Pazarlama ve satış bütçeleri, şirketlerin yıllık bütçelerinde önemli bir kalemdir. Vital tarafından hazırlananinfografik, dünya devi şirketlerin ve sektörlerin genellikle bu kaleme ayırdıkları bütçeleri ortaya çıkartmış durumda.

Hazırlanan infografik ve analiz, halka arz edilmiş büyük şirketlerin 2014 yılı verileriyle derlenmiş. 2014 yılındaki bütün harcamaları ve cirolarının içerisindeki pazarlama ve satış harcamaları oranına göre düzenlenen infografiktesosyal medya ve yazılım şirketlerinin büyük bir ciro payında harcamasını bu kanala yönelttiğini görebiliyoruz. Bu veriyi destekleyecek infografikten çıkarılabilecek örnekler Salesforce (%53) ve Twitter (%44).

Rapordan çıkarılabilecek birkaç önemli şirketse:

  • Linkedin %35: En önemli sosyal ağlardan olan Linkedin, profesyonel dünyaya hizmet etmesi nedeniyle bütçesinin %35’ini pazarlama ve satış aktivitelerine ayırmakta.
  • Oracle %20: Dünyanın en önemli yazılım şirketlerinden biri olan Oracle da senelik bütçesinin beşte birini ayırarak daha fazla hedef kitleye erişmeye çalışmakta.
  • Apple %7: Belki de listede en ilginç firmalardan birisi olan Apple, senelik bütçesinin yalnızca %7’sini bu kanallara ayırıyor. Şirketin büyüklüğü nedeniyle midir bilinmez ama zaten reklam yapmadan da sahip olduğu güç ortada. Yeni reklam serisi “Dünya Galerisi” ile 2015 yılı listesinde biraz daha fazla bir payı ayırmış gibi duruyor.
  • Google %12: Tartışmasız dünyanın en bilinen markalarında üst sıralarda olan Google’ın da bütçesinin yalnızca %12’sini pazarlamaya ayırması, Apple ile benzer bir durumdan kaynaklanıyor olsa gerek.

bütçe infografik pz

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın