3-D Yazıcıdan Çıkan İlk Motosiklet Light Rider ile Tanışın!

Zaman geçtikçe 3-D yazıcılar sayesinde istediğimiz her şeyi üretebileceğimize olan inancımız daha da artıyor. Bunun son örneği uçak ekipmanları üreten Airbus’ın dünyada ilk ve tek 3D yazıcı ile üretilen motosikletini tanıtması oldu. Airbus, ürettiği motosikleti geleceğin şehir yaşamını hakkında kendi vizyonunu ortaya koyduğu bir sanat eseri olarak tanımlıyor.

Light Rider adından da anlaşılacağı üzere oldukça hafif, hatta dünyanın en hafif motosikleti olarak adlandırılıyor. 35 kilogram ağırlığındaki bu motosiklette özellikle diğer motosikletlere oranla oldukça hafif olmasından gelen avantajı ile dikkat çeken Light Rider isimli 3D motosiklet 57.000 dolarlık bir fiyat etiketi ile geliyor.

3060144-slide-8-the-light-rider-is-the-worlds-first-3-d-printed

Airbus’ın Almanya’da bulunan şirketi APWorks’te çalışan Alman mühendisler tarafından yapılan yaklaşık 30 kg ağırlığında olan Light Rider 0’dan 45 km’ye 3 saniyede çıkıyor. Bataryası 64 kilometre yol yapma kapasitesine sahip olduğu için yüksek performanslı motorlarla karşılaştırmamız pek mümkün değil. Ayrıca elektrikli olduğu için emisyonsuz ve sessiz çalışıyor.

Uzay araçları, robotik ve otomotiv sektöründe kullanılan Scalmalloy isimli özel bir materyal ile 3-D iskeleti yapılan motosikletin, iskelet halindeyken alüminyum tozu gibiyken yazıcıdan çıktıktan sonra titanyum kadar sert ve dayanıklı olduğu belirtiliyor. Motosikletin oluşturulma sürecinde alüminyum tozunu eritmek için özel bir lazer tekniği kullanılmış. Tasarımda ekstra bir katman daha kullanılması mühendislere biyonik tasarımda büyük bir değişiklik yapmadan yazıcı sürecine geçmeleri için kolaylık sağlamış.

3060144-slide-5-the-light-rider-is-the-worlds-first-3-d-printed

Light Rider’ın çerçevesinde kullanılan 60 mikron inceliğindeki katmanlar ve oluşturdukları boşluklar kablolar ve motor ekipmanları da eklendikten sonra ağırlığın normalden %30 daha hafif olmasını sağlamış. Aynı zamanda bu oyuklu kanallara sahip olması Light Rider’ın kablo kısımlarını sağlama alarak motosikletin daha güvenilir olmasını sağlamış.

Yaşanan gelişmeler ve kullanım alanlarının genişlemesine rağmen 3-D yazıcı şimdilik hala ucuza üretim sağlayamıyor ancak perakende fiyatı 57.000 dolar olarak belirlenen çok zorladığınızda tek elinizle bile kaldırabileceğiniz Light Rider için AP Works erken siparişle 50 adet Light Riders’ı satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

Daha fazla bilgi  için websitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Çin’de İnsansız, Sadece Yapay Zeka ile Çalışan Polis Merkezi Kuruldu

Yapay zeka ile ilgili her geçen gün yaşanan gelişmelere bir yenisi Çin’den ekleniyor.

Büyük şehirlerinden birisi olan Wuhan’a yapay zeka destekli bir polis merkezi açarak yapay zeka ile devlet etkileşimini en üst seviyede yaşayan ülke oldu.

7/24 tüm halka açık olması planlanan yapay zeka destekli polis merkezinin, gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve simülatörler yardımı ile araç kayıt, sürücü ehliyeti gibi genelde uzun süren işlemleri kolaylaştırması planlanıyor.

İnsanları kendi yüzlerini kimlik olarak kullanabileceği bir sistem geliştirilen polis merkezinde hiç bir insan çalışmadığı ve yapılan hizmete özel cihazlar geliştirildiği için normalde uzun ve sıkıcı süren işlemlerin daha az hata ile daha kısa sürece yapılması bekleniyor.

Unmanned AI Police Station to Open in Wuhan

Hizmetleri kullanmak isteyen vatandaşların yapay zeka destekli polis merkezine gittiklerinde herhangi bir uygulama indirmeleri ya da bir sisteme kayıt olmaları da gerekmeyecek. Görüntü tanıma sistemi ile gereken tüm bilgilere ulaşılabilecek. Yani Wuhan halkı böylelikle hafta sonu ya da günün istediği saatinde belgelere ihtiyaç duymadan kayıtlarını yenileyebiliyor olacak.

Tabii böylesine hayatı kolaylaştıran bir sisteme geçilmesi de ülkenin diğer şehirleri tarafından kendi şehirlerine de böyle bir polis merkezi kurulması yönünde taleplere neden olacak gibi görünüyor.

Bir açıdan bakıldığında da robotların insanların işlerini elinden alması açısından da değerlendirilebilecek bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz, ülkemizde de böyle bir hizmet olsa severek kullanır mıydınız?

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday