Johnson&Johnson Kanser Yapıyor İddialarından Aklandı

Dev ilaç ve kozmetik şirketi Johnson&Johnson’ın kanser yaptığı iddiaları açılan dava sonucu verilen 72 milyon dolarlık ceza geri çekildi.

Şubat ayında ABD’li Johnson&Johnson’ın ürünlerinden bebek pudrasını kullandığı iddia edilen bir kadının kansere yakalanarak hayatını kaybettiği öne sürülmüştü. Yaşanan olay sonrası kadının ailesi şirkete karşı açtığı davayı kazandı, mahkeme ünlü firmayı 72 milyon dolar tazminat cezasına çarptırılmıştı.

Fox ailesinin avukatları, şirketin bebe pudrası kullanmanın kanser riskini artırdığını bilmesine rağmen tüketicilere gereken uyarıları yapmadığını öne sürmüş ilaç şirketi yetkilileri ise bu iddiaları reddederek kararı temyize götüreceklerini söylemişti. Ülkede bebek pudrasının kanser riskini artırdığı iddialarıyla açılan en az bin dava olduğu belirtiliyor.

Reuters’ın haberine göre Johnson&Johnson karşı dava açtı ve bu dava şirketin lehine sonuçlandı ve 72 milyon dolarlık ceza geri çekildi.

YÜZLERCE BENZER DAVA VAR
Şubat ayının ardından firmaya yine kanser iddiasıyla tazminat cezası verilmişti. Missouri eyaletinde görülen ve Gloria Ristesund adlı kadının şirket aleyhine açtığı davada jüri, Johnson & Johnson’ı toplamda 55 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm etmişti.

Davacı Gloria Ristesund, mahkemedeki ifadesinde yıllardır Johnson & Johnson talk pudrasını genital bölgesinde kullandığını, bunun sonucunda da kendisine yumurtalık kanseri teşhisi konduğunu anlatmış. Uzun süredir kanser tedavisi gördüğünü belirtirken, ameliyat olmak durumunda kaldığını da ifade etmişti. Şirket ise yine mahkeme kararını temyize götüreceğini söylemişti.

SADECE BUNLARLA SINIRLI DEĞİL
Sonrasında ise Mayıs ayında şirkete yine tüketiciler tarafından dava açılmış bu kez mahkeme 417 milyon dolar ödenmesine hükmetmişti. Hükmün 70 milyon dolarlık kısmı telafi edici tazminat, 347 milyon dolarlık bölümü ise cezai tazminat olarak uygulanacağı belirtilirken açılan dava, Johnson & Johnson firmasının başta bebek pudrası olmak üzere tüm talk pudrası bazlı ürünlerindeki kanserojen riskle ilgili müşterilerini yeterince uyarmadığını iddia ediyordu.

Ancak çıkan bu yeni kararın diğer açılan davalar için de emsal teşkil edip etmeyeceği konuşuluyor. Muhtemelen ünlü marka kararın ardından diğer tüm davalar için de aynı adımları atacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü Mezunu. Reklam Yazarlığı kariyerinden sonra, Pazarlamasyon'da içerik editörlüğü.

Bir Cevap Yazın

Ayakta Çalışmanız İçin 8 Neden

Çoğumuz iş yerlerinde bütün gün oturuyoruz. Oturarak çalışmayla ilgili olumsuz şeyleri elbet duymuşsunuzdur ancak oturarak çalışmanın neden sağlıksız olduğunu ayrıntılarıyla bilmiyor olabilirsiniz. Bizler de sizler için ayakta çalışmanın faydalarını ve oturarak çalışmanın zararlarını araştırdık. Umarız ki yazımız sağlınız ve iş kaliteniz için faydalı bir yazı olur… Okuyacaklarınıza hazırsanız başlayım:

  1. Öncelikle eğer masa başı bir işiniz varsa bu gününüzün yaklaşık 9-10 saatini oturarak geçirdiğiniz anlamına gelir. Ve maalesef günde 6 saatten fazla oturuyorsanız (ki masa başında çalışıyorsanız muhtemelen oturuyorsunuz) bu yaşam sürenizi günde 3 saatten az oturan birisine göre oldukça kısaltan bir etkendir.
  2. “Ben oturarak çalışıyorum ancak çok sağlıklı besleniyorum ve mutlaka spor yapıyorum” diyor olabilirsiniz ancak bunun sağlığınıza etkisi çok az olacaktır. Her gün bir saat egzersiz yapsanız bile bu sizin neredeyse 10 saatinizi oturarak geçirdiğinizi ne yazık ki değiştirmiyor…
  3. Araştırmalara göre günün çoğunda oturmak kalp krizi riskini sigara içen bir kişinin kalp krizi geçirme seviyesine kadar yükseltir. Zaten oturarak uzun süre çalışmak sigaradan sonraki en büyük sağlık tehlikesi olarak gösteriliyor.
  4.  Oturarak çalışmak selülit oluşumu gibi estetik bozukluklar, omurga ağrıları gibi ortopedik bozuklukların yanı sıra obezite, diyabet ve hatta kalın bağırsak kanseri gibi tehlikeli rahatsızlıklara da yol açabilir.
  5. Hep oturmanın zararlarından bahsettik biraz da yürümenin ya da ayakta çalışmanın faydalarından bahsedelim ki ayağa kalkmak için motivasyonunuz çoğalsın. Yürümek beyin hücrelerinin birbiri ile bağlantıya geçmesine yardımcı olur. Nöronlar arasındaki iletişimi ve beyin sağlığını iyileştirmek adına yürümenin önemini kesinlikle küçümsememek gerekir. Yani yürüyerek yaptığınız işlerde yaratıcılığı ve verimliliği yakalamanız çok daha kolaydır.
  6. Yürümenin yaratıcılığa ve verimliliğe faydası yeni keşfedilmiş bir şey değil zira Steve Jobs’un katıldığı toplantılarda hep ayakta veya dolaşır halde olduğunu biliyoruz. Ernest Hemingway, Vladimir Nabokov, Virginia Woolf, Lewis Caroll gibi pek çok yazar da eserlerini genelde ayakta yazarak üretti.
  7. Özellikle bir fikir düşündüğünüz zamanlarda bazen istemsiz ayağa kalkıp volta atmaya başlıyorsanız demek ki siz de hareket halindeyken beyninizin daha iyi çalıştığını fark edenlerdensiniz. Ayakta veya hareket halinde daha iyi düşünüyor olmamızın sebebini evrimle ilişkilendiren bir teori bile var. Teori diyor ki; İnsanlar avcılık toplayıcılık dönemlerinden itibaren özellikle tehlikede olduğu anlarda hep kaçma, hareket etme eylemi gösteriyorlar. Ve böyle durumlarda kendilerini korumak için bir şeyler düşünmeleri ve bulmaları gerekiyor. İnsan beyni de hareket halindeyken kendini kurtarmaya ya da hızlı düşünmeye programlandığı için hala bu sebeple hareket halindeyken beynimiz daha iyi çalışıyor.

  8. Oturarak çalışmanın neredeyse sigara tüketimi kadar kötü olduğunu bilen Google, General Electric ve Porsche gibi bazı şirketler çalışanlarına ayakta çalışma seçeneği koymuşlar. Güney California merkezli “Rebel Desk” firması ise özellikle Silikon Vadisi çalışanlarının ilgisini çekebilecek bir çalışma masası tasarlayarak çalışanların yürüme bandı üzerinde yürürken aynı zamanda çalışabilmelerini sağlamış.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Japonya’da Bir İşçi Öğlen Yemeğine 3 Dakika Erken Çıktığı İçin Cezalandırıldı

Japonya’nın disiplinli ve özellikle iş yaşamında ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz. Ancak bu kez bu katı disiplin bir çalışanın normal saatinden 3 dakika önce yemeğe çıkması nedeniyle cezalandırılmasının ardından sorgulandı.

Japonya’nın batısındaki Kobe kentinde 64 yaşında bir çalışanın 7 haftalık bir periyotta 26 kez öğlen molasına 3 dakika erken çıktığı tespit edildiği için azarlandı ve cezalandırıldı.

Bürodaki üst düzey yetkililer daha sonra televizyonda yayınlanan bir basın toplantısı düzenlediler, burada insanların davranışlarını “üzüntü verici” olarak tanımladılar ve özür dilediler. Büro sözcüsü AFP’ye şunları söyledi: “Öğle yemeği molası öğlen 12’den 1’e kadar. Moladan önce masasını terk etti. ” Büroya göre bu kişi çalışanların işlerine konsantre olmalarını gerektiren bir yasayı ihlal etmişti. 

Sosyal medya kullanıcıları yalnızca haftada bir kere masasını erken terk ettiğini Twitter üzerinden belirtti. Diğer çalışanlar aynı şeyin sigara içenler için de geçerli olup olmadığını merak ederken; “Mecliste uyuyan siyasetçiler? O halde onların da kovulması gerekir.” şeklinde Tweet atan bir kişi de oldu.

Anladığımız kadarıyla Kobe şehri bu konuda katı çünkü benzer bir kabahatten ötürü başka şirkette bir çalışanı 55 saatten uzun bir süredir ofiste bulunmadığı gerekçesiyle askıya almışlar…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link