Konusu, kurgusu ve yapısı itibariyle standartların dışına çıkan bir çok video klip izlemişizdir bugüne kadar.  Ama Portland merkezli müzik grubu Portugal. The Man’in , Rich Friends adlı şarkısının klibi gibisini gördüğümüzü pek sanmıyorum. Grubun Woodstock albümünde yer alan şarkının klibi için hepimizin çok yakından tanıdığı ve bir hayli can sıkıcı olan pop-uplar kullanılarak bugüne kadar muhtemelen denk gelmediğimiz bir formatta ve ilginçlikte bir video klip hazırlandı.

Sürekli bir yerlerde karşımıza çıkarak dikkatimizi dağıtan pop-up reklamlar ile alışkın olmadığımız bir interaktif deneyim hedefleyen Portugal. The Man, bu süreçte Wieden & Kennedy yaratıcı yönetmenleri Max Stinson ve Erik Fahrenkopf ile beraber çalışmış. Ve ortaya çıkan sonuç oldukça eğlenceli, özenli ve etkileyici olmuş tabi.

Lüks bir marka reklamı edasında ilk reklam penceresi ile başlayan video klibin sadece kurgusu değil, konusu da bir hayli ilginç. Genç bir çiftin tanışma hikâyesini anlatmaya başlayan pop-up reklamlarda esas oğlandan sonra esas kız ile tanışıyoruz. Tanışmalarına, aşık olmalarına, mutlulukları ve evlenmelerine birbiri ardına patlayan pencerelerde şahit oluyoruz.

Reklam içerikleri de tam da “zengin arkadaşların” hayat tarzları ile benzerlik gösteriyor aslında. Başarılı bir iş adamı, pahalı parfümler ve saatler, tanışılan genç, güzel bir kadın… Aslında gelen “uyarı pop-up’ına kadar her şey yolunda gidiyor gibi görünse de sonrasında genç çiftimizin, alkol ve uyuşturucu bağımlılıklarına, şiddetli kavgalarına, kafada kırılan şarap şişelerine, bağrışmalarına, şiddet görüntülerine, hatta cinayete bile şahit oluyoruz. Hikayenin değişen boyutu, önümüze çıkan ürün reklamlarının da içeriğini değiştiriyor haliyle. İlk etapta gördüğümüz o parfüm reklamları yerini boğaz pastiline, çamaşır suyuna ve diş macununa bırakıyor.

Klibi hem Youtube’dan izleyebilir, hem de özel hazırlanan web sitesine girip, gelen pop-upların üzerine tıklayarak hikaye de yerinizi alabilirsiniz. Ancak böylesi bir klipte sadece seyirci olmak anlattığımız heyecanı tam olarak hissedememenize neden olabilir. Bu nedenle interaktif  versiyonunu denemenizi tavsiye ederiz.

Peki siz, bu yaratıcı video klip çalışmasını beğendiniz mi?

 

 

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın