Türkiye’nin E-Ticaret Hacmi, 2016’da %24 Büyüdü 0

Türkiye’de e-ticaret pazarını uluslararası standartlara göre ölçümleyen  “Türkiye E-Ticaret 2016 Pazar Büyüklüğü” raporu açıklandı. Rapora göre, Türkiye’de e-ticaret sektörü, 2016 yılında %24 oranında artış göstererek 30,8 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştı.

Türkiye E-Ticaret 2016 Pazar Büyüklüğü raporunun kamuoyu ile paylaşılması amacıyla düzenlenen basın toplantısına TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca, Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Tolga Yaveroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı toplantıda sunum, TÜBİSAD E-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş tarafından yapıldı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı  Kübra Erman Karaca, TÜBİSAD’ın  temsil ettiği sektörlerin tüm alt kategorileri ile birlikte Türkiye’nin hızla büyüyen, gelişen ve en dinamik sektörleri arasında yer aldığını belirtti. Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Tolga Yaveroğlu, dördüncüsü tamamlanan Türkiye E-Ticaret Pazar Büyüklüğü çalışmasının bu sene de bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını söylerken TÜBİSAD E-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş ise, e-ticaretin bir ülkede büyümesinde internet kullanımı, bankacılık hizmetlerinin ve lojistik altyapının gelişmişliği, kullanıcıların e-ticaret alışkanlığı gibi etkenlerin önemli bir rol oynadığını ifade etti.

TÜBİSAD Türkiye’de E-Ticaret Pazar Tanımlama ve 2016 Pazar Büyüklüğü Raporu Sonuçları

Toplam Pazar: 30,8 milyar TL (Yüzde 24 yıllık büyüme)

Alt Kırılımlar

Tatil-Seyahat: 10,1  milyar TL  (Yüzde 13 Yıllık Büyüme)
Sadece Online Perakende: 11,3 milyar TL  (Yüzde 33 Yıllık Büyüme)
Çok Kanallı Perakende: 6,2 milyar TL  (Yüzde 30 Yıllık Büyüme)

Online Pazaryeri: 5,2 milyar TL (Yüzde 38  Yıllık Büyüme)
Online Bahis: 3,2 milyar TL (Yüzde 24 Yıllık Büyüme)
Online – Çok Kategorili: 2,6 milyar TL (Yüzde 18 Yıllık Büyüme)
Online – Özel Alışveriş: 2,6 Milyar TL (Yüzde 43  Yıllık Büyüme)
Online – Dikey: 0,8 Milyar TL (Yüzde 24 Yıllık Büyüme)

Çok Kanallı – Elektronik: 2,4 Milyar TL (Yüzde 33 Yıllık Büyüme)
Çok Kanallı – Giyim & Ayakkabı: 1,2 Milyar TL (Yüzde 39 Yıllık Büyüme)
Çok Kanallı – Ev & Dekorasyon: 0,7 Milyar TL (Yüzde 25 Yıllık Büyüme)
Çok Kanallı – Eğlence & Kültür: 0,4 Milyar TL (Yüzde 23 Yıllık Büyüme)
Çok Kanallı – Diğer: 1,6 milyar TL  (Yüzde 24 Yıllık Büyüme)

E-Ticaretin Toplam Perakende İçindeki Payı (Toplam Perakende Pazarında Online İşlemlerin Oranı)

Türkiye: Yüzde 3,5
Gelişmiş Ülkeler Ortalaması: Yüzde 8,8
Gelişmekte Olan Ülkeler Ortalaması: Yüzde 3,8

TÜBİSAD’ın Türkiye E-Ticaret 2016 Pazar Büyüklüğü raporunu buradan indirebilirsiniz.

Geçtiğimiz haftalarda da TÜSİAD, Türkiye’deki e-ticaret sektörü ile ilgili benzer bir rapor yayımlamıştı. Bununla ilgili yayımladığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Bu ABD Şehrinin Yeni İsmi, “Amazon” Olabilir Bu ABD Şehrinin Yeni İsmi, “Amazon” Olabilir için yorumlar kapalı

Ağustos ayında resmi olarak Türkiye’ye giriş yapan ve Türkiye’de ev tekstil ürünleri işine girmeye hazırlanan Amazon, şu sıralar ABD’de ikinci bir genel merkez açmayı planlıyor. Ve bu nedenle ABD’nin kuzeyinde bulunan şehirler, halihazırda Washington eyaletinin Seattle şehrinde bir genel merkezi bulunan Amazon’un yeni genel merkezini kendi şehirlerinde açması için adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Bu rekabet içinde yer alan şehirlerden biri de Georgia eyaletine bağlı Stonecrest.

Yerel medyanın belirttiğine göre Stonecrest şehri bu rekabette öne çıkabilmek için ilginç sayılabilecek bir hamle yaptı. Geçtiğimiz pazartesi günü toplanan Stonecrest şehrinin belediye il meclisi, Amazon’un genel merkezini kendi şehirlerinde açması durumunda, şehrin ismini Amazon olarak değiştirmeyi oy birliğiyle kabul etti. Ayrıca Amazon’a yaklaşık olarak 1.400 kilometrekarelik bir arazi verilmesi de kararlaştırıldı.

Bununla birlikte Amazon, ikinci genel merkezini açacağı yer için yaklaşık olarak 670 kilometrekarelik bir alan gerektiğini ve de genel merkezin havaalanına yakınlığının, toplu taşımanın, şehirdeki yaşam standardının büyük önem taşıdığını belirtti. Ayrıca şirket, 5 milyar dolara mal olması beklenen genel merkezini inşa etmek ve genişletmek için devlet yardımı aradığını da belirtti. Amazon’un inşa edilecek olan yeni genel merkezinde toplamda 50.000 kişinin çalışacağı tahmin ediliyor.

Son olarak eczacılık işine de el atacağı söylenen Amazon, ikinci genel merkezini açacağı şehri belirlemek için şehirlere vergi indirimi ve yer değiştirme hibesi gibi teşviklerin olup olmadığını ve bunların miktarlarını da soruyor. Ancak Stonecrest’in bu hamlesi de marka açısından büyük bir pazarlama imkanı ve prestij anlamına geliyor. Bununla birlikte küçük bir şehir olan Stonecrest’in, bu yarışta New York ve Dallas gibi oldukça güçlü rakipleri olduğunu da belirtelim.

Amazon, 19 Ekim tarihine kadar ikinci genel merkezi için teklifleri kabul edeceğini açıkladı.

Walmart, Amazon ile Yarışabilmek İçin Online Market İşine Girdi 0

E-ticaretin her geçen gün daha fazla önem kazanmasının ardından değer kaybeden ve geçtiğimiz yıl çok sayıda mağazasını kapatan Walmart, e-ticaret sektöründeki en büyük rakibi olan Amazon ile rekabet edebilmek için hamlelerine devam ediyor. Walmart’ın geçtiğimiz yaz 3 milyar dolar karşılığında satın aldığı Jet.com, geçtiğimiz hafta kendi market markasını oluşturduğunu açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre bu kategoride gıda ve temizlik ürünleri gibi ev ihtiyacına yönelik ürünler satılacak. Uniquely J ismi verilen bu yeni markanın, diğer market markalarına nazaran kaliteye daha fazla önem vereceği açıklandı. Mashable’ın yaptığı habere göre Walmart, Jet.com’u kendisinin daha modern alternatifi olarak konumlandırmaya çalışıyor. Bununla birlikte Jet.com firmasından bir yetkili, bu yeni markanın önümüzdeki aylarda tanıtılacağını ve marka hizmete başladıktan sonra da satışa sunulan ürünlerin sayısının her geçen gün artacağını belirtti.

Geçtiğimiz ay aynı Amazon’unki gibi bir uçan depo için patent başvurusu yaptığı ortaya çıkan Walmart, online operasyonlarını güçlendirmek için her geçen gün yeni bir girişimde bulunuyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz aylarda online market alışverişleri için dev bir otomat kullanıma sunan firma, ardından da Pickup Towers adındaki farklı otomatları, kendi mağazalarına yerleştirmeye başlamıştı.

Özellikle geç yaptığı e-ticaret atılımı nedeniyle büyük güç kaybeden market zinciri Walmart, son zamanlarda e-ticaret alanında yaptığı hamlelerle durumu biraz olsun toparlamış gibi görünüyor. Ancak ABD’nin en büyük market zincirlerinden biri olan Whole Foods’u satın alan ve halihazırda e-ticaret sektöründe zaten güçlü olan Amazon’un, bu yarışta önde olduğunu söylemek yanlış olmaz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link