Y Kuşağı Mutlu Çalışma Ortamında Neleri Tercih Ediyor?

Deloitte Millenial Survey Y kuşağının çalışma alışkanlıkları hakkında yaptığı kapsamlı bir araştırma ve bu araştırmadan çıkan sonuçlar 2025’e kadar küresel iş gücünün %75’inin Y kuşağı çalışanları tarafından kapsanacağını öngörüyor. Bu da demek oluyor ki büyük ya da küçük farketmez tüm şirketler kaçılnılmaz Y kuşağı transformasyonuna hazırlıklı olmalı.

10 yıldan daha az bir süre içinde küresel olarak iş dünyasında çalışma şekilleri, ofisler, bakış açıları tamamiyle değişecek. Bu değişim şirketinizin demografisini de etkileyecek elbette, eğer şimdiden Y kuşağında bağlılık yaratmayı başaracak bazı temel değerler hakkında bilgi sahibi olursanız kurum kültürünüze bu yeni değerleri adapte etmek konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

İşte tüm bunlardan en temelleri arasında:

thedeloittemillennialsurvey2016-160113170117-thumbnail-4

Onlara Mentorluk Desteği Sağlayın!

Artık her zamankinden daha fazla olmak üzere insanlar kendilerinden birşeyler öğrenebilecekleri liederler ile tanışmayı istiyor. Değişimin sürekli yaşandığı bu çağda Y kuşağı kendine güvenildiğini hissettiği mentorlarla çalışmayı tercih ediyor. Çalışma ortamının değişmesi ve teknolojinin kullanımının artması ise çalışma anlarında Y kuşağını bunaltmaması açısından kritik önem taşıyor. Zaten American Express tarafından yapılan Millenial Branding Anketi ise Y kuşağı çalışanların %53’ünün aldıkları mentorluk desteğinin kendilerini daha üretken olma konusunda geliştirdiğini ve bunun şirkete olumlu katkıları olduğunu belirtiyor.

Yapılan iş ve alınan maaş dengesini gözetin!

Aldığımız maaş yaptığımız işten tatminimizi belirleyen temel kriter olmasa bile çalıştığımız yerdeki mutluluğumuzu etkileme konusunda önemli bir değişken. Bu durum Y kuşağı içinde geçerli. Maaş Y kuşağının yaptığı işe önem vermesi açısından kritik önem taşıyor. 2014’te Mashable tarafından yapılan araştırma sonucu yüksek maaş Y kuşağı çalışanlarının performans artışında %116 kadar büyük bir oranda etkili. Yani yüksek maaş alan çalışanlar düşük maaş alanlara göre iki yıl sonra şirket değiştirmemeyi %116 daha fazla düşünüyorlar. Aslında bu bilgi tüm çalışanlar için genellenebilir. İyi ve kaliteli işin hakkını vermek işyerine sadakat konusunda temel teşkil ediyor.

Esnek Çalışma Saatleri

Bu tercihte sadece Y kuşağı çalışanlarına özel olmaktan ziyade daha genellenebilir bir tercih. Özellikle teknoloji ile iç içe olan Y kuşağı bazen işe gitmeden de işlerini evden halledebilir bir haldeyse evden çalışmaya ya da daha esnek çalışma saatlerinin olmasına sıcak bakıyor. Çünkü herkes gibi Y kuşağı çalışanları da vaktini biraz seyahat etmeye, kitap okumaya ya da ortam değiştirmeye ayırmak istiyor.

Raporda yer alan bu önemli veriler artık işverenlerinde kendini güncelleme zamanının geldiğinin habercisi gibi duruyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

24 Haziran Seçimlerinin Sosyal Medya Ayağı

Sosyal medya sadece sosyal hayatımızı etkileyen bir eğlence aracı olmaktan çıkalı çok olmuştu. Özellikle yeni neslin haber alma kaynağı olarak kullandığı sosyal medya ve internet artık Türkiye’de ve dünyada siyaset için de önemli bir mecra haline geldi. Önümüzdeki 24 Haziran seçimleri için de sosyal medya bir hayli önem teşkil ediyor.

Yakın zamanda patlak veren “Cambridge Analytica” skandalı ile 50 milyona yakın Facebook kullancısının bilgileri izinsiz olarak alınıp ABD seçimleri için kullanışmıştı. Bunun haricinde Rusya’nın yine aynı seçimlere Facebook üzerinden müdahale ettiği de konuşulmuştu.

