E-mail pazarlaması, pazarlamanın en zor alanlarından biri olsa gerek. Hem net ölçülebilir KPI’larının (artık herkes biliyordur KPI nedir :)) olmaması hem de kalitesini kanıtlayacak ölçü birimlerinin gelişmemesi nedeniyle, sadece yarattığı ekstra trafik ya da satışlara göre değerlendirilir e-mail pazarlaması. Curalate ve Movable Ink. de yaptıkları araştırmada bu konu üzerinde durmuşlar. Günümüzün en hızlı gelişen sosyal medyası olan Instagram’ın yakaladığı günümüz trendlerini (görsellik ve dinamizm) e-mail pazarlama stratejinize yerleştirmenin önemini anlatan bir infografik hazırlamışlar.

Malesef ki günümüz trendlerini bilmesine rağmen, bunu e-mail pazarlama stratejisine yediremeyen o kadar çok şirket var ki. İnfografikte bu oranın detayına inildiğinde, sosyal medyada paylaşma butonu yer alan %76’lık şirket olmasına rağmen, Instagram gibi bir dünyayı verim için kullanan oran yalnızca %14. Bu demek oluyor ki, şirketler bir şeylerin farkında ancak hala değişim ya da gelişim için adım atmamış durumda.

Peki bu potansiyelin aksiyona dönmemesinin ardında ne yatıyor? Dürüst konuşmak gerekirse yalnızca bahane… İnfografik çalışmasına katılan şirketlerin %52’si bu tarz bir görselliği destekleyecek teknolojik imkanlarının (veritabanı ve sistem) olmadığından yakınıyor. Halbuki günümüz envai teknoloji denizi içerisinde bu yalnızca basit bir bahaneye dönüşüyor.

Bu bahaneyle yaşayan şirketler için, Instagram bu noktada büyük bir derya deniz aslına bakılırsa. Bunun en güzel örneklerinden biri, infografikte anlatılan vaka çalışması. İnfografiği hazırlayan Curalate ve Movable Ink. tarafından danışmanlık verilen bir fitness perakendecisinin site trafiğini, Instagram görselleri kullanarak yalnızca 24 saatte 7 katına çıkartması. %600’lük bu artışın nedeni basit bir değişim olsa da sonucu büyük bir gelişim olmuş.

Güncelliği takip etmek elbette önemli, ancak takip etmenin yanı sıra bunu bir de aksiyona dönüştürmek paha biçilemez. Daha detaylı bilgi için infografik aşağıda sizleri bekliyor…

insta email pz

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın