İnternette Okuduklarımız Satın Alma Kararlarımızı Nasıl Etkiliyor ?

İnternetin yaygınlaşıp, insanların bilgiye homojen bir şekilde ulaşmasını kolaylaştırmasıyla birlikte, şüphesiz kullanıcıların satın alma kararlarını da etkiler hale geldi . Pazarlamanın en etkili ve ete kemiğe bürünmüş hali olan ağızdan ağıza pazarlamada bu değişime ayak uydurup evrim geçirmiş durumda. Bugün çoğumuz bir ürünü almadan önce arkadaşlarına sormak yerine internetten araştırmıyor muyuz ? Sırf bu konu üzerine kurulmuş birçok site ve foruma rastlayabilirsiniz internette. Tamam çoğumuz bir ürünü almadan önce onu araştırıyor, o ürün için alanlar ne söylemiş bakıyoruz, peki ya tüm bu araştırmalarımız satın alma kararlarımızı nasıl etkiliyor ?

5929-lg

Ipsos araştırma şirketinin 24 ülkede 12.000 kişiyle yaptığı araştırma, özellikle ülkemiz adına ilginç bilgiler içeriyor. Ülkemize geçmeden önce araştırmanın ortaya koyduğu küresel sonuçlardan bahsedelim. Bir ürünü almadan önce, internette o ürünü araştıran kullanıcıların %69’u, okuduklarının o ürünü alma yada almama noktasında kararlarını etkilediğini söylemiş. Bu durum Amerika’da ise %78 civarında. Araştırmada ortaya çıkan ilginç sonuçlardan birisi de, eğitim ve gelir düzeyinin bu kararlarda birebir etkili olduğu üzerine. İnsanların eğitim düzeyi arttıkça, okuduklarının satın alma kararlarında ki etkiside artıyor. Bu oran eğitim düzeyi yüksek kişilerde %83 iken eğitim düzeyi göreceli olarak düşük kişilerde ise %75. Gelelim gelir düzeyine, burada da durum aynı. Gelir düzeyi yüksek olan kullanıcıların ürün hakkında okudukları, satın alma kararlarını daha yüksek oranda etkiliyor. Bu oran gelir düzeyinde ki aralıktan biraz daha fazla: %81’e %66.

Gelelim ülkemize. Türk insanı, araştırma sonuçlarına göre okuduklarından en çok etkilenen halk. Araştırmaya katılanların %92’si internette okuduklarının satın alma kararları üzerinde etkili olduğunu söylemiş. Bu %92’lik kesmin %58’i ise okuduklarının satın alma kararlarını yoğun bir şekilde etkilediğini de sözlerine eklemiş. Bu son %58’lik oran Türkiye’yi 24 ülke içerisinde, okuduklarının kararlarını yoğun olarak etkilediğini söyleyenlerin çoğunlukta olduğu tek ülke yapıyor.

Dijital devrim şüphesiz hayatın her evresini doğrudan etkiliyor, değiştiriyor. Satın alma kararlarımızdan, yöntemlerimize kadar tüm davranışlarımızı etkileyen bu süreçten, insanoğlu nasıl diğer tüm devrimlerden  kaçamamışsa, bu devrimden de kaçamayacaktır. Önemli olan bu devrime ayak uydurabilmek, öncülük eden azınlıkta yer alabilmek. Bir önceki yazımda da söylediğim gibi, akıntının tersine doğru yüzmek, sonu hızlandırmaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır. O yüzden markalar, yoğun rekabette var olabilmek için interneti, özellikle sosyal medyayı aktif kullanmalı, markalarının konuşulduğu her mecrada var olmalıdırlar.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Alibaba Bekarlar Günü’nde Satış Rekoru Kırdı

Çin’in en büyük online alışveriş platformu Alibaba, ülkede her yıl kutlanan Bekarlar Günü’nde 25 milyar doları aşan satışla rekor kırdı.

Çin’de Sevgililer Günü’ne alternatif olarak her yıl 11 Kasım’da kutlanan Bekarlar Günü’nde, bu yıl satış patlaması yaşandı. Ülkenin en popüler e-ticaret platformu Alibaba, geçen yıla oranla satışlarını yüzde 29 artırarak 25,3 milyar dolarlık satış yaptı.

Bloomberg’in haberine göre, şirketin festivalin ilk iki dakikasında 1 milyar dolar, ilk 30 dakika içinde de 7 milyar dolara yakın satış yaptığı bildirildi.

 Online ödemelerde dünya rekoru

Alibaba’dan yapılan açıklamada, şirketin festivalin ilk beş dakikasındaki ödeme işlemleriyle dünya rekoru kırdığı, saniyede 256 bin ödeme işlemi gerçekleştirildiği belirtildi.

Çin’de bekarların kendilerine hediye aldığı Bekarlar Günü festivali, ABD’de alışveriş çılgınlığının yaşandığı Black Friday ve Cyber Monday’deki satışların toplamını da geride bıraktı.

Alibaba’nın festivalden bir gün önce Cuma günü düzenlediği galaya, Nicole Kidman ve Pharrell Williams gibi ünlü isimler katıldı.

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday