Bu Akıllı Kask Acil Durumlarda İlk Yardım Süresini Kısaltıyor! 0

Gereken önlemleri almadığımız, azami şekilde dikkat etmediğimiz her an trafikte ölümcül bir kazaya davetiye çıkarabiliyoruz. Örneğin motosiklet sürücüleri için kask ve dizlik takmamayı ilk etapta büyük bir sorun olarak algılayamayabilirsiniz ancak emniyet kemeri, kask ya da dizlik gibi koruyucular takmadığınız zaman normalde hafif sıyrıklarla atlatabileceğiniz bir kaza sizin için ölümcül hale gelebiliyor.

Dünyada motosiklet kazaların en fazla yaşandığı ikinci ülke olarak bilinen Tayland’da kazaların özellikle %80’i otoyol dışı yollarda gerçekleşiyor.

Özellikle semt yollarında yaşanan kazalarda kişilerin sağlık desteğine ulaşma şansı daha az olduğu için ölüm oranları daha yüksek oluyor haliyle. Issız bir yolda kaza yapan bilincini kaybetmiş bir motosiklet sürücüsünü o yardım isteyemediği için bulmak ve sonrasında yaralıya yardım ulaştırmak uzun vakit alacağı için Tayland bu soruna bir çözüm bulmak istemiş.

helpmet1

Bu nedenle Tayland Sağlık ve Bilgi Servisi BBDO Bangkok işbirliği ile akıllı bir kask projesine imza atarak motosiklet kazaları sonrası yardımın zamanında ulaştırılmamasından dolayı kaynaklanan can kayıplarını minimuma indirmek için HELPMET’i yaratmışlar.

Helpmet oldukça özgün bir kask, içine yerleştirilen şok sensörü sayesinde GSM Hücresel teknolojisini kullanarak kaza durumunda Ulusal Acil Durumlar Merkezine acil durum SMS’i göndererek kaza yapan motosiklet sürücüsünün genel bilgileri ile beraber sağlık durumu hakkında görevliler ile anlık bilgi paylaşıyor.

Helpmet kaza durumunu yetkililere var olan ses temelli bir metod ile iletirken içinde yer alan Piezo şok sensörü kaska uygulanan güç miktarı belirli bir seviyeyi aştığı zaman hızlı bir şekilde sağlık görevlileri ile iletişim kuruyor. Motosiklet sürücüsünün lokasyonu hakkında bilgilerle beraber kazazedenin kan grubu, sağlık kaydı ve sigorta bilgileri gibi yararlı bilgileri de attığı SMS’te belirtiyor.

Tabi tüm bu bilgilerin iletilmesi için motosiklet sürücüsünün öncelikle HELPMET’e ait websitesi üzerinden istenilen bilgilerin girişini yapması gerekiyor.

BBDO Bangkok son zamanların hayat kurtaran ve kolaylaştıran uygulamalar yaratma konusunda yeni gözdesi olarak görülüyor. Ajans akıllı kask Helpmet ile beraber kişinin müzik dinlerken yolda trafik kazası yaşamaması için GPS destekli akıllı bir player uygulaması ile yenilen yemeğin kalorisini düşüren akıllı bir yemek tabağı fikri ile son zamanların en gözde uygulamalarına imza atanlardan oluyor.

Ne dersiniz, fikri sevdiniz mi?

 

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot 0

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Walmart, Mağazalarında Raf Tarama Robotları Kullanıyor 0

Robotlar, yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı ve bunun etkilerini her geçen gün daha fazla görüyoruz. Bunun en dikkat çeken örneği ise geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’da yaşandı. Suudi Arabistan’da dünya tarihinde ilk defa bir insansı robot vatandaşlığa kabul edildi. Bu, robotların hayatımıza girmesiyle ilgili olarak verilebilecek en ekstrem örneklerden biriyken iş dünyasında kullanılan ve belirli görevleri yapmak üzere tasarlanan robotların sayısı da hızla artıyor.

Birkaç ay önce sizlere Tally By Simbe adındaki raf denetleme robotundan söz etmiştik. Şimdi ise perakende devi Walmart’ın mağazalarında benzer tarzda robotları test ettiği bilgisi ortaya çıktı. Walmart, kullandığı bu robotlarla raflardaki ürün stoklarının durumundan sürekli olarak haberdar oluyor. Bu robotlar, raflardaki ürün stokları azaldığında bunları tespit etmek ve bu ürünlerin stoğunu tamamlamak üzere programlanmış. Robotlar, gün boyunca market reyonlarında dolaşıyor ve bütün rafları tarıyorlar. Bu robotların tek görevi, ürün stoklarını kontrol etmek değil. Robotlar, yanlış yerleştirilmiş ve yanlış fiyatlandırılmış ürünleri de tespit edebiliyorlar. Daha sonra ise bu bilgi çalışanlardan birine gönderilerek hatanın düzeltilmesi sağlanıyor.

Walmart’ın bildirdiğine göre robotlar, bu işi market çalışanlarından %50 oranında daha iyi yapıyorlar. Bununla birlikte, robotlar bu işi yaptığı için çalışanlar da müşterilere yardım olmak gibi daha önemli işlerle ilgilenebiliyorlar. Walmart, şu anda bu stoklama robotlarını Arkansas, Pennsylvania ve California’da yer alan belirli mağazalarında test ediyor.

Bunların yanı sıra Walmart CEO’su Jeremy King, İngiliz haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada, şirket olarak insan çalışanların yerine robotları almak gibi bir düşünceleri olmadığını ve mağazalardaki çalışan sayısının aynı kalacağını belirtti. Bildiğiniz gibi robotların ve yapay zekanın, insanların işlerini ellerinden alıp almayacağı son zamanların en çok tartışılan konularından biri. Microsoft CEO’su Natya Sadella gibi birçok kişi yapay zekanın yok ettiğinden daha çok iş kolunu ortaya çıkartacağını düşünse de neler olacağını zaman gösterecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link