Hiç bilgisayarınıza “reset” attığınız gibi beyninize de reset atmak istediniz mi? New York’un bağrından kopup sağlık ve yaşam koçu olmuş ünlü isimlerden Marissa Vicario, bunun sadece yapabileceğiniz bir şey değil, aslında gününüzün belli bir dilimini ayırmanız gereken bir durum olduğunu paylaşıyor.

“Eğer bir gişimciyseniz (ben buraya bir çalışan ya da basit bir ev hanımı bile olsanız diye ekleyeceğim), kendinize özen göstermeniz gerekiyor.” diyen Vicario şöyle devam ediyor; “eğer en iyiniz değilseniz, hizmet verdiğiniz ya da yanınızda çalıştığınız insanlar da en iyileri olmayacaklardır”.

Vicario, gününüzü iyileştirecek ve tabi ki beyninizi rahatlatıp işlerinize daha iyi odaklanmanızı sağlayacak 5 önemli ipucunu şöyle sıralıyor:

1.Yürüyüşe Çıkınyürüyüş pz

Otururken tüm vücudunuzun sistemleri dinlenme modundadır. Hareket etmek, vücudunuzun enerji üretmesini sağlayan mitokondrinizi uyandıracaktır. Her hafta çıkacağınız yürüyüşlerin önemine vurgu yapan Vicario, bu şekilde mitokondrinizi iki katına kadar çıkarabilirken, vücudunuzun enerji ihtiyacını da daha fazla enerji sağlayarak giderebilirsiniz. Temiz hava ve egzersiz kombinasyonu da beyninizin ihtiyacı olan kan akışını sağlayarak istediğiniz bir işe odaklanmanızı artıracaktır.

“Herhangi bir iş üzerinde sıkışıp kaldıysanız, biraz kalkıp yürümek size tamamıyla farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.” diyor Vicario. Eğer dışarı çıkmanınız yoksa bu durumun sizi durdurmasına da izin vermeyin. Masanızda biraz esneme hareketleri yaparak mitokondrinize güzel bir günaydın diyebilirsiniz.

2.Bir Bardak Su İçinsu pz

Çoğu çalışan aç olmasa da susuz çalışmayı ilke edinmiştir. Son yapılan çalışmaların odaklandığı nokta ise, dehidrasyonun yani susuz kalmanın beyin fonksiyonlarında yavaşlık meydana getirmeye başladığı üzerine ciddi sonuçlar ortaya koymaktadır.

Eğer odaklanamıyorsanız, bir bardak suyun bir çiçeğe verdiği hayat gibi beyninize hayat vermesine olanak tanımalısınız. Suyun da tadının yavan olması durumundan da yakınmak yerine, birkaç parça limon ya da nane ile suyunuzu eğlenceli bir içeceğe dönüştürebileceğiniz de güzel bir ipucu olarak bir kenara not edilmeli.

3.Limon Esansı Kullanınlimon pz

Küçük bir kapta limon esansını masanızda bulundurmanızı özellikle öneriyor Vicario. Bunu arada sırada koklayarak ya da kıyafetinize sinmesini sağlayarak odak sorununuzu daha rahat aşabileceğini paylaşıyor.

Turunçgillerin veya baharat esanslarının da sinir sisteminizi uyararak, enerjik olmanızı sağladığına değinen Vicario, okaliptüs ve biberiyenin de aynı etkiye sahip olduğunu ve muadil olarak kullanabileceğinizi anlatıyor.

4.Sağlıklı Yiyecekler Tüketinyemek pz

Sağlıklı atıştırmalık ve yiyecekler kan şekerinizi dengelerken açlık hissinizi bastırmanız ve daha sağlıklı bir beyin fonksiyonu sahibi olmanıza olanak sağlar. Atıştırmalık olarak çerez ve kuru meyveyi masanızdan eksik etmeyin. Bunların yanı sıra sağlıklı atıştırmalık olarak da fıstık ezmeli bir tam tahıl ekmeğinden tostu da midenizi şenlendirmek için kullanabilirsiniz.

Atıştırmalıkların protein ve karbonhidrat bulundurma açısından zengin besinler olması, kan şekerinizi dengelemek için iyi bir strateji olacaktır. Şekerce yüksek olan besinlerin kan şekerinizi bir anda zıplatıp düşürmesi, enerjinizi düşürüp daha yorgun hissetmenize neden olacaktır. Bu nedenle bu tarz yiyeceklerden mümkün olduğunda uzak durmanız önem teşkil etmektedir.

5.Biraz Kestirinuyku pz

Eğer kendi işinizin patronuysanız, kestirmek için ajandanızda bir vakit ayarlayabilirsiniz. Ulusal Uyku Kurumu (Naitonal Sleep Foundation) tarafındna yapılan son araştırmalarda 20 dakikalık tatlı bir kestirme performansınızda gözle görülür bir artış sağlayacaktır. Araştırmalar bunun yaratıcılık ve iş becerinizde artış olacağını gösterse de daha fazla uyuklamaların da önerilmediğini özellikle belirtmek gerekiyor.

Eğer bu ayarı tutturamayıp 20 dakikadan fazla uyursanız da uyku sersemi bir halde kalkıp işleri daha da berbat edebilirsiniz. Eğer asıl sorun da sürekli ihtiyaç duymanız oluyorsa, çözümü geceleri biraz daha kaliteli uyumaya çalışarak bulabilirsiniz.

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın