Markafoni Satılıyor mu? 0

Haziran ayının başında ani bir kararla Markafoni, internet sitesi üzerinden yaptığı resmi duyuruyla 30 Haziran itibarıyla faaliyetlerine son vereceğini duyurmuştu. Gerçi son dönemde şirketin küçülmeye gideceğine dair söylentiler vardı; ancak bu kapanma kararı, pek beklendik bir karar değildi.

Bu durum, haliyle Markafoni’nin kapanmasının nedenleriyle ilgili birçok yorumu da beraberinde getirdi. Kimileri şirketin operasyonel anlamda ciddi sıkıntıları olduğunu ve bunları çözemediğini ifade ederken kimileri şirketin varlığını sürdürebilmesi için gerekli olan değişimi gerçekleştiremediğini, kimileri ise Markafoni’nin kapanmasının Türkiye’deki genel ekonomik durumla alakalı olduğunu belirtti. Hatta biz de Pazarlamasyon olarak Markafoni’nin neden kapandığını kendimizce yorumladık. Bununla birlikte Markafoni’nin kurucularından biri olan Sina Afra da şirketin kapanmasıyla ilgili bir basın açıklaması yapmıştı.

Markafoni’nin faaliyetlerine son vereceğine dair resmi duyurusunun üstünden bir ay geçmeden, şirketin geleceğiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz cuma gecesi Sefamerve isimli online alışveriş sitesinin kurucusu olan Mehmet Metin Okur, LinkedIn hesabı üzerinden Markafoni’yi satın aldıklarını ima eden bir paylaşımda bulundu. 24 Haziran Cumartesi günü tam 10.24’te paylaşımı güncelleyerek “Sabır arkadaşlar sabır. Detaylar netleşsin, gerekli kişiler, gerekli açıklamayı yapacaklar.” diyen Mehmet Metin Okur, aynı gün 13.53’te paylaşımda bir güncelleme daha yaparak “Markafoni satışından biz çekiliyoruz.” dedi.

Markafoni’nin Akıbeti Ne Olacak?

Sonuç olarak Markafoni, Mehmet Metin Okur’un şirketi tarafından satın alınmadı. Ancak Okur’un LinkedIn’deki paylaşımı, Markafoni’nin satın alınması için birtakım girişimlerin olduğunu gözler önüne seriyor. Mehmet Metin Okur’un cumartesi günü LinkedIn üzerinden yaptığı açıklamadan beri konuyla ilgili bir gelişme olmasa şu anda Markafoni’nin satın alınması için görüşmelerin sürdüğü varsayımında bulunabiliriz.

Markafoni, halihazırda Türkiye’deki private shopping alanında faaliyet gösteren en önemli birkaç markadan biri konumunda. Bu nedenle Markafoni’yi satın alan şirket ya da şirketler grubu, markanın bu potansiyelinden faydalanmak isteyecektir. Bununla birlikte şirketin sahip olduğu geniş müşteri portfoyü de Markafoni’yi satın alınması için cazip kılan en önemli birkaç unsurdan biri. Ancak Markafoni’yi satın alan şirket, sadece Markafoni markasından ve şirketin müşteri portföyünden faydalanmak yerine, Markafoni’de daha önce de bahsedilen o küçülmeyi gerçekleştirerek markanın faaliyetlerine şu anki gibi devam etmesini sağlaması da ihtimaller arasında yer alıyor.

Eğer Markafoni’nin satılması gibi bir durum gerçekleşecekse bunun duyurusunun önümüzdeki birkaç hafta içinde yapılmasının olası olduğunu söyleyebiliriz. Biz, konuyla ilgili gelişmeleri takip etmeye ve yeni gelişmeler oldukça bunları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış 0

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

3 Walmart Yöneticisinin Online Satışları Artırmak İçin Girdiği 3 Ay Sürecek Yarışma 0

Bloomberg’in yaptığı habere göre üç Walmart yöneticisi, önümüzdeki tatil döneminde belirli fitness ürünlerindeki online satışları en çok artıran kişinin kazanacağı ve üç ay boyunca sürecek bir yarışın içerisine girdiler.

Üçü de e-ticaret odaklı olan bu yöneticilerden biri Walmart’ın 2016 yazında satın aldığı kurucu ortağı ve Walmart’ın ABD’deki online işlerinin başındaki kişi olan Marc Lore, diğeri Walmart ABD’nin teknolojiden sorumlu baş yöneticisi (CTO) Jeremy King, bir diğeri ise Walmart ABD’nin e-ticaret tarafındaki cirodan sorumlu baş yöneticisi (CRO) Scott Hilton. Bu üç yönetici de farklı bir ürün grubunun satışlarını artırmak için uğraşacak. Marc Lore yoga matlarının, Jeremy King abdominal tonlama makinelerinin, Scott Hilton ise egzersiz toplarının satışlarını artırmak için çalışacak.

5 Ekim’de başlayan yarışmanın, Walmart’ın en büyük rakibi Amazon ile en iyi hangi şekilde rekabet edebileceğine dair yöneticilere bir fikir edinme şansı sağlaması amaçlanıyor. Bloomberg’in belirttiğine göre perakende analizi üzerine uzmanlığı bulunan Archimedes Stuk, yarışma sonunda satışlar, mal çeşidi ve genel müşteri deneyimi gibi birtakım kriterlere göre kazananı belirleyecek.

Bununla birlikte Walmart’ın internet sitesinde yarışmaya dair herhangi bir iz bulunmuyor. Yani anasayfada fitness kategorisi öne çıkartılmamış. Bununla birlikte spor ve fitness kategorisinin içinde de yarışmaya dahil olan ürün gruplarının hiçbirine dikkat çekmek için ekstra bir çaba harcanmamış gibi görünüyor. Muhtemelen üç yönetici de sorumlu oldukları ürün gruplarının satışlarını artırmak için arka planda birtakım değişiklikler uyguluyorlar.

Sonuç olarak yarışmanın galibi kim olursa olsun, Walmart her halükarda kazanacak gibi duruyor. Böylesi bir yarışma şirket içi rekabeti artırıp satışları artırmanın yanı sıra, Walmart’ın online tarafta güç kazanmasını sağlayacak ciddi bir strateji elde etmesine de vesile olabilir.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link