Başarılı Olana Kadar Kaç Kez Denemelisiniz?

 • Çoğu kez büyük başarılar elde etmek için çok sayıda başarısızlığı da tatmak gerekir. Tarihe adını altın harflerle yazdırmış, alanında başarılı kişilerin zirveye çıkmak için gösterdikleri azim ise bunun en büyük kanıtı.
 • İngiliz iş adamı Richard Branson, Virgin Galactic’i kurmadan önce 400 şirket kurdu.

 • Ünlü aktör Sylvester Stallone, “Rocky” filminin senaryosunu ve kendisini satmaya çalışırken 1.500 kez reddedildi.

 • Thomas Edison, ampülü icat edene kadar 10 bin başarısız deneme yaptı.

 • İlgili Yazı: Henry Ford’dan 10 Önemli Başarı Dersi


Birçoğumuz, hedeflediğimiz bir şeye ulaşmak için aslında yeterince çabalamıyoruz. Genellikle hedefimize varmak için ilerlediğimiz yolda, önümüze çıkan birkaç engel bizi hemen yıldırıyor. Bazılarımız ise biraz daha azimli davranarak biraz daha aşama kaydetmeyi başarıyor, ancak onlar da bir noktadan sonra pes edip kendilerini başarısızlığın pençesine bırakıyorlar. Bu konuda kaçırdığımız bir nokta var ki, o da başarının bazen çok daha fazla çaba gerektirdiğidir.

Bir infografik hazırlama platformu olan Adioma, bu konuyla ilgili olarak “Kaç Kere Denemelisiniz?” başlıklı güzel bir infografik hazırlamış. Adioma’nın hazırladığı bu infografikte, alanında son derece başarılı olan birçok ismin hedeflerine ulaşmak için kaç deneme yaptıklarına dair çeşitli örnekler yer alıyor.

Bu infografikte yer alan en dikkat çekici örnek ise büyük ihtimalle duymuş olabileceğiniz Thomas Edison‘un ampülü icat edene kadar gerçekleştirdiği başarısız deneme sayısı. Bu, büyük işler başarmanın zorluğu ile ilgili bir muhabbet söz konusu olduğunda en sık verilen örnektir. Çünkü Thomas Edison, ampülü icat edene kadar tamı tamına 10 bin başarısız deneme yapmıştır ve bu durum, onun o meşhur sözünü söylemesine neden olmuştur:

Başarısız olmadım. İşe yaramayacak 10 bin yöntem buldum.

Adioma’nın hazırladığı infografiğe göre, bazı ünlü isimlerin başarıya ulaşmak için yaptıkları denemelerin sayıları şu şekilde:

 • Ünlü yönetmen Steven Spielberg, Güney California Üniversitesi Film Okulu tarafından 3 kez geri çevrildi.

 • Yazar Tim Ferriss’in “4 Saatlik İş Haftası” isim kitabı, yayıncılar tarafından 4 kez geri çevrildi.

 • Pandora.com’un kurucusu, finansman sağlamadan önce yatırımcılarla 300 kez görüştü.

 • İngiliz iş adamı Richard Branson, Virgin Galactic’i kurmadan önce 400 şirket kurdu.

 • KFC’nin kurucusu Harland David Sanders, KFC’yi kurmadan önce, tavuk tarifini satmaya çalıştı ve başarılı olana dek 1009 kez hayır cevabını aldı.

 • Ünlü aktör Sylvester Stallone, “Rocky” filminin senaryosunu ve kendisini satmaya çalışırken 1.500 kez reddedildi.

 • İngiliz mucit ve Dyson şirketinin kurucusu James Dyson, istediği elektrik süpürgesini yapana kadar 5126 kez başarısız prototip yaptı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

40. Denemede Ortaya Çıkan Milyar Dolarlık Şirket

 • 1953 yılında, Rocket Chemical Company’nin üç kişilik ekibi, havacılık endüstrisinde paslanmayı önleyici çözücü ve yağ çözücü olarak kullanılmak üzere bir formül geliştirmek için çalışmalara başladı ve ekibin mükemmel formülü meydana getirmesi için 40 deneme yapması gerekti.
 • 40. denemede başarıya ulaşıldığı için ürünün ismi, WD-40 olarak belirlendi.WD-40’ın formülü o kadar başarılı oldu ki, aradan geçen 65 yıla rağmen hala satılıyor. WD-40, şu anda iki binden fazla kullanım alanına sahip.
 • WD-40 Company’nin mevcut değeri, yaklaşık olarak 1,3 milyar dolar.
 • İlgili Yazı: Başarılı Olana Kadar Kaç Kez Denemelisiniz?

Büyük başarılara ulaşmak gerçekten sabır ister. Hatta söz konusu milyar dolarlık bir şirket kurmak ise sabırlı bir şekilde çok sayıda deneme yapmak gerekebilir. WD-40 Company isimli ABD’li şirket de tam da bu durumun en iyi örneklerinden biri. Bunun sebebini öğrenmek için WD-40 Company’nin geçmişine doğru kısa bir yolculuğa çıkalım.

1953 yılında, WD-40 Company’nin (ilk kurulduğundaki ismi Rocket Chemical Company) kurucusu Norm Larsen’in üç kişilik ekibi, havacılık endüstrisinde paslanmayı önleyici çözücü ve yağ çözücü olarak kullanılmak üzere su yer değişimi formülü meydana getirmek üzere çalışmaya başladı. Ve 39 başarısız denemenin ardından, ekip mükemmel formülü meydana getirmeyi başardı. 40. denemede başarıya ulaşıldığı için ürünün ismi, WD-40 olarak belirlendi. WD-40’ın formülü o kadar başarılı oldu ki, aradan geçen 65 yıla rağmen hala satılıyor.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, WD-40, ilk kez Convair isimli havacılık yüklenicisi tarafından Atlas Füzesi’ndeki pas ve korozyonu önlemek için kullanıldı. Ve ürün o kadar işe yaradı ki, bazı çalışanlar evde kullanmak için gizlice tesisteki WD-40 kutularından aldılar. Daha sonra şirketin kurucusu Norm Larsen, işi büyütmek için yeni yollar aramaya başladı ve evde kullanım için WD-40’ı aerosol kutularını koymayı akıll etti. 1958 yılı itibarıyla ürün, San Diego şehrinde satışa sunuldu.

Sonraki on yıl içinde, ürün, donanım ve spor malzemeleri satan mağazalara dağıtılmaya başlandı. 1961 yılında, ABD’nin Körfez Kıyısı’nda gerçekleşen Carla Kasırgası’nın kurbanları tarafından su hasarı almış araçları ve ekipmanları yenilemek için kullanıldı. WD-40’ın satışları sürekli olarak artmaya devam etti ve 1969 yılında, Rocket Chemical Company, WD-40 ürününün bu başarısından ötürü şirketin ismini de WD-40 Company olarak değiştirdi.

1973 yılında ise şirket halka açıldı. WD-40 Company’nin şu anda yaklaşık olarak 1,3 milyar dolarlık bir değeri var. Bununla birlikte WD-40 ürünü ise iki binden fazla kullanım alanına sahip.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın Gündemi #60

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 4 – 11 Ağustos arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link