Türkiye’de online tatil seyahat harcamaları son 2 yılda yüzde 53 artarak 10 milyar lirayı aşarken uzmanlar, uygun fiyatlı tatil için interneti adres olarak gösteriyor. Avantajix.com’un, kendi rakamları ve Bilişim Sanayicileri Derneği’nin 2016 e-ticaret raporundaki verilerden derlediği bilgilere göre, dijital ortamda yapılan tatil ve seyahat harcamaları her yıl rekor seviyede artıyor.

Aylık ziyaretçi sayısı 15 bin ve üzeri olan internet siteleri baz alınarak hazırlanan raporun ilgi çekici bir yönü, tatil ve seyahat harcamaları rekor kırarken, bu hizmeti veren internet sitelerinin sayısının sürekli azalması.

2014 yılında tatil ve seyahat hizmeti satan 326 internet sitesinin yıllık cirosu 6,8 milyar TL iken, 2015’te internet sitesi sayısı 129’a geriledi, ciro ise 8,9 milyar TL‘ye yükseldi. Site sayısındaki düşüş 2016’da da sürdü. 104 online mağazaya kadar gerileyen sektörün yıllık cirosu ise yine rekor kırarak 10,1 milyar TL‘ye ulaştı.

Rapor, mağaza sayısı yüzde 70 azalsa da söz konusu pazardaki iki yıllık büyümenin yüzde 53’e ulaştığını ortaya koydu.

 

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın