Sizin Firmanız Nerede: Cennet mi Cehennem mi? – Infografik

İşe alım süreçlerinde adaylara firma tarafından bir deneyim yaşatılır. Adayların %83’ü bu deneyimi arkadaşları ve ailesiyle,%64’ü sosyal medyada paylaşır. Kötü bir mülakat geçirdikten sonra, o firmanın ürün/hizmetini kullanmaya daha az istekli olan adaylar ise %38 oranındadır. Bu veriler doğrultusunda firma/markamızı doğru konumlandırmak adına pazarlama vereklam için ne kadar çaba gösteriyorsak, insan kaynakları stratejimize de bir o kadar önem vermemiz gerektiğini görüyoruz.

Dijital mülakat platformları geliştiren HireVue; bu konuda şirketlerin yaptığı doğru ve yanlışları anlatan akıcı bir infografik hazırlamış. İnsan kaynakları stratejilerinizle aşağıdaki maddeleri karşılaştırdığınızda, bilerek ya da bilmeden oluşturduğunuz firma itibarınız hakkında objektif bir bakış açısına sahip olabilirsiniz. Umarım cennet kategorisinde çıkarsınız;

CENNET

 • İş tanımınız açık ve tutarlı ifadelerden oluşuyor mu: Bir aday daima sizin iş tanımınıza göre, kendisinin bulunduğu yeri net bir şekilde anlayabilmek ister.
 • Adaylara firmanızı doğru tanıtabiliyor musunuz: Adaylar işe alınmasalar bile, ilanınızı görme aşamasından mülakat süreçlerine kadar pek çok noktada sizinle temasa geçmiş olur. Bu temas noktalarını doğru yönetebilmeniz şirketinizin lehine olacaktır.
 • Teknolojiyi yakalayabiliyor musunuz: İş arayanlar firmanızın talebi üzerine bulundukları her yerden, her zaman görüşme gerçekleştirmeye açıktırlar. Ayrıca HireVue ile dijital mülakat deneyimi yaşayanların %89’u, video görüşmelerinin karşılıklı tanışma için etkili bir yol olduğunu düşünmektedir.
 • Müstakbel işveren olarak adayınızla yeterince ilgileniyor musunuz: Sadece görüşme aşamasında olduğunuzu bilseniz de adayı şirketiniz hakkında heyecanlandırmak sizin görevinizdir. Çünkü ileride bunun olumlu geri dönüşlerini yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.
 • Sosyal medyanızdan ilanlarınız için destek alıyor musunuz: Günümüzde pek çok aday işini sosyal medya aracılığıyla bulmaktadır. Bu durumun mecralara göre oranı; LinkedIn %65.3, Facebook %38.5, Google+ %28.9, Glassdoor %17.3 şeklindedir. Dolayısıyla sosyal medyadaki ilanlarınız için de gereken özeni göstermelisiniz.
 • İlan verdiğiniz platformlar mobil uyumlu mu: İş arayanların %70’inin mobil teknoloji kullandığını göz önünde bulundurmalısınız.

CEHENNEM

 • İş tanımınızla işin kendisi aynı değil mi: Adayların %43’ü işle iş tanımının eşleşmediğini düşünüyor. Bu da firmanızın ciddiye alınmaması gibi sonuçlar doğurabilmektedir.
 • Sürekli görüşme yapıp bir türlü işe alım yapamayan bir şirket misiniz: 2010 yılından itibaren, devamlı mülakat gerçekleştirip asla alım yapmayan şirketler yüzünden, iş görüşmesi süreçleri ikiye katlanmıştır. Bu ne istediğinizi bilmediğiniz izlenimi verebileceği gibi, adaylar tarafından da oldukça itici bulunan bir durumdur.
 • Ret maillerinize “cevaplamayın” ibaresi mi ekliyorsunuz: Şirketlerin %48’i adayına gönderdiği maile geri dönüş almak istemiyor. Hali hazırda reddedilmiş bir aday; bir de aldığı maili cevaplayamayacağını, ona herhangi bir soru sorma hakkı verilmediğini gördüğünde sinirlenebilmektedir.
 • Mülakattan sonra geri bildirim yapmıyor musunuz: Şirketlerin %60’ı mülakatlardan sonra geri bildirimde bulunmuyor. Oysa adayların olumsuz da olsa dönüş beklediği bilinmektedir.
 • Adaylarınızdan geri bildirim istemiyor musunuz: Şirketlerin sadece %11’i adaylarından izlenimleriyle ilgili geri bildirim talep ediyor. Aksine bir adaydan istenilen yorum, onun görüşlerine değer verdiğinizi göstermenin en iyi yollarından biridir.
 • Kendinizde hiç hata aramıyor musunuz: Şirketlerin %75’i başvuruları cevaplamakta bile başarısız olurken kendilerine şu soruyu sormayı unutmamalılar; Peki siz adaylarınızı nereye koyuyorsunuz? Cennete mi? Cehenneme mi?

Hangi kategoriye yakınsanız, dışarıda reklamınızın o yönde yapıldığını unutmamalısınız. Görünen o ki firma itibarınız biraz da size başvuru yapan adaylarınıza bağlı. İki tarafa da iyi mülakatlar dilerim:)

hire vue pz

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

9 Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Gizem Sarkan; iş hayatına pazar araştırma firmasında Süreç Geliştirme Asistanı olarak başlayıp, endüstriyel bir firmada İş Geliştirme ve Pazarlama Uzmanı olarak devam etmiştir. Bilge Adam Akademi'den Dijital Medya Uzmanlığı sertifikası alan Gizem, şuan Yalı Spor'da Dijital Pazarlama Uzmanı olarak görev almaktadır. Pazarlamasyon TV'de meslek edindiği pazarlama konuları üzerine yazarken, İzleyiciler.com'da ise izlediği filmleri anlatır.

Bir Cevap Yazın

Facebook’ta En Çok Kullanılan Emojiler Açıklandı

Birçoğunuzun bildiği gibi, dün Dünya Emoji Günü’ydü. Bu günün anlam ve önemine uygun olarak Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’ta en çok kullanılan emojilerin yer aldığı bir infografik yayımladı.

Zuckerberg’in “Dünya emoji kutlu olsun!” metniyle paylaştığı bu raporda, Facebook’ta en çok kullanılan emojileri ve hangi ülkelerin, hangi emojileri daha çok kullandıklarını görebiliyoruz.

İnsanların duygularını göstermek için kullandıkları emojilerin kullanım oranına baktığımızda, ilk sırada gülen emojinin ve daha sonra sevgilerini ifade eden emojilerin kullanıldığını görüyoruz. Mutsuzluğu belirtmek için kullanılan emojinin ise daha az kullanıldığını ve son sıralarda geldiğini söyleyebiliriz.

Sayısal veri paylaşılmayan bu rapora baktığımızda İngiltere, Almanya ve Tayland’ın sıkça güldüğünü, Meksika ve Brezilya’nın sevdikleri şeyleri ifade ettiklerini görüyoruz. Endonezya daha fazla eğlenirken İspanya ve İtalya kendilerini daha romantik ifade ediyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ekip Ruhu Geliştirmede Sıra Dışı Yöntemler Uygulayan 5 Ünlü Patron

Takım ruhu veya ekip ruhu dediğimiz kavram, aslında ne göründüğü kadar basit ne de karmaşık kurgular düşündürecek bir tanım. Çünkü ortak çalışma ve iş birliği kültüründen doğan ekip ruhu, çalışanlarınızı görev tanımlarına göre yan yana getirip “Haydi, şimdi şirketimiz için bir şeyler üretin.” demekle kotarılacak bir durum değil. Ekibinizin sadece fiziksel değil, anlayış olarak da ne kadar yan yana çalışabileceğini anlamanız ve bunu geliştirmeniz için onları mesai saatleri dışında da eğlenceli aktivitelerle bir araya getirmelisiniz.

Peki uluslararası bilinirliğe kavuşmuş, dünyanın başarılı şirketleri, aradıkları ekip ruhunu yakalamak için hangi yöntemleri seçiyor? Colonial Life’ın bu konu üzerine hazırladığı infografik, işte bu büyük markaların başındaki isimlerin, çalışanlarını birbirine daha çok kenetlemek için seçtiği sıra dışı etkinlikleri anlatıyor.

Muhtar Kent (Coca-Cola)

Örneğin içeceğin dev markası Coca Cola, bu noktada flash mobbing’in âni, alışılmadık ve farklı insanlar arasında etkileşim yaratan enerjik yapısına güveniyor. Düşünsenize! Belki de ekip ruhu ile dolu bir Coca Cola çalışanı olarak, İstiklal Caddesi’ndeki toplu bir yastık savaşında Muhtar Kent ile karşı karşıya gelirsiniz.

Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent

Marissa Mayer (Yahoo)

İnternetin kıdemli oyuncularından Yahoo ise konuya yemek kamyonu yarışmasıyla giriyor. Yemek kamyonunu kendi zevkine göre dekore eden çalışanlardan hayali yemek şirketleri için bir logo ve isim bulmaları da isteniyor ve takım üyeleri yaptıkları yemeklerle bir adım öne çıkmak arkadaşlarıyla rakip oluyor. Ne o? Yoksa CEO Marissa Mayer’in yaptığı çorbayı beğenmediniz mi?

Yahoo CEO’su Marissa Mayer

Ryan Mack (Facebook)

Facebook Boston Lideri Ryan Mack ise çalışanların birbiriyle sosyal iletişimini güçlendirmek için yeri geliyor çalışanlarının Boston Limanı’nda yelken öğrenmelerini sağlıyor, yeri geliyor havalar ısınınca onları Fenway Park’ta bir yaz partisine davet ediyor. Farklı planları olan çalışanlara gelince, onlar boks antremanlarına gidiyor, o da kafalarına yatmazsa bowling oynamaya ya da kokteyl karışım atölyelerine gidiyor. Bir Facebook Boston çalışanı olarak bir gün Bay Zuckerberg ile yelken turuna çıksanız fena mı olurdu?

Facebook Boston Lideri Ryan Mack

Brent Smart (Saatchi&Saatchi)

Uluslararası yaratıcı ajans Saatchi&Saatchi‘nin CEO’su Brent Smart ise ekip ruhu yakalamada lezzetin birleştirici gücüne inanıyor. Her ay farklı departmanlardan 20 çalışanın katıldığı aile yemeklerinde, o güne dek aynı ajansta olmalarına rağmen tanışmamış ya da yakın iletişim kurmamış kişiler nefis yemekleri tadarken bir yandan da karaoke performaslarına katılarak şarkılara eşlik ediyorlar. Karaoke dedik diye, herhalde Bay Smart’ın Serdar Ortaç şarkısı söyleyeceğini düşünmüyorsunuz değil mi?

Saatchi&Saatchi CEO’su Brent Smart

Mark Josephson (Bit.ly)

O upuzun adresleri onlar olmasa nasıl kısaltacağımızı bir düşünün. Bit.ly çalışanlarının, bizi bu sorundan kurtarırlarkenki motivasyonu, katıldıkları kokteyl buluşmalarından geliyor. Şirketin CEO’su Mark Josephson’ın ev sahipliğini üstlendiği haftalık Cocktails&Dreams etkinliklerinde, bir çalışan barmen ya da barmeyd oluyor ve tüm ekip kokteyllerini onun elinden alıp yudumluyor. İşte gerçek ekip ruhu!

Bitly CEO’su Mark Josephson

İnfografikte, Uber, GlaxoSmithKlein (GSK) ve daha birçok farklı firmanın, ekip üyelerini birbirine yakınlaştıran birçok farklı etkinliği de bulunuyor. Umarız, ülkemizde nadiren görülen bu ilginç ekip deneyimleri bizde de yaygınlaşır ve iş yerlerimizde her gün daha yüksek motivasyonla çalışırız.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link