E-ticarette Sadık Müşteri Kitlesi Oluşturmak

E-ticarette sadık müşteri kitlesi oluşturmak sürekliliği sağlamak açısından çok önemli bir pazarlama hamlesidir. Bunun için mevcut müşteri portföyünüze kampanyalar düzenleyebilirsiniz, özel indirimler sunabilirsiniz ya da küçük hediyeler göndererek sürprizler yapabilirsiniz. Yapacağınız bu hamleler müşterinizin sizden tekrar alışveriş yapmasını sağlayacağı gibi çevresine sizi reklam etmesini de sağlayacaktır. Bu sayede kulaktan kulağa reklamın nimetleriden de faydalanma fırsatı bulmuş olursunuz.

Müşterilerinizden olabildiğince fazla geri bildirim almaya çalışın. Müşterilerinizden gelen her fikire, öneriye, olumlu olumsuz eleştiriye açık olduğunuzu, tek tek değerlendirmeye aldığınızı ve makul çerçevelerde uygulamaya koyduğunuzu gösterin ki herhangi bir öneride bulunacakları zaman ‘amaaan nasıl olsa bu yazdıklarım boşa gidecek’ algısı oluşmasın.

Müşterilerinizin, sitenize, hatta mümkün ise ürünlerinize kendisinden bir şeyler katmasını sağlayın, izin verin. Kendi fikirlerinin de içerisinde bulunduğu bir site ile ürünlerini çevresine önerme ve reklamını yapma konusunda daha cömert olacaklardır. Bunu sadece müşterilerinizi mutlu ederek bile yapabilirsiniz.

İnsanlar genelde değer gördükleri ve kendilerini değerli hissettikleri ortamlarda bulunmak isterler. Müşterilerinize bu değerlerini hatırlatmaktan kaçınmayın. Tabi bunu sadece müşteri kazanma ve satış kaygısı ile değil, insani değerlerimizi göz önünde bulundurarak yapmak gerekiyor. Samimi olalım ve bunu hissettirlerim.

musteri

Peki tüm bunları nasıl sağlayabilirsiniz?

Şimdi bunlara bakalım;

Gerçek İndirimler Yapın

Sitenizdeki tüm ürünleri indirimdeymiş gibi göstermektense belirli zamanlarda belirli kategorilerdeki ürünlere gerçekten indirim yapın ve bunu banner ile ya da tasarlayacağınız özel bir ürün katalogu ile müşterilerinize sunun.

Kampanyalar Oluşturun

Mevcut müşterilerinize sizi seçtikleri için ne kadar doğru bir karar verdiklerini hatırlatacak kampanyalar oluşturun. Bunu yaparken yeni ziyaretçilerinizi de unutmayın. Yeni ziyaretçilerinize de ne kadar değer verdiğinizi gösteren faydalı kampanyalar oluşturun.

Küçük Sürprizler Yapın

Müşterilerinize satın aldıkları ürünlerin yanında bir de hediye göndererek onlara sürpriz yapın. Bunu büyük hediyeler olarak düşünmeyin. Örneğin, birkaç adet şeker ve içerisine yazılmış samimi bir not olabilir. Bence müşteriniz yapmış olduğunuz bu ince hareketi herkesle paylaşacaktır. Unutmayın bu mutluluk kulaktan kulağa mutlaka yayılır.

Kişiye Özel Fırsatlar Sunun

Müşterinizin sizinle geçirdiği uzun günlerin hatırına ya da size en çok fikir sunan müşteriniz olduğu için veyahut en çok ürün satın alan müşteriniz olduğu için ona özel fırsatlar sunun.

Tüm bu detayları uygulamak zor değildir. Müşteri odaklı olmak her zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Bunlar gibi farklı yöntemler bulmak için biraz empati yapabilirsiniz. Siz internetten nasıl bir alışveriş deneyimi yaşamak istersiniz?

Bilgisayar Programcılığı mezunu olan Umut, T-Soft E-ticaret Sistemlerinde Front-End olarak çalışmaktadır ve e-ticarette maksimum verimlilik için eğitimler hazırlamaktadır. İlgi alanları girişimcilik, insan beyni ve pazarlama psikolojisidir.

Bir Cevap Yazın

Alibaba Bekarlar Günü’nde Satış Rekoru Kırdı

Çin’in en büyük online alışveriş platformu Alibaba, ülkede her yıl kutlanan Bekarlar Günü’nde 25 milyar doları aşan satışla rekor kırdı.

Çin’de Sevgililer Günü’ne alternatif olarak her yıl 11 Kasım’da kutlanan Bekarlar Günü’nde, bu yıl satış patlaması yaşandı. Ülkenin en popüler e-ticaret platformu Alibaba, geçen yıla oranla satışlarını yüzde 29 artırarak 25,3 milyar dolarlık satış yaptı.

Bloomberg’in haberine göre, şirketin festivalin ilk iki dakikasında 1 milyar dolar, ilk 30 dakika içinde de 7 milyar dolara yakın satış yaptığı bildirildi.

 Online ödemelerde dünya rekoru

Alibaba’dan yapılan açıklamada, şirketin festivalin ilk beş dakikasındaki ödeme işlemleriyle dünya rekoru kırdığı, saniyede 256 bin ödeme işlemi gerçekleştirildiği belirtildi.

Çin’de bekarların kendilerine hediye aldığı Bekarlar Günü festivali, ABD’de alışveriş çılgınlığının yaşandığı Black Friday ve Cyber Monday’deki satışların toplamını da geride bıraktı.

Alibaba’nın festivalden bir gün önce Cuma günü düzenlediği galaya, Nicole Kidman ve Pharrell Williams gibi ünlü isimler katıldı.

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday