SnapChat’i Markanız İçin Nasıl Kullanırsınız? – İnfografik 0

Birkaç haftadır, son zamanlarda en hızlı gelişen sosyal ağ olan Instagram‘ı markanız için kullanma stratejilerinden bahsediyordum. Şimdi sıra geldi bir başka gelişen dünya, Snapchat‘e. İyi de ilk bakışta bunun sadece insanların (potansiyel müşterilerin) kendi telefonlarında ve kendi aralarında iletişim kurdukları bir platform olmasından dolayı nasıl markaları bu mecraya yerleştireceğiz diye düşünmeniz çok normal. İşte Marketo adlı bir grup sizin ve tabi ki bizim bu merakımızı giderecek bir infografik hazırlamış, karşınızda markalar için Snapchat kullanma klavuzu:

SNAPCHAT DEMOGRAFİĞİ HAKKINDA:

 • Snapchat’in ana kullanıcıları 13 ve 25 yaş aralığında
 • Kullanıcıların %70’i bayan
 • Tüm iPhone kullanıılarının %18’i Snapchat uygulamasını da kullanıyor
 • Snapchat kullanıcıları günde yaklaşık 400 milyon “snap” yolluyor

SNAPCHAT’TEKİ MARKALARDAN ÖRNEKLER

 1. Dünyaca ünlü Taco Bell firması, yeni relansmanı “Beefy Crunch Burrito”yu Snapchat üzerinden duyurdu. Taco Bell’i arkadaş olarak ekleyen kullanıcılara yeni burritonun ‘snap’i ve çıkış tarihi yollandı. Deneyim sağlanan çalışma Taco Bell’i en iyi örnekler arasına sokmayı başardı.
 2. Acura ise kendisine erişen ilk 100 Snapchat kullanıcısına yeni NSX prototipini görme şansını sağladı. Daha sonrasında Instagram’da yayınlanan kısa videoyu ilk defa görme şansı elde eden şanslı kullanıcılar farklı bir deneyimi yaşadı. Böylelikle bir başka deneyim çalışmasının güzel bir örneği de Acura oldu.
 3. Snapchat’i hedef kitlesiyle ilişkilendirebilen bir genç markası Wet Seal ise Snapchat hesabını 16 yaşındaki bir gence emanet etti. Sonuç mu? İki gün içinde 9.00 yeni takipçi ve 6.000 görüntülenme…

SNAPCHAT’İ VERİMLİ KULLANABİLECEĞİNİ ARAÇLAR

 • Yarışmalar
 • Yeni ürün duyurumları
 • Kuponlar
 • İlgi çekici sahne arkası görüntüleri
 • Yeni üye tanıtımları
 • Hedef kitlesi belli video çalışmaları

SNAPCHAT’TE MARKA İLETİŞİMİ İÇİN EN İYİ UYGULAMALAR

 1. Snapchat hesabı açın
 2. Diğer sosyal medya platformlarında hesabınızı tanıtın
 3. Takipçilerinizi çeşitli araçlarla ödüllendirin
 4. Takipçilerinizle etkiletşim yaratacak anlamlı görsel içerikler paylaşın
 5. Snapchat’in “Benim Hikayem” özelliğini kullanarak tüm takipçilerinize ulaşın ya da daha takipçilerinizin kontaklarını kullanarak hedeflenmiş paylaşımlarda bulunun

snapchat infografik pz

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

LinkedIn’e Yeni Snapchat Filtresi: Tuesday 0

Bilindiği üzere Snapchat’in “Stories” özelliği ve filtreleri ilk çıktığı andan itibaren popülerliğini koruyor. Story özelliğinin Instagram, Facebook ve Whatsapp gibi birçok sosyal platformda yer almasından sonra şimdi LinkedIn’de bu özelliği kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

LinkedIn, geçtiğimiz günlerde Snapchat tarzı filtreler eklenebilmesine olanak sağlayan yeni video özelliğini tanıttı. Uygulama içerisinde video kaydı yapıp anında paylaşmayı kolaylaştıran yeni özelliğin tanıtımı bir konferans ile sunuldu. Snapchat özelliğini kullanıcılar uygulama içerisinden kaydedip doğrudan paylaşabilecekler.

Filtreler genel olarak, sosyal ağın işlevinden dolayı konferans ve iş toplantıları, seminerler gibi etkinlikleri paylaşmak için kullanılacak. Filtrelerin genel içeriği ise etkinliğin adı, yeri, tarihi, konuşmacılar ve onların profil fotoğraflarından oluşacak.  Ayrıca bu filtrelerle oluşturulan hikayelerin alt çerçevelerine dokunan kullanıcılar, etkinlik sayfasına da gidebilecek.

LinkedIn’in “Tuesday” adını verdiği bu hikaye özelliği, sosyal ağın sadece mobil uygulamasında kullanılabilecek. LınkedIn ilerleyen zamanlarda ki etkinlikler için de yeni filtreler getireceğini belirtti.

LinkedIn’in özellikle profesyonel ve ciddi bir sosyal mecra olmasından dolayı bizi biraz şaşırtacak olsa da, kullanım şekli gayet eğlenceli görünüyor.

Snapchat, Artırılmış Gerçeklik ve Sanatı Birleştiriyor 0

Snapchat, ürettiği popüler sanat objeleriyle tanınan ABD’li sanatçı Jeff Koons ile yaptığı iş birliğiyle yeni bir artırılmış gerçeklik sanat platformunu kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bu platform, artırılmış gerçeklik ortamındaki sanat eserlerinin belirli lokasyonlarda sergilenmesine imkan tanıyacak. Bu lokasyonlardan geçen insanlar da telefonlarını doğru noktada tuttukları takdirde bu sanat eserlerini görebilecekler.

Techcrunch’ın yaptığı habere göre Google’ın satın almak için 30 milyar dolar teklif ettiği Snapchat, bu platformu Koons’un dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan eserleriyle tanıtmayı planlıyor. Koons’un dijital sanat eserleri; New York, Chicago, Washington D.C., Los Angeles, Las Vegas, Toronto, Sydney, Londra, Paris ve Rio’da sergilenecek. Aşağıdaki fotoğraflarda, Koons’un Las Vegas ve Sydney’de sergilenen eserlerini görebilirsiniz.

Bir kaynağın Techcrunch’a söylediğine göre bu teknoloji, Snapchat’in sahibi olan Snap Inc. firmasının geçtiğimiz aralık ayında bünyesine kattığı İsrailli artırılmış gerçeklik girişimi Cimagine tarafından geliştirilmiş. Temel olarak, platformun çalışma mantığı şu şekilde: Kullanıcılar bir sanat eserinin yakınına geldiklerinde, uygulamada özel bir lensin kullanılabilir olduğunu görecekler. Daha sonra ise bir gösterge, lokasyon işareti ekranda görünene kadar hangi yöne bakılması gerektiğini kullanıcıya gösterecek. Artırılmış gerçeklik sanat eserleri de zaten bu lokasyon işaretinin bulunduğu yerde olacaklar.

Muhtemelen kullanıcılar, uygulamanın SnapMap bölümünden bu artırılmış gerçeklik sanat eserlerinin yerlerini bulabilecekler; ancak bu kesinliği olan bir bilgi değil. Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda yeni kullanıcı çekmekte zorluk yaşadığı belirtilen Snapchat, bu sanat platformunun büyümesi için sanat eserlerini platforma eklemek isteyen sanatçıların başvurularını da kabul edecek.

Şu anda Snapchat’in bu yeni platformu için açtığı internet sitesi kullanılabilir durumda. Bu artırılmış gerçeklik sanat platformu ile ilgili daha fazla ayrıntıyı merak ediyorsanız art.snapchat.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link