Markafoni tarafından hazırlanan veriler, Türkiye’nin e-ticaret tablosunu her yönüyle ele alarak inceliyor. Verilere göre, Türkiye e- ticaret sektöründe bir hayli ileri bir porföy izliyor ve giderek de izleme yolunda devam ediyor. E-ticaret hacmi bakımından öncü olan şehirler %31 ile İstanbul, %11 ile Ankara ve %8 ile İzmir şeklinde paylaşılıyor. En fazla satın alma ise elektronik ürünlerde gerçekleşiyor.

İnternet penetrasyon oranları incelendiğinde Türkiye ilk 20 ülke arasına girmeyi başarmış durumda. Hatta e-ticaret alanında en cazip 10 ülkeden biri.

Sosyal medya kullanım oranlarımız  oldukça yüksek rakamlarda seyrediyor. Facebook kullanım oranlarında dünyada 7. Twitter’da 11. Youtube’da ise 14. sırada yer alıyoruz.

2008’den bu yana online perakende satışlarımız iki katı oranında artmış görünüyor. 2016 tahminlerine göre ise bu rakam %16,8 oranında artış gösterecek. Türkiye’de neredeyse her iki markadan biri online mağazaya sahip.

Markafoni tarafından hazırlanan aşağıdaki infografik, Türkiye’nin eTicaret sektöründeki oranlarını detaylı bir şekilde gözler önüne seriyor.

perakende_haritasi_INFOGRAFIK

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

1 YORUM

  1. bilgilendirici bir infografik olmuş. Dikkatimi çeken nokta İstanbul, Ankara ve İzmir’in tüm e-ticaretin yarısına sahip olması. Bu yüzdendir ki eticaret şirketleri en çok ilgiyi bu üç şehre vermektedir.

Bir Cevap Yazın