SnapChat’i Markanız İçin Nasıl Kullanırsınız? – İnfografik

Birkaç haftadır, son zamanlarda en hızlı gelişen sosyal ağ olan Instagram‘ı markanız için kullanma stratejilerinden bahsediyordum. Şimdi sıra geldi bir başka gelişen dünya, Snapchat‘e. İyi de ilk bakışta bunun sadece insanların (potansiyel müşterilerin) kendi telefonlarında ve kendi aralarında iletişim kurdukları bir platform olmasından dolayı nasıl markaları bu mecraya yerleştireceğiz diye düşünmeniz çok normal. İşte Marketo adlı bir grup sizin ve tabi ki bizim bu merakımızı giderecek bir infografik hazırlamış, karşınızda markalar için Snapchat kullanma klavuzu:

SNAPCHAT DEMOGRAFİĞİ HAKKINDA:

 • Snapchat’in ana kullanıcıları 13 ve 25 yaş aralığında
 • Kullanıcıların %70’i bayan
 • Tüm iPhone kullanıılarının %18’i Snapchat uygulamasını da kullanıyor
 • Snapchat kullanıcıları günde yaklaşık 400 milyon “snap” yolluyor

SNAPCHAT’TEKİ MARKALARDAN ÖRNEKLER

 1. Dünyaca ünlü Taco Bell firması, yeni relansmanı “Beefy Crunch Burrito”yu Snapchat üzerinden duyurdu. Taco Bell’i arkadaş olarak ekleyen kullanıcılara yeni burritonun ‘snap’i ve çıkış tarihi yollandı. Deneyim sağlanan çalışma Taco Bell’i en iyi örnekler arasına sokmayı başardı.
 2. Acura ise kendisine erişen ilk 100 Snapchat kullanıcısına yeni NSX prototipini görme şansını sağladı. Daha sonrasında Instagram’da yayınlanan kısa videoyu ilk defa görme şansı elde eden şanslı kullanıcılar farklı bir deneyimi yaşadı. Böylelikle bir başka deneyim çalışmasının güzel bir örneği de Acura oldu.
 3. Snapchat’i hedef kitlesiyle ilişkilendirebilen bir genç markası Wet Seal ise Snapchat hesabını 16 yaşındaki bir gence emanet etti. Sonuç mu? İki gün içinde 9.00 yeni takipçi ve 6.000 görüntülenme…

SNAPCHAT’İ VERİMLİ KULLANABİLECEĞİNİ ARAÇLAR

 • Yarışmalar
 • Yeni ürün duyurumları
 • Kuponlar
 • İlgi çekici sahne arkası görüntüleri
 • Yeni üye tanıtımları
 • Hedef kitlesi belli video çalışmaları

SNAPCHAT’TE MARKA İLETİŞİMİ İÇİN EN İYİ UYGULAMALAR

 1. Snapchat hesabı açın
 2. Diğer sosyal medya platformlarında hesabınızı tanıtın
 3. Takipçilerinizi çeşitli araçlarla ödüllendirin
 4. Takipçilerinizle etkiletşim yaratacak anlamlı görsel içerikler paylaşın
 5. Snapchat’in “Benim Hikayem” özelliğini kullanarak tüm takipçilerinize ulaşın ya da daha takipçilerinizin kontaklarını kullanarak hedeflenmiş paylaşımlarda bulunun

snapchat infografik pz

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Vero : Sosyal Medya Ailesinin Yeni Üyesi

Vero

Sosyal medya uygulamalarını kullananlar arasında geçen hafta başlayan büyük ilgi, bizi yeni bir sosyal uygulamayla tanıştırdı. Aslında yeni bir uygulama olmayan ve 2015’te hayat bulan Vero, algoritma tabanlı ve reklam destekli çalışmalara alternatif bir deneyim sunmasıyla öne çıkıyor.

Peki, üç yıl önce doğan bir uygulama neden şimdi popüler oldu? Bunda pek çok neden öne sürülebilirse de özellikle Instagram’daki algoritma tabanlı akışın beklenenin aksine, ters etki yaratmasının etkili olduğu söyleniyor.

Vero aslında yukarıdaki videoda da göreceğimiz üzere, tasarım açısından Instagram’a benziyor. Daha geniş bir yelpazede içerik paylaşımını mümkün kılan Vero; müzik, link, kitap ve film tavsiyeleri de dahil birçok paylaşım seçeneği sunuyor.

Vero’nun yaratıcıları, müzik dinlerken alışveriş yapanların, bunu uygulamadan çıkmadan yapabilmeleri için herhangi bir reklam almadıklarını ve bu nedenle de herhangi bir algoritma kullanmak zorunda kalmadıklarını söylüyor. Hiçbir kullanıcının verisini işlemediklerini de belirten Vero ekibi, bu sayede sadece bir sosyal ağ değil, sosyal olarak çevrimiçi olmanın yeni bir yolunu bulduklarını vurguluyor. Aslına bakılırsa, Vero kuruluş manifestosundan gözümüze çarpan bu noktalar, aynı reklam ve pazarlama karşıtı iddialarla ortaya çıkan ve bir anda popüler olan Ello’nun anlayışına benziyor. Vero’nun seçtiği yoldan ne kadar ilerleyeceğini şimdilik kestiremesek de Ello’nun beklediği başarıyı yakalayamadığını hatırlatmamızda yarar var.

Ello, Vero ile benzer ideallerle yola çıksa da beklenen performansı gösteremedi.

Her şey iyi hoş da Vero, bir anda gelen bu şöhretin altından kalkabilecek mi? Uygulamanın bu yoldaki avantajlarını mercek altına almaya ne dersiniz?

Alternatif bir sosyal ağ beklentisi

Belki dünyanın her köşesinde aynı ölçüde değil ama internetteki sosyal medya platformlarını kullananların pek çoğu, artık alternatif bir sosyal ağ uygulaması bekliyor. Reklamsız ve sağlayacakları faydanın algoritmalar üzerinden değiştirilmeyeceği yeni bir ağ talep ediyorlar.

Snapchat bu bağlamda, hiçbir içeriği kalıcı olarak saklamaması ve bu geçici içeriği sadece kullanıcının belirlediği kişilere açmasıyla, Facebook karşıtı cephenin ilk neferi olmuştu. Gel gelelim, bu platform da zaman içinde genişleyip büyüdükçe politikasını hafifletti. Çünkü hedeflerine bu şekilde varamayacağını anlamıştı ve bu durumun sürdürülebilirliği etkileyeceğini düşünerek kendi algoritmasını oluşturmuştu. İşte tam da bu değişiklik, paylaştığı içerik üzerinde kontrolü yeniden sağlamak isteyen kesimleri yeni bir alan arayışına itti.

Vero bu ihtiyacı karşılayacak gibi görünüyor. Yine de kullanımı daha da yaygınlaşırsa, Vero’nun Snapchat ile aynı noktalarda karşı karşıya gelip ona meydan okuması gerektiği de bir gerçek olarak önümüzde duruyor.

Vero tasarım açısından Instagram ile benzerlikler gösteriyor.

Growth hacking etkisiyle yükseliş

Vero reklam almayan ve almayı da düşünmeyen bir platform olduğunu söylüyor. Öyleyse, bu değirmenin suyu nereden gelecek? Uygulamanın gelir elde etme yollarından biri, abonelik tabanlı bir model geliştirme olabilir. Nitekim Vero, her kullanıcıdan yıllık birkaç dolarlık bir kullanım bedeli almayı planlıyor. Fakat şimdilik kullanıcı kitlesini artırmayı öncelikli gördüğünden, ilk bir milyon üyeden abonelik ücreti alınmayacağı da belirtiliyor ki uygulama bir milyon kullanıcıya giderek yaklaşıyor. Yani sizin anlayacağınız, eğer Vero’yu bedava kullanmak istiyorsanız, en kısa sürede üye olmanız daha mantıklı olacak.

Vero
Vero, reklamsız bir sosyal medya platformu olup olamayacağının yeni bir denemesi olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal alışverişin büyüme potansiyeli

Gelir elde etme noktasında Vero’nun önündeki diğer seçenek ise uygulama üzerinden yapılacak alışverişler olacak. Vero eğer yeterince popüler olmayı başarırsa, büyüklük açısından belli düzeylerde zorluklar yaşasa da iç akış (in stream) yoluyla satış destekli bir modeli hayata geçirebilir. Kuşkusuz ki Vero’nun bunu uygulamaya dökmede ne kadar başarılı olacağını görmek ilginç bir deneyim olacak.

Günümüzde çok sayıda sosyal medya platformu ortaya çıkıyor ama Snapchat’i dışarıda bırakırsak, çoğunun ömrü tıpkı bir saman alevi gibi başlayıp kısa sürede bitiyor. Bu gerçeğe, bir anda çok sayıda kullanıcıya ulaşan ama bir süre sonra kullanma oranı düştüğünden başarısızlığa uğrayan Peach, Ello ve benzer birçok platformu örnek gösterebiliriz. Bu hayal kırıklığında en büyük etken ise kullanıcılar arttıkça mevcut ağların yeni bir alana taşınmasının zorluğu olarak öne çıkıyor. Bu da zaten Facebook gibi devasa bir sosyal ağın en büyük avantajlarından biri.

