Deloitte Millenial Survey Y kuşağının çalışma alışkanlıkları hakkında yaptığı kapsamlı bir araştırma ve bu araştırmadan çıkan sonuçlar 2025’e kadar küresel iş gücünün %75’inin Y kuşağı çalışanları tarafından kapsanacağını öngörüyor. Bu da demek oluyor ki büyük ya da küçük farketmez tüm şirketler kaçılnılmaz Y kuşağı transformasyonuna hazırlıklı olmalı.

10 yıldan daha az bir süre içinde küresel olarak iş dünyasında çalışma şekilleri, ofisler, bakış açıları tamamiyle değişecek. Bu değişim şirketinizin demografisini de etkileyecek elbette, eğer şimdiden Y kuşağında bağlılık yaratmayı başaracak bazı temel değerler hakkında bilgi sahibi olursanız kurum kültürünüze bu yeni değerleri adapte etmek konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

İşte tüm bunlardan en temelleri arasında:

thedeloittemillennialsurvey2016-160113170117-thumbnail-4

Onlara Mentorluk Desteği Sağlayın!

Artık her zamankinden daha fazla olmak üzere insanlar kendilerinden birşeyler öğrenebilecekleri liederler ile tanışmayı istiyor. Değişimin sürekli yaşandığı bu çağda Y kuşağı kendine güvenildiğini hissettiği mentorlarla çalışmayı tercih ediyor. Çalışma ortamının değişmesi ve teknolojinin kullanımının artması ise çalışma anlarında Y kuşağını bunaltmaması açısından kritik önem taşıyor. Zaten American Express tarafından yapılan Millenial Branding Anketi ise Y kuşağı çalışanların %53’ünün aldıkları mentorluk desteğinin kendilerini daha üretken olma konusunda geliştirdiğini ve bunun şirkete olumlu katkıları olduğunu belirtiyor.

Yapılan iş ve alınan maaş dengesini gözetin!

Aldığımız maaş yaptığımız işten tatminimizi belirleyen temel kriter olmasa bile çalıştığımız yerdeki mutluluğumuzu etkileme konusunda önemli bir değişken. Bu durum Y kuşağı içinde geçerli. Maaş Y kuşağının yaptığı işe önem vermesi açısından kritik önem taşıyor. 2014’te Mashable tarafından yapılan araştırma sonucu yüksek maaş Y kuşağı çalışanlarının performans artışında %116 kadar büyük bir oranda etkili. Yani yüksek maaş alan çalışanlar düşük maaş alanlara göre iki yıl sonra şirket değiştirmemeyi %116 daha fazla düşünüyorlar. Aslında bu bilgi tüm çalışanlar için genellenebilir. İyi ve kaliteli işin hakkını vermek işyerine sadakat konusunda temel teşkil ediyor.

Esnek Çalışma Saatleri

Bu tercihte sadece Y kuşağı çalışanlarına özel olmaktan ziyade daha genellenebilir bir tercih. Özellikle teknoloji ile iç içe olan Y kuşağı bazen işe gitmeden de işlerini evden halledebilir bir haldeyse evden çalışmaya ya da daha esnek çalışma saatlerinin olmasına sıcak bakıyor. Çünkü herkes gibi Y kuşağı çalışanları da vaktini biraz seyahat etmeye, kitap okumaya ya da ortam değiştirmeye ayırmak istiyor.

Raporda yer alan bu önemli veriler artık işverenlerinde kendini güncelleme zamanının geldiğinin habercisi gibi duruyor.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın