2015 için 10 Pazarlama Tahmini [Infografik]

2014 içerisinde pazarlama bütçelerinin çeyreğinden fazlası içerik için harcandı, 2015 yılı içerisinde de bu gelişimin artarak devam edeceği tahmin ediliyor.

Big Data kavramının 2014 yılındaki devamının 2015 yılındaki etkileri de devam edecek. Pazarlama analizi için harcanan bütçenin ise bugüne oranla %60 seviyelerinde artacağı düşünülüyor.

Video etkisinin ise geçen yıla oranla özellikle doğrudan ürün veya çalışma potansiyeline odaklanan explainer videolar üzerine odaklanacağı tahmin ediliyor. Bu da özellikle online alışveriş üzerinde gözle görülür artışlarında habercisi olmaya devam edecek.

Popülerliğini yine giderek arttırmakta olan kişiselleştirilmiş pazarlamanın 2015 yılında daha geniş platformda karşımıza çıkması bekleniyor.

İşte diğer ayrıntıları ve tahminleri ile; pazarlama, sosyal medya, mobil pazarlama ve SEO’nun 2015 tahminlerini içeren “2015 için 10 Pazarlama Tahmini” infografiği;

https://beingyourbrand.files.wordpress.com/2014/11/10-predictions-for-2015.png

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

TÜAD’ın Düzenlediği 21. Araştırma Zirvesi’nin Teması: “Derin Etki”

 İstanbul, 13 Mart 2018 – Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin (TÜAD) düzenlediği 21. Araştırma Zirvesi, 27-28 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. “Derin Etki” ana temasıyla düzenlenecek zirvede seçkin konuşmacılar, pazarlama araştırmalarının derinlerdeki bilgiye ulaşabilme açısından önemi ve etkileriyle ilgili son bulguları ve deneyimlerini paylaşacak.

21. Araştırma Zirvesi’nin ilk gününde, TÜAD Başkanı Handan Esmer’in açılış konuşmasının ardından “Derin Etki” teması çerçevesindeki ilk konuşmayı İngiltere’nin sektör kuruluşu Market Research Society’nin CEO’su Jane Frost gerçekleştirecek. Günün devamında ise aralarında Çaytaş Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Yavuz Sütlüoğlu, Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, Gemius Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten, Nielsen Medya Genel Müdürü Erdem Tolon ve ThinkNeuro CEO’su Yener Girişken’in de yer aldığı uzman ve yöneticiler konuşma yapacak.

Zirvenin ikinci gününün ilk konuşmacısı ise Avrupa Düşünce ve Pazarlama Araştırmaları Birliği ESOMAR’ın Genel Direktörü Finn Raben olacak. Raben’in ardından CarrefourSa Genel Müdürü Hakan Ergin, Mindshare Türkiye CEO’su Bülent Yar ve Sia Insight Kurucu Ortağı Didem Okumuşoğlu’nun aralarında bulunduğu konuşmacılar sahnede yer alacak. İkinci günün konuşmacıları arasında ünlü oyuncu, yapımcı ve sunucu Kadir Çöpdemir, “Rotasız Seyyah” Mehmet Genç ve “Yemeklere Fısıldayan Kadın” Sedef İybar da bulunacak.

Araştırma sektörünün yanı sıra pazarlama, iletişim ve reklam dünyasından profesyonelleri bir araya getiren zirvenin moderatörlüğünü bu yıl da gazeteci, yazar Fatoş Karahasan yapacak. Çaykur ana sponsorluğunda hayata geçirilen 21. Araştırma Zirvesi’nde konuşmaların yanı sıra çeşitli performanslar ve ödül takdimleri de gerçekleştirilecek.

Conrad Otel’de düzenlenecek zirveyle ilgili ayrıntılı bilgi www.arastirmazirvesi.com adresindeki web sitesinden alınabiliyor.

İletişim için: Şahika Algan / 0212 347 03 30 / sahika@artipr.com.tr

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İçeriğinizi Okutmak İçin Nasıl Başlık Seçmelisiniz?

Pazarlamacılar, daima içeriğin kral olduğunun bilincindedir. İçerik Pazarlama Enstitüsü ve Pazarlama Uzmanları tarafından 2017 yılına ait yapılan bir çalışmaya göre, pazarlamacılar bütçelerinin dörtte birinden fazlasını içerik pazarlamasına ayırdıkları için içerik pazarlamacılığının kullanımı artıyor. Bu yüzden başlıklarda kullanacağınız kelimeleri dikkatli ve ilgi çekici seçmelisiniz. Eğer başlıklarınız yeterince ilgi çekmiyorsa çabalarınız boşa gidebilir ve beklediğiniz tıklanmayı alamayabilirsiniz. Şimdi size HubSpot ile işbirliği yapan Outbrain’nin bulduğu başlıkların ve kelimelerin okurlar üzerindeki olumlu veya olumsuz etkisini sunacağız.

İşte başlıyoruz.

  • Her zaman, en iyi, en doğru gibi okurlara karşı üstünlük kuran kelimeler
  • Şimdi, şuan gibi aciliyeti gösteren kelimeler
  • Basit, kolay ve hile gibi öğretici kelimeler
  • Neden ve nasıl yapılır gibi kısayolu gösteren kelimeler

Görüyoruz ki düşünülenin aksine başlıklarda kullanılan bazı kelimeler okurlar üzerinde beklenen etkiyi yaratmıyor.

Somut bir şeyler sunun 

Okurların güvenini kazanmak için onlara somut bir şeyler sunmanız gerekir. Yazdığınız yazıyı destekleyici bir atılım da bulunduğunuzda okurlar bunu bir kanıt veya belge olarak görür ve yazınıza daha çok güvenir. Yapılan araştırmaya göre, başlıkların etrafına fotoğraf, video, veya slayt gösterisi eklenmesi, sadece başlığı olan yazılara göre %38 daha fazla tıklanma alıyor.

Başlıkları kısa tutun 

Sosyal ağdaki paylaşımınız için mi bir başlık arıyorsunuz? Başlığınızı tweetable olabilmesi için maksimum 280 karakter olmalıdır. Arama sonuçlarındaki yüksek sıralamaya mı bakıyorsunuz? Başlığınızın yarıda kesilmemesi için 65 karakterin altında olmasına dikkat edin. Nielsen Norman Group’un yaptığı araştırmaya göre, başlıklar önemli anahtar kelimelerle doldurulmalıdır. Kısacası çok az ve kilit kelimeler seçerek hedefi tam 12’den vurmalısınız. Unutmayınız ki, seçeceğiniz başlıkta okurların dikkatini önce ilk iki kelime çekecektir.

Başlıkları basit tutun

Basit başlıklar atmalı ve herkes için anlaşılır olduğuna dikkat etmelisiniz. Yazınızın pek çok farklı tipte okuyucuya ulaştığını unutmamalı ve bunu düşünüp doğru adımlar atmalısınız.

Önce hedef kitlenizi belirleyin

İlk olarak hedef kitlenizi belirleyin ve sonra başlığınızı seçin. Başlığı belirlerken sen, senin, onun gibi ifadeler kullanmamaya özen gösterin. Okuyucularla samimi olabilirsiniz ama aşırıya kaçmadan…

Unutmayınız ki içerik pazarlamacılığında tek boyutlu bir çözüm yoktur. Sizler bireysel markanız için neyin daha doğru olduğunu keşfetmeli, devamlı olarak araştırma ve çalışma azminde olmanız gerekir.

Kaynak: Marketingprofs

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link