Online Mağazanız için Müşterilerinizi Elde Tutma Stratejileri 0

Müşterinize bir değer yarattınız ve gelip sizin online mağazanızdan alışveriş yaptı. Bu harika! Şimdi sırada bunu nasıl sürekli hale getireceğimiz ile ilgili stratejiler var.  Yeni müşterilerinizi online mağazanıza çekmek tamamen farklı bir mesai. Gelin bizler bugün hep beraber var olan müşterilerinize de ne gibi bir değer yarattığınızla ilgili birkaç taktiğe göz atalım ne dersiniz?

Taktik Belirleyin

Her mağazaya muhteşem uyum sağlayacak tek bir taktik ne yazık ki yok. En başarılı uygulamalar sahip olduğunuz mağazaya özel düzenlenmiş olanlardır.  Örneğin; müşterilerinizi özel bir sadakat programına dahil edebilir, onlara sadakat kartı verebilir, kendinizi hatırlatan e-mailler atacağınız mail-list’inize dahil edebilirsiniz.

Temel nokta; var olan müşteriyi cezbedecek en önemli uygulama ödüllendirme sistemidir.  Bunu da kolaylıkla kişiye özel fırsatlar (indirim, hediye) oluşturarak yaratabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinde Benzersiz Olun!

Deneyimden binlerce kez bahsettik.  Müşterinize sizden vazgeçemeyeceği deneyimler yaratmalı, sadece ürünü satana kadar değil , satış süreci sonrasında da güvenebilecekleri bir destek mekanizması oluşturarak, algılayacakları riski azaltmalısınız. Yaşayacakları olumsuz herhangi bir deneyim ya da çözülmeyen  şikayetlerini size bir müşteriden daha da fazlasına mal olabilir. Ağızdan ağıza iletişimin gücünü hafife almayın.

online marketing

Destek Sistemi

Her şirketin hayali, sadık ve uzun süreli müşterilere sahip olmaktır. Sahi bunu gerçekleştirmek için neler yapıyorsunuz? Destek sistemi yaratmak, özellikle satış sonrasında meydana gelebilecek problemlerin önüne geçmenizi sağlayacak, sizi mükemmel işleyen sisteminiz ile rakiplerinizden ayıracaktır.

Canlı Yardım ve  chatbotlar küçük problemlerin hızlı çözümü için yardımcınız olarak size büyük kolaylıklar sağlayabilir. Bununla beraber  satış sonrası destek biriminizin kusursuz işlediğinden de emin olmalısınız.

Hatırlatma Mailleri

E -mail pazarlamasını ürün satışı için kullanıyor olabilirsiniz ancak aslında hatırlatma görevini de oldukça başarılı bir şekilde hallediyorlar. Müşterilerinizin sizden en son alışveriş yaptığı tarihlere bakarak onlara kendinizi hatırlatmayı deneyebilirsiniz.

E-commerce

Kişiselleştirme

Tüm iletişim süreçlerinizde müşterinize ismi ile hitap etmek, ürün önerilerini müşterilerinize özel hale getirmek, ( çapraz satışlarda kişiye özel ürün seçenekleri ile Amazon bu konuda bir numaradır) günün sonunda müşterinizin sizden yeniden alışveriş yapma ihtimalini artırıken müşteri sadakatini de artıyor.

Sadakat & Ödül Programları

Yukarıda bahsettiğimiz yollarla beraber uygulandığında harika sonuçlara ulaşabileceğiniz yöntem sadakat ve ödül programları müşterilerinizi sizden tekrar alışveriş yapma konusunda cesaretlendirir.

Sadakat ve ödül programları sürekli gelişime açık ve tüm müşteri elde tutma stratejilerinizin tepesinde yer alır.

Başarı için tüm bu taktikleri kendi online mağazanıza göre düzenlemelisiniz.

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Amazon’un Patent Süresi Dolan Tek Tıkla Sipariş Yöntemini Artık Rakipleri Kullanabilir 0

Eğer Amazon‘dan alışveriş yapan biriyseniz, büyük ihtimalle platformdaki 1-Click yöntemini biliyorsunuzdur. Adından da anlaşılacağı üzere bu yöntem, tek tıkla herhangi bir ürünü satın almanızı sağlayan ve sizi ödeme bilgilerini ve adres bilgilerini girme gibi bir zahmetten kurtaran büyük bir kolaylık. Amazon, bu yöntemin çalışma şeklini şöyle açıklıyor:

“İlk siparişini verdiğinizde ve bir ödeme yöntemi ve teslimat adresi girdiğinizde, 1-Click siparişi otomatik olarak etkinleşir. Herhangi bir ürün sayfasında “Şimdi 1-Click ile Satın Al”a tıkladığınızda , siparişiniz otomatik olarak 1-Click ayarlarınızla bağlantılı olan ödeme yöntemine göre ücretlendirilir ve adrese gönderilir.”

Amazon, bu yöntemin patentini 1997 yılında almıştı ve o zaman bu patent, bir tartışma konusu haline gelmişti. Hatta daha sonrasında ise bu patentle ilgili olarak bir dava açılmıştı. Ancak bu yöntemin patenti, yıllar boyunca Amazon’da kaldı. Ta ki düne kadar… Marketing Land’in haberine göre 12 Eylül itibarıyla, Amazon’un 1-Click yöntemi için almış olduğu patent geçerliliğini yitirdi. Yani bu, artık isteyen her şirketin bu yöntemi dilediği gibi kullanabileceği anlamına geliyor.

Peki 1-Click yöntemi, neden bu kadar büyük bir önem taşıyor? Çünkü online alışverişlerde, ödeme ile alakalı sorunlardan dolayı iptal edilen alışverişlerin sayısı çok büyük. Hatta bazı tahminlere göre geçtiğimiz yıl ödeme ile ilgili sorunlardan dolayı iptal edilen online alışverişlerin toplam tutarı, tamı tamına 4 trilyon dolar idi. İşte 1-Click yöntemi, bu miktarın büyük ölçüde azalmasını sağlayabilir. Hatta Amazon’un sahip olduğu müşteri sadakatinin temelini, -Amazon Prime ve diğer etkenlerle birlikte- 1-Click yöntemi ile ödemede sağlanan basitliğin oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Amazon’un 1-Click patentinin geçerliliğini yitirmesiyle birlikte, e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren birçok oyuncuya gün yüzü doğduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Alibaba, eBay ve JD gibi dünyanın en büyük e-ticaret şirketleri, bu yöntemden faydalanmak isteyecektir. Ancak şirketlerin bu konuda nasıl adımlar atacağını ve bu yöntemin, online alışverişlerdeki kayıp satış miktarlarını ne kadar azaltacağını zaman gösterecek.

E-Ticaret Devi Alibaba, Çin’de AVM Açıyor 0

İddialara göre dünyanın önde gelen e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba, Çin’de fiziksel bir alışveriş merkezi açmaya hazırlanıyor. Pekin merkezli medya kuruluşu Caixin’in haberine göre isminin More Mall olacağı söylenen bu alışveriş merkezi, Alibaba’nın Çin’in doğusunda yer alan Hangzhou şehrindeki genel merkezinin yakınına inşa ediliyor. Habere göre alışveriş merkezi, 40.000 metrekarelik bir alan üzerinde inşa ediliyor ve alışveriş merkezinin Nisan 2018‘de hizmete açılması planlanıyor. Bununla birlikte, inşaat ekibinin binanın iç kısmını bitirdiğine inanılıyor.

Tüm bunlar olurken bir yandan da internet devi, Çin’de fiziksel perakende alanında başka hamleler de yapıyor. Daha önce şirket CEO’su Jack Ma, online dünya ile offline dünyayı birleştirmek istediğini belirtmişti ve Alibaba, bu kapsamda Hema isimli kendi market konseptini duyurdu. Hema, ilk olarak 2015 yılında insanların cep telefonları aracılığıyla, Alibaba’nın online ödeme sistemi olan Alipay’i kullanarak market alışverişi yapmalarına imkan tanıyan bir uygulama olarak çıkmıştı.

Caixin’in yaptığı habere göre More Mall’da geleneksel perakende markalarının yanı sıra, Alibaba’nın e-ticaret platformu olan Taobao‘da yer alan eşsiz markaların da hizmet verecek. Bununla birlikte alışveriş merkezinde, bir adet Hema Süpermarket’in bulunacağı da belirtiliyor.

Aynı Alibaba gibi dünyanın en büyük e-ticaret markalarından biri olan ve geçtiğimiz günlerde resmi olarak Türkiye’ye giriş yapan Amazon da son dönemde fiziksel perakende alanında da varlığını hissettirmek için önemli adımlar attı. Son dönemde fiziksel mağaza sayısını hızla artıran şirket, geçtiğimiz haziran ayında da ABD’nin en önemli market zincirlerinden biri olan Whole Foods’u 13,7 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Bununla birlikte Amazon ve Alibaba’nın fiziksel perakende alanında yaptıkları başka bir benzer hamle daha bulunuyor. Hatırlarsanız Amazon, bir süredir Amazon Go isimli kasiyersiz alışveriş teknolojisi üzerinde çalışıyor. Alibaba’nın sahibi olduğu e-ticaret şirketi Taobao da geçtiğimiz temmuz ayında Amazon Go‘ya benzer bir alışveriş teknolojisini kullanıma sunmuştu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link