Türkiye’ye bakacak olursak önümüzde 24 Haziran seçimleri var ve hem partiler hem de Cumhurbaşkanı adayları dur durak bilmeden kendilerini ifade etmek, oy toplamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Parti başkanları ve Cumhurbaşkanı adayları meydanlarda halkı konuşarak ikna etmeye çalışırken bir yandan da sosyal medyada ve internette ilginç reklam kampanyalarına imza atılıyor.

Sosyal medyayı en aktif kullanan kesim gençler ve 24 Haziran seçimlerinde oy kullanacak 59 milyon seçmenin 1 milyon 500 bininin gençlerden oluştuğunu göz önünde bulundurmak gerekli.

Örneğin İYİ Parti Google reklamlarıyla ilginç bir kampanyaya kurguladı. Belli anahtar kelimelerle Google’da arama yaptığınızda, karşınıza ilk olarak İYİ Parti’nin Google reklamları çıkıyordu. Bu anahtar kelimelerden biri “gençler”. Google arama motorunda “gençler” kelimesini arattığınızda sizi karşılayan İYİ Parti reklamında, “Hükümetin Unuttuğu Yaş Aralığı” ve “Artık Yalnız Değilsiniz” sloganları ön plana çıkarken bu Google reklamının alt metninde ise “İYİ Parti İktidarında Mutlu Olacağına Kesin Gözüyle Bakılacak Kişiler” şeklinde bir ifade yer alıyordu. İYİ Parti bu çalışmayla sosyal medyada epey konuşuldu ve genç seçmene ulaşmayı başardı.

İYİ Parti’nin bu hamlesinin ardından MHP de bir hamle yaptı. Google’da “İyi Parti” kelimesine reklam veren MHP, arama yapan kullanıcıları “Ülkücülük MHP’de Olur | Başbuğ Alparslan Türkeş” sözleri ile kendi web sitesine yönlendirdi.

Google reklamlarının dışında YouTube da seçimler için oldukça aktif olarak kullanılıyor. Cumhurbaşkanı adaylarının mitinglerini Türkiye’nin dört bir yanından canlı olarak YouTube üzerinden izleyebiliyoruz ve YouTube canlı yayın platformunda izleyiciler konuşma kısmında düşüncelerini aktarabiliyorlar.

Twitter’ın en çok kullanıldığı ülke olmamız nedeniyle elbette seçimin kalbi de en hızlı orada atıyor. Twitter için Cumhurbaşkanı adayları, partiler ve seçmenin birbirlerine en yakın olduğu sosyal medya platformu Twitter. 2011 seçimlerinde Twitter’ın önemini keşfeden siyasi partiler bu mecrayı boş bırakmak istemiyor. Örneğin; HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş,Twitter üzerinden 24 Haziran seçimlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Demirtaş aralarında gazetecilerin de olduğu kullanıcıların sorularını yanıtlamıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Erdoğan Demirören Hayatını Kaybetti

Yakın dönemde Doğan Medya’yı satın alan Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören hayatını kaybetti.

Florence Nightingale Hastanesi Başhekimi Özgür Şamilgil Erdoğan Demirören’in bugün hayatını kaybettiğini açıkladı. Şamilgil şunları söyledi:

“Değerli basın mensupları burada size acı haberi vermek üzere toplanmış bulunuyoruz. İş insanı Erdoğan Demirören bugün 11:53 itibarıyla aramızdan ayrılmıştır. Bir süredir solunum yetersizliği nedeniyle tedavi altında olan Sayın Erdoğan, ailesinin yakın ilgi ve alakası hastanemizin personelinin yoğun çabalarıyla bugüne kadar ıstırap çekmeden yaşamını sürdürmüştür. Bugün itibariyle tüm ülkemize, yakınlarına, baş sağlığı diliyoruz.

31 Mayıs 2018 itibarıyla hastanemiz yoğun bakımına kendisi alınmıştır. Solunum yetersizliği nedeniyle tıbbi destek ve tedavisi sürdürülmüştür.”

Demirören Medya Grup Başkanı Mehmet Soysal, ise şu açıklamayı yaptı:

“Cenaze töreniyle ilgili gerekli açıklamayı resmi olarak da yapacağız ama pazar günü öğle namazını müteakip Fatih Camisi’ni düşünüyoruz. Ülkemize, milletimize ve Demirören ailesine baş sağlığı diliyoruz.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link