Radyo Altın Devrini Yaşıyor

Her 10 Kişiden 7’si Her Hafta Radyo Dinliyor. URYAD A.Ş. ve Nielsen iş birliği ile 30 ilden 7500 kişi üzerinden yapılan “Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırmasının” Eylül ayı sonuçlarına göre Türkiye’de her 10 kişiden 7’si her hafta radyo dinliyor. Araştırma sonuçlarına göre en çok 25-34 yaşları arasında, AB grubundan radyo dinliyor. Genel dağılımda erkeklerin %73’ü haftalık olarak radyo dinlerken, kadınlarda bu oran %63 oldu.

URYAD A.Ş. ve Nielsen iş birliği ile 30 ilde en az 5.000 hane ve 7.500 birey üzerinden hazırlanan “Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması”’nın Eylül sonuçları açıklandı. Araştırmanın sonuçlarına göre radyo halen ülkemizde en çok takip edilen mecralardan biri olma özelliğini koruyor. Radyo mecrasının haftalık %67,9 erişime sahip olduğunun belirlendiği araştırmada yaklaşık olarak her 10 kişiden 7’sinin radyo dinlediği sonucuna ulaşıldı.

radyo-dinleme-oranı

 

Sosyo ekonomik gruplar açısından bakıldığında radyo dinleme oranının AB grubu kitlede %76,5 ile en yüksek olduğunun görüldüğü araştırmada, C1 grubunun %70,9, C2 grubunun %66,9 ve DE grubunun %66,9 oranında radyo erişimi olduğu tespit edildi. Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması ile elde edilen bu dağılım, radyoların AB ve C1 grubundaki kitleleri hedefleyen markalar için çok önemli bir yatırım aracı olduğunu da ortaya koymuş oldu.

Yaş Grupları Bazında Erişim

Yaslara-gore-radyo-dinleme

 

Cinsiyet Bazında

 

cinsiyete-gore-radyo-dinleme

Yaş grupları bazında bakıldığı zaman ise radyoların “25-34” yaş aralığındaki kişiler açısından %74,2’lik erişim ile çok etkin bir mecra olduğu görüldü.”35-44” yaş aralığında haftalık radyo erişimi % 71,8’lik bir oran yakalarken ”45 -54” yaş aralığında ise bu oranın %72,2’lere çıktığı saptanmaktadır. AB ve C1 grubundaki kitlelerde yüksek erişime sahip radyo mecrasının, aynı zamanda “25- 54” yaş aralığında sahip olduğu %70’in üzerindeki erişim ile reklamveren firmalar açısından oldukça değerli bir mecra olduğu ön plana çıktı.

Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması’nda dinleyicilerin cinsiyete göre dağılımı da incelendi. Araştırmanın sonuçlarına göre erkekler %73’ü haftalık olarak radyo dinlerken, kadınlarda bu oran %63’te kaldı.

Nielsen Media Genel Müdürü Erdem Tolon araştırma ile ilgili olarak “Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması, radyo mecrasının diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de erişim açısından çok önemli bir mecra olduğunu gözler önüne seriyor. Reklamveren firma ve ajanslar tarafından radyo mecrasının medya karması dahilinde mutlaka yüksek derecede değerlendirilmesi gereken bir mecra olduğu araştırmamız sonucunda ortaya çıkıyor” yorumunu yaptı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Pembe Diziler, P&G’nin Krizden Sağ Çıkmasını Nasıl Sağladı?

  • 1929 Dünya Ekonomik Krizi, şirketler için tam bir ölüm kalım savaşıydı ve bu savaştan zaferle ayrılan şirketlerden biri de P&G idi.
  • Her şirket, bu krizi atlatmak adına kesintiler yaparken dönemin P&G Başkanı Richard Deupree, reklam harcamalarında kesinti yapmaya yönelik başkılara karşı koydu ve şirket, ticari radyo yayınları da dahil olmak üzere yeni pazarlama yollarını aktif olarak takip etti.
  • P&G’nin Büyük Buhran’da ayakta kalmasını sağlayan şey, şirketin reklam amaçlı olarak yayımladığı pembe dizilerdi.
  • 1939 yılı itibarıyla şirketin kendi ürettiği 21 adet pembe dizi vardı. 1950 yılında da şirket, ilk sürekli televizyon pembe dizisi The First Hundred Years’ı yaptı.
  • İlgili Yazı: Kriz Döneminde Ortaya Çıkan 5 Büyük Şirket

Malumunuz, Türk lirası her geçen gün dolar ve euro karşısında hızla değer kaybediyor. Bunun yanı sıra, doğrudan dövize endeksli olan sektörlerdeki ürün ve hizmetlere gelen zamlar ve artan vergiler de ülkenin ekonomik durumunun iyiye gitmediğine işaret ediyor. Uzun bir süredir devam eden bu olumsuz tablo ise ekonomik kriz ihtimalinin gün geçtikçe daha yüksek sesle konuşulmasına neden oluyor. Her ne kadar objektif bir bakış açısıyla olumlu bir tablo çizmek zor olsa da, umuyoruz ki, böyle bir durum yaşanmaz ve ülke olarak bu zor günleri geride bırakırız.

Ancak bir yandan da ekonomik krizlerin de hayatın bir parçası olduğunu unutmamak gerek. Global anlamda düşünecek olursak, bundan 10 yıl önce küresel bir ekonomik kriz yaşanmıştı. Ondan bir önceki küresel kriz için ise yaklaşık olarak 80 yıl daha geriye gitmemiz gerekiyor: 1929 Dünya Ekonomik Krizi ya da diğer ismiyle Büyük Buhran.

ABD’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Büyük Buhran, o kadar şiddetliydi ki, en büyük şirketleri bile etkisi altına aldı. Şirketler için bir ölüm kalım savaşına dönen bu krizden, bazı şirketler zekice ve cesurca hamlelerle sağ olarak çıkmayı başardılar. Bu başarı hikayelerinden birine imza atan şirketlerden biri de Protector & Gamble ya da kısa ismiyle P&G idi.

Pembe Diziler, P&G’nin Kriz Döneminde Başarılı Olmasını Sağladı

P&G’nin o zamanlar en büyük ürün kalemi sabundu. MentalFloss isimli internet sitesinde yer alan hikayeye göre, kriz ilk başladığında, market müşterileri sabun almayı kesince P&G’nin stoklarında yığılma oluştu. Daha sonra dönemin P&G Başkanı Richard Deupree, kriz döneminde bile insanların sabun gibi temel ihtiyaç maddelerine gereksinim duyacağını ve insanların ihtiyaçları olan sabunu kendilerinden alabileceklerini farketti. Bu nedenle P&G Başkanı, reklam harcamalarında kesinti yapmaya yönelik başkılara karşı koydu ve şirket, son derece cesur bir hamleyle maliyetlerden kısmak için reklam faaliyetlerini azatlmak yerine, ticari radyo yayınları da dahil olmak üzere yeni pazarlama yollarını aktif olarak takip etti.

P&G’nin O Yıllarda Sattığı Sabun

Bu taktiklerden biri, şirketin ana pazarı olan ev hanımlarına yönelik günlük radyo dizilerinin sponsorluğunu da içeriyordu. 1933 yılında P&G, Oxydol’s Own Ma Perkins isimli ilk dizisini başlattı ve ülkenin dört bir yanındaki kadınlar, bu hikayelere hızlı bir şekilde aşık oldular. Program o kadar başarılı oldu ki, P&G diğer markalarını desteklemek için benzer programlar başlattı ve iş öyle bir noktaya geldi ki, 1939 yılı itibarıyla şirket, bu sözde pembe dizilerden 21 adet üretiyordu. AdAge’in paylaştığı bilgiye göre, şirketin bu dönemki radyo harcaması 8,8 milyon dolardı. Bununla birlikte 4,8 milyon dolar da dergi ve gazete reklamlarına harcanıyordu. Aynı yıl P&G, ilk ticari televizyon yayınında reklam verdi. 1940 yılında ise şirket, pembe diziler için kendi üretim departmanını kurdu. Ve 1950 yılında da ilk sürekli televizyon pembe dizisi The First Hundred Years’ı yaptı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ücretsiz Poşet Dönemi Sona Eriyor

Plastik poşetlerin ücretli olacağı uzun zamandır konuşulan bir durumdu. 1 Ocak 2018’de yürürlüğe girmesi beklenirken uygulama süresi 1 yıl uzatılan plastik poşetlerin ücretlendirilmesine yönelik düzenlemede takvim bir kez daha değişti. Ekim sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenen uygulama kapsamında poşet fiyatlarını bakanlık belirleyecek ve artık tüm alışverişlerde ücretsiz poşet dönemi sona ermiş olacak.

Uzun zamandan beri gündemde olan ve geçtiğimiz ocak ayında yürürlüğe girmesi beklenirken 1 yıl ertelenerek yürürlük tarihi 1 Ocak 2019 olarak değiştirilen plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulamasında sürpriz bir gelişme yaşandı ve poşetlerin ücretlendirilmesi tarihi erkene alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planında plastik poşetlerin çevre koruma faaliyetleri kapsamında ücretlendirilmesi de yer aldı. Eylem planın açıklanmasıyla birlikte plastik poşetler için öngörülen takvim de erkene alınarak ücretlendirme işleminin ekim ayı sonuna kadar başlatılması bekleniyor.

Resmi Gazete’de Yayımlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında hazırlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, geçtiğimiz yılın Aralık ayında Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Poşet Maliyetinden Kurtaracak

Yenişafak’ın haberine göre; Bir poşetin doğada yok olmasının yüz yılları bulduğu göz önünde bulundurulursa çevreye pozitif anlamda ciddi katkı sunacak olan uygulama başta marketler olmak üzere çok sayıda iş yerini de büyük bir poşet yükünden kurtarmış olacak.

2025’te Yüzde 40’ı Geçmeyecek

Yönetmelik çerçevesinde 15-50 mikron arasında kalınlıktaki torbaların ülke genelinde yıllık kişi başına kullanılan torba adedinin; 31 Aralık 2019’a kadar yüzde 90’ı, 31 Aralık 2025’den itibaren ise yüzde 40’ı aşmayacak şekilde kullanımının azaltılması yönünde çalışma yapılıyor.

Fiyatı Bakanlık Belirleyecek

3 ay içerinde yürürlüğe girmesi beklenen plastik torbalara ücret uygulamasında poşetlerin ücretleri sektör temsilcilerinin görüşleri de dikkate alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenecek. Söz konusu ücretin altında ise ücret tarifesi uygulanamayacak. Poşete ücret uygulaması yerel yönetimler ve bakanlık personeli tarafından denetlenecek.

Kaynak: Posta

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link