SnapChat’i Markanız İçin Nasıl Kullanırsınız? – İnfografik

Birkaç haftadır, son zamanlarda en hızlı gelişen sosyal ağ olan Instagram‘ı markanız için kullanma stratejilerinden bahsediyordum. Şimdi sıra geldi bir başka gelişen dünya, Snapchat‘e. İyi de ilk bakışta bunun sadece insanların (potansiyel müşterilerin) kendi telefonlarında ve kendi aralarında iletişim kurdukları bir platform olmasından dolayı nasıl markaları bu mecraya yerleştireceğiz diye düşünmeniz çok normal. İşte Marketo adlı bir grup sizin ve tabi ki bizim bu merakımızı giderecek bir infografik hazırlamış, karşınızda markalar için Snapchat kullanma klavuzu:

SNAPCHAT DEMOGRAFİĞİ HAKKINDA:

 • Snapchat’in ana kullanıcıları 13 ve 25 yaş aralığında
 • Kullanıcıların %70’i bayan
 • Tüm iPhone kullanıılarının %18’i Snapchat uygulamasını da kullanıyor
 • Snapchat kullanıcıları günde yaklaşık 400 milyon “snap” yolluyor

SNAPCHAT’TEKİ MARKALARDAN ÖRNEKLER

 1. Dünyaca ünlü Taco Bell firması, yeni relansmanı “Beefy Crunch Burrito”yu Snapchat üzerinden duyurdu. Taco Bell’i arkadaş olarak ekleyen kullanıcılara yeni burritonun ‘snap’i ve çıkış tarihi yollandı. Deneyim sağlanan çalışma Taco Bell’i en iyi örnekler arasına sokmayı başardı.
 2. Acura ise kendisine erişen ilk 100 Snapchat kullanıcısına yeni NSX prototipini görme şansını sağladı. Daha sonrasında Instagram’da yayınlanan kısa videoyu ilk defa görme şansı elde eden şanslı kullanıcılar farklı bir deneyimi yaşadı. Böylelikle bir başka deneyim çalışmasının güzel bir örneği de Acura oldu.
 3. Snapchat’i hedef kitlesiyle ilişkilendirebilen bir genç markası Wet Seal ise Snapchat hesabını 16 yaşındaki bir gence emanet etti. Sonuç mu? İki gün içinde 9.00 yeni takipçi ve 6.000 görüntülenme…

SNAPCHAT’İ VERİMLİ KULLANABİLECEĞİNİ ARAÇLAR

 • Yarışmalar
 • Yeni ürün duyurumları
 • Kuponlar
 • İlgi çekici sahne arkası görüntüleri
 • Yeni üye tanıtımları
 • Hedef kitlesi belli video çalışmaları

SNAPCHAT’TE MARKA İLETİŞİMİ İÇİN EN İYİ UYGULAMALAR

 1. Snapchat hesabı açın
 2. Diğer sosyal medya platformlarında hesabınızı tanıtın
 3. Takipçilerinizi çeşitli araçlarla ödüllendirin
 4. Takipçilerinizle etkiletşim yaratacak anlamlı görsel içerikler paylaşın
 5. Snapchat’in “Benim Hikayem” özelliğini kullanarak tüm takipçilerinize ulaşın ya da daha takipçilerinizin kontaklarını kullanarak hedeflenmiş paylaşımlarda bulunun

snapchat infografik pz

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Annelerimizi Daha Çok Seviyoruz!

Tüketicilerin Anneler Günü ve Babalar Günü alışkanlıklarını araştıran Related Digital: İnternet ve sosyal medya kullanıcıları Anneler Günü’ne daha fazla ilgi gösteriyor. 

Yılın en özel iki günü, Anneler Günü ve Babalar Günü’nün geri kalmasıyla birlikte, dijital pazarlama kampanyalarının karnesi de netleşti. Omnichannel pazarlama otomasyonu platformu Related Digital, bu iki özel günde e-posta üzerinden yapılan dijital pazarlama kampanyalarını değerlendirdi ve Anneler Günü için %66 oranında daha fazla kampanya yapıldığını belirledi.  

Anneler Günü için geri dönüşler %150 daha fazla! 

Markalar Anneler Günü’nde müşterilerine %130 oranında daha fazla e-posta gönderirken, Related Digital verilerine göre tüketiciler Anneler Günü kampanya mesajlarını Babalar Günü’ne oranla %11 daha fazla okudu. Gelen kampanya mesajlarına tıklama oranındaki fark %140’a ulaştı. Anneler Günü için düzenlenen kampanyalarda hedef kitleden alınan geri dönüşler ise %150 daha fazla oldu.  

Annelere Çanta, Babalara Cüzdan 

Anneler Günü ve Babalar Günü’nde düzenlenen dijital pazarlama kampanyalarında en çok kullanılan sözcük “İndirim” olurken, tüketicilere iki özel günde önerilen hediyeler arasındaki farklılıklar da dikkat çekiyor. Markaların genel ve kişiye özel olarak düzenlediği kampanyalarda anneler için en çok tavsiye edilen hediyeler Çanta, Çiçek, İç Giyim, Ayakkabı, Kahvaltı, Tatil, Parfüm, Güneş Gözlüğü, Takı ve Kahvaltı olarak sıralanıyor. Markaların babalar için en çok önerdiği 10 hediye ise şöyle: Cüzdan, Cep Telefonu, Gömlek, Kravat, Kitap, T-shirt, Parfüm, Bilgisayar, Saat, Ayakkabı  

Anne ve babalar sosyal medyanın “kahramanı” oldu 

Related Digital çatısı altında ileri düzey sosyal medya takip ve yönetim hizmetleri sunan  Semanticum, kullanıcıların bu iki özel güne ilişkin sosyal medya alışkanlıklarını araştırdı. Semanticum, Anneler Günü ve Babalar Günü’nde sosyal ağlarda yapılan paylaşımlarda en sık kullanılan ifadenin “Kahramanım” olduğunu belirledi.  

Anneler ve babalar herkesin kahramanı olsa da, iki ayrı günde gerçekleşen sosyal medya paylaşımlarının yoğunluğu belirgin farklılıklar gösteriyor. Related Digital, Anneler Günü’nde Babalar Günü’ne oranla %52 daha fazla sosyal medya paylaşımı yapıldığını açıkladı ve sosyal medya kullanıcılarının Anneler Günü’nden yaklaşık iki kat daha fazla bahsettiğini ekledi. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Instagram 1 Saate Çıkan Videoları Yayına Aldığı IGTV Uygulamasını Duyurdu

 • Instagram YouTube’a rakip olacağı yeni video uygulaması IGTV’yi kullanıma soktu. 
 • IGTV uygulamasıyla insanlar, süresi 1 saate kadar çıkabilen dikey videolar izleyebilecek.
 • İlgili yazı; Instagram Videoları 60 Dakikaya Çıkacak

Bugüne kadar 60 ve 15 saniyelik video formatları kullanan Instagram’ın 1 saatlik video özelliğini uygulamaya alacağını daha önce sizlerle paylaşmıştık. Instagram bu uygulamayı sonunda duyurdu.

Instagram topluluğunun 1 milyara ulaştığını duyururken, yeni mobil video uygulaması IGTV’yi tüm dünyada kullanıma sundu.

Instagram’ın içinde yer alan IGTV uygulamasıyla insanlar, süresi 1 saate kadar çıkabilen dikey videolar izleyebilecek. İnsanların daha anlamlı bağlantılar kurabilmesini hedefleyen IGTV, özellikleriyle diğer mobil video deneyimlerinden ayrışıyor:

-Mobil öncelikli: IGTV, insanların telefon kullanım alışkanlıkları doğrultusunda tam ekran ve dikey videolar için tasarlandı.
-Kolay kullanım: Uygulamaya girildiğinde oynatmaya başladığından arama yapmayı gerektirmiyor.
-Kaliteli içerik: IGTV Instagram ağı üzerinde kurulduğundan, kanallar da Instagram’daki içerik üreticiler. Böylece insanlar halihazırda takip ettikleri hesapların videolarını izleyebilir ve yenilerini keşfedebilir.

Bugünden itibaren tüm dünyaya sunulan IGTV’de bazı “fenomen” hesaplar da kanallarına video eklemeye başladı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link