8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın üyeleri arasında bir anket düzenleyen Avantajix.com, araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Özellikle çalışan kadınların zaman darlığından dolayı online alışverişi tercih ettiğini kaydeden Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, “Bugüne kadar yapılan araştırmalarda çalışan kadınların yüzde 60’ının internetten alışveriş yaptığı ortaya çıkıyor. 25-34 yaş grubundaki kadınlarda ise bu oran yüzde 70’lerin üzerinde” dedi.

Kayral’ın açıkladığı ankete göre, kadınlar e-ticaret için en yoğun mesaiyi öğle tatillerinde harcıyorlar. Her 10 çalışan kadından yedisi öğle tatilini sanal vitrinlerde turlayarak geçiriyor.

Kadınların en çok alışveriş ettikleri günler ise Çarşamba ve Perşembe günleri. Hafta sonu  tatili için uçak, otel rezervasyonu ile yine hafta sonu kullanılacak giyecek ve kozmetik ürünleri ağırlıklı olarak çarşamba ve perşembe günleri satın alan kadınların gün olarak üçüncü tercihleri pazartesi oluyor.

Hafta sonlarında AVM ya da cadde mağazalarında gezmeyi tercih eden kadınların, bu nedenle e-ticaret için internete en az girdikleri günler ise önce cumartesi, ardından da pazar.

Erkeklerin bir ürünü online satın almaları 10 dakika sürerken, kadınların önceden beğendikleri bir ürünü satın almaları bile ortalama 16 dakikayı buluyor. Çalışan kadınların yüzde 37’si internetten giyim eşyası alıyor. Kadınların olmazsa olmazı ayakkabı ve çanta alanların oranı ise yüzde 19. internetten satın alınan diğer ürün grupları ise  teknolojik cihazlar, kozmetik, kişisel bakım, hobi, Kitap, müzik ve çocuk giyimi olarak sıralanıyor.

Kadınların yüzde 42’si için özellikle giyim eşyasında en cazip ürünler fiyatı 49.90 TL olanlar. Kadınların yüzde 70’e yakını e-ticaret sitelerinde sunulan ürünlerin ortalama fiyatları 19,90 ila 49,90 TL arasında olduğunda, alışverişin çok daha çekici hale geldiğine vurgu yapıyorlar.

Araştırmalara göre, kadınların diğer online alışveriş alışkanlıkları şöyle:

  • Bir ürünü internetten markası ile birlikte arıyorlar
  • Fırsat ve kampanyaları erkeklerden daha fazla takip ediyorlar
  • E-Posta bildirimleri, erkeklere göre kadınların alışverişinde daha etkili oluyor
  • Markaları sosyal ağlarda daha fazla tavsiye ediyorlar
  • İade süresini sonuna kadar kullanmayı tercih ediyorlar
Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın