İlk izlenim hayatımızın her alanında olduğu gibi e-ticarette de büyük bir öneme sahiptir. E-ticarette güçlü bir ilk izlenim düşündüğümüzden daha önemli bir konudur. İkinci şansı yakalamaya fırsatımız olmadığı zamanlarda ilk izlenim, son izlenim olabilir. Günlük yaşantımızda ilk izlenimin 10 saniye ile 30 saniye arasında oluştuğu söylenmektedir.

Fransızlar ilk izlenim ile ilgili ‘ İnsanlar dış görünüşleri ile karşılanır, şahsiyetleri ile uğurlanırlar. ‘ demişlerdir. Ben ise bu çok anlamlı sözü sektörümüze uyarlayarak ‘ E-ticaret siteleri tasarımları ile karşılanır, ürünleri ve hizmetleri ile uğurlanır. ‘ diyorum.

E-ticaret sitenizin tasarımı, kullanıcılarda güçlü bir izlenim bırakarak satışın gerçekleşmesine ve sadık müşteri potansiyelinin oluşmasına yol açabileceği gibi gelen ziyaretçiyi anında kaçırabilir de.

Bu noktada zihninizde küçük bir yolculuğa çıkmanızı istiyorum. Tıpkı o anı yaşıyormuş gibi hayal edin. Tam olarak aradığınız ürünlerin bulunduğu 2 tane mağaza var. İlk mağazaya baktığınız zaman içerisi dağınık, vitrini düzensiz, neyin nerede olduğu belli değil. Diğer mağazaya baktığınız zaman ise gereksiz detaylardan arındırılmış, düzenli ve ilginizi almak istediğiniz ürüne yoğunlaştıran bir havası var. ‘ Siz hangisini seçerdiniz? ‘ diye sormaya bile gerek yok bence…

Şimdi e-ticaret siteniz ile güçlü bir ilk izlenim oluşturmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım;

e-ticarette güçlü bir ilk izlenim
e-ticarette güçlü bir ilk izlenim

Site Arayüzü

İlk izlenimlerin %94’ü arayüz ile ilgilidir. Siteniz, iyi bir ilk izlenim oluşturan arayüze sahipse daha sonra diğer kriterler değerlendirilecektir.

Sitenizi karmaşık ve üst üste binmiş dizaynlar ile algılanması zor hale getirmeyin. Anasayfanızda bütün kampanyalarınızı duyurmak yerine belirli zamanlarda belirli kampanyalara yer vermeye çalışın. Daha minimal ve ürüne odaklayıcı tasarımlar tercih edin. Sayfanızı çok fazla duyuru ve banner ile doldurmayın ki ziyaretçiler bloklar arasında boğulmasın. Asıl amacın ürün olduğunu unutmadan bu çerçeve de şık ve minimal tasarımlar tercih etmeye çalışın. 

Göz yormayan ve iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturacak renkleri tercih etmelisiniz. Kullanıcının dikkatini dağıtmadan sitede kalmasını sağlayacak, sitenin genel çerçevesine uygun renkleri kullanmaya özen gösterin. Psikolojide renklerin etkisi konusu ile ilgili de araştırma yaparak sitenizin hangi renklerden oluşması gerektiği ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Kullanılabilirlik / Erişebilirlik

Siteniz arayüz bakımında geçer not almış olabilir ancak eğer kullanıcı istediği sayfalara kolayca ulaşamıyorsa, sitede karmaşık bir yapı var ise ve neyin nerede olduğu belli değilse, sitenizin arayüzü ile oluşturduğunuz olumlu ilk izlenim olumsuza dönebilir. Siteniz basit ve kolay kullanımlı bir menüye sahip olmalıdır.

Ziyaretçi, kategorilerde dolaşmak yerine direkt olarak arama kutusunu kullanarak aradığı ürüne hemen ulaşmak isteyebilir. Bu nedenle arama kutusunun kolayca görülebilir yerde olması gerekiyor.

Potansiyel müşterilerinizin, sitenizin anasayfasını ziyaret edebileceği gibi direkt olarak ürün detay sayfanızı ya da sitenizin farklı herhangi bir sayfasını da ziyaret edebilir. Bu nedenle güçlü bir ilk izlenim için sitenizin her sayfasına ayrı ayrı özen göstermeniz gerekmektedir. Çoğu kimseler bu detayları dikkate almadan direkt olarak sadece ürüne ve ürünü nasıl pazarlayacağına odaklanmaya çalışmaktadır ancak unutmayın ki küçük detayların bir araya gelmesi satışı getirir.

Siz bir blog ya da sosyal medya platformu ya da haber sitesi değilsiniz. Bu nedenle sitenizi ziyaret edenler tam olarak ürünleriniz ile ilgilendikleri için oradalar ve ziyaret sayısındaki satış yüzdesini arttırmanın yolu da tam olarak güçlü bir ilk izlenim oluşturmaktan geçmektedir.

Paylaş
Bilgisayar Programcılığı mezunu olan Umut, T-Soft E-ticaret Sistemlerinde Front-End olarak çalışmaktadır ve e-ticarette maksimum verimlilik için eğitimler hazırlamaktadır. İlgi alanları girişimcilik, insan beyni ve pazarlama psikolojisidir.

Bir Cevap Yazın