Tüketici Gözünde Online Alışverişe Detaylı Bakış! 0

Online alışveriş, muhteviyatında rahatlık olan bünyeler için biçilmiş bir kaftan olduğundan, dünyada da Türkiye’de de yükselişi şaşırtıcı değil.

Tembelliğe ve Avantaja Teşneyiz !

Online alışverişin, tam olarak çalışma mekanizmasına hakim olmayan tüketiciler, kendi mitosları üzerinden bu alışveriş formunu değerlendirmektedir: “Uygun Fiyat, Çeşitlilik ve Kapıya Gelme”.

Zamanın değeri, kısıtlılığı nedeniyle çeşidi, iş yerine, evine isteyen tüketiciler, “avm kirası ödemediği, eleman çalıştırmadığı için ucuz” olduğuna inandığı, kaliteli ürünlerin satıldığı platformların tadını çıkarıyor. Bunun yanı sıra sürekli bu avantajın kendisine daha fazla fırsatla dönmesi gerektiğini, hediye çeklerine, en kaliteli servise, hizmete sahip olması gerektiğine inanıyor.

Muhteviyatına hakim olduğu ürün gamlarında bu fiyat ve ulaşılabilirlik konusunda büyük bir zevkle, aklını ve zekasını överek anılarını paylaşan tüketiciler, aynı rasyoneller çerçevesinde sunulan belli kategorilerden ise tereddütle bahsetmektedir.

Kozmetik, ayakkabı, elektronik ürünler, tereddütle alınan veya asla alınmayan ürün gruplarıdır.

online

Pazarda Algısal Kutuplaşmalar Mevcut

Tek sorun, büyüyen pazardan daha fazla pay kapmak için ne yapılacağını çözmektedir. Sitelerin konumlandırmaları ve algıları da giderek tüketici zihninde oturmaya ve hatta belli kutuplaşmalara neden olmaya başlamış gözüküyor. Erkekler için, “Kadın kadın / bol dantelli“  dedikleri siteler mevcutken, kadınlar için de “ erkeklere göre, soğuk ve renksiz” diye tabir ettikleri site gruplandırmaları mevcuttur. Bu gruplamalar, siteler içerisindeki erkek/kadın oranlarını, ses ve sepet büyüklüklerini ciddi oranda etkilemektedir. Hatta şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, erkekler, uzak durdukları “kadın kadın/bol dantelli” sitelerin içeriğinden, kimisinin adından dahi haberdar değillerdir. Kendi dünyalarına, çeşit ve kategori beklentilerine uygun sitelerde alışverişlerine devam etmektedirler. Kadınlar, erkeklere göre daha fazla sosyal varlıklar olduklarından, “erkeksi” sitelerden haberdar ancak nadiren bu siteleri alışveriş için tercih etmektedirler.

Online-Shopping-Habits

Tüm dünyada pazarı incelediğimizde aşağı yukarı çıkan tüketici beklentileri de benzerlik göstermektedir. UPS’in geçen sene yaptığı araştırmalar, Türkiye pazarı ile de benzerlik oluşturuyor.

Çıkarımlar şöyle:

  • Asya dışında, pazardaki tatmin olumlu düzeydedir.
  • Asya ve Türkiye’nin daha duygusal ve daha kişiselleştirilmiş avantaj beklentiler içinde olması şaşırtıcı değil.
  • Satış sonrası hizmetlerde hala gidilecek çok yol var.
  • Kargo ödemesi hala tüketiciler için bir bariyer.
  • Global anlamda tüketiciler, sanal ve konvansiyonel alışveriş deneyimleri arasında bir geçiş talep etmektedir.

Sınırsız Seçenek Beklentisi…

Internet ve sanal dünya « sınırları olmayan» bir alandır tüketici nezdinde, bu nedenle alışveriş platformu sunanlardan da aynı sınırsız çeşit ve avantajları talep etmektedirler.  Popüler ve mass ürünlerin yanı sıra, daha niş, daha özel, kolay bulunmayan ürünlere, avantajlı imkanlarla ulaşma talebi bir mağazadan çok sanal alışveriş sitelerinden beklenmektedir.

Chris Anderson tarafından 2004 yılında ortaya atılan Long Tail Theory’ye göre online alışverişi incelediğimizde, Türk online alışverişçilerinin aslında beklentisinin: “ Sanal AVM” olduğunu söyleyebiliriz.

Kanal Yöneticilerine Öneriler:

  • Kargonun, ödemenin içine yedirildiği opsiyonlar, tam ödeme sayfasına geldiğinde duran tüketiciler için bir çözüm yolu olabilir.
  • Mağaza içerisinden- online’a oradan mobile ödemelere giden, kombine bir sistem heyecanla karşılanacaktır.
  • Kombinasyon alternatifleri, önerilerin çoğalması, tek parça alınan ürünlere, farklı kombin önerileri, sepet rakamını yükseltecektir.
  • Facebook, Instagram reklamlarında, tüketici segmentlerinin yaşam biçimlerine uygun kırılımlarda, daha özelleştirilmiş kombinasyon ve ürün önerisi alternatiflerinin yaygınlaştırılması.
  • Mağazada seçim yapıp, online alabilme imkanı, ayakkabı, parfüm gibi çekinerek alınan kategorilerde satışı destekleyecektir.

Bu yazı konuk yazarımız ‘Esra Baykal’ tarafından kaleme alınmıştır.

Esra Baykal; İtalyan Filolojisi, Marmara Üniversitesi MBA mezunu, moderatör ve marka stratejistidir. Leo Burnett, Pars McCANN Erickson gibi uluslararası reklam ajanslarının yanı sıra yerel pek çok reklam ajansı, digital ajans ve kurumsal firmada marka stratejisti ve danışman olarak görev almıştır. 2012 yılından beri sahibi olduğu iletişim ve pazarlama danışmanlığı firması olan GAME KUDRA’da, ölümsüz ve zamana kafa tutan markalar yaratmak için çalışmaktadır. Game Kudra, sadece Türkiye'de değil, Arnavutluk, Azerbaycan ve Rusya'da da tüketici iç görülerine ve pazar bilgilerine hakimdir.

Bir Cevap Yazın

Bu ABD Şehrinin Yeni İsmi, “Amazon” Olabilir Bu ABD Şehrinin Yeni İsmi, “Amazon” Olabilir için yorumlar kapalı

Ağustos ayında resmi olarak Türkiye’ye giriş yapan ve Türkiye’de ev tekstil ürünleri işine girmeye hazırlanan Amazon, şu sıralar ABD’de ikinci bir genel merkez açmayı planlıyor. Ve bu nedenle ABD’nin kuzeyinde bulunan şehirler, halihazırda Washington eyaletinin Seattle şehrinde bir genel merkezi bulunan Amazon’un yeni genel merkezini kendi şehirlerinde açması için adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Bu rekabet içinde yer alan şehirlerden biri de Georgia eyaletine bağlı Stonecrest.

Yerel medyanın belirttiğine göre Stonecrest şehri bu rekabette öne çıkabilmek için ilginç sayılabilecek bir hamle yaptı. Geçtiğimiz pazartesi günü toplanan Stonecrest şehrinin belediye il meclisi, Amazon’un genel merkezini kendi şehirlerinde açması durumunda, şehrin ismini Amazon olarak değiştirmeyi oy birliğiyle kabul etti. Ayrıca Amazon’a yaklaşık olarak 1.400 kilometrekarelik bir arazi verilmesi de kararlaştırıldı.

Bununla birlikte Amazon, ikinci genel merkezini açacağı yer için yaklaşık olarak 670 kilometrekarelik bir alan gerektiğini ve de genel merkezin havaalanına yakınlığının, toplu taşımanın, şehirdeki yaşam standardının büyük önem taşıdığını belirtti. Ayrıca şirket, 5 milyar dolara mal olması beklenen genel merkezini inşa etmek ve genişletmek için devlet yardımı aradığını da belirtti. Amazon’un inşa edilecek olan yeni genel merkezinde toplamda 50.000 kişinin çalışacağı tahmin ediliyor.

Son olarak eczacılık işine de el atacağı söylenen Amazon, ikinci genel merkezini açacağı şehri belirlemek için şehirlere vergi indirimi ve yer değiştirme hibesi gibi teşviklerin olup olmadığını ve bunların miktarlarını da soruyor. Ancak Stonecrest’in bu hamlesi de marka açısından büyük bir pazarlama imkanı ve prestij anlamına geliyor. Bununla birlikte küçük bir şehir olan Stonecrest’in, bu yarışta New York ve Dallas gibi oldukça güçlü rakipleri olduğunu da belirtelim.

Amazon, 19 Ekim tarihine kadar ikinci genel merkezi için teklifleri kabul edeceğini açıkladı.

Walmart, Amazon ile Yarışabilmek İçin Online Market İşine Girdi 0

E-ticaretin her geçen gün daha fazla önem kazanmasının ardından değer kaybeden ve geçtiğimiz yıl çok sayıda mağazasını kapatan Walmart, e-ticaret sektöründeki en büyük rakibi olan Amazon ile rekabet edebilmek için hamlelerine devam ediyor. Walmart’ın geçtiğimiz yaz 3 milyar dolar karşılığında satın aldığı Jet.com, geçtiğimiz hafta kendi market markasını oluşturduğunu açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre bu kategoride gıda ve temizlik ürünleri gibi ev ihtiyacına yönelik ürünler satılacak. Uniquely J ismi verilen bu yeni markanın, diğer market markalarına nazaran kaliteye daha fazla önem vereceği açıklandı. Mashable’ın yaptığı habere göre Walmart, Jet.com’u kendisinin daha modern alternatifi olarak konumlandırmaya çalışıyor. Bununla birlikte Jet.com firmasından bir yetkili, bu yeni markanın önümüzdeki aylarda tanıtılacağını ve marka hizmete başladıktan sonra da satışa sunulan ürünlerin sayısının her geçen gün artacağını belirtti.

Geçtiğimiz ay aynı Amazon’unki gibi bir uçan depo için patent başvurusu yaptığı ortaya çıkan Walmart, online operasyonlarını güçlendirmek için her geçen gün yeni bir girişimde bulunuyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz aylarda online market alışverişleri için dev bir otomat kullanıma sunan firma, ardından da Pickup Towers adındaki farklı otomatları, kendi mağazalarına yerleştirmeye başlamıştı.

Özellikle geç yaptığı e-ticaret atılımı nedeniyle büyük güç kaybeden market zinciri Walmart, son zamanlarda e-ticaret alanında yaptığı hamlelerle durumu biraz olsun toparlamış gibi görünüyor. Ancak ABD’nin en büyük market zincirlerinden biri olan Whole Foods’u satın alan ve halihazırda e-ticaret sektöründe zaten güçlü olan Amazon’un, bu yarışta önde olduğunu söylemek yanlış olmaz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link