Facebook’tan Sonra Amazon da Yemek Sipariş Hizmetini Duyurdu

Geçtiğimiz günlerde sizlere Facebook‘un yeni “yemek siparişi” özelliğinden bahsetmiştik. Bu özellikle birlikte Facebook, kendi platformu üzerinden işletmelerin yemek siparişi almasına olanak sağlayacak. Şimdi ise benzer bir hamle bir başka internet devi Amazon‘dan geldi.

E-ticaret devi, gelecek aydan itibaren belirli lokasyonlarda, mobil uygulaması aracılığıyla yemek siparişi verilebileceğini açıkladı. Amazon Restaurants ismi verilen bu yeni hizmet, ödeme alanında hizmet veren Clover isimli girişim ile yapılan ortaklıkla birlikte hayata geçirildi. Clover’ın sağladığı hizmet sayesinde, yemek siparişi veren kişiler, ücreti mevcut Amazon hesapları aracılığıyla ödeyebilecekler.

Amazon Restaurants, ilk olarak geçtiğimiz ay yemek sipariş şirketi Grubhub‘a doğrudan rakip olarak duyurulmuştu. Amazon, sipariş alanında faaliyet gösteren Olo isimli girişim ile yaptığı anlaşma çerçevesinde yemek sipariş edilebilen çok sayıda işletmenin yer aldığı upuzun bir listeyi sistemine ekledi. Bu yemek siparişi hizmetine ilk başta sadece New York, Washington D.C., Massachusetts, Connecticut, New Jersey, Pennsylvania, Maryland ve Seattle bölgesindeki belirli restoranlar dahil olacak.

Bunların yanı sıra Amazon’un mobil uygulaması, zamanla şirketin mobil perakende deneyleri için çok amaçlı bir test alanı haline geldi. Uygulama, halihazırda Amazon’un dijital asistanı Alexa ile olan entegrasyonu sayesinde, yemek siparişi ve teslimatı için çeşitli seçenekler sunuyor. Hatta bu seçenekler arasında Grubhub ve Domino’s da yer alıyor.

Amazon, bu yeni yemek sipariş hizmetiyle birlikte Amazon Pay isimli ödeme hizmetini de daha güçlü hale getirmek istiyor. Amazon Pay, Amazon’un 2013 yılında PayPal’a rakip olarak çıkarttığı ve insanların fiziksel mağazalardan ve Amazon’un kendi internet sitesi dışından yapıkları alışverişlerde, Amazon hesaplarını kullanarak ödemeyi yapmalarına olanak sağlayan bir sistem. E-ticaret şirketi, daha önce 33 milyon müşterisinin bu hizmeti kullandığını ve geçtiğimiz yıla göre hizmeti kullananların sayısında 10 milyon kadar bir artış olduğunu açıklamıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Google, Perakende Şirketlerine Amazon ile Rekabette Yardım Ediyor

Online perakende savaşında, Amazon’un rakiplerine karşı hiç şüphesiz ciddi bir üstünlüğü bulunuyor. Ancak teknoloji devi Google’ın arama motorunda online alışverişe yönelik olarak yaptığı değişiklik, ibrenin yönünü diğer online perakende şirketlerine doğru çevirebilir.

Mashable’ın yaptığı habere göre, geçtiğimiz pazartesi günü Google, “Alışveriş İşlemleri” adında yeni bir program duyurdu. Bu yeni program ile birlikte, kullanıcılar Google arama motoruna “Nereden bir (ürün ismi) satın alabilirim?” ifadesini yazdıklarında, karşılarına Walmart, Target ve Costco gibi büyük perakende şirketlerinin ürünleri çıkıyor. Tabii, sonuç alabilmek için bu ifadeyi İngilizce olarak yazmak gerekiyor ve çok büyük ihtimalle şu anda bu özellik sadece ABD’deki kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Kullanıcılar, bu ürünleri doğrudan markaların internet sitelerinden satın alabiliyor ya da Google Express alışveriş sepetine koyabiliyorlar.

Google’da “Nereden Bir Plastik Ördek Alabilirim” Sorgulaması Yapıldığında Çıkan Sonuçlar

Peki, Google bu işten ne kazanç sağlıyor? Google, kullanıcıların Alışveriş İşlemleri aracılığıyla yaptığı her alışverişten bir pay alacak. Ancak olay bununla sınırlı değil. İngiliz haber ajansı Reuters’ın yaptığı habere göre; Google, çoğu kullanıcının alışverişe yönelik olarak yaptığı aramaların, Amazon’dan satın almayla sonuçlandığını keşfetti. Yani Google’ın bu yeni hamlesi, sadece Google’ın para kazanmasını sağlamayacak; aynı zamanda Amazon’dan yapılan alışverişlerin bir kısmının, diğer büyük perakende şirketlerine kaymasını sağlayacak.

Bunların yanı sıra, Alışveriş İşlemleri özelliğinin Google Home Assistant için de optimize edildiği ifade ediliyor. Bu sayede Google Home Assistant, -aynı Alexa’nın kullanıcıları Amazon’dan alışveriş yapmaya yönlendirdiği gibi- kullanıcıları Walmart ve Target gibi perakende şirketlerinden alışveriş yapmaya yönlendirecek.

Google, daha önce de online perakende savaşlarında Amazon ile rekabete giren Walmart ile bir iş birliği yapmıştı. Ağustos 2017’de yapılan anlaşma çerçevesinde, Walmart ürünlerinin, Google Express alışveriş sepetinde mevcut hale getirilmesi kararlaştırılmıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

D&R, Amazon’a mı Satılıyor?

Geçtiğimiz günlerde Doğan Medya Grubu‘nun Demirören‘e satıldığını sizlerle paylaşmıştık. Bu gelişmenin ardından bugün çıkan iddialara göre yine Doğan Grubuna ait olan D&R mağazaları ülkemizde yakın zamanda faaliyet göstermeye başlayacak olan Amazon‘a satılacak.

Doğan Holding, Doğan Medya Grubu’nu Demirören Grubu’na satarak Kanal D, CNN Turk, Posta ve Hürriyet gibi medya organlarını bünyesinden çıkarmıştı. Fakat CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın iddiasına göre Doğan Holding’in ‘medya’ satışları bununla bitmiyor.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter’dan yaptığı açıklama ile Doğan Holding’e ait olan D&R’ın Amazon’a satılacağını iddia etti.

Konuyla ilgili henüz bahsi geçen kurumlardan resmi bir açıklama yapılmadı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link