı bir deneyim sunma fırsatı yakalayacaklar.

Moda markaları, CaaStle platformuyla birlikte kıyafet kiralamayı işlerinin bir parçası haline getirebilecekler. Bunların yanı sıra platform, markaların, kıyafet kiralama hizmetini hem mevcut müşterilerine sunmalarına hem de bu konsepte ilgi duyan yeni müşterilere ulaşmalarına imkan tanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link