İş Hayatının Tüm Stresinden Kurtulup 15 Dakikada Beyninize Reset Atacak İpuçları

Hiç bilgisayarınıza “reset” attığınız gibi beyninize de reset atmak istediniz mi? New York’un bağrından kopup sağlık ve yaşam koçu olmuş ünlü isimlerden Marissa Vicario, bunun sadece yapabileceğiniz bir şey değil, aslında gününüzün belli bir dilimini ayırmanız gereken bir durum olduğunu paylaşıyor.

“Eğer bir gişimciyseniz (ben buraya bir çalışan ya da basit bir ev hanımı bile olsanız diye ekleyeceğim), kendinize özen göstermeniz gerekiyor.” diyen Vicario şöyle devam ediyor; “eğer en iyiniz değilseniz, hizmet verdiğiniz ya da yanınızda çalıştığınız insanlar da en iyileri olmayacaklardır”.

Vicario, gününüzü iyileştirecek ve tabi ki beyninizi rahatlatıp işlerinize daha iyi odaklanmanızı sağlayacak 5 önemli ipucunu şöyle sıralıyor:

1.Yürüyüşe Çıkınyürüyüş pz

Otururken tüm vücudunuzun sistemleri dinlenme modundadır. Hareket etmek, vücudunuzun enerji üretmesini sağlayan mitokondrinizi uyandıracaktır. Her hafta çıkacağınız yürüyüşlerin önemine vurgu yapan Vicario, bu şekilde mitokondrinizi iki katına kadar çıkarabilirken, vücudunuzun enerji ihtiyacını da daha fazla enerji sağlayarak giderebilirsiniz. Temiz hava ve egzersiz kombinasyonu da beyninizin ihtiyacı olan kan akışını sağlayarak istediğiniz bir işe odaklanmanızı artıracaktır.

“Herhangi bir iş üzerinde sıkışıp kaldıysanız, biraz kalkıp yürümek size tamamıyla farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.” diyor Vicario. Eğer dışarı çıkmanınız yoksa bu durumun sizi durdurmasına da izin vermeyin. Masanızda biraz esneme hareketleri yaparak mitokondrinize güzel bir günaydın diyebilirsiniz.

2.Bir Bardak Su İçinsu pz

Çoğu çalışan aç olmasa da susuz çalışmayı ilke edinmiştir. Son yapılan çalışmaların odaklandığı nokta ise, dehidrasyonun yani susuz kalmanın beyin fonksiyonlarında yavaşlık meydana getirmeye başladığı üzerine ciddi sonuçlar ortaya koymaktadır.

Eğer odaklanamıyorsanız, bir bardak suyun bir çiçeğe verdiği hayat gibi beyninize hayat vermesine olanak tanımalısınız. Suyun da tadının yavan olması durumundan da yakınmak yerine, birkaç parça limon ya da nane ile suyunuzu eğlenceli bir içeceğe dönüştürebileceğiniz de güzel bir ipucu olarak bir kenara not edilmeli.

3.Limon Esansı Kullanınlimon pz

Küçük bir kapta limon esansını masanızda bulundurmanızı özellikle öneriyor Vicario. Bunu arada sırada koklayarak ya da kıyafetinize sinmesini sağlayarak odak sorununuzu daha rahat aşabileceğini paylaşıyor.

Turunçgillerin veya baharat esanslarının da sinir sisteminizi uyararak, enerjik olmanızı sağladığına değinen Vicario, okaliptüs ve biberiyenin de aynı etkiye sahip olduğunu ve muadil olarak kullanabileceğinizi anlatıyor.

4.Sağlıklı Yiyecekler Tüketinyemek pz

Sağlıklı atıştırmalık ve yiyecekler kan şekerinizi dengelerken açlık hissinizi bastırmanız ve daha sağlıklı bir beyin fonksiyonu sahibi olmanıza olanak sağlar. Atıştırmalık olarak çerez ve kuru meyveyi masanızdan eksik etmeyin. Bunların yanı sıra sağlıklı atıştırmalık olarak da fıstık ezmeli bir tam tahıl ekmeğinden tostu da midenizi şenlendirmek için kullanabilirsiniz.

Atıştırmalıkların protein ve karbonhidrat bulundurma açısından zengin besinler olması, kan şekerinizi dengelemek için iyi bir strateji olacaktır. Şekerce yüksek olan besinlerin kan şekerinizi bir anda zıplatıp düşürmesi, enerjinizi düşürüp daha yorgun hissetmenize neden olacaktır. Bu nedenle bu tarz yiyeceklerden mümkün olduğunda uzak durmanız önem teşkil etmektedir.

5.Biraz Kestirinuyku pz

Eğer kendi işinizin patronuysanız, kestirmek için ajandanızda bir vakit ayarlayabilirsiniz. Ulusal Uyku Kurumu (Naitonal Sleep Foundation) tarafındna yapılan son araştırmalarda 20 dakikalık tatlı bir kestirme performansınızda gözle görülür bir artış sağlayacaktır. Araştırmalar bunun yaratıcılık ve iş becerinizde artış olacağını gösterse de daha fazla uyuklamaların da önerilmediğini özellikle belirtmek gerekiyor.

Eğer bu ayarı tutturamayıp 20 dakikadan fazla uyursanız da uyku sersemi bir halde kalkıp işleri daha da berbat edebilirsiniz. Eğer asıl sorun da sürekli ihtiyaç duymanız oluyorsa, çözümü geceleri biraz daha kaliteli uyumaya çalışarak bulabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Johnson & Johnson’a Kanser Gerekçesiyle 4.7 Milyar Dolarlık Dava

Amerika’nın kozmetik şirketlerinden olan Johnson & Johnson vücut bakım kremlerinin kansere yol açtığı iddiasıyla açılan davayı kaybetti. Missouri eyaletinin St. Louis kentindeki mahkemenin jürisi tarafından suçlu bulunan Johnson & Johnson  4,7 milyar dolar tutarında ceza ve tazminat ödeyecek.

Şirket, yumurtalık kanserine yakalanan 22 kadın tarafından mahkemeye verilmişti. Şikayetçi olan kadınlar Johnson & Johnson’ın “Baby Powder” marka pudraların kullanımıyla kullanımından sonra hastalandıkları iddiasıyla davayı açmış ve şirketin ürünün yan etkilerini gizlemekle suçlamışlardı. Davacıların avukatı Mark Lanier, J&J’nin 40 yıldır kanıtları örtbas ettiğini savundu. Davacılardan altısı kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

Karar Temyize Götürülecek

Johnson & Johnson ST. Louis mahkemesinin kararını temyize götüreceğini duyurdu.

Özel şirketler daha öncesinde de jüri tarafından suçlu bulunmuş ve bazı yüksek cezalar temyiz edilerek geri alınmıştı. Diğer davalar ise bir üst mahkemede karara bağlanmayı bekliyor. Magnezyum silikat içeren talk pudrasının kansere yol açtığı gerekçesiyle şirket hakkında binlerce dava açılmıştı. Söz konusu vücut bakımı ürünlerinde asbest bulunduğu da iddia ediliyor. Johnson & Johnson şirketi iddiaları kabullenmiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İstanbul ve Çevresinde Yaşayan Beyaz Yakalılar İçin 6 Hafta Sonu Önerisi

Yaz geldi, havalar çok güzel ve bugün cuma… Tam tatil zamanı ancak çalışanlar bütün yazlarını tatilde geçiremediklerinden bu güzel havalarda çalışmak durumunda kalıyorlar. Tatilden döndükten sonra veya tatile gitmeyi beklerken hafta sonlarınızı son derece keyifli geçirerek hafta ortasının yorgunluğunu üzerinizden atabilir, yeni yerler keşfedebilir ve sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilirsiniz. İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için 6 güzel, farklı öneriyi özellikle çok çalışan, çok yorulan beyaz yakalılar için derledik ama fırsatını bulan herkesin en az birini denemesini tavsiye ediyoruz. Hazırsanız başlayalım…

1- Düzce Melen Çayı’nda Rafting

Eğlenceli, adrenalin dolu bir şeyler yapmak ve kafa dağıtmak istiyorsanız rafting sizin için uygun şey olabilir. Düzce Melen Çayı İstanbul’a yaklaşık 150 km yani 2.5-3 saatlik bir uzaklıkta. Hafta sonu günübirlik rahatlıkla gidilebileceğiniz ve çok güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Rafting vucudunuzun çok fazla adrenalin salgılayacağı bir su sporudur. Yediden yetmişe herkes rafting yapabilir. Rafting herhangi bir teknik bilgi ve beceri gerektirmez. Takımların başındaki rehberlerin tavsiyelerine uyarak rahatlıkla rafting yapabilir ve çok keyifli vakit geçirebilirsiniz.

2- Fener-Balat Kültürel ve Tarihi Gezisi

Balat son dönemlerde oldukça popüler olan semtlerden birisi. O kadar tarihi ve o kadar güzel bir yer ki ben buna değeri sonradan anlaşıldı demek istiyorum… Karaköy’e benzetilse de çok daha ayrı bir dokusu var.

Gelelim Balat’ta yapabileceklerinize. Balat’ın sadece sokaklarını gezmek, renkli ve cumbalı evleri görmek bile insana güzel bir his veriyor ancak bunun yanında gezilecek pek çok tarihi yapı da mevcut. Yukarıdaki görselde gördüğünüz Fener Rum Lisesi İstanbul’da pek karşılaşamayacağınız mimari bir yapıya sahip. Haliç köprüsünden geçerken bile dikkat çeken rengi ise özellikle gün batımında çok güzel oluyor. Bunun yanında dünyanın ilk demirden kilisesi olan Bulgar Ortadoks Sveti Stefan Kilisesi’ni de görmeden geçmeyin…

3- Edirne’de Kahvaltı ve Akşam Yemeği

Edirne genelde ciğeriyle anılır ve çok da lezzetli bir yaprak ciğeri vardır. Ancak Meriç Nehri kıyısında bulunan yeşillik içindeki restoranların kahvaltıları da çok güzel ve kalitesine göre bütçeleri gayet uygun. Tıka basa doyabileceğiniz güzel bir kahvaltı ettikten sonra Meriç Nehri kıyısında doyasıya yürüyebilir, kahvenizi içebilirsiniz. Edirne’nin şehir merkezini, çarşısını, kafelerini, Selimiye Camii’ni gezdikten sonra da ciğer yemeden dönmezsiniz tabii. Ciğer sevmiyorsanız alternatif olarak İstanbul’a geri dönerken Tekirdağ’da köfte de yiyebilirsiniz, size kalmış…

4- Rumeli Hisarı, Bebek’te Yürüyüş, Kanlıca’da Yoğurt…

İstanbul’un en güzel, en özel tarafı kuşkusuz Boğaz’ı… Hafta sonu bir gününüzü tamamen boğazda geçirmek, İstanbul’u yeniden sevmeniz ve önünüzdeki haftanın hafta içi yoğunluğuna katlanmanız için güzel bir bahane olabilir.

Rumeli Hisarı’nı görmediyseniz merdivenleri çok dik olsa da mutlaka en tepesine kadar çıkın ve İstanbul’a oradan bir bakın. Çok güzel hissedeceğinize eminim. Rumeli Hisarı ziyaretiniz bittikten sonra sahilde güzel bir yürüyüş hem spor olur hem de tertemiz bir boğaz havası alarak kendinizi şımartabilirsiniz.

Kanlıca’nın yoğurdu meşhurdur yemediyseniz bile mutlaka duymuşsunuzdur. Avrupa Yakası kıyılarında yürüşünüzü tamamladıktan sonra Emirgan’dan kalkan küçük Kanlıca motorlarına binerek Kanlıca’ya harika bir deniz yolculuğu gerçekleştirebilirsiniz.

5- Çatalca’da Yamaç Paraşütü

Çatalca’nın az bilinen köyü Ormanlı, İstanbul yakınlarında yamaç paraşütü yapılabilen tek adres. Ormanlı, İstanbul’dan 70 km uzakta. Çatalca’nın 43 köyünden biri. Ormanlı’nın Karadeniz sahili, dört mevsim tam poyraz alıyor ve hava sıcak olsa da hep esiyor.

Biraz adrenalin arıyorsanız ve yamaç paraşütüne de meraklıysanız günübirlik buraya da gidebilirsiniz.

6- Galata’da Sanat Seansı

Resim veya heykel yapmayı daha önce hiç denemediyseniz bile gidip deneyebileceğiniz bazı yerler mevcut. Bu yerleri keşfederek birilerine hediye edebileceğiniz veya evinize götürebileceğiniz sanat eserleri icra etmeniz de gayet mümkün. Hazır böyle bir etkinlik içine girmişken çıkışında Galata ve çevresinde güzel bri sergi bulup gitmenin de tadından yenmez…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link