İş Hayatının Tüm Stresinden Kurtulup 15 Dakikada Beyninize Reset Atacak İpuçları 0

Hiç bilgisayarınıza “reset” attığınız gibi beyninize de reset atmak istediniz mi? New York’un bağrından kopup sağlık ve yaşam koçu olmuş ünlü isimlerden Marissa Vicario, bunun sadece yapabileceğiniz bir şey değil, aslında gününüzün belli bir dilimini ayırmanız gereken bir durum olduğunu paylaşıyor.

“Eğer bir gişimciyseniz (ben buraya bir çalışan ya da basit bir ev hanımı bile olsanız diye ekleyeceğim), kendinize özen göstermeniz gerekiyor.” diyen Vicario şöyle devam ediyor; “eğer en iyiniz değilseniz, hizmet verdiğiniz ya da yanınızda çalıştığınız insanlar da en iyileri olmayacaklardır”.

Vicario, gününüzü iyileştirecek ve tabi ki beyninizi rahatlatıp işlerinize daha iyi odaklanmanızı sağlayacak 5 önemli ipucunu şöyle sıralıyor:

1.Yürüyüşe Çıkınyürüyüş pz

Otururken tüm vücudunuzun sistemleri dinlenme modundadır. Hareket etmek, vücudunuzun enerji üretmesini sağlayan mitokondrinizi uyandıracaktır. Her hafta çıkacağınız yürüyüşlerin önemine vurgu yapan Vicario, bu şekilde mitokondrinizi iki katına kadar çıkarabilirken, vücudunuzun enerji ihtiyacını da daha fazla enerji sağlayarak giderebilirsiniz. Temiz hava ve egzersiz kombinasyonu da beyninizin ihtiyacı olan kan akışını sağlayarak istediğiniz bir işe odaklanmanızı artıracaktır.

“Herhangi bir iş üzerinde sıkışıp kaldıysanız, biraz kalkıp yürümek size tamamıyla farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.” diyor Vicario. Eğer dışarı çıkmanınız yoksa bu durumun sizi durdurmasına da izin vermeyin. Masanızda biraz esneme hareketleri yaparak mitokondrinize güzel bir günaydın diyebilirsiniz.

2.Bir Bardak Su İçinsu pz

Çoğu çalışan aç olmasa da susuz çalışmayı ilke edinmiştir. Son yapılan çalışmaların odaklandığı nokta ise, dehidrasyonun yani susuz kalmanın beyin fonksiyonlarında yavaşlık meydana getirmeye başladığı üzerine ciddi sonuçlar ortaya koymaktadır.

Eğer odaklanamıyorsanız, bir bardak suyun bir çiçeğe verdiği hayat gibi beyninize hayat vermesine olanak tanımalısınız. Suyun da tadının yavan olması durumundan da yakınmak yerine, birkaç parça limon ya da nane ile suyunuzu eğlenceli bir içeceğe dönüştürebileceğiniz de güzel bir ipucu olarak bir kenara not edilmeli.

3.Limon Esansı Kullanınlimon pz

Küçük bir kapta limon esansını masanızda bulundurmanızı özellikle öneriyor Vicario. Bunu arada sırada koklayarak ya da kıyafetinize sinmesini sağlayarak odak sorununuzu daha rahat aşabileceğini paylaşıyor.

Turunçgillerin veya baharat esanslarının da sinir sisteminizi uyararak, enerjik olmanızı sağladığına değinen Vicario, okaliptüs ve biberiyenin de aynı etkiye sahip olduğunu ve muadil olarak kullanabileceğinizi anlatıyor.

4.Sağlıklı Yiyecekler Tüketinyemek pz

Sağlıklı atıştırmalık ve yiyecekler kan şekerinizi dengelerken açlık hissinizi bastırmanız ve daha sağlıklı bir beyin fonksiyonu sahibi olmanıza olanak sağlar. Atıştırmalık olarak çerez ve kuru meyveyi masanızdan eksik etmeyin. Bunların yanı sıra sağlıklı atıştırmalık olarak da fıstık ezmeli bir tam tahıl ekmeğinden tostu da midenizi şenlendirmek için kullanabilirsiniz.

Atıştırmalıkların protein ve karbonhidrat bulundurma açısından zengin besinler olması, kan şekerinizi dengelemek için iyi bir strateji olacaktır. Şekerce yüksek olan besinlerin kan şekerinizi bir anda zıplatıp düşürmesi, enerjinizi düşürüp daha yorgun hissetmenize neden olacaktır. Bu nedenle bu tarz yiyeceklerden mümkün olduğunda uzak durmanız önem teşkil etmektedir.

5.Biraz Kestirinuyku pz

Eğer kendi işinizin patronuysanız, kestirmek için ajandanızda bir vakit ayarlayabilirsiniz. Ulusal Uyku Kurumu (Naitonal Sleep Foundation) tarafındna yapılan son araştırmalarda 20 dakikalık tatlı bir kestirme performansınızda gözle görülür bir artış sağlayacaktır. Araştırmalar bunun yaratıcılık ve iş becerinizde artış olacağını gösterse de daha fazla uyuklamaların da önerilmediğini özellikle belirtmek gerekiyor.

Eğer bu ayarı tutturamayıp 20 dakikadan fazla uyursanız da uyku sersemi bir halde kalkıp işleri daha da berbat edebilirsiniz. Eğer asıl sorun da sürekli ihtiyaç duymanız oluyorsa, çözümü geceleri biraz daha kaliteli uyumaya çalışarak bulabilirsiniz.

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Çağımızın Mucidi Elon Musk Türkiye’ye Geliyor 1

Çağımızın mucidi ve Da Vinci’si olarak adlandırılan, gerçekleştirdiği bir çok girişimle adından sıklıkla bahsettiğimiz Elon Musk önümüzdeki günlerde Türkiye’de olacak.

