Mobil cihaz kullanımının hızla arttığı günümüzde, bunun online alışverişteki kullanıcı alışkanlıklarını da değiştirerek e-ticaret içindeki mobil ticaret payının artması bekleniyor. Fluent‘in bununla ilgili yaptığı online araştırmaya göreyse, bu durum sanılandan çok daha hızlı gerçekleşiyor olabilir.

Fluent’in ABD’de yaşayan 2.773 kişiyle yaptığı araştırmaya göre, tüketicilerin çoğu mobil cihazlarında bilgisayarlarında olduklarından daha fazla vakit geçiriyorlar. Yani bir başka deyişle, mobil ticaret, bilgisayar üzerinden yapılan online alışverişleri geride bırakıyor. Fluent’in araştırmadan elde ettiği veriye göre, mobil cihazlar üzerinden yapılan online alışverişler, bilgisayar üzerinden yapılan online alışverişlerin iki katından bile fazla.

Online alışveriş yaparken kullanılan cihazların oranına baktığımızda %54 ile akıllı telefonun ilk sırada, %23 ile bilgisayarın ikinci, %14 ile tabletin üçüncü ve diğer bağlantılı cihazların da %9 ile son sırada yer aldığını görüyoruz.

Mobil ticaret göz önüne alındığında ise, mobil alışverişlerin %51’inin mobil uygulamalar üzerinden, %49’unun ise mobil siteler üzerinden gerçekleştirildiğini görüyoruz. Araştırmadan elde edilen ve dikkat çeken diğer sonuçlar şu şekilde:

  • Mobil siteler üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerin çoğunluğunu kadınlar yapıyor.
  • Erkekler, akıllı telefonlarından yaptıkları alışverişlerin büyük kısmını mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştiriyor.
  • 18-34 yaş arasındaki kullanıcılar, daha çok mobil uygulamalar üzerinden alışveriş yapmayı tercih ederken 45 yaşın üzerindekiler, daha çok mobil siteler üzerinden alışveriş yapıyorlar.
  • Android kullanıcıları, daha çok mobil uygulamalar aracılığıyla alışveriş yaparken iOS kullanıcıları, mobil siteler üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.

Araştırmaya katılanların yaklaşık %21’i, tanıtıcı bir e-posta aldıktan sonra akıllı telefon satın aldıklarını söylüyor. %18’i bir SMS aldıktan sonra cep telefonu satın aldıklarını belirtirken %17’si ise anlık bildirim aldıktan sonra bunu yaptığını ifade ediyor.

Bir Cevap Yazın