3-D yazıcıların etkisi hayatın birçok alanında görülmeye devam ediyor. Son olarak ünlü spor giyim markası Adidas Rio Olimpiyatları’na özel olarak ilk defa 3-D yazıcı kullanarak bir ayakkabı tasarladı. Bu özel ayakkabının ilk sahibi Olimpiyatların kazanan sporcuları olacak.

Giyim konusunda bir çok alanda kendini gösteren 3-D yazıcı hakimiyeti bu özel tasarımda Adidas’ı da etkilemiş görünüyor.  Daha önceleri okyanus atıklarından ürettikleri ayakkabı ile gündem olan markanın Rio Olimpiyatlarına özel olarak tasarladığı” 3-D Kazananlar Ayakkabısı” adını verdiği ayakkabının ilk sahipleri madalya kazanan sporcular olacak.

Markanın ilk defa denediği 3-D ayakkabıda taban ve yüzey arasında dikiş ya da yapıştırma gibi teknikler kullanılmıyor. Üst kısmı nefes alabilen Primeknit kumaşı kullanılan ayakkabının topuk kısmı da 3-D yazıcıda üretilmiş.

Olympic-Medal-Winners-to-Receive-the-First-Pairs-of-adidass-3D-Printed-Sneaker2

Ayakkabıları özel kılan tek şey 3-D yazıcıda üretilmesi değil. Ayakkabı aynı zamanda 10 km’ye varan uzun mesafe koşularda da en iyi performansı sağlaması için test edilmiş.

Ayakkabıların seri üretime ne zaman geçeceği hakkında henüz bir bilgi yok ancak önceliğin Olimpiyat sporcularında olduğu yorumunu kolaylıkla yapabiliyoruz.

Olimpiyat kazananlarına özel üretilen bu ayakkabılar sporcuların kazandığı madalya çeşitlerine göre altın, gümüş ve bronz olmak üzere üç farklı renkte geliyor. Hatta Rio Olimpiyatları’nda Rugby’de gümüş madalya sahibi olan Yeni Zelandalı sporcu Tyla Nathan Wong gümüş bağcıklı ayakkabıya ilk sahip olan ilk sporcu oldu bile.

Adidas’ın tahminen olimpiyatlardan sonra seri üretimini yapacağı 3-D Kazananlar Ayakkabısı, koşmayı seven ve Olimpiyat ruhunu içinde hissetmek isteyen kişilerin ilk tercihlerinden olacak gibi görünüyor.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın