Bitse de Kurtulsak Dedirten Sunumların 7 Özelliği

Bu hafta izlediğim bir kaç sunumdan sonra “topluluk önünde sunum yapmak” ile ilgili en sık karşılaştığım hataları paylaşmak istiyorum. Sahneye çıkmak konusundaki korkumuz ilkokul yıllarında sözlüye kalkmakla başlar sanırım. Yapılan bir çok araştırma topluluk karşısında konuşma korkusunun, korkularımız arasında ilk sıralarda yer aldığını gösteriyor. Aşağıdaki hatalardan kaçınmak bu korkumuzu da hafifletecektir.

1) Hazırlık Aşamasında Yanlış Yere Odaklanmak

Sunumlarla ilgili en temel hata hazırlık sürecinin “dinleyicilerden” çok “kendimize” o havalı bilgilerimize odaklı olmasıdır. Hazırlık aşamasında daha çok neleri anlatacağımıza odaklanırız. Oysa odağımız dinleyicilerin neleri bilmeyi isteyeceği olmalıdır.

Sunumda paylaşmayı düşündüğünüz tüm bilgileri sıralayın ve her madde için şu sorgulamadan geçirin: İnsanların neleri gerçekten bilmesini istiyorum? Bu bilgilere neden ihtiyaç duysunlar? Bu bilgilerle hangi duygularını canlandırmak istiyorum? ve Bu duyguyla ne yönde harekete geçmelerini istiyorum. “Bu bilgiyi neden anlatmalıyım? izleyiciler için ne anlam ifade ediyor? Bu bilgi, sunumla vermek istediğin temel mesajımı destekliyor mu?

Daha sonra bu bilgileri nasıl bir hikaye örgüsü içinde anlatacağınızı belirleyin. Sanki mini bir senaryo yazar gibi. Akışı belirlerken adım adım hedeflediğiniz sonuca doğru ilerlediğinizden emin olun. Sunumun sonunda nihai hedefiniz ne ise her slayt adımı dinleyicileri o hedefe doğru götürmelidir.

Kağıt üzerinde bu ön çalışmayı tamamlamadan asla slaydınızı hazırlamayın.

sunumteknikleri

2) Bilgi Bombardımanı Haline Gelmiş Slaytlar

Kaçınmanız gereken bir diğer yaygın hata slaydınızı bolca bilgiyle doldurmaktır. Her bir slayt sayfasında bolca yazının yer alması hem sizi hem de dinleyicileri slaydı okumaya yönlendirecektir. En sıkıcı sunumcular slaytlarını okuyanlardır. Bunu asla yapmayın. Sahnede olmanızın nedeni bu değil. Karşınızdaki insanlar da okuma biliyorlar ve slaydınızı okuyabilirler. Konunuza hakim değilseniz ya da sunumunuzu yukarıda anlattığımız sorgulamadan geçirip sadeleştirmediyseniz, yığınla bilgiyi aktarmaya çalışırken buna mecbur kalırsınız. Her şeyi aklınızda tutamazsınız ve sık sık slayda dönüp okumak zorunda kalırsınız.

Sunumu siz yapacaksınız slaydınız değil. Slaytlarınızda mümkün olduğunca az kelime kullanmaya çalışın, paragraflar asla olmamalı, kısa çok kısa cümleler mümkünse sadece hatırlatıcı ve vurgulayıcı kelimeler ve destekleyici görseller olmalı. Eğer o slaytta vereceğiniz mesajı bir görseller anlatabiliyorsanız cümleyi atın görseli koyun ve sadece o slayt sayfasında vermek istediğiniz en kritik mesajı yansıtan bir kelime koyun.

Unutmayın bir görsel bazen yüzlerce kelimeyle anlatamayacağınız kadar etkilidir. Bir şartla, doğru görselse ve doğru zamanda ve doğru yerde gösteriyorsanız.  Görseller anlattıklarınıza duygusal bir yükleme yapmanızı sağlarlar. Bu sayede dinleyenlerde uyandırmak istediğiniz duyguları harekete geçirmenize destek olurlar.

3) Dikkat Çekici Bir Giriş Planı Yapmamak

Sunumun ilk dakikalarında en önemli hedefimiz dikkat çekici bir giriş yapmaktır. Klasik teşekkürlü girişler ya da sunumun özeti ile başlayan girişler sizin klasik ve pek de ilginç olmayan sıradan bir sunum yapacağınız izlenimi bırakır. Giriş cümleleriniz sunumun geri kalanını takip etmek için dinleyicilerde merak ve ilgi uyandırmalıdır.

Eğer sunumla ulaşmak istediğiniz nihai hedefinizle ilişkilendirmesi kolay bir hikaye ya da anekdot varsa bununla giriş yapabilirsiniz. Hikayeler her zaman mesajlarımızı sezgisel boyutta vermek için ideal araçlardır. Hikaye ve anekdotlarınızın mizah içermesi gücünü arttıracaktır. Mizah doğru kullanıldığında dinleyicilerin ilgisini yüksek tutup sunumunuzdan keyif almalarını sağlayacaktır.

Hiçbir şey mizah bile nihai hedefinizle ilgisiz olmamalı. İnsanları eğlendirmek için orda değilsiniz. Çok eğlenceli bir sunum yapıp, insanların vermek istediğiniz kritik mesajların hiçbirini algılamadığı bir sunum yapmak istemezsiniz. Hikaye ve anekdotlarla yapılan girişler ilk heyecanınızı da hafifletecektir.

Güçlü ve şaşırtıcı bir soruyla da sunuma başlayabilirsiniz. Merak uyandıran güçlü sorular dikkatlerin hızlıca sizde toplanmasını sağlar.

4) Sesinizi Yanlış Kullanmak

Sunumlarda dikkat çeken ve sık görülen hatalardan birisi de konuşmacının vurgusuz ve tekdüze konuşmasıdır. Tekdüze konuşmada sesimizin hızı ve şiddeti değişmez, vurgulama ve tonlama yapmayız. Bu türden bir konuşmayı dinleyenler en fazla 2-3 dakika ilgiyle takip edebilirler. Sonra ilgileri hızla kaybolmaya ve bir süre sonra da sıkılmaya başlarlar.

Etkili konuşmak için sesinizi kullanmakta ustalaşmalısınız. Vurgu yapmak için bazen sesimizi yükseltiriz ve belli bir kelimeyi öne çıkarırız. Bazense sesimizi oldukça yavaşlatarak sanki önemli bir sırrı paylaşıyor gibi yaparız. Etki yaratmanın bir diğer yolu da bazen sessizliğin gücünden faydalanmaktır. Çok kritik bir şey söyledikten sonra 1-2 saniye duraksayın, ortamda oluşan sessizlik sizi ürkütmesin. Sunum provaları yapmak bu konudaki yeteneklerinizi geliştirecektir. Sesinizi kaydederek sunumunuzda sesinizi nasıl kullandığınızı inceleyin.

iş-görüşmesi-ve-duygular

5) Beden Dilinizi Yanlış Kullanmak

Beden dilinin topluluk önündeki sunumlarda etkisi çok büyüktür çünkü sahnedesiniz ve dinleyiciler sizi sürekli izlemektedir. Öncelikle duruşunuzun dik ve dinleyicilere dönük olması çok önemli. Slaydınıza vb bakmak için bile olsa asla sırtınızı dinleyenlere dönmeyin.

Sık karşılaştığım hatalardan birisi de sunum için kullanılan laptop, kürsü vb. bir nesnenin arkasında fazla kalmaktır. Bu durum dinleyicilerin bilinçaltında sanki bir şeylerden saklanıyorsunuz ve özgüveni düşük birisiniz mesajı iletecektir. Dinleyicilerin her zaman sizi bütünüyle görmelerini sağlayın.

Göz teması ilgiyi canlı tutmak için etkili bir yoldur. Sunumunuzu 7-8 kişiden daha kalabalık gruplara yaptığınızda herkesle birebir göz teması kurmak zorlaşacaktır. Bu durumlarda dinleyici kitlesini 2 ya da 3’e bölerek her bölümün tam merkezindeki kişilerle sıralı olarak göz temasında bulunmak işe yarayacaktır.

6) Sahneyi Yanlış Kullanmak

Sahnenin bütününü kullanma becerinizi de geliştirin. Sürekli sabit bir noktada durarak sunumu yapmayın. Sahnede sürekli dolanmak da doğru bir kullanım değildir. Dikkatleri konudan size yönlendirir, sizi takip ederken konuyu kaçırabilirler. Beynimiz fiziksel hareket değişimlerine karşı çok duyarlıdır. Sahnede dikkatleri dağıtmadan yer değiştirmek, yeni pozisyonumuzda bir süre sunuma devam edip konu değişimlerinde tekrar hareket edebiliriz.

Sık görülen hatalardan biriside ellerin cepte olması ya da kravat, düğmemiz vb. bir şeylerle oynamak ya da bir yerlere yaslanmaktır. Ellerimizin boşta ve dinleyicilerin görebileceği şekilde açık olması gerekir.

7) Dinleyicilerle Etkileşimde Bulunmamak

Son olarak sunumlarınızda dinleyicilerle etkileşim içinde olmaya çalışın. Sahneyi bütün olarak kullanmanız, duruşunuz ve göz teması ile bunu sessiz iletişim çerçevesinde yaparsınız. Buna ek olarak bazen dinleyicilere sorular sormak, onlardan gelecek olası katkılara karşı açık ve cesaretli olmak gerekir.

Sorular her zaman bir cevap almak için sorulmaz bazen de bir şeylere dikkat çekmek vurgu yapmak ve dinleyicileri düşündürmek için de sorulardan yararlanırız. Cevap beklemiyorsak bile her sorudan sonra bir miktar sessizlik yaratın ve düşünmelerine izin verin.

Sevgiyle kalın

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İ.Ü. SBF İşletme Mezunu olan Ercan Kalit, Hizmet ve Bilişim sektörlerinde uzun yıllar Satış, Şube Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğü ve Ülke Satış Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Yaşamına, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak devam eden Ercan Kalit, Yedi Adım ve ADS Consulting Group bünyesinde Müşteri Deneyimi Yönetimi, Değişim Yönetimi, Satış Yönetimi, Performans ve Motivasyon Yönetimi alanlarında eğitim ve danışmanlık vermektedir. İnsana dair merakının peşinde uzun yıllardır Felsefe, Psikoloji ve Kadim Bilgelik öğretileri alanında disiplinler arası araştırmalar yapan Ercan Kalit, ICF Onaylı Professional Solution Focused Coach ve Executive & Team Coach , IAC onaylı NLP Practitioner sertifikaları sahibidir.

Bir Cevap Yazın

Aynı İşi Yapan Kadınlar 80 TL, Erkekler 100 TL Kazanıyor

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerine yapılan araştırmalar, Türkiye’de aynı pozisyonda çalışan kadınların erkeklerden 5’te 1 oranında daha az kazandığını gösteriyor. Özyeğin Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berna Zengin Arslan, araştırmalara göre kadınların eğitimine yapılacak 1 dolarlık yatırımın ekonomiye 5 dolarlık katkı sağlayacağını belirtiyor.

Dünya genelinde yapılan araştırmalar Türkiye’de kadın ve erkek arasındaki ücret eşitsizliğinin yüzde 20 oranında olduğunu gözler önüne seriyor. Bir başka deyişle Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar 80 TL, erkekler 100 TL kazanırken; kadınların eğitimine ve istihdamına yapılan 1 dolar yatırım ise ekonomiye 5 ila 7 dolar arasında katkı sağlıyor.

Özyeğin Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berna Zengin Arslan son 10 yılda Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler içerisinde toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında gelişmeleri ortaya koyan Cinsiyet Eşitliği Endeksi‘ne göre kadınların istihdam oranında iyileşme gözlemlendiğini ancak yakalanan oranların hala yeterli olmadığını söyledi. OECD ücret eşitsizliği sıralamasına göre Türkiye’de kadın-erkek ücretleri arasındaki farkın yüzde 20.06 olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Arslan, bu oranla Türkiye’nin en kötü altıncı ülke konumunda bulunduğunu belirtti.

1 dolar yatırım ile ekonomiye 7 dolarlık katkı sağlanabilir 

Birleşmiş Milletler’in (BM) Toplumsal Cinsiyet Hedefleri raporuna göre; kadınların güçlendirilmesinin ekonomik büyümenin ve sosyal gelişmenin desteklenmesi için öncelikli şart olduğunun altını çizen Doç. Dr. Berna Zengin Arslan “BM’nin yapmış olduğu araştırmaya göre; kızlar için eğitim programlarına ve evlilik yaşını yükseltmeye yapılacak her bir dolar yatırım topluma beş dolar olarak geri dönüyor. Kadınlar için gelir getiren faaliyetleri iyileştiren programlara yapılan bir dolarlık yatırım ise ekonomiye 7 dolar kazandırıyor” dedi.

Eğitim kurumlarında dahi eşitsizlik söz konusu

“AB Bölgesi’nde ve hatta dünya çapında yapılan araştırmalar toplumsal cinsiyet konusunda akademide ve araştırma kurumlarında dahi bir dengeden söz edilemeyeceğini gözler önüne seriyor” diyen Doç. Dr. Berna Zengin Arslan Avrupa Komisyonu’nun Ufuk 2020 programı kapsamında yaptığı çağrı üzerine, Özyeğin Üniversitesi olarak eğitim, araştırma ve inovasyonda toplumsal cinsiyet eşitliği ve dengesinin teşvik edilmesi ile kadın araştırmacıların yetenek ve birikim kaybının önüne geçilerek hem akademik hem de ekonomik verimliliğin en üst seviyelere çıkarılmasını sağlamak hedefiyle bir AB projesi olan PLOTİNA‘yı hayata geçirdiklerini söyledi.

STEMM alanlarında kadın oranları oldukça düşük

Doç. Dr. Berna Zengin Arslan “Küresel araştırmalarda özellikle üst düzey karar alıcı organlarda kadınların erkeklere oranla daha az yer aldığını görüyoruz. Bunun yanında, akademik unvanlar açısından alt seviyelerde bir denge görülüyor olsa da yukarı seviyelerde kadınların temsilinin çarpıcı biçimde azaldığını gözlemliyoruz. Bizim yaptığımız öz değerlendirme çalışmasında da bu bulgularla uyumlu sonuçlar elde ettik. Özellikle uluslararası akademik dünyada STEMM başlığıyla ifade edilen bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve tıp gibi alanlarda hem öğrenciler hem de akademisyen ve araştırmacılar arasında kadınların oranı bir hayli düşük denebilir. Bu durum da BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde de ifade edildiği gibi, ekonomik verimlilik ve mükemmellik açısından ciddi olumsuzluklara neden oluyor” diye konuştu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook ve Google’ın Siyasi Reklamlarla Başı Dertte

Facebook

Facebook, Google ve diğer çevrimiçi platformlarda yayınlanan siyasi propaganda içerikli reklamlar, artık Federal Seçim Komisyonu tarafından çizilen çerçeve kapsamında ve daha sıkı kurallarla denetlenmek isteniyor.

Komisyonda Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Demokrat Parti üyesi Ellen Weintraub’un paylaştığı teklif radyoda, televizyonda ve basılı reklamlarda yayınlanan siyasi içerikli reklamlarda olduğu gibi, internette yer alan politik reklamların da kaynağının açıklanmasını şart koşuyor. Kongre, konuyla ilgili ciddi bir düzenleme olarak kabul edilen tasarıyı, 8 Mart’taki halka açık oturumda tartışacak.

Siyasi içerikli internet reklamları ABD’de oldukça popüler durumda.

Hatırlayacağınız üzere, Rusya’nın Donald Trump’ın kazandığı 2016 yılındaki ABD Başkanlık Seçimi‘ni sosyal ağlarda ve dijital ortamlarda manipüle ettiğine, Amerikan halkı üzerinde algı operasyonu yaptığına, hatta belli yöndeki propagandalara seçim sonuçlarını değiştirecek derecede maddi destek verdiğine dair iddialar hâlen sürüyor.

Kongrenin gündemine getirilen tasarı buradan hareketle, hem bu iddiaları daha yakından inceleyebilmek hem de benzer şüphelerin tekrarlanmaması için Facebook ve Google gibi dijital alandaki dev platformların, yayınladıkları siyasi içerikli reklamların sponsorlarının kim olduğu, bu reklamlara ne kadar para harcandığı, reklamların hangi kesimleri hedeflediği ve benzeri birçok noktada hem Beyaz Saray’a hem de Kongre’ye açıklama yapması kuralını getiriyor.

Federal Election Commission
Federal Seçim Komisyonu’nun gündeme getirdiği tasarı, siyasi içerikli internet reklamlarına sıkı denetim getiriyor.

Federal Seçim Komisyonu’nun teklifi, siyasal propaganda çalışmalarını, siyasi partileri ve teknoloji şirketleri de dahil olmak üzere federal seçimleri etkileyebilecek diğer kurumları kapsıyor. Bu durumda, söz konusu kapsamda faaliyet gösteren taraflara ait platformların ilgili mevzuata uyum sağlayacak hâle gelmesi gerekecek.

Yine de hikâyenin burada başlamadığını, konunun tâ 2011’e kadar uzandığını da belirtmemiz gerekiyor. Facebook o yıl, reklamlardaki “sponsorlu” ifadesinin sponsorun kimliğine dair bilgi vermediğini ve sponsorun internet sitesine yönlendirme yapmadığını belirterek Federal Seçim Komisyonu’ndan bu konuda muafiyet talep etmişti. Konu komisyonda görüşülmüş ama herhangi bir karar bağlanamamıştı.

Vladimir Putin
Rus manipülasyonuyla ilgili başı en çok ağrıyan platformlardan biri de Facebook.

2015 ve 2016 yıllarında Facebook, Google ve diğer bazı önemli internet sitelerinin Ruslar tarafından, Amerikan halkını politik konularda etkilemek amacıyla kullanıldığının ortaya çıkması, doğal olarak bu konunun komisyon tarafından yeniden gündeme getirilmesine yol açtı. Açıkçası komisyon bu sefer, sert kurallar koymakta ve sıkı denetim getirmekte kararlı görünüyor.

Nitekim söz konusu tasarı, internette metin veya görsel grafik biçimindeki siyasi içerikli reklamlarda reklamverenin adının yeterli büyüklükte ve açıkça okunabilir harflerle yazılmasını zorunlu tutuyor. Dijital müzik platformları ve internet radyolarında verilen politik reklamlar da düzenlemeden nasibini alacak. Zira buralarda verilen siyasi reklamlar sözlü feragatnameleri içermek zorunda olacak ve çevrimiçi video ve sesli mesaj yoluyla reklam veren adayların ad ve soyadlarını tam olarak belirterek “Bu mesajı onaylıyorum” ifadesini ekleyecek. Tasarı yasalaşırsa, internetteki ücretsiz içerikleri de etkileyecek. Örneğin YouTube’a ücretsiz bir şekilde video yükleyen siyasi kuruluş veya kişi, içerikten sorumlu olduğunu belirtecek. Mevcut yasada bu durum yalnızca reklamlı olarak paylaşılan politik videolarda sınırlı.

Tasarı yasalaşırsa, yeni düzenlemeden YouTube da derinden etkilenecek. Sponsorlu ya da sponsorsuz her siyasi reklamda yeni kıstaslar aranacak.

Komisyondan geçmesi için Cumhuriyetçi Parti’nin desteği gereken tasarı, sanal ve artırılmış gerçeklik konuları da dahil olmak üzere, teknolojik gelişmelerin yasal çerçevede düzenlenmesi yolunda önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Federal Seçim Komisyonu’nun (FEC) internetteki politik reklamların yasal yönden düzenlenmesine ilişkin ilk girişimi elbette bu değil. Komisyon 2006 yılında Youtube’dan, bu platformda bireyler veya kimi gruplar tarafından satın alınan çevrimiçi siyasi reklamların ne kadara mal olduğuna dair bilgi vermesini istemişti. Hatta bu istek, başka sitelerde banner olarak bulunan ücretli politik reklamların tamamını da kapsar nitelikteydi. Komisyon, blog ve benzeri kişisel görüş içeren bazı dijital iletişim kanallarını ise bundan muaf tutmuştu.

Görünüşe göre, 2011 yılında FEC’in taleplerine direnen Facebook’u bu sefer daha zor bir mücadele bekliyor.

Tasarının yasalaşıp yasalaşmayacağı şimdilik meçhul. Fakat kendi durumumuza dönüp baktığımızda, bilişim hukuku konusunda henüz yeterli sayıda ve nitelikte insan kaynağının bile olmadığı ülkemizde, buna benzer çalışmaları görmek şimdilik yalnızca bir hayal olarak duruyor. Çünkü bilişim hukukunun genellikle sansüre yasal dayanak olarak kullanıldığı ve bunun kanıksandığı bir ortamda, politik reklamların kaynağını sorgulamak üst düzeyde bir şeffaflık ve hesap verebilirlik anlayışı ile özel uzmanlık gerektiren kalifiye insan kaynağına ihtiyaç duyar.

Peki, ABD’de gündeme gelen bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Siyasi amaçla verilen çevrimiçi reklamların kaynağının ayrıntılı bir şekilde sorgulanması ve en derin noktalarına kadar devlet kurumlarına bilgi verilmesi bir şeffaflık göstergesi mi, yoksa siyasi propaganda özgürlüğünü gelecekte kısıtlayabilecek bir düzenleme mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link