E-ticarette Güçlü Bir İlk İzlenim Oluşturun

İlk izlenim hayatımızın her alanında olduğu gibi e-ticarette de büyük bir öneme sahiptir. E-ticarette güçlü bir ilk izlenim düşündüğümüzden daha önemli bir konudur. İkinci şansı yakalamaya fırsatımız olmadığı zamanlarda ilk izlenim, son izlenim olabilir. Günlük yaşantımızda ilk izlenimin 10 saniye ile 30 saniye arasında oluştuğu söylenmektedir.

Fransızlar ilk izlenim ile ilgili ‘ İnsanlar dış görünüşleri ile karşılanır, şahsiyetleri ile uğurlanırlar. ‘ demişlerdir. Ben ise bu çok anlamlı sözü sektörümüze uyarlayarak ‘ E-ticaret siteleri tasarımları ile karşılanır, ürünleri ve hizmetleri ile uğurlanır. ‘ diyorum.

E-ticaret sitenizin tasarımı, kullanıcılarda güçlü bir izlenim bırakarak satışın gerçekleşmesine ve sadık müşteri potansiyelinin oluşmasına yol açabileceği gibi gelen ziyaretçiyi anında kaçırabilir de.

Bu noktada zihninizde küçük bir yolculuğa çıkmanızı istiyorum. Tıpkı o anı yaşıyormuş gibi hayal edin. Tam olarak aradığınız ürünlerin bulunduğu 2 tane mağaza var. İlk mağazaya baktığınız zaman içerisi dağınık, vitrini düzensiz, neyin nerede olduğu belli değil. Diğer mağazaya baktığınız zaman ise gereksiz detaylardan arındırılmış, düzenli ve ilginizi almak istediğiniz ürüne yoğunlaştıran bir havası var. ‘ Siz hangisini seçerdiniz? ‘ diye sormaya bile gerek yok bence…

Şimdi e-ticaret siteniz ile güçlü bir ilk izlenim oluşturmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım;

e-ticarette güçlü bir ilk izlenim
e-ticarette güçlü bir ilk izlenim

Site Arayüzü

İlk izlenimlerin %94’ü arayüz ile ilgilidir. Siteniz, iyi bir ilk izlenim oluşturan arayüze sahipse daha sonra diğer kriterler değerlendirilecektir.

Sitenizi karmaşık ve üst üste binmiş dizaynlar ile algılanması zor hale getirmeyin. Anasayfanızda bütün kampanyalarınızı duyurmak yerine belirli zamanlarda belirli kampanyalara yer vermeye çalışın. Daha minimal ve ürüne odaklayıcı tasarımlar tercih edin. Sayfanızı çok fazla duyuru ve banner ile doldurmayın ki ziyaretçiler bloklar arasında boğulmasın. Asıl amacın ürün olduğunu unutmadan bu çerçeve de şık ve minimal tasarımlar tercih etmeye çalışın. 

Göz yormayan ve iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturacak renkleri tercih etmelisiniz. Kullanıcının dikkatini dağıtmadan sitede kalmasını sağlayacak, sitenin genel çerçevesine uygun renkleri kullanmaya özen gösterin. Psikolojide renklerin etkisi konusu ile ilgili de araştırma yaparak sitenizin hangi renklerden oluşması gerektiği ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Kullanılabilirlik / Erişebilirlik

Siteniz arayüz bakımında geçer not almış olabilir ancak eğer kullanıcı istediği sayfalara kolayca ulaşamıyorsa, sitede karmaşık bir yapı var ise ve neyin nerede olduğu belli değilse, sitenizin arayüzü ile oluşturduğunuz olumlu ilk izlenim olumsuza dönebilir. Siteniz basit ve kolay kullanımlı bir menüye sahip olmalıdır.

Ziyaretçi, kategorilerde dolaşmak yerine direkt olarak arama kutusunu kullanarak aradığı ürüne hemen ulaşmak isteyebilir. Bu nedenle arama kutusunun kolayca görülebilir yerde olması gerekiyor.

Potansiyel müşterilerinizin, sitenizin anasayfasını ziyaret edebileceği gibi direkt olarak ürün detay sayfanızı ya da sitenizin farklı herhangi bir sayfasını da ziyaret edebilir. Bu nedenle güçlü bir ilk izlenim için sitenizin her sayfasına ayrı ayrı özen göstermeniz gerekmektedir. Çoğu kimseler bu detayları dikkate almadan direkt olarak sadece ürüne ve ürünü nasıl pazarlayacağına odaklanmaya çalışmaktadır ancak unutmayın ki küçük detayların bir araya gelmesi satışı getirir.

Siz bir blog ya da sosyal medya platformu ya da haber sitesi değilsiniz. Bu nedenle sitenizi ziyaret edenler tam olarak ürünleriniz ile ilgilendikleri için oradalar ve ziyaret sayısındaki satış yüzdesini arttırmanın yolu da tam olarak güçlü bir ilk izlenim oluşturmaktan geçmektedir.

Bilgisayar Programcılığı mezunu olan Umut, T-Soft E-ticaret Sistemlerinde Front-End olarak çalışmaktadır ve e-ticarette maksimum verimlilik için eğitimler hazırlamaktadır. İlgi alanları girişimcilik, insan beyni ve pazarlama psikolojisidir.

Bir Cevap Yazın

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

3 Walmart Yöneticisinin Online Satışları Artırmak İçin Girdiği 3 Ay Sürecek Yarışma

Bloomberg’in yaptığı habere göre üç Walmart yöneticisi, önümüzdeki tatil döneminde belirli fitness ürünlerindeki online satışları en çok artıran kişinin kazanacağı ve üç ay boyunca sürecek bir yarışın içerisine girdiler.

Üçü de e-ticaret odaklı olan bu yöneticilerden biri Walmart’ın 2016 yazında satın aldığı kurucu ortağı ve Walmart’ın ABD’deki online işlerinin başındaki kişi olan Marc Lore, diğeri Walmart ABD’nin teknolojiden sorumlu baş yöneticisi (CTO) Jeremy King, bir diğeri ise Walmart ABD’nin e-ticaret tarafındaki cirodan sorumlu baş yöneticisi (CRO) Scott Hilton. Bu üç yönetici de farklı bir ürün grubunun satışlarını artırmak için uğraşacak. Marc Lore yoga matlarının, Jeremy King abdominal tonlama makinelerinin, Scott Hilton ise egzersiz toplarının satışlarını artırmak için çalışacak.

5 Ekim’de başlayan yarışmanın, Walmart’ın en büyük rakibi Amazon ile en iyi hangi şekilde rekabet edebileceğine dair yöneticilere bir fikir edinme şansı sağlaması amaçlanıyor. Bloomberg’in belirttiğine göre perakende analizi üzerine uzmanlığı bulunan Archimedes Stuk, yarışma sonunda satışlar, mal çeşidi ve genel müşteri deneyimi gibi birtakım kriterlere göre kazananı belirleyecek.

Bununla birlikte Walmart’ın internet sitesinde yarışmaya dair herhangi bir iz bulunmuyor. Yani anasayfada fitness kategorisi öne çıkartılmamış. Bununla birlikte spor ve fitness kategorisinin içinde de yarışmaya dahil olan ürün gruplarının hiçbirine dikkat çekmek için ekstra bir çaba harcanmamış gibi görünüyor. Muhtemelen üç yönetici de sorumlu oldukları ürün gruplarının satışlarını artırmak için arka planda birtakım değişiklikler uyguluyorlar.

Sonuç olarak yarışmanın galibi kim olursa olsun, Walmart her halükarda kazanacak gibi duruyor. Böylesi bir yarışma şirket içi rekabeti artırıp satışları artırmanın yanı sıra, Walmart’ın online tarafta güç kazanmasını sağlayacak ciddi bir strateji elde etmesine de vesile olabilir.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday