Sizin Firmanız Nerede: Cennet mi Cehennem mi? – Infografik

İşe alım süreçlerinde adaylara firma tarafından bir deneyim yaşatılır. Adayların %83’ü bu deneyimi arkadaşları ve ailesiyle,%64’ü sosyal medyada paylaşır. Kötü bir mülakat geçirdikten sonra, o firmanın ürün/hizmetini kullanmaya daha az istekli olan adaylar ise %38 oranındadır. Bu veriler doğrultusunda firma/markamızı doğru konumlandırmak adına pazarlama vereklam için ne kadar çaba gösteriyorsak, insan kaynakları stratejimize de bir o kadar önem vermemiz gerektiğini görüyoruz.

Dijital mülakat platformları geliştiren HireVue; bu konuda şirketlerin yaptığı doğru ve yanlışları anlatan akıcı bir infografik hazırlamış. İnsan kaynakları stratejilerinizle aşağıdaki maddeleri karşılaştırdığınızda, bilerek ya da bilmeden oluşturduğunuz firma itibarınız hakkında objektif bir bakış açısına sahip olabilirsiniz. Umarım cennet kategorisinde çıkarsınız;

CENNET

 • İş tanımınız açık ve tutarlı ifadelerden oluşuyor mu: Bir aday daima sizin iş tanımınıza göre, kendisinin bulunduğu yeri net bir şekilde anlayabilmek ister.
 • Adaylara firmanızı doğru tanıtabiliyor musunuz: Adaylar işe alınmasalar bile, ilanınızı görme aşamasından mülakat süreçlerine kadar pek çok noktada sizinle temasa geçmiş olur. Bu temas noktalarını doğru yönetebilmeniz şirketinizin lehine olacaktır.
 • Teknolojiyi yakalayabiliyor musunuz: İş arayanlar firmanızın talebi üzerine bulundukları her yerden, her zaman görüşme gerçekleştirmeye açıktırlar. Ayrıca HireVue ile dijital mülakat deneyimi yaşayanların %89’u, video görüşmelerinin karşılıklı tanışma için etkili bir yol olduğunu düşünmektedir.
 • Müstakbel işveren olarak adayınızla yeterince ilgileniyor musunuz: Sadece görüşme aşamasında olduğunuzu bilseniz de adayı şirketiniz hakkında heyecanlandırmak sizin görevinizdir. Çünkü ileride bunun olumlu geri dönüşlerini yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.
 • Sosyal medyanızdan ilanlarınız için destek alıyor musunuz: Günümüzde pek çok aday işini sosyal medya aracılığıyla bulmaktadır. Bu durumun mecralara göre oranı; LinkedIn %65.3, Facebook %38.5, Google+ %28.9, Glassdoor %17.3 şeklindedir. Dolayısıyla sosyal medyadaki ilanlarınız için de gereken özeni göstermelisiniz.
 • İlan verdiğiniz platformlar mobil uyumlu mu: İş arayanların %70’inin mobil teknoloji kullandığını göz önünde bulundurmalısınız.

CEHENNEM

 • İş tanımınızla işin kendisi aynı değil mi: Adayların %43’ü işle iş tanımının eşleşmediğini düşünüyor. Bu da firmanızın ciddiye alınmaması gibi sonuçlar doğurabilmektedir.
 • Sürekli görüşme yapıp bir türlü işe alım yapamayan bir şirket misiniz: 2010 yılından itibaren, devamlı mülakat gerçekleştirip asla alım yapmayan şirketler yüzünden, iş görüşmesi süreçleri ikiye katlanmıştır. Bu ne istediğinizi bilmediğiniz izlenimi verebileceği gibi, adaylar tarafından da oldukça itici bulunan bir durumdur.
 • Ret maillerinize “cevaplamayın” ibaresi mi ekliyorsunuz: Şirketlerin %48’i adayına gönderdiği maile geri dönüş almak istemiyor. Hali hazırda reddedilmiş bir aday; bir de aldığı maili cevaplayamayacağını, ona herhangi bir soru sorma hakkı verilmediğini gördüğünde sinirlenebilmektedir.
 • Mülakattan sonra geri bildirim yapmıyor musunuz: Şirketlerin %60’ı mülakatlardan sonra geri bildirimde bulunmuyor. Oysa adayların olumsuz da olsa dönüş beklediği bilinmektedir.
 • Adaylarınızdan geri bildirim istemiyor musunuz: Şirketlerin sadece %11’i adaylarından izlenimleriyle ilgili geri bildirim talep ediyor. Aksine bir adaydan istenilen yorum, onun görüşlerine değer verdiğinizi göstermenin en iyi yollarından biridir.
 • Kendinizde hiç hata aramıyor musunuz: Şirketlerin %75’i başvuruları cevaplamakta bile başarısız olurken kendilerine şu soruyu sormayı unutmamalılar; Peki siz adaylarınızı nereye koyuyorsunuz? Cennete mi? Cehenneme mi?

Hangi kategoriye yakınsanız, dışarıda reklamınızın o yönde yapıldığını unutmamalısınız. Görünen o ki firma itibarınız biraz da size başvuru yapan adaylarınıza bağlı. İki tarafa da iyi mülakatlar dilerim:)

hire vue pz

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

9 Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Gizem Sarkan; iş hayatına pazar araştırma firmasında Süreç Geliştirme Asistanı olarak başlayıp, endüstriyel bir firmada İş Geliştirme ve Pazarlama Uzmanı olarak devam etmiştir. Bilge Adam Akademi'den Dijital Medya Uzmanlığı sertifikası alan Gizem, şuan Yalı Spor'da Dijital Pazarlama Uzmanı olarak görev almaktadır. Pazarlamasyon TV'de meslek edindiği pazarlama konuları üzerine yazarken, İzleyiciler.com'da ise izlediği filmleri anlatır.

Bir Cevap Yazın

Personel Neden Gider ?

Yeni açılan bir kuruluşta çalışmak, MBA yapmak gibidir.

Bir kuruluşun açılış öncesinde, açılışında ve açılış sonrasında içinde bulunabilmek gerçekten oldukça öğretici. Büyümesini görmek, bu büyümenin içinde bulunmak güzel yanı. Ancak, tüm insan kaynağını kaybetmeye ve işin başında kilit eleman, bu adam çok iş yapacak, en önemli personelimiz olarak tanımlanan çalışanların sadece bir dişliden ibaret görülmeye başlanmasına tanık olmak ise acı verici.

Sektörel hastalıklar vardır, kariyerim sağlık hizmeti sunan kuruluşlarda ilerlediği için en iyi bildiğim sektör de burası. Temel sorun ise, nitelikli iş gücüne ulaşmak ve çalışanın devamlılığını sağlamak, insan kaynakları diliyle “turnover’ları düşük tutmak”

Kurumsal firmalarda işe alım süreçleri tam bir karmaşadır, defalarca görüşme yaparsınız, tecrübelerinizi anlatırsınız, yabancı diliniz test edilir, bazı kurumlar mantık testleri dahi yaparlar. Bunlar doğru kişiyi işe almak için yapılması gereken işlerdir. Ancak işin bir de personel tarafından bakmaya çalışalım, hayatınız boyunca asla bitmeyen, tekrarlayan işler vardır, bunlardan biri de “kendini kanıtlamaktır” yani eşimize, ailemize, sevgilimize, yöneticilerimize hatta astlarımıza kendimizi tekrar tekrar kanıtlamak zorundayız ve personel defalarca kendini anlatmak durumunda kalacak, tüm yetkinliklerini sergilemeye gayret edecektir, bunun sonucunda ise mutlu sona ulaşma niyetindedir. Peki, iş başı yaptıktan sonra neler oluyor ? Sanırım, burada bir sınır getirmeliyim özellikle ucundan kıyısından yaratıcı bir iş yapmaları beklenen, bütünleşik pazarlama olarak adlandırdığımız başlığın altında yer alan departmanların  -satış, kurumsal iletişim, crm, hakla ilişkiler vs.- çalışanları, oyun alanlarının ne kadar da dar olduğu, gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalırlar. Üstler ve diğer departmanların ilgililerinden şöyle cevaplar duymak oldukça muhtemeldir;

 • Bu yılki bütçede buna yer yok, maalesef.
 • O konuyu kaliteyle konuşmak lazım.
 • Burası, o tür çalışmalara pek uygun değil.
 • Biz çok konuştuk bunları ama üst yönetim sıcak bakmıyor.
 • Regülasyonlar elverişsiz.

Bu cümleler uzar gider. Özellikle belirttiğimiz uzmanlık alanlarında bu gibi durumlarla sıklıkla karşılaşılır, bu da personelin neden terk ettiği sorusunun cevaplarından biridir. İşin daha kötü yanı ise, müşterilerin de bu durumlardan haberdar olmasıdır. Şu soruyla bilmiyorum kaç kere karşılaştım “Mustafa bey o kurumda devam mı ?” Bazen inanarak bazen inanmayarak şöyle cevaplar veririm;

 • Biz hep buradayız hah hah ha
 • Tabii, biz topraktan girdik izzet bey :)

Tabii, personelin kurumu terk etmesinin onlarca nedeni olabilir;

Personel Nasıl Sadık Kalır?

Bu yazıya başladım, çünkü yeni mezun olarak işe aldığımız, bir yıl boyunca yetiştirdiğimiz bir arkadaşımızı, tam bir yılın sonunda rakiplerimizden birine teslim etmek durumunda kalmıştık. Meselenin sadece para olduğunu düşünmüyorum, mesele personelin değer görmediğini ve resmin bir parçası olarak hissetmediğinden kaynaklanmaktadır. Mesele bireysel değil, bu arkadaşın yerine farklı bir yeni mezun aldık, ancak bu durum beni oldukça sinirlendirdi. Ne yani, eğitip eğitip ayrılmalarını mı seyredeceğiz.

İlk çalıştığım kurumu evim gibi düşünürdüm, hala da çok farklı görmüyorum. Eğer çalışkan, istekli, kendini kanıtlama arzusu olan bir eleman yakalarsanız, işletme olarak kendinizi şanslı addetmelisiniz. Ancak tüm bu özellikler tecrübe eksikliğiyle birleştiğinde, ortaya beklenmedik sonuçlar çıkabilir. Personel, kendi alanının dışında veya üstünün yetki alanına girerek, iş yapma gayretine girebilir ve bu genelde pek hoş karşılanmaz. Bir işi başarmaktan daha mühimi o işi doğru yoldan tamamlamış olmaktır.

Şu da bir gerçektir ki, bir kurum sadece profesyonel ilişkilerle yönetilmez. Tüm yapılarda olduğu gibi, bireysel ilişkiler yapılacak tüm işleri etkileyecektir.

Sorduğumuz sorunun yanıtı vermeye gayret edelim. Personel nasıl sadık kalır? Önce doğru elemanları işe almakla başlamak gerektiği kesin. Ardından ise, onları oyunun bir parçası yapmak ve işlerinin karşılığını vermektedir. Samumed kurucusu Osman Kibar, Türk-Amerikan İş Konseyinde ki konuşmasında, iki kültüründe etkisinde büyüdüğünü ve Türk kültüründe “Brotherhood” “Kötü Gün Dostu” olarak tanımladığı kavramın kendisini en çok etkileyen özellik olduğunu belirtmiştir. Eğer şirketinize doğru personeli alıp, onları yapının bir parçası yapabilirseniz, kültürel yapımızdan dolayı sadece maddi avantajlardan dolayı sizi terk edip gitmeyeceklerdir.

Yöneticiler genelde bu durumun farkındadırlar ve size bu kurumun bir parçası olduğunuzu yılbaşı balosunda yada, bayram kutlamalarında tekrar tekrar söylerler. Ancak Fransız yazar Marcel Proust’un dediği gibi; Önemli olan söylenenler değil, davranışlardır.

How Google Works harika bir işletme ve insan kaynakları kitabı. Bir iki alıntı yaparak kapatalım;

 • General Patton şöyle demiş; “Herkes aynı şekilde düşünüyorsa, düşünmeyen biri var demektir.”
 • Adaya geçmişini sorduğunuzda, özgeçmişinde yazan okulunu, çalıştığı diğer yerleri ve deneyimlerini değil, tüm bunlardan neler öğrendiğini sorun.
 • Neden işe almayla sadece İK ilgilensin. Muhtemelen herkes harika birini tanıyordur, o harika kişiyi işe almak da herkesin görevi olmaz mı ? Bu bir döngü halini alır ve öyle devam eder.
 • Larry Page, bir yöneticinin geliştirmesi gerek en önemli özelliğin, işe alım olduğunu yazmış.

Personel nasıl sadık kalır, sorusunu sorarken, ayrıca şunu da düşünmemiz gerekmektedir; Peki kurum personeline sadık kalacak mı ? Starbucks Başkanı Howard Schultz şöyle demiş; Babamın hiçbir zaman çalışma şansı bulamadığı bir şirket kurmaya çalışıyorum. Babamın hiçbir patronuna sadakati yoktu, çünkü işverenleri işçilerine sadakat göstermemişti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hangi Şirketler Bitcoin Kabul Ediyor?

2017 yılı kripto paranın ve özellikle Bitcoin‘in yükselişe geçtiği yıl olarak . Bitcoin, kurulduğu günden bu yana yavaşça yükselirken, 2017 yılı değeri yaklaşık 1.000$ ‘dan neredeyse 20.000$’ a çıkmıştı. Fakat aynı zamanda Bitcoin üzerindeki şüpheler de artmıştı. 

Kripto para birimleri ilk yıllarında çok fazla tepkiyle karşı karşıya kalsa da, bugün neredeyse herkes Bitcoin sahibi olmaya çalışıyor. Tabii ki bazı ülkeler Bitcoin’i hala reddediyorlar ama büyük bir çoğunluğu kabul etmiş durumda. Bitcoin, yüzlerce ülkede büyük markaların kullandığı geleceğin ödeme yöntemiyle internette belirsiz bir para birimi olmaktan çıktı.

Artık Shopify, Subway ve Tesla gibi şirketler Bitcoin ödemelerini tamamen kabul ettiler ve bunlardan herhangi bir ürün veya hizmet için Bitcoin ile ödeme yapabiliyor. Bununla birlikte, bir şirket Bitcoin’i desteklemese bile, en iyi ürünlerini satın almak için bazı yaratıcı yollar vardır. Örneğin, Gyft.com, Bitcoin ile Nike ayakkabı satın almanıza yardımcı olurken, Expedia bu tamamen benimsedi. 

Eğer hangi şirketlerin Bitcoin kabul ettiğini merak ediyorsanız aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link