Bu Akıllı Kask Acil Durumlarda İlk Yardım Süresini Kısaltıyor!

Gereken önlemleri almadığımız, azami şekilde dikkat etmediğimiz her an trafikte ölümcül bir kazaya davetiye çıkarabiliyoruz. Örneğin motosiklet sürücüleri için kask ve dizlik takmamayı ilk etapta büyük bir sorun olarak algılayamayabilirsiniz ancak emniyet kemeri, kask ya da dizlik gibi koruyucular takmadığınız zaman normalde hafif sıyrıklarla atlatabileceğiniz bir kaza sizin için ölümcül hale gelebiliyor.

Dünyada motosiklet kazaların en fazla yaşandığı ikinci ülke olarak bilinen Tayland’da kazaların özellikle %80’i otoyol dışı yollarda gerçekleşiyor.

Özellikle semt yollarında yaşanan kazalarda kişilerin sağlık desteğine ulaşma şansı daha az olduğu için ölüm oranları daha yüksek oluyor haliyle. Issız bir yolda kaza yapan bilincini kaybetmiş bir motosiklet sürücüsünü o yardım isteyemediği için bulmak ve sonrasında yaralıya yardım ulaştırmak uzun vakit alacağı için Tayland bu soruna bir çözüm bulmak istemiş.

helpmet1

Bu nedenle Tayland Sağlık ve Bilgi Servisi BBDO Bangkok işbirliği ile akıllı bir kask projesine imza atarak motosiklet kazaları sonrası yardımın zamanında ulaştırılmamasından dolayı kaynaklanan can kayıplarını minimuma indirmek için HELPMET’i yaratmışlar.

Helpmet oldukça özgün bir kask, içine yerleştirilen şok sensörü sayesinde GSM Hücresel teknolojisini kullanarak kaza durumunda Ulusal Acil Durumlar Merkezine acil durum SMS’i göndererek kaza yapan motosiklet sürücüsünün genel bilgileri ile beraber sağlık durumu hakkında görevliler ile anlık bilgi paylaşıyor.

Helpmet kaza durumunu yetkililere var olan ses temelli bir metod ile iletirken içinde yer alan Piezo şok sensörü kaska uygulanan güç miktarı belirli bir seviyeyi aştığı zaman hızlı bir şekilde sağlık görevlileri ile iletişim kuruyor. Motosiklet sürücüsünün lokasyonu hakkında bilgilerle beraber kazazedenin kan grubu, sağlık kaydı ve sigorta bilgileri gibi yararlı bilgileri de attığı SMS’te belirtiyor.

Tabi tüm bu bilgilerin iletilmesi için motosiklet sürücüsünün öncelikle HELPMET’e ait websitesi üzerinden istenilen bilgilerin girişini yapması gerekiyor.

BBDO Bangkok son zamanların hayat kurtaran ve kolaylaştıran uygulamalar yaratma konusunda yeni gözdesi olarak görülüyor. Ajans akıllı kask Helpmet ile beraber kişinin müzik dinlerken yolda trafik kazası yaşamaması için GPS destekli akıllı bir player uygulaması ile yenilen yemeğin kalorisini düşüren akıllı bir yemek tabağı fikri ile son zamanların en gözde uygulamalarına imza atanlardan oluyor.

Ne dersiniz, fikri sevdiniz mi?

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Dünyanın Sakızdan Üretilen İlk Spor Ayakkabısı: Gumshoe

Son dönemde geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş birçok ürünle karşılaşıyoruz. Denizlerdeki plastik atıklardan üretilen spor ayakkabılar ve balık ağı ve şamdandan yapılan moda ürünleri, bunlardan sadece bazıları. Sosyal sorumluluk ile inovasyonun bir araya geldiği bu ürünlere bir yenisi daha eklendi.

Iamsterdam isimli şehir pazarlama organizasyonu, tasarımcı Explicit Wear ve sürdürülebilirlik şirketi Gumdrop, geri dönüştürülmüş sakızdan yapılmış bir ayakkabı tasarlamak için iş birliği yaptı ve sonuç olarak ortaya Gumshoe (Sakız Ayakkabı) adı verilen bu ayakkabı ortaya çıktı. The Verge’ün paylaştığı habere göre, Gumshoe isimli bu ayakkabının tabanı, Gumdrop tarafından üretilen geri dönüştürülebilir bileşimlerden meydana geliyor ve bu bileşimlerin %20’si sakızdan oluşuyor.

Gumdrop’ta idari müdür ve tasarımcı olarak görev yapan Anna Bullus, projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Sakızın sentetik kauçuktan yapıldığını keşfettik. Ve bu özellikleri yıkarak yeni bir tür kauçuk üretebildik.” dedi. Belirtilene göre, her yıl yaklaşık olarak 1.500 ton sakız Amsterdam sokaklarına atılıyor ve bunları temizlemek milyonlarca dolara mal oluyor. Bu proje kapsamında, her dört çift ayakkabının üretimi için ise yaklaşık olarak 1 kg sakız kullanılıyor. Üstelik ayakkabıların üretiminde kullanılan bu geri dönüştürülmüş sakızlar, Amsterdam sokaklarından kazınıyor.

İfade edilene göre Gumshoe, dünyanın sakızdan yapılan ilk spor ayakkabısı. Tabanı haricinde, ayakkabının geri kalanı deriden yapılıyor. Müşteriler ihtiyaç duyduklarında, belli bir ücret karşılığında ayakkabı tabanını değiştirebiliyorlar. Bu durumda eski ayakkabı tabanı ise tekrar geri dönüşüme kazandırılıyor. Haziran ayında satışa sunulması planlanan ayakkabının satış fiyatı ise 190 euro olacak. Ayrıca ayakkabının balonlu sakız pembesi, siyah ve kırmızı olmak üzere üç farklı renk seçeneği bulunacak.

Projede görev alan Jonathan Van Loon proje ile ilgili olarak The Verge’e e-posta üzerinden yaptığı açıklamada, ayakkabının tabanında kullanılan bileşimlerin normal kauçuk kadar güçlü olduğunu, hatta sakız gibi koktuğunu ifade etti. Proje ortakları, bu projeyi diğer büyük şehirlere de yaymak ve bu şekilde insanların sakız atıklarından kurtulabilmeleri için daha kolay ve sürdürülebilir bir yol sunmak istiyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Adidas Okyanus Atıklarını Sürdürülebilir Bir Yoga Koleksiyonuna Dönüştürdü

İçinde yaşadığımız dünyaya karşı sorumlu olmak gibi bir yükümlülüğümüz var. Hem kısıtlı kaynakları gelecek nesiller için geri dönüşü olmayacak bir biçimde tüketmemeli, hem de verdiğimiz hasarları minimize etmek ya da düzeltmek için de elimizden geleni yapmalıyız.

Tam da bu nedenlerle sürdürülebilir moda artık birçok markanın gündeminde. Bu bağlamda geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan ürünlerin yer aldığı birçok koleksiyonu da görmeye  de yavaş yavaş alışıyoruz. Tabi bu anlamda ilklerden olan, 2015 yılında adidas x Parley For The Oceans işbirliği ile okyanus atıkları ve balıkçı ağlarının geri dönüşümü ile yapılan ayakkabı koleksiyonunu da unutmamak lazım. Çünkü bu girişimin tek seferlik olmadığını biliyoruz. Adidas sürdürülebilir moda işbirliğine bu kez de yeni yoga koleksiyonunda yer veriyor.

“Sorunu çözüme, atığı ipliğe” dönüştürme misyonu ile hareket eden marka, yoga yaşam biçimi markası Wanderlust ve bir kez daha Parley for the Oceans ile işbirliği yapan Adidas, 42 parçalık bir yoga koleksiyonunu görücüye çıkardı. adidas x Wanderlust koleksiyonunda rahatlık ve stil bir arada düşünülmüş. Koleksiyonu oluşturan parçaların hepsi Parley Ocean Plastic™  okyanuslarda yer alan plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle yaratılmış.

Bu konuda sorumlu davranan bir marka olarak Adidas, ürünlerinde saf plastik kullanımını sonlandırarak, plastik atıkların okyanusa ulaşmadan toplanması için çaba sarf ediyor. Ayrıca var olan plastiğin kaderini de onları yüksek performanslı ürünlere dönüştürerek değiştiriyor.

Okyanus ruhuna ve sakinleştiriciliğine uygun bir renk paleti seçilen koleksiyondaki parçalar, mavi, krem, gri, mercan ve lacivertlerden oluşuyor.

Fiyatları 10 dolar ve 90 dolar arası değişen koleksiyon seçili Adidas mağazaları ve online kanallarda bulunabiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link