Facebook’tan Sonra Amazon da Yemek Sipariş Hizmetini Duyurdu 0

Geçtiğimiz günlerde sizlere Facebook‘un yeni “yemek siparişi” özelliğinden bahsetmiştik. Bu özellikle birlikte Facebook, kendi platformu üzerinden işletmelerin yemek siparişi almasına olanak sağlayacak. Şimdi ise benzer bir hamle bir başka internet devi Amazon‘dan geldi.

E-ticaret devi, gelecek aydan itibaren belirli lokasyonlarda, mobil uygulaması aracılığıyla yemek siparişi verilebileceğini açıkladı. Amazon Restaurants ismi verilen bu yeni hizmet, ödeme alanında hizmet veren Clover isimli girişim ile yapılan ortaklıkla birlikte hayata geçirildi. Clover’ın sağladığı hizmet sayesinde, yemek siparişi veren kişiler, ücreti mevcut Amazon hesapları aracılığıyla ödeyebilecekler.

Amazon Restaurants, ilk olarak geçtiğimiz ay yemek sipariş şirketi Grubhub‘a doğrudan rakip olarak duyurulmuştu. Amazon, sipariş alanında faaliyet gösteren Olo isimli girişim ile yaptığı anlaşma çerçevesinde yemek sipariş edilebilen çok sayıda işletmenin yer aldığı upuzun bir listeyi sistemine ekledi. Bu yemek siparişi hizmetine ilk başta sadece New York, Washington D.C., Massachusetts, Connecticut, New Jersey, Pennsylvania, Maryland ve Seattle bölgesindeki belirli restoranlar dahil olacak.

Bunların yanı sıra Amazon’un mobil uygulaması, zamanla şirketin mobil perakende deneyleri için çok amaçlı bir test alanı haline geldi. Uygulama, halihazırda Amazon’un dijital asistanı Alexa ile olan entegrasyonu sayesinde, yemek siparişi ve teslimatı için çeşitli seçenekler sunuyor. Hatta bu seçenekler arasında Grubhub ve Domino’s da yer alıyor.

Amazon, bu yeni yemek sipariş hizmetiyle birlikte Amazon Pay isimli ödeme hizmetini de daha güçlü hale getirmek istiyor. Amazon Pay, Amazon’un 2013 yılında PayPal’a rakip olarak çıkarttığı ve insanların fiziksel mağazalardan ve Amazon’un kendi internet sitesi dışından yapıkları alışverişlerde, Amazon hesaplarını kullanarak ödemeyi yapmalarına olanak sağlayan bir sistem. E-ticaret şirketi, daha önce 33 milyon müşterisinin bu hizmeti kullandığını ve geçtiğimiz yıla göre hizmeti kullananların sayısında 10 milyon kadar bir artış olduğunu açıklamıştı.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

3 Walmart Yöneticisinin Online Satışları Artırmak İçin Girdiği 3 Ay Sürecek Yarışma 0

Bloomberg’in yaptığı habere göre üç Walmart yöneticisi, önümüzdeki tatil döneminde belirli fitness ürünlerindeki online satışları en çok artıran kişinin kazanacağı ve üç ay boyunca sürecek bir yarışın içerisine girdiler.

Üçü de e-ticaret odaklı olan bu yöneticilerden biri Walmart’ın 2016 yazında satın aldığı kurucu ortağı ve Walmart’ın ABD’deki online işlerinin başındaki kişi olan Marc Lore, diğeri Walmart ABD’nin teknolojiden sorumlu baş yöneticisi (CTO) Jeremy King, bir diğeri ise Walmart ABD’nin e-ticaret tarafındaki cirodan sorumlu baş yöneticisi (CRO) Scott Hilton. Bu üç yönetici de farklı bir ürün grubunun satışlarını artırmak için uğraşacak. Marc Lore yoga matlarının, Jeremy King abdominal tonlama makinelerinin, Scott Hilton ise egzersiz toplarının satışlarını artırmak için çalışacak.

5 Ekim’de başlayan yarışmanın, Walmart’ın en büyük rakibi Amazon ile en iyi hangi şekilde rekabet edebileceğine dair yöneticilere bir fikir edinme şansı sağlaması amaçlanıyor. Bloomberg’in belirttiğine göre perakende analizi üzerine uzmanlığı bulunan Archimedes Stuk, yarışma sonunda satışlar, mal çeşidi ve genel müşteri deneyimi gibi birtakım kriterlere göre kazananı belirleyecek.

Bununla birlikte Walmart’ın internet sitesinde yarışmaya dair herhangi bir iz bulunmuyor. Yani anasayfada fitness kategorisi öne çıkartılmamış. Bununla birlikte spor ve fitness kategorisinin içinde de yarışmaya dahil olan ürün gruplarının hiçbirine dikkat çekmek için ekstra bir çaba harcanmamış gibi görünüyor. Muhtemelen üç yönetici de sorumlu oldukları ürün gruplarının satışlarını artırmak için arka planda birtakım değişiklikler uyguluyorlar.

Sonuç olarak yarışmanın galibi kim olursa olsun, Walmart her halükarda kazanacak gibi duruyor. Böylesi bir yarışma şirket içi rekabeti artırıp satışları artırmanın yanı sıra, Walmart’ın online tarafta güç kazanmasını sağlayacak ciddi bir strateji elde etmesine de vesile olabilir.

E-Ticaret Sektörü Her Yıl %30 Büyüyor 0

Teknolojinin giderek gelişmesiyle alışveriş alışkanlıkları da değişiyor. İnternet üzerinden alışveriş giderek artıyor ve perakende sektörü gelirinin önemli bir kısmını e-ticaretten sağlıyor. Etid’in 2016 raporuna göre;

“Ülkemizde 85 milyonu aşkın nüfusu, %61,2 Internet penetrasyonu ile Turkiye’de 52 milyon Internet kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıların %43’ü Internetten alışveriş yapıyor. Yani 20 milyonu aşkın bir kullanıcı kitlesi bulunmakta. Bu sayı bir çok Avrupa ülkesinin nüfusundan fazladır.

2016’da eski alıştığımız markaların yanı sıra pazarda hızlanan yeni oyuncularla özel alışveriş siteleri %43’lük büyüme oranıyla sektör lideri oldu. Belki de ülkemizdeki doygunluğa en yakın alt kırılım olan bu kırılımdaki her oyuncu büyük başarı gösterdiler.”

ETİD, e-ticaret sektörünün büyümesini yüzde 30’un üzerindeki oranlar ile gerçekleştirmeye devam etiğini açıkladı. E-ticaret sektörü her yıl kendini büyütürken, perakende sektörünü de geliştirip dönüştürerek büyümesine katkıda bulunuyor.

Bugün Türkiye’de perakende sektörünün yaklaşık 700 milyar TL büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. 2018 yılında ise bu rakamın yaklaşık 900 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link