Elon Musk’tan Çalışanlarına İlham Verici Mektup

Son zamanların en çok konuşulan işlerini yapan, Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin arkasındaki Güney Afrikalı girişimci isim Elon Musk’ın bugüne kadar gördüğümüz, bildiğimiz çoğu liderden farklı düşündüğü ve farklı stratejiler uyguladığı aşikar.

Kısa zamanda yapılmaz denilen şeylerin aslında nasıl da yapılabilir olduğunu bize gösterdi ve daha pek çok olmazı oldurmak için sürekli çalışıyor. Hatta haftada 100 saat çalıştığı söyleniyor. Yapılan her işin en ince ayrıntısına bile dahil olmak istiyor ve herhangi bir işte emeği geçen herkesin o işin bir parçası olması gerektiğini düşünüyor.

Elon Musk’ın çalışanlarına attığı e-posta, Elon Musk’ın bunca başarısının arkasındaki çalışkanlığı ve egolarını yöneticilik üzerinden tatmin etmediği gerçeğini gözler önüne seriyor. Liderlik nasıl yapılır aslında onun da dersini veriyor.

İşte Elon Musk’ın çalışanlarına e-posta mektubu:

“Bilginin şirketler içindeki akışını açıklayan iki düşünce ekolü vardır. Açık ara en yaygın yol komut zinciridir, yani iletişim her zaman yöneticiniz üzerinden akar. Bu yaklaşımdaki sorun, yöneticinin gücünü artırmaya hizmet etse de şirkete hizmet etmekte başarısız olmasıdır.

Sorunun hızla çözülmesinden ziyade, bir departmandaki bir kişinin başka bir departmandaki bir kişi ile konuşup doğru şeylerin yapılmasını sağlaması varken, insanlar, önce kendi yöneticilerine gidiyor, yönetici diğer departmanın yöneticisi ile görüşüyor ve diğer departmanın yöneticisi de emrindeki kişiden sorunu çözmesini istiyor. Ardından akması gereken bilgi aynı yoldan ters yönde geri geliyor. Bu son derece aptalca. Bunun olmasına izin veren, bunu teşvik eden bir yönetici, kısa sürede kendini başka bir şirkette bulacaktır. Şaka yapmıyorum.

Tesla’daki herkes, tüm şirketin yararına bir sorunu çözmenin en hızlı yolu olduğunu düşündüğü şekilde başka herhangi birine e-posta gönderebilir/konuşabilir ve bunu yapmalıdır. Yöneticinizin izni olmadan onun yöneticisiyle konuşabilirsiniz, başka bir departmandaki başka yardımcısına doğrudan gidebilirsiniz, benimle konuşabilir, herhangi bir ile başka kimsenin izni gerekmeden konuşabilirsiniz. Dahası, doğru şey yapılana kadar kendinizi bu doğrultuda sorumlu saymalısınız. Burada bahsedilen şey rastgele bir sohbet değil, ultra hızlı ve doğru şekilde ilerlememizi sağlamaktır. Ölçek açısından büyük araba şirketleri ile boy ölçüşemeyeceğimiz ortada, bu yüzden bunu zekamız ve çevikliğimiz ile yapmalıyız.

Son bir husus olarak da, yöneticiler şirket içinde, bir “biz ve onlar” zihniyeti oluşturacak ya da iletişimi herhangi bir şekilde engelleyecek silolar yaratmadıklarından emin olmak için çok çalışmalıdır. Bu ne yazık ki doğal bir eğilimdir ve aktif mücadele gerektirir. Departmanların kendi aralarında bariyer oluşturması ya da diğerlerinin başarısını hepimiz yerine yalnızca onları başarısı olarak görmeleri nasıl Tesla’nın yararına olabilir ki? Hepimiz aynı gemideyiz. Kendiniz daima departmanın iyiliği için değil şirketin iyiliği için çalışan biri olarak görün.”

Çağımızın mucidi olarak nitelendirilen Elon Musk’ın 20 değerli sözünü daha önce sizlerle paylaşmıştık. Linkimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Batacağı Söylenen Tesla, İçki Satmaya mı Başlıyor?

Elon Musk, 1 Nisan’da Tesla’nın batacağına yönelik yapılan haberlere göndermede bulunarak bir dizi esprili tweet atmıştı. Bu tweet’lerin sonuncusunda ise şöyle bir ifade yer alıyordu:

“Elon, dört bir tarafı Teslaquilla şişeleriyle çevrili, bir Tesla Model 3’e dayalı ve kendinden geçmiş bir halde bulundu. Kurumuş göz yaşlarının izleri, yanaklarında hala görülebiliyordu.”

Bu paylaşımdan birkaç gün sonra ise Elon Musk, Instagram hesabından üzerinde Tesla logosunun ve Teslaquila yazısının yer aldığı bir içki şişesinin fotoğrafını paylaştı. Bu da doğal olarak Tesla’nın bir sonraki yeni ürününün Teslaquila adındaki bu içki olabileceği düşüncesini akıllara getirdi. Zira Elon Musk’ın sahibi olduğu şirketler, daha önce birçok defa bu tarz yan ürünleri satışa sunmuştu.

Teslarati adlı internet sitesinin paylaştığı bilgiye göre, 2016 yılında SpaceX, tatil dönemine özel olarak bir şarap çıkarmıştı. Geçtiğimiz aylarda ise The Boring Company şirketi, 20 dolar satış fiyatıyla şapka satışa sunmuş ve 50.000 adet şapka satmıştı. Daha sonrasında ise şirket, 500 dolarlık alev silahını satışa sunarak kısa bir süre içinde 20.000 adet satışa ulaşmış ve bu sayede 10 milyon dolar gelir elde etmişti. İşte tüm bunlar, Teslaquila’nın gerçek bir ürün olma ihtimalini artırıyor.

SpaceX Markalı Şarap

Teslarati sitesinin belirttiğine göre, Elon Musk, Teslaquila’nın kısa bir süre içinde gerçekten satışa sunulacağını açıklamış. Ancak internet sitesi, bu bilgiyi nereden edindiğine dair herhangi bir kaynak paylaşmamış. Yine de Elon Musk’ın diğer şirketlerinde yaptığı benzer hamlelere bakacak olursak, ABD’li girişimcinin bu Instagram paylaşımıyla, gerçekten satışa çıkartacağı ürünün bir nevi ön gösterimini yaptığını söyleyebiliriz.

Tesla’nın batacağına yönelik yapılan önce habere rağmen, şirketin daha önce de birçok defa bu tarz durumlar yaşadığını ve bunları atlattığını göz ardı etmemek gerekiyor. Tesla batmayacak olsa da, Tesla Model 3 üretiminde sıkıntı yaşandığı ve buna bağlı olarak da yeterli gelirin sağlanamadığı bir gerçek. Bu nedenle şirketin böyle bir ürün satışa sunarak bir ek gelir yaratması gayet normal bir durum olarak karşılanabilir. Hatta ilerleyen zamanlarda Elon Musk’ın sahibi olduğu şirketlerin, bu tarzda birçok yan ürün çıkarttığını da şahit olacağız gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türk Uydusu, SpaceX’in Falcon 9 Roketiyle Uzaya Gönderildi

Elon Musk‘ın uzay taşımacılığı üzerine odaklanan şirketi SpaceX, geçtiğimiz salı günü CRS-14 kodlu “ticari yeniden ikmal hizmetleri” görevi kapsamında, daha önce kullanmış olduğu Falcon 9 roketlerinden birini ABD’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan uzaya fırlattı. Bu Falcon 9 roketinin uzaya gönderilmesindeki amaç, Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme taşımaktı.

SpaceX’in uzaya kargo taşıma konusuna odaklandığı bu görev kapsamında, Falcon 9 roketine bağlı bir Dragon kargo kapsülü bulunuyordu ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşınan kargo, bu kapsülün içerisinde yer alıyordu. Bu kargo içerisinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kullanılacak olan birtakım yeni teknolojilerin yanı sıra çok çeşitli malzemeler de bulunuyordu.

Falcon 9 roketine bağlı Dragon kapsülünün taşıdığı bu kargo içerisinde bizleri ilgilendiren bir cihaz da yer alıyordu. Bu cihaz, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından deneysel olarak geliştirilen ve “Ubakusat” ismi verilen küp uyduydu.

Habertürk’ün bununla ilgili olarak yaptığı habere göre, 10x10x34 boyutlarında ve yalnızca 3 kilogram ağırlığında olan bu uydu, ses verisi aktarımı için kullanılacak ve 6 ila 12 ay arası bir süre boyunca yörüngede kalacak. Türk uydusunun görev süresinin net olmaması ise uydunun, güneş ışınlarının neden olduğu radyasyondan etkilenecek olması ve bu etkinin, ne kadar sürede uyduyu işlevsiz hale getireceğinin bilinmemesinden kaynaklanıyor.

Bu arada birçok çalışanın hayallerini süsleyen SpaceX şirketinin çalışanlarına sunduğu harika imkanlarla ilgili paylaştığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link