E-ticarette sadık müşteri kitlesi oluşturmak sürekliliği sağlamak açısından çok önemli bir pazarlama hamlesidir. Bunun için mevcut müşteri portföyünüze kampanyalar düzenleyebilirsiniz, özel indirimler sunabilirsiniz ya da küçük hediyeler göndererek sürprizler yapabilirsiniz. Yapacağınız bu hamleler müşterinizin sizden tekrar alışveriş yapmasını sağlayacağı gibi çevresine sizi reklam etmesini de sağlayacaktır. Bu sayede kulaktan kulağa reklamın nimetleriden de faydalanma fırsatı bulmuş olursunuz.

Müşterilerinizden olabildiğince fazla geri bildirim almaya çalışın. Müşterilerinizden gelen her fikire, öneriye, olumlu olumsuz eleştiriye açık olduğunuzu, tek tek değerlendirmeye aldığınızı ve makul çerçevelerde uygulamaya koyduğunuzu gösterin ki herhangi bir öneride bulunacakları zaman ‘amaaan nasıl olsa bu yazdıklarım boşa gidecek’ algısı oluşmasın.

Müşterilerinizin, sitenize, hatta mümkün ise ürünlerinize kendisinden bir şeyler katmasını sağlayın, izin verin. Kendi fikirlerinin de içerisinde bulunduğu bir site ile ürünlerini çevresine önerme ve reklamını yapma konusunda daha cömert olacaklardır. Bunu sadece müşterilerinizi mutlu ederek bile yapabilirsiniz.

İnsanlar genelde değer gördükleri ve kendilerini değerli hissettikleri ortamlarda bulunmak isterler. Müşterilerinize bu değerlerini hatırlatmaktan kaçınmayın. Tabi bunu sadece müşteri kazanma ve satış kaygısı ile değil, insani değerlerimizi göz önünde bulundurarak yapmak gerekiyor. Samimi olalım ve bunu hissettirlerim.

musteri

Peki tüm bunları nasıl sağlayabilirsiniz?

Şimdi bunlara bakalım;

Gerçek İndirimler Yapın

Sitenizdeki tüm ürünleri indirimdeymiş gibi göstermektense belirli zamanlarda belirli kategorilerdeki ürünlere gerçekten indirim yapın ve bunu banner ile ya da tasarlayacağınız özel bir ürün katalogu ile müşterilerinize sunun.

Kampanyalar Oluşturun

Mevcut müşterilerinize sizi seçtikleri için ne kadar doğru bir karar verdiklerini hatırlatacak kampanyalar oluşturun. Bunu yaparken yeni ziyaretçilerinizi de unutmayın. Yeni ziyaretçilerinize de ne kadar değer verdiğinizi gösteren faydalı kampanyalar oluşturun.

Küçük Sürprizler Yapın

Müşterilerinize satın aldıkları ürünlerin yanında bir de hediye göndererek onlara sürpriz yapın. Bunu büyük hediyeler olarak düşünmeyin. Örneğin, birkaç adet şeker ve içerisine yazılmış samimi bir not olabilir. Bence müşteriniz yapmış olduğunuz bu ince hareketi herkesle paylaşacaktır. Unutmayın bu mutluluk kulaktan kulağa mutlaka yayılır.

Kişiye Özel Fırsatlar Sunun

Müşterinizin sizinle geçirdiği uzun günlerin hatırına ya da size en çok fikir sunan müşteriniz olduğu için veyahut en çok ürün satın alan müşteriniz olduğu için ona özel fırsatlar sunun.

Tüm bu detayları uygulamak zor değildir. Müşteri odaklı olmak her zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Bunlar gibi farklı yöntemler bulmak için biraz empati yapabilirsiniz. Siz internetten nasıl bir alışveriş deneyimi yaşamak istersiniz?

Paylaş
Bilgisayar Programcılığı mezunu olan Umut, T-Soft E-ticaret Sistemlerinde Front-End olarak çalışmaktadır ve e-ticarette maksimum verimlilik için eğitimler hazırlamaktadır. İlgi alanları girişimcilik, insan beyni ve pazarlama psikolojisidir.

Bir Cevap Yazın