Birkaç haftadır, son zamanlarda en hızlı gelişen sosyal ağ olan Instagram‘ı markanız için kullanma stratejilerinden bahsediyordum. Şimdi sıra geldi bir başka gelişen dünya, Snapchat‘e. İyi de ilk bakışta bunun sadece insanların (potansiyel müşterilerin) kendi telefonlarında ve kendi aralarında iletişim kurdukları bir platform olmasından dolayı nasıl markaları bu mecraya yerleştireceğiz diye düşünmeniz çok normal. İşte Marketo adlı bir grup sizin ve tabi ki bizim bu merakımızı giderecek bir infografik hazırlamış, karşınızda markalar için Snapchat kullanma klavuzu:

SNAPCHAT DEMOGRAFİĞİ HAKKINDA:

 • Snapchat’in ana kullanıcıları 13 ve 25 yaş aralığında
 • Kullanıcıların %70’i bayan
 • Tüm iPhone kullanıılarının %18’i Snapchat uygulamasını da kullanıyor
 • Snapchat kullanıcıları günde yaklaşık 400 milyon “snap” yolluyor

SNAPCHAT’TEKİ MARKALARDAN ÖRNEKLER

 1. Dünyaca ünlü Taco Bell firması, yeni relansmanı “Beefy Crunch Burrito”yu Snapchat üzerinden duyurdu. Taco Bell’i arkadaş olarak ekleyen kullanıcılara yeni burritonun ‘snap’i ve çıkış tarihi yollandı. Deneyim sağlanan çalışma Taco Bell’i en iyi örnekler arasına sokmayı başardı.
 2. Acura ise kendisine erişen ilk 100 Snapchat kullanıcısına yeni NSX prototipini görme şansını sağladı. Daha sonrasında Instagram’da yayınlanan kısa videoyu ilk defa görme şansı elde eden şanslı kullanıcılar farklı bir deneyimi yaşadı. Böylelikle bir başka deneyim çalışmasının güzel bir örneği de Acura oldu.
 3. Snapchat’i hedef kitlesiyle ilişkilendirebilen bir genç markası Wet Seal ise Snapchat hesabını 16 yaşındaki bir gence emanet etti. Sonuç mu? İki gün içinde 9.00 yeni takipçi ve 6.000 görüntülenme…

SNAPCHAT’İ VERİMLİ KULLANABİLECEĞİNİ ARAÇLAR

 • Yarışmalar
 • Yeni ürün duyurumları
 • Kuponlar
 • İlgi çekici sahne arkası görüntüleri
 • Yeni üye tanıtımları
 • Hedef kitlesi belli video çalışmaları

SNAPCHAT’TE MARKA İLETİŞİMİ İÇİN EN İYİ UYGULAMALAR

 1. Snapchat hesabı açın
 2. Diğer sosyal medya platformlarında hesabınızı tanıtın
 3. Takipçilerinizi çeşitli araçlarla ödüllendirin
 4. Takipçilerinizle etkiletşim yaratacak anlamlı görsel içerikler paylaşın
 5. Snapchat’in “Benim Hikayem” özelliğini kullanarak tüm takipçilerinize ulaşın ya da daha takipçilerinizin kontaklarını kullanarak hedeflenmiş paylaşımlarda bulunun

snapchat infografik pz

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın