Y Kuşağı Mutlu Çalışma Ortamında Neleri Tercih Ediyor? 0

Deloitte Millenial Survey Y kuşağının çalışma alışkanlıkları hakkında yaptığı kapsamlı bir araştırma ve bu araştırmadan çıkan sonuçlar 2025’e kadar küresel iş gücünün %75’inin Y kuşağı çalışanları tarafından kapsanacağını öngörüyor. Bu da demek oluyor ki büyük ya da küçük farketmez tüm şirketler kaçılnılmaz Y kuşağı transformasyonuna hazırlıklı olmalı.

10 yıldan daha az bir süre içinde küresel olarak iş dünyasında çalışma şekilleri, ofisler, bakış açıları tamamiyle değişecek. Bu değişim şirketinizin demografisini de etkileyecek elbette, eğer şimdiden Y kuşağında bağlılık yaratmayı başaracak bazı temel değerler hakkında bilgi sahibi olursanız kurum kültürünüze bu yeni değerleri adapte etmek konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

İşte tüm bunlardan en temelleri arasında:

thedeloittemillennialsurvey2016-160113170117-thumbnail-4

Onlara Mentorluk Desteği Sağlayın!

Artık her zamankinden daha fazla olmak üzere insanlar kendilerinden birşeyler öğrenebilecekleri liederler ile tanışmayı istiyor. Değişimin sürekli yaşandığı bu çağda Y kuşağı kendine güvenildiğini hissettiği mentorlarla çalışmayı tercih ediyor. Çalışma ortamının değişmesi ve teknolojinin kullanımının artması ise çalışma anlarında Y kuşağını bunaltmaması açısından kritik önem taşıyor. Zaten American Express tarafından yapılan Millenial Branding Anketi ise Y kuşağı çalışanların %53’ünün aldıkları mentorluk desteğinin kendilerini daha üretken olma konusunda geliştirdiğini ve bunun şirkete olumlu katkıları olduğunu belirtiyor.

Yapılan iş ve alınan maaş dengesini gözetin!

Aldığımız maaş yaptığımız işten tatminimizi belirleyen temel kriter olmasa bile çalıştığımız yerdeki mutluluğumuzu etkileme konusunda önemli bir değişken. Bu durum Y kuşağı içinde geçerli. Maaş Y kuşağının yaptığı işe önem vermesi açısından kritik önem taşıyor. 2014’te Mashable tarafından yapılan araştırma sonucu yüksek maaş Y kuşağı çalışanlarının performans artışında %116 kadar büyük bir oranda etkili. Yani yüksek maaş alan çalışanlar düşük maaş alanlara göre iki yıl sonra şirket değiştirmemeyi %116 daha fazla düşünüyorlar. Aslında bu bilgi tüm çalışanlar için genellenebilir. İyi ve kaliteli işin hakkını vermek işyerine sadakat konusunda temel teşkil ediyor.

Esnek Çalışma Saatleri

Bu tercihte sadece Y kuşağı çalışanlarına özel olmaktan ziyade daha genellenebilir bir tercih. Özellikle teknoloji ile iç içe olan Y kuşağı bazen işe gitmeden de işlerini evden halledebilir bir haldeyse evden çalışmaya ya da daha esnek çalışma saatlerinin olmasına sıcak bakıyor. Çünkü herkes gibi Y kuşağı çalışanları da vaktini biraz seyahat etmeye, kitap okumaya ya da ortam değiştirmeye ayırmak istiyor.

Raporda yer alan bu önemli veriler artık işverenlerinde kendini güncelleme zamanının geldiğinin habercisi gibi duruyor.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Hasbro’nun Tartışma Yaratan Kristal Elma Ödülü Geri Alındı 0

Hasbro’nun yılbaşı döneminde çektiği ve aldığı ağır tepkilerden dolayı yayından kaldırılan reklam filminin Kristal Elma Festivali’nde ödül olması sektörde neredeyse infial yaratmıştı. Filmin marka tarafından geri çekilmiş olması ancak yarışmaya nasıl katılabildiği zihinlerde soru işaretleri yaratmıştı. Gelen bu tepkilerin ardından Reklamcılar Derneği ödül kazanan ajans olan Muhabbet’ten ödülü geri istedi ve bunu aşağıdaki metinle de kamuoyuna duyurdu.

“Şikayetleri değerlendiren Reklamcılar Derneği, Hasbro – Eğlenceyi Dışarıda Arama adlı kampanya ile kazanılan ödülün iadesini ilgili ajanstan 24 Ekim tarihli bir yazıyla talep etti.”

Reklamcılar Derneği

 

Amazon, HBO ve Netflix Yüzüklerin Efendisi’ni Dizi Yapmak İçin Yarışıyor 0

İzlemekten çok keyif aldığınız filmler için keşke hiç bitmese dediğiniz olmuştur. Böyle zamanlarda aradan biraz süre geçmesini bekler, yeniden izleriz. Ve evet bu durum Yüzüklerin Efendisi için de geçerli. Ama üzülmeyin ortalıklarda Yüzüklerin Efendisi’nin dizi olacağına dair bir dedikodu dolaşıyor!

Hollywood’u etkisi altına alan bu dedikodu, efsanevi yazar J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi adlı eserinin haklarını elinde bulunduran Warner Bros ile Amazon’un Yüzüklerin Efendisi’ni bir dizi projesi olarak tekrar yayına sokmak için anlaştığı yönünde. Hatta anlaşma toplantılarına Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un da katıldığı söyleniyor.

Sadece Amazon değil, HBO ve Netflix’ de romanın haklarını satın almak için neredeyse 300 milyon dolara yakın bir meblağı gözden çıkarmayı planlıyor. Tabii bu iddiaların hiçbirisi henüz Warner Bros tarafından doğrulanmış olmasa da şimdiden heyecan yaratmaya başladı.

Projenin sezon başı prodüksiyon maliyeti 100-150 milyon dolar arası olacağı ve bu maliyetle Game of Thrones’un maliyetini de geçerek gelmiş geçmiş en pahalı dizi olacağı da söylentiler arasında.

Romanının ya da filminin yerini tutar mı bilmiyoruz ama yeniden Orta Dünya’ya adım atabilme ihtimali bile oldukça heyecan verici görünüyor, siz ne dersiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link