Günlük Hayatınızda Sizi Rahatsız Ederken Başarıya Götürebilecek Etkiler – 1

Bu yazı dizisi size başarılı olmak için kötü şeyler yaptırmanın aksine aslında günlük hayatımızda sürekli karşılaştığımız ve yapmak zorunda olduğumuz bazı şeyleri yapmaktan çekinmezsek eğer hayata karşı bakış açımızın nasıl farklılaştığını anlatmayı amaçlıyor.

thnx-4-compliments

İltifatları Kabul Etmeyi Öğrenin!

Güzel bir projeye imza attınız, gecenizi gündüzünüze katarak çalıştığınız bir şey olumlu sonuçlandı ya da günü kurtaran siz oldunuz, tam bir kahramansınız, insanlar size minnetle ya da gülümseyerek bakıp şöyle diyor: “ Harikaydın, Sen olmasan başaramazdık! “ tam olarak ne yapardınız?

Kızarmak ve ne gerek var diye düşünmek hatta ve hatta “ne yaptım ki ben canım” minvalinde emeğinizi kendiniz küçük görmek yerine size yapılan iltifatları nazik bir şekilde kabul edin.

İlk olarak karşınızdaki kişinin sözünü bitirmesine izin verin,

Derin bir nefes alın ve gülümseyin , kendi emeğinizi küçük görmek yerine teşekkür edin ve bunu duyduğunuza ne kadar mutlu olduğunuzu ifade edin ( sonuçta övgüler her zaman güzeldir)

Başladığınız sohbete geri dönün ek açıklamalar yapmayın, hatta karşı tarafa işlerin nasıl gittiğini sorabilirsiniz.

Bunu yapmak bu kadar zor mu? Acknowledgment Works tarafından yapılan çalışma kişilerin %70’i başkaları tarafından  tanındığı ya da fark edildiği zaman rahatsızlık ve utanma ile ilgili reaksiyonlar gösterdiğini açıkladı.

Mark Goulston isimli bir  iş psikologu bu durumu şöyle açıklamış:

“Birisi size iltifat ettiği zaman sizinle hangi davranış ve tavırlarınızın onları etkilediğini paylaşıyor size sizinde onlarla hemfikir olup olmadığınızı sormuyorlar.” Bu yüzden derin bir nefes alın ve rahatlayın, anın tadını çıkarın!

Public-Speaking-Changed-My-Life-720x340

Topluluk Önünde Konuşma

Topluluk önünde konuşmak bir fobi olarak karşımıza çıkıyor aslında ismi de Glossophobia.

İletişim konusunda muhteşem olsanız da bir çok kişi önğnde yapacağınız bir konuşmada küçük bir takılma, ses titremesi ya da olumsuzluğun olabileceği ihtimali bile sizi endişeye düşürebilir. Hepimiz biliyoruz ki bir çok meraklı göz sizi dinlerken gerçekten de ifade etmek istediklerinizi onlara aktarmak ayna karşısında şarkı söylemeye benzemez.

Peki topluluk önünde etkili bir konuşma yapmak için neler yapmalıyız?

Konuşmanızı hatırlamaya çalışmak yerine önnmli noktaları ve sizi anahtar noktalara götürecek cümleleri hatılamaya çalışın. Bu davranış konuşmanızın sürekliliğini sağlamanız konusunda faydalı olacaktır.

Savaşta değil, insanlarla bir iletişim halinde olduğunuzu kavrayın , orada bulunan kişiler sadece anlattıklarınızla ilgiliniyorlar.

Gerginmisiniz? Tam tersini hayal edin, güçlü olduğunuzu düşünmeye çalışın, ve güçlü durun başınız dik , göğsünüz dışarda olsun(şaka yapmıyorum) bunu yapmanız beyninize kortizol seviyesini düşürmesi için bir komut gitmesi ve sakinleşmenizi sağlayacağını unutmayın.

Devam edeceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Ayakta Çalışmanız İçin 8 Neden

Çoğumuz iş yerlerinde bütün gün oturuyoruz. Oturarak çalışmayla ilgili olumsuz şeyleri elbet duymuşsunuzdur ancak oturarak çalışmanın neden sağlıksız olduğunu ayrıntılarıyla bilmiyor olabilirsiniz. Bizler de sizler için ayakta çalışmanın faydalarını ve oturarak çalışmanın zararlarını araştırdık. Umarız ki yazımız sağlınız ve iş kaliteniz için faydalı bir yazı olur… Okuyacaklarınıza hazırsanız başlayım:

  1. Öncelikle eğer masa başı bir işiniz varsa bu gününüzün yaklaşık 9-10 saatini oturarak geçirdiğiniz anlamına gelir. Ve maalesef günde 6 saatten fazla oturuyorsanız (ki masa başında çalışıyorsanız muhtemelen oturuyorsunuz) bu yaşam sürenizi günde 3 saatten az oturan birisine göre oldukça kısaltan bir etkendir.
  2. “Ben oturarak çalışıyorum ancak çok sağlıklı besleniyorum ve mutlaka spor yapıyorum” diyor olabilirsiniz ancak bunun sağlığınıza etkisi çok az olacaktır. Her gün bir saat egzersiz yapsanız bile bu sizin neredeyse 10 saatinizi oturarak geçirdiğinizi ne yazık ki değiştirmiyor…
  3. Araştırmalara göre günün çoğunda oturmak kalp krizi riskini sigara içen bir kişinin kalp krizi geçirme seviyesine kadar yükseltir. Zaten oturarak uzun süre çalışmak sigaradan sonraki en büyük sağlık tehlikesi olarak gösteriliyor.
  4.  Oturarak çalışmak selülit oluşumu gibi estetik bozukluklar, omurga ağrıları gibi ortopedik bozuklukların yanı sıra obezite, diyabet ve hatta kalın bağırsak kanseri gibi tehlikeli rahatsızlıklara da yol açabilir.
  5. Hep oturmanın zararlarından bahsettik biraz da yürümenin ya da ayakta çalışmanın faydalarından bahsedelim ki ayağa kalkmak için motivasyonunuz çoğalsın. Yürümek beyin hücrelerinin birbiri ile bağlantıya geçmesine yardımcı olur. Nöronlar arasındaki iletişimi ve beyin sağlığını iyileştirmek adına yürümenin önemini kesinlikle küçümsememek gerekir. Yani yürüyerek yaptığınız işlerde yaratıcılığı ve verimliliği yakalamanız çok daha kolaydır.
  6. Yürümenin yaratıcılığa ve verimliliğe faydası yeni keşfedilmiş bir şey değil zira Steve Jobs’un katıldığı toplantılarda hep ayakta veya dolaşır halde olduğunu biliyoruz. Ernest Hemingway, Vladimir Nabokov, Virginia Woolf, Lewis Caroll gibi pek çok yazar da eserlerini genelde ayakta yazarak üretti.
  7. Özellikle bir fikir düşündüğünüz zamanlarda bazen istemsiz ayağa kalkıp volta atmaya başlıyorsanız demek ki siz de hareket halindeyken beyninizin daha iyi çalıştığını fark edenlerdensiniz. Ayakta veya hareket halinde daha iyi düşünüyor olmamızın sebebini evrimle ilişkilendiren bir teori bile var. Teori diyor ki; İnsanlar avcılık toplayıcılık dönemlerinden itibaren özellikle tehlikede olduğu anlarda hep kaçma, hareket etme eylemi gösteriyorlar. Ve böyle durumlarda kendilerini korumak için bir şeyler düşünmeleri ve bulmaları gerekiyor. İnsan beyni de hareket halindeyken kendini kurtarmaya ya da hızlı düşünmeye programlandığı için hala bu sebeple hareket halindeyken beynimiz daha iyi çalışıyor.

  8. Oturarak çalışmanın neredeyse sigara tüketimi kadar kötü olduğunu bilen Google, General Electric ve Porsche gibi bazı şirketler çalışanlarına ayakta çalışma seçeneği koymuşlar. Güney California merkezli “Rebel Desk” firması ise özellikle Silikon Vadisi çalışanlarının ilgisini çekebilecek bir çalışma masası tasarlayarak çalışanların yürüme bandı üzerinde yürürken aynı zamanda çalışabilmelerini sağlamış.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Japonya’da Bir İşçi Öğlen Yemeğine 3 Dakika Erken Çıktığı İçin Cezalandırıldı

Japonya’nın disiplinli ve özellikle iş yaşamında ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz. Ancak bu kez bu katı disiplin bir çalışanın normal saatinden 3 dakika önce yemeğe çıkması nedeniyle cezalandırılmasının ardından sorgulandı.

Japonya’nın batısındaki Kobe kentinde 64 yaşında bir çalışanın 7 haftalık bir periyotta 26 kez öğlen molasına 3 dakika erken çıktığı tespit edildiği için azarlandı ve cezalandırıldı.

Bürodaki üst düzey yetkililer daha sonra televizyonda yayınlanan bir basın toplantısı düzenlediler, burada insanların davranışlarını “üzüntü verici” olarak tanımladılar ve özür dilediler. Büro sözcüsü AFP’ye şunları söyledi: “Öğle yemeği molası öğlen 12’den 1’e kadar. Moladan önce masasını terk etti. ” Büroya göre bu kişi çalışanların işlerine konsantre olmalarını gerektiren bir yasayı ihlal etmişti. 

Sosyal medya kullanıcıları yalnızca haftada bir kere masasını erken terk ettiğini Twitter üzerinden belirtti. Diğer çalışanlar aynı şeyin sigara içenler için de geçerli olup olmadığını merak ederken; “Mecliste uyuyan siyasetçiler? O halde onların da kovulması gerekir.” şeklinde Tweet atan bir kişi de oldu.

Anladığımız kadarıyla Kobe şehri bu konuda katı çünkü benzer bir kabahatten ötürü başka şirkette bir çalışanı 55 saatten uzun bir süredir ofiste bulunmadığı gerekçesiyle askıya almışlar…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link