Müşterinize bir değer yarattınız ve gelip sizin online mağazanızdan alışveriş yaptı. Bu harika! Şimdi sırada bunu nasıl sürekli hale getireceğimiz ile ilgili stratejiler var.  Yeni müşterilerinizi online mağazanıza çekmek tamamen farklı bir mesai. Gelin bizler bugün hep beraber var olan müşterilerinize de ne gibi bir değer yarattığınızla ilgili birkaç taktiğe göz atalım ne dersiniz?

Taktik Belirleyin

Her mağazaya muhteşem uyum sağlayacak tek bir taktik ne yazık ki yok. En başarılı uygulamalar sahip olduğunuz mağazaya özel düzenlenmiş olanlardır.  Örneğin; müşterilerinizi özel bir sadakat programına dahil edebilir, onlara sadakat kartı verebilir, kendinizi hatırlatan e-mailler atacağınız mail-list’inize dahil edebilirsiniz.

Temel nokta; var olan müşteriyi cezbedecek en önemli uygulama ödüllendirme sistemidir.  Bunu da kolaylıkla kişiye özel fırsatlar (indirim, hediye) oluşturarak yaratabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinde Benzersiz Olun!

Deneyimden binlerce kez bahsettik.  Müşterinize sizden vazgeçemeyeceği deneyimler yaratmalı, sadece ürünü satana kadar değil , satış süreci sonrasında da güvenebilecekleri bir destek mekanizması oluşturarak, algılayacakları riski azaltmalısınız. Yaşayacakları olumsuz herhangi bir deneyim ya da çözülmeyen  şikayetlerini size bir müşteriden daha da fazlasına mal olabilir. Ağızdan ağıza iletişimin gücünü hafife almayın.

online marketing

Destek Sistemi

Her şirketin hayali, sadık ve uzun süreli müşterilere sahip olmaktır. Sahi bunu gerçekleştirmek için neler yapıyorsunuz? Destek sistemi yaratmak, özellikle satış sonrasında meydana gelebilecek problemlerin önüne geçmenizi sağlayacak, sizi mükemmel işleyen sisteminiz ile rakiplerinizden ayıracaktır.

Canlı Yardım ve  chatbotlar küçük problemlerin hızlı çözümü için yardımcınız olarak size büyük kolaylıklar sağlayabilir. Bununla beraber  satış sonrası destek biriminizin kusursuz işlediğinden de emin olmalısınız.

Hatırlatma Mailleri

E -mail pazarlamasını ürün satışı için kullanıyor olabilirsiniz ancak aslında hatırlatma görevini de oldukça başarılı bir şekilde hallediyorlar. Müşterilerinizin sizden en son alışveriş yaptığı tarihlere bakarak onlara kendinizi hatırlatmayı deneyebilirsiniz.

E-commerce

Kişiselleştirme

Tüm iletişim süreçlerinizde müşterinize ismi ile hitap etmek, ürün önerilerini müşterilerinize özel hale getirmek, ( çapraz satışlarda kişiye özel ürün seçenekleri ile Amazon bu konuda bir numaradır) günün sonunda müşterinizin sizden yeniden alışveriş yapma ihtimalini artırıken müşteri sadakatini de artıyor.

Sadakat & Ödül Programları

Yukarıda bahsettiğimiz yollarla beraber uygulandığında harika sonuçlara ulaşabileceğiniz yöntem sadakat ve ödül programları müşterilerinizi sizden tekrar alışveriş yapma konusunda cesaretlendirir.

Sadakat ve ödül programları sürekli gelişime açık ve tüm müşteri elde tutma stratejilerinizin tepesinde yer alır.

Başarı için tüm bu taktikleri kendi online mağazanıza göre düzenlemelisiniz.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın