Zaman geçtikçe 3-D yazıcılar sayesinde istediğimiz her şeyi üretebileceğimize olan inancımız daha da artıyor. Bunun son örneği uçak ekipmanları üreten Airbus’ın dünyada ilk ve tek 3D yazıcı ile üretilen motosikletini tanıtması oldu. Airbus, ürettiği motosikleti geleceğin şehir yaşamını hakkında kendi vizyonunu ortaya koyduğu bir sanat eseri olarak tanımlıyor.

Light Rider adından da anlaşılacağı üzere oldukça hafif, hatta dünyanın en hafif motosikleti olarak adlandırılıyor. 35 kilogram ağırlığındaki bu motosiklette özellikle diğer motosikletlere oranla oldukça hafif olmasından gelen avantajı ile dikkat çeken Light Rider isimli 3D motosiklet 57.000 dolarlık bir fiyat etiketi ile geliyor.

3060144-slide-8-the-light-rider-is-the-worlds-first-3-d-printed

Airbus’ın Almanya’da bulunan şirketi APWorks’te çalışan Alman mühendisler tarafından yapılan yaklaşık 30 kg ağırlığında olan Light Rider 0’dan 45 km’ye 3 saniyede çıkıyor. Bataryası 64 kilometre yol yapma kapasitesine sahip olduğu için yüksek performanslı motorlarla karşılaştırmamız pek mümkün değil. Ayrıca elektrikli olduğu için emisyonsuz ve sessiz çalışıyor.

Uzay araçları, robotik ve otomotiv sektöründe kullanılan Scalmalloy isimli özel bir materyal ile 3-D iskeleti yapılan motosikletin, iskelet halindeyken alüminyum tozu gibiyken yazıcıdan çıktıktan sonra titanyum kadar sert ve dayanıklı olduğu belirtiliyor. Motosikletin oluşturulma sürecinde alüminyum tozunu eritmek için özel bir lazer tekniği kullanılmış. Tasarımda ekstra bir katman daha kullanılması mühendislere biyonik tasarımda büyük bir değişiklik yapmadan yazıcı sürecine geçmeleri için kolaylık sağlamış.

3060144-slide-5-the-light-rider-is-the-worlds-first-3-d-printed

Light Rider’ın çerçevesinde kullanılan 60 mikron inceliğindeki katmanlar ve oluşturdukları boşluklar kablolar ve motor ekipmanları da eklendikten sonra ağırlığın normalden %30 daha hafif olmasını sağlamış. Aynı zamanda bu oyuklu kanallara sahip olması Light Rider’ın kablo kısımlarını sağlama alarak motosikletin daha güvenilir olmasını sağlamış.

Yaşanan gelişmeler ve kullanım alanlarının genişlemesine rağmen 3-D yazıcı şimdilik hala ucuza üretim sağlayamıyor ancak perakende fiyatı 57.000 dolar olarak belirlenen çok zorladığınızda tek elinizle bile kaldırabileceğiniz Light Rider için AP Works erken siparişle 50 adet Light Riders’ı satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

Daha fazla bilgi  için websitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın