Çağımızın Mucidi Elon Musk Türkiye’ye Geliyor

Çağımızın mucidi ve Da Vinci’si olarak adlandırılan, gerçekleştirdiği bir çok girişimle adından sıklıkla bahsettiğimiz Elon Musk önümüzdeki günlerde Türkiye’de olacak.

Uydu ve uzay teknolojilerinin konuşulduğu Global Satshow etkinliğinin üçüncüsü bu yıl İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Etkinliğe ESOA (EMEA Satellite Operators’ Association- EMEA Uydu Operatörleri Birliği) ev sahipliği yaparken MUSİAD da etkinliğin partnerleri arasında. Bu etkinlik kapsamında Türkiye’ye gelecek olan Elon Musk şu an dünya üzerindeki en önemli uzay girişimlerinden biri olan SpaceX’in kurucularından. 

Elon Musk uzay kapsülleriyle dünya üzerindeki taşımacılığı değiştirecek, tüm dünyaya ücretsiz internet sağlayacak fikirlerin babası ve yatırımcısı. SpaceX ile gelecekte dünyayı farklı bir yer haline getirirken, insanları Mars’a yerleştirmeyi ve Mars’ta kolonileşmenin temellerini de atmanın peşinde. Elon Musk bu konu hakkında ‘Mars’ta Ölmek İstiyorum’ şeklinde açıklamalarda da bulunarak bu isteğinde ısrarcı olacağını açıkça dile getirmekte.

Etkinlikte geleceğe dair ön görülerini ve hayata geçirmeyi düşündüğü projelerini anlatacağını düşündüğümüz Elon Musk’ı bu etkinlikte dinlemek oldukça ilginç ve güzel bir deneyim olacağa benziyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü Mezunu. Reklam Yazarlığı kariyerinden sonra, Pazarlamasyon'da içerik editörlüğü.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Tesla Türkiye’de Servis ve Mağaza Açıyor

Son zamanlarda bütün dünyanın konuştuğu elektrikli araba üreticisi Tesla‘nın yeni durağı Türkiye oluyor. Bu yıl İstanbul’da önce servis kuracak olan şirket, daha sonra showroom açacak.

6 Ay İçinde Hizmete Açılacak

Vatan Gazetesi’nde yer alan habere göre, Tesla’nın Avrupa merkezi Hollanda (Tesla Motors Netherlands B.V.), İstanbul’un Anadolu yakasında servis alanı arıyor. Şirket, 6 ay içinde servisi hizmete alacak. Serviste ayrıca tanıtım amaçlı olarak 3-4 araç sergilenecek.

Tesla 2019’da da İstanbul’da popüler bir mekanda showroom açacak. Tesla Model S ve Model X’e göre daha makul fiyatlı Model 3 ile Türkiye’ye hızlı giriş yapmayı planlıyor.

ABD’de fiyatı 35 bin dolardan başlayan Model 3, 1 Nisan 2016’da tanıtılıp 1.000 dolar ön ödemeli rezervasyonla satışa çıktı. Model 3’e 1 ay içinde 400 binden fazla sipariş geldi. ABD’de teslimatlar başlarken, aracın Avrapa’ya gelişi 2018 sonunu bulacak. Model 3’ün Türkiye’de 2019’da satışa çıkması bekleniyor. Fiyatının da yaklaşık 70 bin euro olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de 150’den Fazla Var 

Hızlı şarj istasyonları için Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi ile yapılan anlaşmanın, Tesla’nın Türkiye’ye gelişinin ilk sinyalinin
olduğunun belirtildiği haberde, Türkiye’de şu anda 150’den fazla Tesla’nın bulunduğu kaydedildi. Servisin bulunmamasının büyük problem
olduğu, olası bir kazada araçların tamir için Avrupa’ya gönderildiği ve ayrıca kaskoda sıkıntılar yaşandığı bilgileri de haberde yer aldı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tesla Model 3, Neden Y Kuşağının Favori Arabası?

Ürettiği elektrikli ve otonom araçlarla son birkaç senede hızla yükselen bir otomotiv markası olan Tesla, son zamanlarda ciddi problemlerle uğraşsa da birçok kişinin gözde otomotiv markası konumunda. Tesla’nın geçmişinin çok fazla olmadığını göz önüne alacak olursak, bu, çok sayıda köklü şirketin bulunduğu böylesi bir endüstride başarılması gerçekten zor olan bir iş.

Tesla’nın en çok güvendiği arabalarının başında ise tabii ki Tesla Model 3 geliyor. Bunun en önemli sebebi, Tesla Model 3’ün, şirketin en son geliştirdiği otomobil olması. Tesla markasının son birkaç senedeki hızlı yükselişi nedeniyle, Tesla Model 3’e gösterilen ilgi o kadar fazla oldu ki, şirket hala siparişleri yetiştirmekte zorlanıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde, sizlerle Tesla Model 3’ün üretiminde yaşanan darboğaz ile ilgili bir haber paylaşmıştık.

Bunların yanı sıra, Tesla ve Tesla Model 3 ile ilgili bir başka önemli detay daha var. Moosylvania isimli reklam ajansının geçtiğimiz sene yaptığı araştırmaya göre Tesla, Y kuşağının en sevdiği otomobil markalarında biri konumunda. Bununla birlikte Tesla Model 3 ise Y kuşağının favori arabası olarak tanımlanıyor. Tabii ki, Tesla’nın ve Tesla Model 3’ün Y kuşağına çekici gelmesinin belli başlı sebepleri var.

Tesla’nın Vizyonu

Piyasada bulunan araçların satış fiyatlarıyla ilgili değerlendirmeler yapan Kelley Blue Book isimli şirkette analist olarak görev yapan Akshay Anand, Business Insider’a yaptığı açıklamada, Tesla markasının Y kuşağına çekici gelmesinin sebebinin, şirketin yaptığı yenilikçi hamleler olduğunu ifade etti. Bu yenilikçi hamlelerin başında, elbette ki şirketin elektrikli ve otonom arabalara yatırım yapması geliyor. Bununla birlikte Tesla’nın solar çatı panellerini piyasaya sürerek yenilenebilir enerji alanında yaptığı atılımın da bunda payı büyük. Hatta şirketin, geçtiğimiz günlerde SpaceX iş birliğiyle bir Tesla Roadster’ı uzaya göndererek yaptığı ilginç reklam bile, Tesla’nın Y kuşağı tarafından ilgi görmesinin nedenlerinden biri olarak gösterilebilir.

Tesla Model 3’ün Uygun Fiyatı

Tesla’nın Model 3’ten önceki araçları Roadster, Model S ve Model X nispeten yüksek fiyatlara sahiplerdi. Bu araçların fiyatları genel olarak 70.000 doların üzerindeydi ve opsiyonel özelliklerle birlikte, bu fiyat 100.000 doları bulabiliyordu. Yani bu araçların fiyatları, Y kuşağının karşılayabileceği seviyede değildi.

Şirketin son otomobili Tesla Model 3’ün satış fiyatı ise 35.000 dolardan başlıyor ve araç, sahip olduğu bu uygun fiyat nedeniyle Y kuşağının gözdesi haline geldi. Aracın fiyatı haricinde, Y kuşağının ilgisini çeken en önemli yönü ise teknolojik özellikleri. Tesla Model 3’ün en çok öne çıkan teknolojik özelliği, tabii ki otopilot özelliği. Ayrıca araçta bazı durumlarda kullanılabilen yarı otonom özellikler de bulunuyor. Bununla birlikte şirket, Tesla Model 3’ün 15 inç boyutundaki dokunmatik ekranına daha fazla dikkat çekmek için araçta gösterge paneline yer vermedi. Bu 15 inçlik dokunmatik ekran sayesinde, aracın iç özelliklerinin birçoğu kontrol edilebiliyor.

Elon Musk

Tesla’nın en büyük şansının Elon Musk gibi bir kurucu ortağa ve CEO’ya sahip olması olduğunu söylersek sanırım yanlış olmaz. Başarılı girişimci Elon Musk, bu zamana kadar Tesla dışında SpaceX ve The Boring Company şirketleriyle de çok önemli işler başardı. Ve Elon Musk, yaptığı bu hamlelerle birçok insanın takdirini kazanmış durumda. Bu insanların büyük bir kısmının da teknolojiyle içli dışlı olan Y kuşağı olduğunu tahmin etmek zor değil.

Bunların yanı sıra, Elon Musk’ın yaptıklarından çok vadettikleri insanları son derece heyecanlandırıyor. Mars’ta koloni kurma hayali, ulaşımda çığır açabilecek hyperloop projesi ve trafiğe çözüm getirmek amacıyla Los Angeles’ın altında tüneller inşa edilmeye başlanması; Elon Musk’ın şimdiye kadar ortaya çıkan projelerinden bazıları. İşte Elon Musk’ın şimdiye kadar başardığı tüm işler ve vaatleri, insanların kafasında Tesla markasıyla ilgili olumlu düşünceler oluşmasını sağlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link