Ucuzluk Mağazalarının Başarısı, Amazon ve Walmart Gibi Şirketleri İştahlandırdı

Perakende devi şirketler, bu zamana kadar online satışlarda hep varlıklı kesime odaklandı. Ancak bu durum, yavaş yavaş değişiyor. Artık Amazon ve Walmart gibi perakende şirketleri, düşük gelirli kişilere odaklanmaya çalışıyorlar. Birleşik Devletlet Tarım Dairesi, bu yılın başında Amazon ve Walmart’ın, SNAP (Supplemental Nutrition Assistance Program / Tamamlayıcı Beslenme Destek Programı) kapsamında yer alan kişilere gıda ürünleri satacak olan şirketler arasında yer alacağını açıklamıştı. İşte bu açıklama, bu değişimin en büyük göstergesi.

Business Insider’ın yaptığı habere göre ABD baz alındığında, online alışveriş yapan kişiler, genelde daha refah içinde yaşayan kişiler oluyorlar. Öyle ki, ABD’de online alışveriş yapan kişilerin %55’inin aile bireylerinin toplam yıllık geliri 75.000 dolar ve üstü. İşte bu yüzden Amazon ve Walmart gibi sektördeki büyük oyuncular, online satış stratejilerini belirlerken hep daha varlıklı kişilere odaklandılar.

2015 yılında Amazon Prime üyesi bir ev halkının ortalama yıllık geliri 69.300 dolardı ve bu rakam, ortalama bir ABD’linin yıllık gelirinden kabaca 15.000 dolar daha fazla. Walmart ise e-ticaret yatırımlarında ürünleri genele göre daha pahalı olan, daha moda markalara odaklandı. Ancak bu tarafta, pazar doygunluğa ulaşmaya başlıyor ve perakende şirketleri, daha düşük gelire sahip olan kişilerin yer aldığı tarafta da para kazanılabileceğinin farkına varmaya başladı.

Sears ve Macy’s gibi büyük mağazalar, satışları artırmaya çalışırken dolar mağazaları (bizdeki bir milyonculara tekabül ediyor) ve diğer yüksek bütçeli perakende şirketleri, bütün pazarı domine ediyorlar. 2010 ile 2015 yılları arasında, ABD’deki dolar mağazalarının satışları 30,4 milyar dolardan 45,3 milyar dolara yükseldi. Gordan Haskett isimli araştırma firmasının yaklaşık olarak 500 hane ile yaptığı ankete göre geçtiğimiz eylül ayında dolar mağazaları ve indirim mağazaları, diğer bütün mağaza türlerinden daha fazla satış gerçekleştirdi.

İşte Amazon ve Walmart da yeni hamleleriyle online tarafta düşük gelirli kesim ile iyi bir marka-müşteri ilişkisi kurarak bu pazardan pay almak istiyor. Bu şirketlerin büyüklükleri düşünüldüğünde ise bu pazarı da kısa süre içinde domine etmeleri pek de zor gibi görünmüyor.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Walmart, Mağazalarına Müşteri Çekebilmek İçin Ürünlerinin Online Fiyatlarını Artırdı

Günümüzde herhangi bir ürünü internetten satın almak, fiziksel mağazadan satın almaya göre daha avantajlıdır, çünkü genel olarak internet fiyatları daha düşüktür. Ancak ABD’nin en büyük perakende satış yapan mağazalar zincirlerinden biri olan Walmart, bu anlayışı yıkan ilginç bir hamleye imza attı.

Son dönemlerde sık sık Amazon ile girdiği rekabetle gündeme gelen Walmart, alışveriş çılgınlığının yaşandığı ve büyük indirim kampanyalarının yapıldığı Black Friday ve Cyber Monday öncesinde insanları fiziksel mağazalarına çekebilmek için online olarak satışa sunduğu ürünlerin fiyatlarını artırdı. The Wall Street Journal’ın yaptığı habere göre mega mağaza, satışa sunduğu ev ve gıda ürünlerinin internet sitesindeki fiyatlarını artırırken bu ürünlerin mağaza fiyatları aynı kaldı. Şirket, internet fiyatı mağaza fiyatından daha yüksek olan ürünlerde bu durumu vurgulayarak müşterilerini bu ürünleri fiziksel mağazalardan almaya teşvik edecek.

Walmart’ın bazı ürünlerinin online fiyatlarını artırmasının bir başka nedeni ise maliyetleri düşürmek ve online satışlardaki karı artırmak. Çünkü insanların mağazadan alışveriş yapması, teslimat maliyetlerinin düşmesi anlamına geliyor. The Wall Street Journal’ın belirttiğine göre bir paket makarna ve bir kutu peyniri Chicago’dan Atlanta’ya taşımanın Walmart’a maliyeti 10 doları bulabilir.

Walmart’ın stratejisi, ABD’nin bir başka büyük perakende markası olan Costco‘nun stratejisine benziyor. Costco da ürünlerinin mağaza fiyatlarını internet fiyatlarından daha düşük tutuyor. Ancak The Wall Street Journal’ın da dikkat çektiği gibi sloganı “her zaman düşük fiyatlar” olan Walmart’ın bu stratejisi oldukça tuhaf. Özellikle de Amazon ile rekabet edebilmek amacıyla birçok hamle yaparken… Bu amaçla geçtiğimiz yıl 3 milyar dolar karşılığında jet.com’u satın alan Walmart, geçtiğimiz ay ise online market işine girmişti.

Tüm bunlara rağmen, bu alışılmadık hamle geçtiğimiz iki yılda net gelirleri düşen perakende devinin gelirlerini artırmasını sağlayabilir. Ancak yine de şirket, Amazon ile rekabet etmek istiyorsa hiç şüphesiz daha kalıcı çözümler bulmalı.

Alibaba Bekarlar Günü’nde Satış Rekoru Kırdı

Çin’in en büyük online alışveriş platformu Alibaba, ülkede her yıl kutlanan Bekarlar Günü’nde 25 milyar doları aşan satışla rekor kırdı.

Çin’de Sevgililer Günü’ne alternatif olarak her yıl 11 Kasım’da kutlanan Bekarlar Günü’nde, bu yıl satış patlaması yaşandı. Ülkenin en popüler e-ticaret platformu Alibaba, geçen yıla oranla satışlarını yüzde 29 artırarak 25,3 milyar dolarlık satış yaptı.

Bloomberg’in haberine göre, şirketin festivalin ilk iki dakikasında 1 milyar dolar, ilk 30 dakika içinde de 7 milyar dolara yakın satış yaptığı bildirildi.

 Online ödemelerde dünya rekoru

Alibaba’dan yapılan açıklamada, şirketin festivalin ilk beş dakikasındaki ödeme işlemleriyle dünya rekoru kırdığı, saniyede 256 bin ödeme işlemi gerçekleştirildiği belirtildi.

Çin’de bekarların kendilerine hediye aldığı Bekarlar Günü festivali, ABD’de alışveriş çılgınlığının yaşandığı Black Friday ve Cyber Monday’deki satışların toplamını da geride bıraktı.

Alibaba’nın festivalden bir gün önce Cuma günü düzenlediği galaya, Nicole Kidman ve Pharrell Williams gibi ünlü isimler katıldı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday