İsimleri, Tarihleri, Önemli Olayları Hatırlamanızı Kolaylaştıracak Hafıza Sırları

Toronto Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, sizin için önemsiz olan bazı şeyleri unutmanın sizi daha zeki ve daha iyi bir karar alıcı yapabileceği yönünde. Ya peki çok önemli bir sunumun ortasında bir sonraki cümlenizi unutursanız?

Gelin hep beraber böyle durumlarda önemli günleri, tarihleri ya da olayları unutmamanız için yapmanız gereken birkaç küçük öneriye göz atalım;

İsimleri sürekli unutuyorsanız;

İki kez üst üste hafıza şampiyonu olan Ron White, birisiyle tanıştığınız zaman genelde “Hakkımda ne düşünüyor” ya da “Hakkında ne düşünmeliyim” den ziyade ismini düşünmeye odaklanmamızı öneriyor. Hatta o ismi unutmamak için hafızanızda ismi bir görselle ilişkilendirmek daha fazla işinize yarayacaktır.

Bunlar işe yaramıyorsa Name Shark isimli telefon uygulaması ile isim ve fotoğrafları telefonunuzda eşleştirebilir hatta kendinize isim quizleri bile yapabilirsiniz.

Önemli tarih ya da olayları unutuyorsanız;

Yeni Zelanda Hafıza Vakfını kuran Allison Lamont, bir yeri hatırlamak istediğinizde o yeri görselleştirmenizi öneriyor. Yani oraya nasıl gittiğiniz, gittiğinizde neler gördüğünüz, kimlerle bir araya geldiğiniz gibi bilgileri hafızanızda detaylandırmanın işinize yarayacağını belirtiyor.

Ama eğer bu yöntem işinize yaramıyorsa Countdown isimli telefon uygulaması size önemli olayları hatırlatma, o olaya hazırlanmak için kaç gününüz ya da saatiniz kaldığı gibi bilgiler konusunda yardımcı olmaya hazır.

Söylemek üzere olduğunuz şeyi unutuyorsanız;

Bir konuşma hazırlamak üzereyseniz evdeki mobilyalarınız belki de ne büyük yardımcınız olabilir. Nasıl mı? Evdeki mobilyalarınızı hatırlama noktaları olarak kullanabilirsiniz Örneğin mutfak saatiniz satış rakamlarınızı temsil edebilir, kumbaranız da satış hedeflerinizi hatırlatmak konusunda yardımcı olabilir.

Bu işe yaramıyorsa Speech Buddy isimli telefon uygulamasına konuşmanızı yükleyerek, ne kadar iyi hatırladığınıza dair kendinize mini testler uygulayabilirsiniz.

Sizin bizlerle paylaşmak istediğiniz hafıza önerileri var mı?

h/t: Fast Company

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Starbucks, California’da Kahve Ürünlerine ‘Kanser Uyarısı’ Koyacak

BBC Türkçe’nin haberine göre; ABD’nin Los Angeles kentinde bir mahkeme, kahve zinciri Starbucks ile üç kahve şirketinin daha, ürünlerine kanser uyarısı koyması gerektiği hükmünü verdi.

Kararla ilgili konuşan Yüksek Mahkeme hakimi Elihu Berle, bu firmaların, kahvenin kavrulması aşamasında oluşan kimyasal bileşiklerin insan sağlığına tehdit oluşturmadığını kanıtlayamadıklarını söyledi.

Starbucks ve diğer firmaların 10 Nisan tarihine kadar temyize başvurma şansı bulunuyor. Mahkemenin kararı California eyaleti sınırları içinde geçerli olacak.

Mahkemede savunma veren firma yetkilileri, kararla ilgili henüz yorum yapmadı.

Yüksek Miktarda Akrilamid Bulunduruyor

Dava California merkezli, Toksik Maddeler Eğitim ve Araştırma Konseyi’nin girişimi ile açıldı.

Konsey, Starbucks ve diğer şirketlerin, tüketicileri, kullandıkları kahvede yüksek miktarda akrilamid bulunduğu yönünde uyarmaları gerektiğini savunuyor.

Gıdalara yüksek ısı uygulanması sonucu ortaya çıkan Akrilamid, toksik ve kanserojenik bir bileşik.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gençlere Göre En Önemli Kurum Aile

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından bu yıl 21’incisi düzenlenen Araştırma Zirvesi, 27-28 Mart tarihlerinde gerçekleşen iki günlük bir maratonun ardından sona erdi. “Derin etki” teması çerçevesinde pek çok araştırma ve pazarlama uzmanını ağırlayan etkinliğin ilk gününde MRS CEO’su Jane Frost, Nielsen Medya Genel Müdürü Erdem Tolon, Nestlé Tüketici Araştırmaları Ali Dedei, TBWA\ISTANBUL Stratejiden Sorumlu Ajans Başkanı Toygun Yılmazer ve Yemek Sepeti Pazarlama Direktöri Barış Sönmez’in de aralarında olduğu çok sayıda isim etki ve içgörüden millilik kavramı ve veri kaynaklı yaratıcılığa varıncaya kadar pek çok konuda görüş ve tecrübelerini izleyicilerle paylaştılar.

Gazeteci ve yazar Dr. Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen 21. Araştırma Zirvesi’nin ikinci günündeyse ESOMAR Genel Müdürü Finn Raben, Mindshare Türkiye CEO’su Bülent Yar, Mindshare Türkiye Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Özlem Çıragöz, CarrefourSA Genel Müdürü Z. Hakan Ergin ve J. Walter Thompson London / Innovation Group European Director Marie Stafford gibi isimler konuşmacı olarak sahnedeydi.

21. Araştırma Zirvesi’nin ikinci gününde ayrıca Sia Insights, Çaykur ve Sütaş sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye Gençlik Araştırması: Çatışmadan Konformizme’nin ilk sonuçları açıklandı. Dr. Fatoş Karahasan ve Sia Insights Kurucu Ortağı Didem Okumuşoğlu, “Gençler Nasıl Bir Gelecek Kuracak?” isimli panelde araştırmanın ortaya çıkardığı verileri ve Türkiye’nin geleceğine etkilerini değerlendirdiler.

Gençlere göre en önemli kurum aile

Türkiye genelinde 14 ilde, 15-24 yaş grubundan 2000 genç ile yüzyüze yapılan araştırma sonuçlarına göre yüzde 85’i ailesiyle yaşayan gençler en önemli kurumun aile olduğunu düşünüyor ve kendilerine rol model olarak ebeveynlerini alıyorlar.

Cinsiyet eşitsizliği konusunun da masaya yatırıldığı panelde paylaşılan verilere göre kadınların çalışmamaları gerektiğini düşünen gençlerin oranı yüzde 19, çalışmak için babasından, eşinden veya abisinden izin almaları gerektiğini düşünenlerin oranıysa yüzde 38. Gençlerin yüzde 33’üyse bir kadının herhangi bir şey yapmadan önce mutlaka kocasından izin alması gerektiği görüşünde. Araştırma verilerine göre; “Bir kadın öncelikle kendini çocuklarını yetiştirmeye adamalıdır diyen yüzde 33’lük kesimin yüzde 80’inin annesi hayatında hiç çalışmamışken, yüzde 9 gibi ufak bir kesimin annesi halihazırda çalışma hayatında.

Gençlerin yüzde 81’i aldığı eğitimden memnun olduğunu belirtirken, lise öğrenimlerini sürdürmekte olan öğrencilerin yüzde 75’i üniversiteye gitmeyi planlıyor. Gençlerin eğitim durumunu değerlendiren Didem Okumuşoğlu’nun belirtmiş olduğuna göre, ailesinden izin alamadığı için eğitimini sonlandıran gençlerin oranı yüzde 21, bu oranı teşkil edenlerin önemli bir kısmıysa kız öğrenciler.

Panelde araştırmanın öne çıkan iç görülerinden biri de gençlerin iş hayatlarına olan yaklaşımları. Yüzde 35’i çalışan gençlerin yüzde 69’u çalıştığı işten memnunken, yüzde 77’si hayalindeki işi yapmadığını söylüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link