E-Ticaretin Yeni Adresi – Türkiye 0

Türkiye’de internet piyasası hızla gelişiyor. Son sayısında Türkiye’yi mercek altına alan İngiliz The Economist dergisi Türkiye’nin e-ticaret alanında büyük yatırım potansiyeline sahip olduğunu belirtirek, okları Türkiye’ye çevirdi.

Çoğumuz Facebook’ta yer alan Happy Farm adlı oyunu biliyoruzdur. Peki bu oyunun Arap versiyonu olan yani çiftliğinizde domuzun olmadığı, kadın çiftçilerin türban taktığı bir Happy Farm oynamayı ister miydiniz?  Happy Farm’ın Arap versiyonunu merkezi İstanbul’da olan Peak Games adlı şirket yayınlandı. Şirketin kurucularından Rina Onur, kendisinin ve iş arkadaşlarının online oyun oynama alanında bu boşluğu gördüklerini belirterek Peak Games’in Türkiye ve komşu ülkelerde yaşayan insanlara İslami ve kültürel içerikli oyunlar sunduğunu ifade ediyor. Öyle ki, 35 milyondan fazla insan Peak Games tarafından piyasaya sürülen oyunları ayda en az bir kere, yoğunlukla Facebook üzerinden oynuyor ve bu oyuncuların yarısı Türkiye’den.

graph

Türkiye’nin büyük, genç nüfuslu ve internet tutkunu bir ülke  olması internet piyasasının neden bu denli büyüdüğünü açıklar nitelikte. Türkiye’de 75 milyon nüfusun yarısı 30 yaşın altında. Yukarıdaki tablodan da görüldüğü gibi Türk’lerin yaklaşık yüzde 44’ü aktif internet kullanıcısı ve bu da Facebook üyeliği açısından en büyük 7. ülke olduğumuzu açıklamak için yeterli bir kanıt.

E-ticaretin hızla büyümesi yabancı firmaların internet firmalarına olan ilgisini her geçen gün arttırıyor. Öyle ki Eylül ayında bir Amerikan yatırım firması olan General Atlantic ve diğer bazı şirketler Yemeksepeti’ne 44 milyon dolar yatırım yaptı. 2011 yılında Güney Afrika’lı bir medya şirketi olan Nasper, Markafoni’nin yüzde 68 hissesi için 86 milyon dolar ödedi. eBay GittiGidiyor’daki hissesini yüzde 93’e çıkardı ve Amerikan bazlı Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Tiger Global Management adlı şirket Trendyol’a 26 milyon dolar yatırım yaptı.

ebay

Genel anlamda, Türk e-ticaret firmalarının ortak yanlarından birisi yabancı iş modellerini Türkiye’ye uyarlamak. Bunun en iyi örneklerinden bir tanesi Yemeksepeti.com’un kurucusu ve CEO’su olan Nevzat Aydın. Amerika’da MBA eğitimi alan Nevzat Aydın Türkiye’ye döndüğünde Yemeksepeti.com ile e-ticaret anlayışına yepyeni bir boyut kazandırmış durumda.

Özetlemek gerekirse Türkiye 2012 yılını e-ticaret alanında 196 milyon işlem adedi ve toplam 35 milyon TL işlem tutarı (Kaynak: BKM) ile kapattı. Bu da en başta belirtildiği üzere Türkiye’nin e-ticaret alanında büyük yatırım potansiyeline sahip olduğunun ve önümüzdeki dönemlerde bunun daha da büyüyeceğinin kanıtı.

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış 0

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

3 Walmart Yöneticisinin Online Satışları Artırmak İçin Girdiği 3 Ay Sürecek Yarışma 0

Bloomberg’in yaptığı habere göre üç Walmart yöneticisi, önümüzdeki tatil döneminde belirli fitness ürünlerindeki online satışları en çok artıran kişinin kazanacağı ve üç ay boyunca sürecek bir yarışın içerisine girdiler.

Üçü de e-ticaret odaklı olan bu yöneticilerden biri Walmart’ın 2016 yazında satın aldığı kurucu ortağı ve Walmart’ın ABD’deki online işlerinin başındaki kişi olan Marc Lore, diğeri Walmart ABD’nin teknolojiden sorumlu baş yöneticisi (CTO) Jeremy King, bir diğeri ise Walmart ABD’nin e-ticaret tarafındaki cirodan sorumlu baş yöneticisi (CRO) Scott Hilton. Bu üç yönetici de farklı bir ürün grubunun satışlarını artırmak için uğraşacak. Marc Lore yoga matlarının, Jeremy King abdominal tonlama makinelerinin, Scott Hilton ise egzersiz toplarının satışlarını artırmak için çalışacak.

5 Ekim’de başlayan yarışmanın, Walmart’ın en büyük rakibi Amazon ile en iyi hangi şekilde rekabet edebileceğine dair yöneticilere bir fikir edinme şansı sağlaması amaçlanıyor. Bloomberg’in belirttiğine göre perakende analizi üzerine uzmanlığı bulunan Archimedes Stuk, yarışma sonunda satışlar, mal çeşidi ve genel müşteri deneyimi gibi birtakım kriterlere göre kazananı belirleyecek.

Bununla birlikte Walmart’ın internet sitesinde yarışmaya dair herhangi bir iz bulunmuyor. Yani anasayfada fitness kategorisi öne çıkartılmamış. Bununla birlikte spor ve fitness kategorisinin içinde de yarışmaya dahil olan ürün gruplarının hiçbirine dikkat çekmek için ekstra bir çaba harcanmamış gibi görünüyor. Muhtemelen üç yönetici de sorumlu oldukları ürün gruplarının satışlarını artırmak için arka planda birtakım değişiklikler uyguluyorlar.

Sonuç olarak yarışmanın galibi kim olursa olsun, Walmart her halükarda kazanacak gibi duruyor. Böylesi bir yarışma şirket içi rekabeti artırıp satışları artırmanın yanı sıra, Walmart’ın online tarafta güç kazanmasını sağlayacak ciddi bir strateji elde etmesine de vesile olabilir.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link