E-ticaret hayatımıza iyice yerleşti ve sektör gitgide büyümeye devam ederken insanların da internetten alışveriş konusundaki ön yargıları yavaş yavaş kırılıyor.

Artık herkesin işini internete taşıdığını da göz önünde bulundurursak rakipler sürekli artıyor ve ortadaki pasta bölünmeye devam ediyor. İnsanlar da gerek zaman kısıtından gerek de e-ticaret sitelerinin sunduğu avantajlardan dolayı internet alışverişini tercih ediyorlar.

ecommerce-feat

Bu noktada tercih sebebi olabilmeniz için potansiyel müşterilerinize farklı avantajlar ve kampanyalar sunmanız gerekir. Aksi taktide e-ticaret sitenizin kurgusal ve tasarımsal hiç bir eksiği bulunmasa bile satış yapmanız zorlaşacaktır.

Şu şekilde düşünmek sizi hedefe biraz daha yaklaştıracaktır. Hangi sektörde olduğunuz farketmeksizin potansiyel müşterilerin belirli bir satın alma hacmi var. Yani ilgili ürünü satın almaya hazır olan insanlar var. Sizin tek yapmanız gereken satın almaya hazır olan bu insanların sizden satın almasını sağlamak olacaktır. Bunu da sitenizi sürekli canlı tutarak sürekli farklı ama gerçek kampanyalar oluşturarak yapabilirsiniz.

Örneğin haftada 2-3 gün veya daha fazla gün için sabit kampanyalar yapabilir ve bu sayede satın almaya hazır olan potansiyel müşterileri sitenize çekebilirsiniz. Kampanyalara ilgili çekici ve akılda kalıcı kurgular yapmakta sizin için artı olacaktır.

Mesela kampanyalardan biri Sendromsuz Pazartesi olsun. Belirli kategorilerdeki ürünlerin yanında belirli hediyeler verebilir ya da belirli oranda indirim yapabilirsiniz. Kargosuz Cuma diye de bir kampanya oluşturabilirsiniz. Cuma günleri verilen tüm siparişleri ücretsiz kargo olarak gönderebilirsiniz.

Hizmet sunduğunuz sektörü, ürünlerinizi ve potansiyel müşterilerinizi analiz ederek bu ve bunun gibi bir çok kampanya kurguları yapabilir ve satın almaya hazır olan kitleyi kendinize çekebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda e-ticarette yapılabilecek kampanya kurguları ile ilgili detay bilgiler paylaşıyor olacağım.

Siz sitenizde ne gibi kampanya kurguları yapıyorsunuz?

Paylaş
Bilgisayar Programcılığı mezunu olan Umut, T-Soft E-ticaret Sistemlerinde Front-End olarak çalışmaktadır ve e-ticarette maksimum verimlilik için eğitimler hazırlamaktadır. İlgi alanları girişimcilik, insan beyni ve pazarlama psikolojisidir.

Bir Cevap Yazın