Vero, ilk bir milyon üyeden kullanım ücreti almayacağını belirtiyor.

Tanıtım videosunda “Bu bir devrim değil, akılcı bir adım. Fakat reklamsız temiz akışlar sunan ve kontrolü kullanıcının ellerine bırakan bir şey.” sözleriyle tanımlanan Vero, eğer kendi yolundan ayrılmadan başarılı olmak istiyorsa, zorlu bir mücadeleyi de şimdiden göze almak zorunda.

Elbette benzer hedeflerle ortaya çıkmış her sosyal ağ gibi Vero’nun idealizmi de sorgulanmaya açık. Bu yüzden söz konusu idealler, ticari yönden kaçınılmaz zorluklarla yüz yüze gelindiğinde tek edilebilir ya da tersine, Vero bu engeli de aşıp çölde bir vaha olabilir. Bir anda ilgi odağı olabilmesini paraya çevirerek ilkelerinden taviz vermeden hayatta kalabilir, hatta sosyal medya konusunda önemli aktörlerden biri de olabilir.

Vero uygulamasından toplu ekran görüntüleri

Kim bilir? Eğer siz de alternatif bir sosyal ağ arayışındaysanız ve sosyal medya platformlarında maruz kaldığınız reklam bombardımanından usanmışsanız, belki Vero denemeye değer bir yoldur.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bugünün Büyük Markaları 1950’de Var Olsaydı, Reklamları Nasıl Görünürdü?

Tesla, Airbnb, Spotify ve Snapchat gibi günümüzün popüler teknoloji markalarının bundan yaklaşık 50 yıl önce de var olduğunu ve ürünlerini ya da hizmetlerini o zamanın teknolojik şartlarına uygun şekilde sundukları bir dünya hayal edin. Sizce böyle bir dünyada, bu dev markaların reklamları nasıl olurdu?

Sanat eserleri, mücevherler, koleksiyon ürünleri, hatta mobilyalar için bir pazar yeri olan Invaluable, tam da bu hayalden yola çıkarak teknoloji alanında faaliyet gösteren günümüzün popüler markaları için 1950’li yılları baz alarak nostaljik basılı reklamlar hazırladı. Şirket bu çalışmasıyla ilgili olarak Design Taxi’ye yaptığı açıklamada, “Baskının, reklamcılığın en etkili biçimlerinden biri olarak kullanıldığı zamanın, çok uzun süre önce olmadığını hayal etmek çok zor.” dedi.

O günlerde dünya, tabir-i caizse İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yeniden kuruluyordu. Bu yüzden reklamlarda da hayatı daha kolay hale getirme yerine, bir “ideal toplum” portresi çizmeye odaklanılıyordu. Ancak bu nostaljik basılı reklamlarda ise daha çok ürünlerin ya da hizmetlerin hayatı kolaylaştırma yönüne vurgu yapılmış.

Airbnb, Lyft, Snapchat, Spotify ve Tesla markalarının, 1950’li yıllara göre hazırlanmış reklamlarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Airbnb

Bu reklamların arasında, belki de en normali Airbnb’nin reklamı. İnternet olmadığı için işlerin bugünkü kadar büyümeyeceği kesin, ancak o zamanlarda böyle bir sistemin kurulması imkansız değildi.

Lyft

Aynı Uber gibi bir ulaşım uygulaması olan Lyft’in reklamında, iPhone benzeri bir cep telefonunun olması dikkat çekiyor. Ama tek bir farkla… Bu cep telefonunun bir anteni bulunuyor. Sonuçta 1950’li yıllardan bahsediyoruz.

Snapchat

Lyft reklamının aksine, Snapchat reklamında cep telefonu işin içine hiç katılmamış. Bunun yerine o yıllara uygun olarak bir fotoğraf makinesi ile selfie çekiliyor. Ancak burada Snapchat ismiyle neyin pazarlandığı pek belli değil.

Spotify

Spotify reklamında “Sınırsız müzik, parmaklarınızın ucunda!” sloganı kullanılmış. Ancak o plaklarla sınırsız müziği nasıl sağlayacakları tam bir muamma.

Tesla

Tesla’nın “Geleceğe Sür” sloganıyla hazırlanan reklamında “James Bond’a uygun bir otomobil, tamamen sizin olabilir. Bu gösterişli makine, gerçekten kendi kendine gidebiliyor.” şeklinde bir açıklamaya yer verilmiş.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link