Uydu ve uzay teknolojilerinin konuşulduğu Global Satshow etkinliğinin üçüncüsü bu yıl İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Etkinliğe ESOA (EMEA Satellite Operators’ Association- EMEA Uydu Operatörleri Birliği) ev sahipliği yaparken MUSİAD da etkinliğin partnerleri arasında. Bu etkinlik kapsamında Türkiye’ye gelecek olan Elon Musk şu an dünya üzerindeki en önemli uzay girişimlerinden biri olan SpaceX’in kurucularından. 

Elon Musk uzay kapsülleriyle dünya üzerindeki taşımacılığı değiştirecek, tüm dünyaya ücretsiz internet sağlayacak fikirlerin babası ve yatırımcısı. SpaceX ile gelecekte dünyayı farklı bir yer haline getirirken, insanları Mars’a yerleştirmeyi ve Mars’ta kolonileşmenin temellerini de atmanın peşinde. Elon Musk bu konu hakkında ‘Mars’ta Ölmek İstiyorum’ şeklinde açıklamalarda da bulunarak bu isteğinde ısrarcı olacağını açıkça dile getirmekte.

Etkinlikte geleceğe dair ön görülerini ve hayata geçirmeyi düşündüğü projelerini anlatacağını düşündüğümüz Elon Musk’ı bu etkinlikte dinlemek oldukça ilginç ve güzel bir deneyim olacağa benziyor.

Nazi Almanyası’nın Suç Ortağı Olmuş Markalar 0

Nazi Almanyası’nı hepimiz dünya tarihine kara leke olarak geçmiş birçok uygulamasıyla hatırlıyoruz. Hitler’in arı ırk ideali, büyük Almanya ülküsü gibi düşünceler Nazilere masum insanları katlettirmiş, bu süreç Yahudi soykırımına dek uzanmıştır.

Peki Naziler bunları yaparken yalnız mıydı? Dünya ticaretine yön veren markalar bu süreçte nasıl bir tutum sergiledi?

Ticaret yapma ve para kazanma arzusuyla varlığını günümüzde hala sürdüren birçok marka o dönemde Nazilerle ticaretlerini kısıtlamamış aksine onlara sundukları teknolojik alt yapı ve maddi imkanlarla işlenen suçların bir nevi destekçisi oldular.

Bu markaların hangileri olduğuna ve Nazilerle olan ilişkilerine şimdi biraz göz atalım.

BMW

Bugün otomobil piyasasında akla gelen ilk markalardan olan BMW aslında pek de masum temeller üzerine kurulmuş bir firma değil. BMW’nin kurucusu olan Günther Quandt Nazi Partisi üyelerinden. İkinci Dünya Savaşı döneminde fabrikalarında askeri teçzihat üreten BMW, fabrikalarında 50bin savaş tutuklusunu ve toplama kamplarında tutulan Yahudiler’i çalıştırmıştı.

FORD

Dönemin en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Ford Nazi rejiminin en büyük destekçilerinden bir tanesiydi. Ford Nazi rejimine destek için Almanya’da elde ettiği gelirleri rejime bırakıyordu. Firmanın kurucusu Henry Ford Hitler’in bir doğum gününde 50bin dolarlık bir bağış bile yapmıştı. Henry Ford aynı zamanda Almanya Devlet Nişan’ı verilen ilk yabancı.

Fransa Demir Yolları

Fransız Demir Yolları başkanının ‘Sonsuza Dek Tarihimizi Karalayacak Bir Leke’ olarak bahsettiği yıllarda şirket 80bin Yahudi’nin Almanya’daki toplanma kamplarına taşınmasını sağlamıştı.

VOLKSWAGEN-PORSCHE

Hitler iktidara geldikten sonra halkın arabasını üretmek için Ferdinand Porsche ile bir görüşme gerçekleştirir. Hitler Porsche’dan bir böcek gibi akıcı ve kullanışlı bir araba üretmesini istedi. Porsche bu görüşmenin ardından Beetle modelini üreterek Nazilerin günlük hayatta sıklıkla kullanmasını sağladı.

HUGO BOSS

Hugo Boss 1931 yılında Nazi Partisi’ne üye olmuştu. Naziler iktidara geldikten Hugo Boss ordunun üniformalarını tasarlamaya başladı. Hugo Boss’un akılda kalan tasarımları ise SS’lerin, Hitler gençliğinin ve Wehrmacht’ın üniformaları.

COCA-COLA

1936 yılında Almanya yabancı markaların Almanya’ya ithalatının yasaklanmasının ardından Coca-Cola yetkilileri hemen harekete geçti. Rejimle anlaşma masasına oturan Coca-Cola yetkilileri reklam çalışmalarında kola içen Nazi gençliğinin, gamalı haçın ve Führer’i kullanma şartıyla ülkeye ihracat yapmaya devam eder. Bu durumdan birkaç yıl sonra ABD hükemeti şirketin Almanya’ya ihracat yapmasını durdurur ama şirket bu durumunda bir açığını bularak Almanya pazarına Fanta ile giriş yapar.

BAYER

Belki de tüm bu saydığımız markaların içinde birinci derecede suçlu olarak kabul edebileceğimiz marka Bayer. Bu durumun nedeni ise Nazilerin gaz odalarında kullandıkları Zyklon B gazının üreticisi IG Farben ile ortak çalışıyor olması. Aynı zamanda ‘Ölüm Meleği’ olarak bilinen Nazi doktor Josef Mengele’nin insanlık suçu sayılan deneylerine de IG Farben yardım ediyordu.

Kaynak: avlaremoz.com

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link