Gün geçmiyor ki, en hızlı gelişen Instagram üzerine yeni çalışmalar ortaya çıkmasın. Bir süredir birçok yazımıza konu olan Instagram’da hem kişisel olarak hem de markanızla var olurken, Dan Zarella tarafından en büyük ölçümleme aracı olan beğenilerinizi nasıl artırabileceğinize dair yeni bir infografik yayınlandı.

“Fotoğraflarınıza yüksek etkileşimi alacak ortak bir yol var mı?”, “Etiket kullanımı daha yüksek etkileşim getiriyor mu?” gibi sorulara cevap veren infografik, Dan Zarrella tarafından 2014 yılı içerisindeki yaklaşık 500bin Instagram kullanıcısının yaptığı 1.5 milyon paylaşım analiz edilerek ortaya çıkmış.

İşte infografikten çıkarılabilecek birkaç ana nokta:

  • Etiket, çok etiket, hep etiket: Daha çok etikete sahip olan paylaşımlar, daha çok beğeni ve yorum alıyor. Tabi sırf beğeni alınacak diye de binlerce etiket kullanmayın, ters de tepebilir.
  • #nofilter: Filtre kullanılmayan görseller, filtrelilere göre daha çok etkileşim alıyor. Bunun en güzel örneği, #nofilter trendi.
  • Beğen kazan: Biz pazarlamacıların sevdiği stratejilerden Call to Action içeren görseller daha çok beğeni ve yorum alıyor. Galiba boşuna sevmiyoruz :)
  • Bazısı aydınlık sever: Daha açık renkli görseller dikkat çekiyor. Karanlık görseller tüketicilere pek ulaşmıyor.
  • Ne olursan ol, cool ol: “Cool” renkler daha çok beğeniye sahip. Cool olarak da mavi, gri ve yeşil daha ön planda gözüküyor.
  • Human touch: İçinde insana dair noktalar hatta yüzler bulunan görseller daha çok beğeni alıyor. Ne de olsa hepimiz insanız.

İnfografikten çıkarılabilecek içgörülere aşağıdan ulaşabilirsiniz:

instagram inforgrafik

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın