Online Mağazanız için Müşterilerinizi Elde Tutma Stratejileri 0

Müşterinize bir değer yarattınız ve gelip sizin online mağazanızdan alışveriş yaptı. Bu harika! Şimdi sırada bunu nasıl sürekli hale getireceğimiz ile ilgili stratejiler var.  Yeni müşterilerinizi online mağazanıza çekmek tamamen farklı bir mesai. Gelin bizler bugün hep beraber var olan müşterilerinize de ne gibi bir değer yarattığınızla ilgili birkaç taktiğe göz atalım ne dersiniz?

Taktik Belirleyin

Her mağazaya muhteşem uyum sağlayacak tek bir taktik ne yazık ki yok. En başarılı uygulamalar sahip olduğunuz mağazaya özel düzenlenmiş olanlardır.  Örneğin; müşterilerinizi özel bir sadakat programına dahil edebilir, onlara sadakat kartı verebilir, kendinizi hatırlatan e-mailler atacağınız mail-list’inize dahil edebilirsiniz.

Temel nokta; var olan müşteriyi cezbedecek en önemli uygulama ödüllendirme sistemidir.  Bunu da kolaylıkla kişiye özel fırsatlar (indirim, hediye) oluşturarak yaratabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinde Benzersiz Olun!

Deneyimden binlerce kez bahsettik.  Müşterinize sizden vazgeçemeyeceği deneyimler yaratmalı, sadece ürünü satana kadar değil , satış süreci sonrasında da güvenebilecekleri bir destek mekanizması oluşturarak, algılayacakları riski azaltmalısınız. Yaşayacakları olumsuz herhangi bir deneyim ya da çözülmeyen  şikayetlerini size bir müşteriden daha da fazlasına mal olabilir. Ağızdan ağıza iletişimin gücünü hafife almayın.

online marketing

Destek Sistemi

Her şirketin hayali, sadık ve uzun süreli müşterilere sahip olmaktır. Sahi bunu gerçekleştirmek için neler yapıyorsunuz? Destek sistemi yaratmak, özellikle satış sonrasında meydana gelebilecek problemlerin önüne geçmenizi sağlayacak, sizi mükemmel işleyen sisteminiz ile rakiplerinizden ayıracaktır.

Canlı Yardım ve  chatbotlar küçük problemlerin hızlı çözümü için yardımcınız olarak size büyük kolaylıklar sağlayabilir. Bununla beraber  satış sonrası destek biriminizin kusursuz işlediğinden de emin olmalısınız.

Hatırlatma Mailleri

E -mail pazarlamasını ürün satışı için kullanıyor olabilirsiniz ancak aslında hatırlatma görevini de oldukça başarılı bir şekilde hallediyorlar. Müşterilerinizin sizden en son alışveriş yaptığı tarihlere bakarak onlara kendinizi hatırlatmayı deneyebilirsiniz.

E-commerce

Kişiselleştirme

Tüm iletişim süreçlerinizde müşterinize ismi ile hitap etmek, ürün önerilerini müşterilerinize özel hale getirmek, ( çapraz satışlarda kişiye özel ürün seçenekleri ile Amazon bu konuda bir numaradır) günün sonunda müşterinizin sizden yeniden alışveriş yapma ihtimalini artırıken müşteri sadakatini de artıyor.

Sadakat & Ödül Programları

Yukarıda bahsettiğimiz yollarla beraber uygulandığında harika sonuçlara ulaşabileceğiniz yöntem sadakat ve ödül programları müşterilerinizi sizden tekrar alışveriş yapma konusunda cesaretlendirir.

Sadakat ve ödül programları sürekli gelişime açık ve tüm müşteri elde tutma stratejilerinizin tepesinde yer alır.

Başarı için tüm bu taktikleri kendi online mağazanıza göre düzenlemelisiniz.

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış 0

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

3 Walmart Yöneticisinin Online Satışları Artırmak İçin Girdiği 3 Ay Sürecek Yarışma 0

Bloomberg’in yaptığı habere göre üç Walmart yöneticisi, önümüzdeki tatil döneminde belirli fitness ürünlerindeki online satışları en çok artıran kişinin kazanacağı ve üç ay boyunca sürecek bir yarışın içerisine girdiler.

Üçü de e-ticaret odaklı olan bu yöneticilerden biri Walmart’ın 2016 yazında satın aldığı kurucu ortağı ve Walmart’ın ABD’deki online işlerinin başındaki kişi olan Marc Lore, diğeri Walmart ABD’nin teknolojiden sorumlu baş yöneticisi (CTO) Jeremy King, bir diğeri ise Walmart ABD’nin e-ticaret tarafındaki cirodan sorumlu baş yöneticisi (CRO) Scott Hilton. Bu üç yönetici de farklı bir ürün grubunun satışlarını artırmak için uğraşacak. Marc Lore yoga matlarının, Jeremy King abdominal tonlama makinelerinin, Scott Hilton ise egzersiz toplarının satışlarını artırmak için çalışacak.

5 Ekim’de başlayan yarışmanın, Walmart’ın en büyük rakibi Amazon ile en iyi hangi şekilde rekabet edebileceğine dair yöneticilere bir fikir edinme şansı sağlaması amaçlanıyor. Bloomberg’in belirttiğine göre perakende analizi üzerine uzmanlığı bulunan Archimedes Stuk, yarışma sonunda satışlar, mal çeşidi ve genel müşteri deneyimi gibi birtakım kriterlere göre kazananı belirleyecek.

Bununla birlikte Walmart’ın internet sitesinde yarışmaya dair herhangi bir iz bulunmuyor. Yani anasayfada fitness kategorisi öne çıkartılmamış. Bununla birlikte spor ve fitness kategorisinin içinde de yarışmaya dahil olan ürün gruplarının hiçbirine dikkat çekmek için ekstra bir çaba harcanmamış gibi görünüyor. Muhtemelen üç yönetici de sorumlu oldukları ürün gruplarının satışlarını artırmak için arka planda birtakım değişiklikler uyguluyorlar.

Sonuç olarak yarışmanın galibi kim olursa olsun, Walmart her halükarda kazanacak gibi duruyor. Böylesi bir yarışma şirket içi rekabeti artırıp satışları artırmanın yanı sıra, Walmart’ın online tarafta güç kazanmasını sağlayacak ciddi bir strateji elde etmesine de vesile olabilir.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link