Dubai merkezli inşaat teknolojileri firması Cazza, 3 boyutlu baskı teknolojisiyle üretilmiş dünyanın ilk gökdelenini yapmayı planladıklarını duyurdu. Firma bu gökdeleni inşa etmek için “crane printing” adı verilen yeni bir inşa tekniği kullanacak. Bu tekniğe göre, 80 metre ve daha fazla yüksekliğe sahip, 3 boyutlu olarak basılmış yapılar inşa etmek için özel olarak oluşturulan ve eklenmiş birimler içeren vinçler kullanılacak.

Cazza’nın crane printing süreci, uzun binalar için gereken bütün önemli yapısal bileşenleri içeriyor. Vinçler, binanın belirli parçalarını üç boyutlu olarak basarken inşaatın geri kalanı mevcut metotlar aracılığıyla gerçekleştirilecek. Cazza’nın operasyon direktörü (COO) Fernando De Los Rios, crane printing sisteminin mevcut vinçlere kolay bir şekilde uyum sağlayabileceğini ve bu sayede en baştan sisteme uygun vinç yapmak zorunda kalmayacaklarını belirtiyor. Bununla birlikte bu gökdelenin Birleşik Arap Emirlikleri’nde inşa edileceği açıklandı. Ancak gökdelenin yüksekliği ve inşaatın ne zaman başlayacağına dair herhangi bir şey açıklanmadı.

Bunların yanı sıra geçtiğimiz aralık ayında Dubai Hükümeti, ülkedeki 3 boyutlu baskı konusunda yardımcı olması için Cazza ile iş birliği yaptığını duyurmuştu. Ayrıca Cazza, bu zamana kadar global şirketlerden sayısız satın alma ve yatırım teklifleri aldı.

Bu arada 9 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Marketing Meetup Future etkinliğinde geleceği konuşacağız. Kayıt olmak isteyenler için erken kayıt indirimimiz devam ediyor. Hemen aşağıdaki formumuzdan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

conference – Online Event Management with the ticketing solution from XING Events

Bir Cevap Yazın