Gereken önlemleri almadığımız, azami şekilde dikkat etmediğimiz her an trafikte ölümcül bir kazaya davetiye çıkarabiliyoruz. Örneğin motosiklet sürücüleri için kask ve dizlik takmamayı ilk etapta büyük bir sorun olarak algılayamayabilirsiniz ancak emniyet kemeri, kask ya da dizlik gibi koruyucular takmadığınız zaman normalde hafif sıyrıklarla atlatabileceğiniz bir kaza sizin için ölümcül hale gelebiliyor.

Dünyada motosiklet kazaların en fazla yaşandığı ikinci ülke olarak bilinen Tayland’da kazaların özellikle %80’i otoyol dışı yollarda gerçekleşiyor.

Özellikle semt yollarında yaşanan kazalarda kişilerin sağlık desteğine ulaşma şansı daha az olduğu için ölüm oranları daha yüksek oluyor haliyle. Issız bir yolda kaza yapan bilincini kaybetmiş bir motosiklet sürücüsünü o yardım isteyemediği için bulmak ve sonrasında yaralıya yardım ulaştırmak uzun vakit alacağı için Tayland bu soruna bir çözüm bulmak istemiş.

helpmet1

Bu nedenle Tayland Sağlık ve Bilgi Servisi BBDO Bangkok işbirliği ile akıllı bir kask projesine imza atarak motosiklet kazaları sonrası yardımın zamanında ulaştırılmamasından dolayı kaynaklanan can kayıplarını minimuma indirmek için HELPMET’i yaratmışlar.

Helpmet oldukça özgün bir kask, içine yerleştirilen şok sensörü sayesinde GSM Hücresel teknolojisini kullanarak kaza durumunda Ulusal Acil Durumlar Merkezine acil durum SMS’i göndererek kaza yapan motosiklet sürücüsünün genel bilgileri ile beraber sağlık durumu hakkında görevliler ile anlık bilgi paylaşıyor.

Helpmet kaza durumunu yetkililere var olan ses temelli bir metod ile iletirken içinde yer alan Piezo şok sensörü kaska uygulanan güç miktarı belirli bir seviyeyi aştığı zaman hızlı bir şekilde sağlık görevlileri ile iletişim kuruyor. Motosiklet sürücüsünün lokasyonu hakkında bilgilerle beraber kazazedenin kan grubu, sağlık kaydı ve sigorta bilgileri gibi yararlı bilgileri de attığı SMS’te belirtiyor.

Tabi tüm bu bilgilerin iletilmesi için motosiklet sürücüsünün öncelikle HELPMET’e ait websitesi üzerinden istenilen bilgilerin girişini yapması gerekiyor.

BBDO Bangkok son zamanların hayat kurtaran ve kolaylaştıran uygulamalar yaratma konusunda yeni gözdesi olarak görülüyor. Ajans akıllı kask Helpmet ile beraber kişinin müzik dinlerken yolda trafik kazası yaşamaması için GPS destekli akıllı bir player uygulaması ile yenilen yemeğin kalorisini düşüren akıllı bir yemek tabağı fikri ile son zamanların en gözde uygulamalarına imza atanlardan oluyor.

Ne dersiniz, fikri sevdiniz mi?

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın