Perakendede Değişim Hızlanıyor 0

Gelişen teknolojinin sonucunda online olmak artık her kullanıcı için oldukça kolay bir hale geldi. Akıllı cihazlar ile her şeye anında ulaşmak mümkün. Bu nedenle insanlar pek çok offline alışkanlıklarını online mecralara taşıyorlar. İletişim bunların en başında yer aldı ve dot.com ile başlayan dönemde de satın alma alışkanlıkları bu mecraya yöneldi. Türkiye’de ise alışveriş kulüplerinin sağladığı ivme ile bu alışkanlık özellikle genç nüfusa sahip ülkemizde önemli bir yer edindi.

Eskiden bir ayakkabı, t-shirt almak için mağazaları saatlerce gezen insanlar şimdi, sabah erken kalkıp sıradaki kampanyayı kaçırmamak için yarışıyor. İnternetin en büyük getirisi tabii ki maliyetlerin fiziki mağazalara göre daha düşük olması ve ödeme kolaylıkları oldu. Tüketicileri de aslında en çok cezbeden nokta buydu fakat zamanla şirketlerin fiyat dışında da sundukları yeni değerler ile online mecralarda satış artık sadece ucuz fiyat anlamına gelmiyor.

Dokunmadan denemeden almayan Türk insanı dahi, bu yeni mecrayı sevdi ve benimsedi. Nitekim 2011’de 13 milyar dolar olan e-ticaret hacmi, 2012’de ikiye katlanırken bu yıl ise 35 milyar dolar seviyelerini yakalaması bekleniyor. Bu ivmenin de önümüzdeki 5 yıl içinde artarak devam edeceği belirtiliyor. Tabii ki bu hızlı büyüme, perakende sektöründeki oyuncuların bu mecraya kayıtsız kalmamalarını sağlıyor. Online alışverişi tercih eden kullanıcı sayısının ve yapılan harcamaların artması son dönemde perakende sektörünün pek çok oyuncusunu online yatırıma itiyor. 2012’de pek çok zincir mağaza internet sitelerini yenileyerek online satışlara başladı.

Picture1

Online satışlara başlayan şirketler şu anda cirolarının ortalama %3’ünü bu mecradan sağlasa da, sektörde genel olarak kısa vadede bu oranı %10’lara çıkarma hedefi var. Mobil internet kullanımının artışına da göz önünde bulunduran markalar mobili de ihmal etmiyor. Pek çoğunun mobile de yatırımları var ve devam ediyor. Eskiden sadece depo ürünlerini satabilecekleri bir mecra olarak gördükleri interneti artık gerçek bir satış kanalı olarak algılayan ve bu yönde yatırımlarını artıran şirketler, bu yeni kanal ile yurt dışına açılmanın daha kolay olabileceği görüşünde de birleşiyorlar. Gelecek yıllarda bu yönde yatırımlar da gelebilir. Hatta gelecek yıllarda internetten elde edilen gelirlerin, fiziki mağazalardan elde edilen gelirler ile yarışması yakın gözüküyor. Dünyada ve ülkemizde hızla yayılan e-ticaret alışkanlığı ve gelişen teknoloji sayesinde gelecekte fiziki mağazalar sadece birer vitrin olabilir.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

TÜİK Perakendecilerin Satış Hacminin Azaldığına Dair Bir Rapor Yayımladı 0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın temmuz ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1,3 geriledi. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,9, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,3 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,9 artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,9 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3 geriledi.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 19,9, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 4,3 yükseldi. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 8,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,9 düşüş gösterdi

Perakende ciro geriledi
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,6 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,1 artışla kayıtlara geçti.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,9 yükseldi.

Kaynak: 1

E-Ticaret Devi Alibaba, Çin’de AVM Açıyor 0

İddialara göre dünyanın önde gelen e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba, Çin’de fiziksel bir alışveriş merkezi açmaya hazırlanıyor. Pekin merkezli medya kuruluşu Caixin’in haberine göre isminin More Mall olacağı söylenen bu alışveriş merkezi, Alibaba’nın Çin’in doğusunda yer alan Hangzhou şehrindeki genel merkezinin yakınına inşa ediliyor. Habere göre alışveriş merkezi, 40.000 metrekarelik bir alan üzerinde inşa ediliyor ve alışveriş merkezinin Nisan 2018‘de hizmete açılması planlanıyor. Bununla birlikte, inşaat ekibinin binanın iç kısmını bitirdiğine inanılıyor.

Tüm bunlar olurken bir yandan da internet devi, Çin’de fiziksel perakende alanında başka hamleler de yapıyor. Daha önce şirket CEO’su Jack Ma, online dünya ile offline dünyayı birleştirmek istediğini belirtmişti ve Alibaba, bu kapsamda Hema isimli kendi market konseptini duyurdu. Hema, ilk olarak 2015 yılında insanların cep telefonları aracılığıyla, Alibaba’nın online ödeme sistemi olan Alipay’i kullanarak market alışverişi yapmalarına imkan tanıyan bir uygulama olarak çıkmıştı.

Caixin’in yaptığı habere göre More Mall’da geleneksel perakende markalarının yanı sıra, Alibaba’nın e-ticaret platformu olan Taobao‘da yer alan eşsiz markaların da hizmet verecek. Bununla birlikte alışveriş merkezinde, bir adet Hema Süpermarket’in bulunacağı da belirtiliyor.

Aynı Alibaba gibi dünyanın en büyük e-ticaret markalarından biri olan ve geçtiğimiz günlerde resmi olarak Türkiye’ye giriş yapan Amazon da son dönemde fiziksel perakende alanında da varlığını hissettirmek için önemli adımlar attı. Son dönemde fiziksel mağaza sayısını hızla artıran şirket, geçtiğimiz haziran ayında da ABD’nin en önemli market zincirlerinden biri olan Whole Foods’u 13,7 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Bununla birlikte Amazon ve Alibaba’nın fiziksel perakende alanında yaptıkları başka bir benzer hamle daha bulunuyor. Hatırlarsanız Amazon, bir süredir Amazon Go isimli kasiyersiz alışveriş teknolojisi üzerinde çalışıyor. Alibaba’nın sahibi olduğu e-ticaret şirketi Taobao da geçtiğimiz temmuz ayında Amazon Go‘ya benzer bir alışveriş teknolojisini kullanıma sunmuştu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link