Ürün Yelpazeniz ile E-ticaret Sitenizin Güvenilirliğini Arttırın 0

Sitenizde bulunan ürün yelpazesi ile ziyaretçilerinizde olumlu ya da olumsuz bir izlenim bırakabilirsiniz. Belirli birkaç kategoride ürün satışı yapan bir site, yüzbinlerce ürünü satışa sunan bir siteden daha başarılı olabiliyor. Aslında buradaki kilit nokta şudur ki;

‘ Önemli olan sitenizde bulunan toplam ürün adedi değildir. Önemli olan, tüm detayları ile %100 ilgilenebildiğiniz ürün adedidir. ‘

Asıl amaç ürünü müşterinin beğenisine sunarak en iyi şekilde anlatmak ve çeşitli pazarlama stratejileriyle satışını gerçekleştirebilmek değil midir? Öyleyse ürün satışı amaçtır. E-ticaret sitemiz, sitemizin tasarımı, kargo seçenekleri, ödeme yöntemleri, müşteri ile iletişim kolaylığı gibi daha sayabileceğimiz birçok konu da amacımızı destekleyici araçlardır. Tüm bu konularda en iyiyi yakalayabilmek için çalışmamız gerekiyor. Bu yazımda ürün yelpazesi konusuna örneklendirmeler ile değineceğiz.

Tüm fotoğrafları tam, açıklamaları düzgün ve müşteriyi tatmin edecek seviyede, fiyat bilgileri hatasız, stok durumu doğru bir ürün yelpazesi düşünün ve içerisinde toplama 500 adet ürün olsun. Diğer yandan da bazılarının fotoğrafları tam bazılarının ki eksik, ürün açıklamaları eksik ya da eksik olmasa bile karmaşık yazılmış, fiyat bilgileri güncel olmayan ve satın aldığınızda stokta kalmama durumu ile karşılaşabileceğiniz içerisinde 50.000 ürün olan bir ürün yelpazesi düşünün. Hangisini tercih edersiniz?

Bir e-ticaret sitesindeki ürün çeşitliliği elbette satışı olumlu yönde etkiler ancak eksik ya da yanlış sunulan ürünler satış yapmayı engelleyeceği gibi güven problemi de oluşturacaktır.

İş hacminize göre kategoriler oluşturmak ve ürün yelpazenizi oluşturmak en doğru hamle olacaktır. Zaten iş hacminiz artıp, siteniz büyüme aşamasına geçtiğinde kategori ve ürün sayınızı arttırmanız gerektiği gözlemleyecek ve bunun için gerekli istihdamları sağlayacaksınızdır.

ecommerce-conversion-product-price1

Sitenize kontrolsüz bir şekilde bir anda 50.000 (rakam rasgele yazılmıştır) adet ürün ekleyip, müşterilerde oluşabilecek güven problemini göze almaktansa, iş hacminizce başladıktan sonra kontrollü bir şekilde büyüyüp ilk günden itibaren müşterilerinize güven veren bir hizmet sunmak kesinlikle daha değerlidir.

Sitenizdeki ürünlerde dikkat etmeniz gerekenler;

1-Ürün Fotoğrafları

Sitenizde bulunan bir ürünün fotoğrafının bulunmaması zaten kabul edilebilir bir durum değildir. Bunun dışında görsellerin net ve kaliteli olması gerekiyor. Hatta eğer mümkün ise ürünlerin fotoğraflarını sizin çekmeniz ve ziyaretçilerinizin beğenisine sunmanız satın alma kararını olumlu yönde etkileyecektir.

2-Ürün Açıklamaları

İnsanlar satın almak istedikleri ürün hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterler. Eğer var ise ürünün teknik bilgileri tam olmalıdır. Çok fazla detay yazılacak bir ürün değilse bile insanlar o ürünü alma kararlarında haklı olduklarını destekleyici birkaç cümle okumak isterler. Bu detayı göz önünde bulundurarak satın alma kararına etki edebilirsiniz.

3-Stok Durumu

Sitenizden ürün satın alan bir müşteriyi arayıp da maalesef satın aldığınız ürün stoklarda kalmadı demek takdir edersiniz ki pek olumlu bir intiba bırakmayacaktır. Bu nedenle stok güncellemeleri konusunda biraz daha özenli çalışılması gerekiyor.

4-Ürün Fiyatı

Sitenizde bulunan bir ürün farklı bir sitede de satışta olabilir. Bu nedenle tedarikçinizde gelen fiyat değişikliklerini dikkatli bir şekilde takip edip sitenize uygulamanız gerekir. Fiyat konusunda ziyaretçilerin güveni daha kolay kırılabilmektedir.

E-ticaret sitenizi güvenilirliğini arttırmak için ürünleriniz ile ilgili dikkat etmeniz gereken ve göze çarpan kriterler bunlardır.

Maksimum kalite ve kullanıcılardaki güveni sağlayabilmek için farklı başlıklar altında dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Devam edecek olan yazılarımda tüm bu başlıklara ve göze çarpan noktalara değineceğiz.

Ürünlerinizi gözden geçirerek çalışmalara başlayabilirsiniz.

Bu yazı konuk yazarımız ‘Umut Atamış’ tarafından kaleme alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Bu Kartviziti Okumak İçin Biraz Uğraşmanız Gerekecek 0

Muhtemel müşteriler ya da iş yapabileceğimiz kişileri bulmak için bugün birçok araca sahibiz. Her ne kadar sosyal medya iş ilişkilerimizi geliştirmemiz adına birçok olanağı önümüze sunsa da tanışmak, karşımızdaki hakkında bir izlenim sahibi olmak, iletişimde kalmak için bir kartvizit uzatmak belki de hiç bitmeyecek bir geleneğimiz olabilir. Siz de kartvizitlerin gücüne hala inananlardansanız gelin bu yaratıcı kartvizitin hikayesine yakından bakalım.

26 yaşındaki Kanadalı sanat direktörü Dori, “bu zaten önceden yapılmıştı” fikri ile savaşmak için yaratıcı gücünü kullanan yeni ve orijinal fikirleri seven, her zaman daha iyisini yapmak için emek sarf eden genç bir sanat direktörü. Kendisini ifade edebilmek adına kartvizitini oyun alanına çeviren Dori,  ilk izlenimde olumlu bir intiba ile beraber merak duygusunu da harekete geçirmeyi başarıyor.

En büyük hobilerinden birisinin yaratıcı kartvizit tasarımı olduğunu belirten Dori, daha öncede birçok farklı temada yaratıcı kart tasarımları yapmış. Ancak bu sefer yapabileceği en sade, en yaratıcı ve en dikkat çekici kartviziti üretmek için yola çıkan Dori, sonunda ilk bakışta bomboş bir kağıt parçasını andıran ancak insanların sadece dikkatli baktığında içinde saklı bilgileri görebileceği en yaratıcı kartvizitini yaratmayı başarmış.

Kartvizitinin yardımcı oyuncusu olarak herkesin cep telefonlarında bulunan flash ışıkları kullanmayı düşünen genç sanatçı kartın sadeliği ile ters düşmemesi adına çok az bilgi eklemiş. Nasıl olsa Google’da aradıklarında tüm bilgilerine ulaşılabileceğini bildiği için karta sadece ismini ve mesajını eklemeyi istemiş.

İlk etapta bomboş bir kartvizit uzatan genç sanatçı bu eseriyle “işte benim kartvizitim, biraz zekiyseniz zaten mantığı çözebilirsiniz.” mesajını da vermeyi ihmal etmiyor tabii ki.

Akıllı telefon ışığı, bir ampul ya da parlak bir ışığa tuttuğunuzda okuyabileceğiniz bu yaratıcı kartvizit, orta ve alt katmanına stensil olarak eklenmiş katmanların birleşmesi ile 3 katmandan oluşarak son halini almış.

Söylemek ile göstermek arasındaki farkın derinliğini gördüğümüz bu kart tasarımını sevdiniz mi?

Markaların Birbirine Gönderme Yaptığı 10 Reklam Filmi 0

Resmi gazete’de yayınlanan Tüketici Haklarının Korunması Kanunu geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı’nın onay vermesiyle yürürlüğe girdi. Bu kanunlar arasında en dikkat çekeni, markaların karşılaştırmalı reklam yapabilecek olmasıydı. Yani markalar aşağlayıcı cümle ya da görsel kullanmadıkları sürece rakiplerine reklamalar üzerinden gönderme yapabilecekler.

Böyle bir kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte yaratıcılığın markalar arasında tavan yapacağı kesin. Çünkü videolarda da görüleceği üzere karşılaştırmalı reklamın yasal olduğu reklamlar oldukça eğlenceli. İşte biz de yaratıcı ve eğlenceli reklamlardan oluşan bir liste hazırladık.

1. IKEA’dan Akıllı Telefon ve Tabletlere

2. Samsung S5’ten Apple’a

3. Panda Dondurma’dan Magnum’a

4.Audi’den tüm markalara göndermesi

5.Pepsi’den Coca-Cola’ya 

6. Nokia’dan Apple’a

7. McDonalds’dan Burger King’e 

8.KFC’den diğer Fast Food markalarına

9. Vodafone’dan Volvo’ya 

10. Blackberry – Apple kapışması

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link