SnapChat’i Markanız İçin Nasıl Kullanırsınız? – İnfografik

Birkaç haftadır, son zamanlarda en hızlı gelişen sosyal ağ olan Instagram‘ı markanız için kullanma stratejilerinden bahsediyordum. Şimdi sıra geldi bir başka gelişen dünya, Snapchat‘e. İyi de ilk bakışta bunun sadece insanların (potansiyel müşterilerin) kendi telefonlarında ve kendi aralarında iletişim kurdukları bir platform olmasından dolayı nasıl markaları bu mecraya yerleştireceğiz diye düşünmeniz çok normal. İşte Marketo adlı bir grup sizin ve tabi ki bizim bu merakımızı giderecek bir infografik hazırlamış, karşınızda markalar için Snapchat kullanma klavuzu:

SNAPCHAT DEMOGRAFİĞİ HAKKINDA:

 • Snapchat’in ana kullanıcıları 13 ve 25 yaş aralığında
 • Kullanıcıların %70’i bayan
 • Tüm iPhone kullanıılarının %18’i Snapchat uygulamasını da kullanıyor
 • Snapchat kullanıcıları günde yaklaşık 400 milyon “snap” yolluyor

SNAPCHAT’TEKİ MARKALARDAN ÖRNEKLER

 1. Dünyaca ünlü Taco Bell firması, yeni relansmanı “Beefy Crunch Burrito”yu Snapchat üzerinden duyurdu. Taco Bell’i arkadaş olarak ekleyen kullanıcılara yeni burritonun ‘snap’i ve çıkış tarihi yollandı. Deneyim sağlanan çalışma Taco Bell’i en iyi örnekler arasına sokmayı başardı.
 2. Acura ise kendisine erişen ilk 100 Snapchat kullanıcısına yeni NSX prototipini görme şansını sağladı. Daha sonrasında Instagram’da yayınlanan kısa videoyu ilk defa görme şansı elde eden şanslı kullanıcılar farklı bir deneyimi yaşadı. Böylelikle bir başka deneyim çalışmasının güzel bir örneği de Acura oldu.
 3. Snapchat’i hedef kitlesiyle ilişkilendirebilen bir genç markası Wet Seal ise Snapchat hesabını 16 yaşındaki bir gence emanet etti. Sonuç mu? İki gün içinde 9.00 yeni takipçi ve 6.000 görüntülenme…

SNAPCHAT’İ VERİMLİ KULLANABİLECEĞİNİ ARAÇLAR

 • Yarışmalar
 • Yeni ürün duyurumları
 • Kuponlar
 • İlgi çekici sahne arkası görüntüleri
 • Yeni üye tanıtımları
 • Hedef kitlesi belli video çalışmaları

SNAPCHAT’TE MARKA İLETİŞİMİ İÇİN EN İYİ UYGULAMALAR

 1. Snapchat hesabı açın
 2. Diğer sosyal medya platformlarında hesabınızı tanıtın
 3. Takipçilerinizi çeşitli araçlarla ödüllendirin
 4. Takipçilerinizle etkiletşim yaratacak anlamlı görsel içerikler paylaşın
 5. Snapchat’in “Benim Hikayem” özelliğini kullanarak tüm takipçilerinize ulaşın ya da daha takipçilerinizin kontaklarını kullanarak hedeflenmiş paylaşımlarda bulunun

snapchat infografik pz

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon’da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Instagram’a Eğlence Katan Yeni Özellik: Superzoom

Instagram, kullanıcıları için her geçen gün yeni ve eğlenceli geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün canlı yayınlara arkadaş davet etme özelliğini getiren Instagram şimdi de otomatik olarak yakınlaştırma özelliğini kullanıcılarına sundu.

Android ve iOS‘ta bugün piyasaya sürülen Superzoom, storylerinizi oluştururken tek dokunuşla kameranızı yakınlaştırmanıza olanak sağlıyor. Story kamerasında Superzoom aracına geliyorsunuz, ön veya arka kamerayı seçtikten sonra düğmesine bir kez dokunmanız yeterli oluyor, 3 saniye süren video kendisi Superzoom’u oluşturuyor. Daha uzun story oluşturmak için butona basılı tutmanız gerekiyor.

Superzoom yakınlaşırken mimiklerin de değişmesi ile birlikte oldukça eğlenceli duruyor hatta efekti artırmak için dramatik bir müzik de videoya eklenebiliyor. Öyle ki artık storylerde fotoğraflar cansız ve zevksiz duruyor, kısa formatlı videolar storylerin her zaman en çok kullanılan araçlarından özellikle boomeranglar en çok tercih edilenler arasında. Instagram yetkilileri de bu durumun farkında olacak ki yeni video özelliklerini kullanıcılılarına sunuyorlar. Şimdiden storylerde görmeye başladığımız bu özelliğin bir süre sonra çok popüler olacağını tahmin ediyoruz.

Ayrıca Cadılar Bayramı için özel yüz filtreleri ve çıkartmaları da eklenecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Instagram Canlı Yayınlar İçin Yeni Özelliğini Kullanıma Sundu

Instagram, Ağustos ayında denemelerini başladığı canlı yayına arkadaş davet etme özelliğini resmi olarak kullanıma açtı. Bu özellik Instagram kullanıcıları tarafından merakla bekleniyordu. Bu özellik kişilerin farklı konumlardayken aynı anda ortak bir canlı yayın yapmalarını sağlayacak. Instagram’ın geçen aylarda kullanıma sunduğu yüz filtreleri özelliği de yine bu canlı yayınların içinde kullanılabilecek. Instagram yeni özelliğini eğlenceli bir video ile kullanıcılarına duyurmayı da ihmal etmedi.

Peki bu yeni özelliği nasıl kullanabilirsiniz?

Instagram canlı yayınlarınıza istediğiniz arkadaşınızı davet etmeniz için o kişinin canlı yayınızı izlemesi gerekiyor. Ardından canlı yayının izleyicileri listesini görüntüleyip oradan kişiye davet gönderebiliyorsunuz. Davet gönderdiğiniz kişi daveti kabul ettikten sonra canlı yayınınıza otomatik olarak bağlanıyor.

iOS ve Android uygulamalarına gelen bu güncellemeyle canlı yayına arkadaş davet etme dışında, hikayelere birden fazla fotoğraf ve video ekleme özellikleri de hayata geçti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link